آخرین مطالب

سید جلال ساداتیان، دیپلمات سابق :

عده‌ایی با فحاشی علیه ظریف در پی عقده‌گشایی برجامی هستند / هجمه‌ها علیه وزیر خارجه از سوی کاسبان تحریم است / نباید در جهان تصور غالب جهانی این باشد که تهران جنگ‌طلب است و باوری به مذاکره ندارد سیاسی

عده‌ایی با فحاشی علیه ظریف در پی عقده‌گشایی برجامی هستند / هجمه‌ها علیه وزیر خارجه از سوی کاسبان تحریم است / نباید در جهان تصور غالب جهانی این باشد که تهران جنگ‌طلب است و باوری به مذاکره ندارد

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir
اکنون شاهد هستیم که ترامپ و دیگر مقام‌های آمریکایی از حضور ظریف در کشور خود واهمه دارند و او را حتی برای حضور در یک نشست عادی شورای امنیت راه نمی‌دهند. حتی از حضور او در اجلاس سران داووس نیز واهمه دارند. این نوع کنش خود نشان‌گر آن است که آیا ظریف حافظ منافع ملی ایران است یا نیست. زمانی که دشمنان ایران از حضور و اظهارات او واهمه دارند، بدین معنا است که ظریف خط درست را در دستور کار قرار می‌دهد؛ بنابراین تخریب وزیر امور خارجه نه در راستای منافع ملی است و نه در راستای حفظ اصول اخلاقی.

سفیر سابق ایران در لندن معتقد است «باید پرسید چه کسی بهتر از ظریف می‌تواند مواضع ایران ار در عرصه جهانی طرح و مورد دفاع قرار دهد. اکنون شاهد هستیم که ترامپ و دیگر مقام‌های آمریکایی از حضور ظریف در کشور خود واهمه دارند و او را حتی برای حضور در یک نشست عادی شورای امنیت راه نمی‌دهند. حتی از حضور او در اجلاس سران داووس نیز واهمه دارند. این نوع کنش خود نشان‌گر آن است که آیا ظریف حافظ منافع ملی ایران است یا نیست.»

سید جلال ساداتیان، تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل و سفیر سابق ایران در لندن، در گفتگو با «انتخاب» در واکنش به موج جدید هجمه‌ها علیه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، که از او با عناوینی هم‌چون «حیا نداشتن» یاد کرده اند، گفت: «ظریف دیپلماتی بوده که تا کنون نمونه آن را در تاریخ کشورمان نداشته‌ایم یا کمتر شخصی در حد و اندازه او بوده است. از نظر تسلط بر اصول دیپلماتیک، دانش سیاسی و روابط بین‌الملل و تسلط بر زبان انگلیسی می‌توان او را در سطحی ایده آل مورد ارزیابی قرار داد. ظریف بیشترین دفاع را از توانمندی‌های موشکی ایران در سطح جهانی انجام داده است.»

وی افزود: «علی‌رغم این توانمندی‌ها عده‌ایی منافع‌شان در انتقاد و مخالفت با محمد جواد ظریف است که می‌توان آن‌ها را کاسبان تحریم دانست. همان‌هایی که امروز ظریف و وزارت خارجه را مورد هجمه قرار می‌دهند همان افرادی هستند که مخالف تصویب لوایج مورد درخواست FATF، برجام و هر  گونه مذاکره بودند. این افراد تعریفی مشخص از منافع ملی ندارند.»

این کارشناس مسائل بین‌الملل در بخشی دیگر از گفته‌های خود تصریح کرد: «توئیت اخیر ظریف مبنی بر مذاکره در صورت برداشته شدن تحریم‌ها نیز هیچ‌گونه منافاتی با اظهارات مقامات کشور ندارد و اکنون ظریف نیز مطلبی فارغ از چارچوب ها را مطرح نکرده است. طبیعی است که امریکا نیز به فراخوان وزیر امور خارجه کشورمان واکنش نشان دهد لذا اکنون قابل درک نیست چرا عده‌ای با فحاشی کردن قصد دارند ظریف را مورد هجمه قرار دهند.»

سفیر سابق ایران در لندن افزود: «آن‌هایی که اکنون عقده‌گشایی می‌کنند، آمریکا بدعهدی می‌کند فحش‌اش را نصیب ظریف می‌کنند. اروپا بدعهدی می‌کند و در برابر ترامپ ضعف نشان می‌دهد، فحش آن را خطاب به اقای ظریف می‌دهند. این نوع کنش در شرایطی است که اگر از سیاست خارجی کشور ندایی واحد بیرون بیاید و دیپلماسی کشور از سوی نهادهای و قوای سه‌گانه مورد حمایت قرار بگیرد، به طور حتم قدرتمندتر با جهان می‌توانیم حرف بزنیم. قاعدتا نباید با اظهارات رادیکال و افراط‌گرایانه خود را در گوشه رینگ قرار دهیم و تصور غالب جهانی این باشد که تهران جنگ‌طلب است و باوری به مذاکره ندارد.»

ساداتیان در ادامه تصریح کرد: «اکنون باید پرسید چه کسی بهتر از ظریف می‌تواند مواضع ایران ار در عرصه جهانی طرح و مورد دفاع قرار دهد. اکنون شاهد هستیم که ترامپ و دیگر مقام‌های آمریکایی از حضور ظریف در کشور خود واهمه دارند و او را حتی برای حضور در یک نشست عادی شورای امنیت راه نمی‌دهند. حتی از حضور او در اجلاس سران داووس نیز واهمه دارند. این نوع کنش خود نشان‌گر آن است که آیا ظریف حافظ منافع ملی ایران است یا نیست. زمانی که دشمنان ایران از حضور و اظهارات او واهمه دارند، بدین معنا است که ظریف خط درست را در دستور کار قرار می‌دهد؛ بنابراین تخریب وزیر امور خارجه نه در راستای منافع ملی است و نه در راستای حفظ اصول اخلاقی.

وی در ادامه تاکید کرد: «متاسفانه در فضای سیاسی کشورمان مجموعه ضوابط و قواعد برای همه به شکل یکسان اعمال نمی‌شود؛ برخی را چشم‌پوشی می‌کنیم و برخی را برخورد و برخی دیگر را با اولین اقدام به شدت مجازات می‌کنیم. لذا هجمه‌ها علیه ظریف را بیشتر می‌توان بیشتر عقده گشایی یک سری افراد در موضوع تصویب برجام ارزیابی کرد. واقعیت این است هر کسی نمی‌تواند هر کلامی را بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای بر زبان براند؛ اینکه یک تعداد افراد در مجامع عمومی، بدون مهابا با هر لحنی که دوست دارند ظریف را مورد خطاب قرار می‌دهند، با هیچ معیار و اصول قانونی و اخلاقی انطباق ندارد.»


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

لاریجانی یارقرضی اصلاح‌طلبان در 1400 می‌شود؟ / پُستی که قالیباف حق ندارد به آن چشم بدوزد!/ برخی خانواده‌ها فرزندخوانده برای قاچاق اعضای بدن می‌خواهند!/ دو خبرنگار صداوسیما در ایران‌اینترنشنال

افزایش 77 درصدی ذخایر آبی سدهای خراسان رضوی

آغاز برداشت برداشت گندم از پنج هزار هکتار اراضی کشاورزی رشتخوار

برگزیدگان مسابقه نقاشی حافظان سلامت معرفی شدند

موانع توسعه زیربنایی و تسهیلاتی نیروگاه برق راشد تربت حیدریه برطرف می شود

ممنوعیت موقت ورود گردشگران و مسافران به منطقه آبشار رودمعجن

برگزاری بیش از 45 هزار دقیقه آموزش مجازی در آموزشکده فنی و حرفه ای تربت حیدریه

پایان تصویربرداری فیلم آخر الزمانی در تربت حیدریه

مسابقه محیط زیست و کرونا در تربت حیدریه برگزار می شود

اجرای طرح امید و نشاط اجتماعی برای مقابله با عوارض منفی کرونا

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی یکی از عوامل اصلی تنش و کاهش قیمت زعفران

تجمع اعتراضی زعفرانکاران تربت‌حیدریه در مقابل فرمانداری

انجام غربالگری کم کاری تیروئید بیش از 7 هزار و 500 نوزاد در تربت حیدریه

آمادگی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه برای پذیرش و اسکان دانشجویان

حمایت 400 میلیون ریالی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر تربت حیدریه از فیلمسازان فیلم کوتاه

درخواست ویژه محمود صادقی از علی لاریجانی / پیشنهاد جلیلی به نمایندگان مجلس یازدهم / لابی‌های روز اول نمایندگان را عصبانی کرد / رکوددار میزان آرای روسای 11 دوره مجلس در سال اول/ ارگان جبهه پایداری: قالیباف برجام را «پیروزی» می‌دانست و تصمیم نظام معرفی کرده بود

کشف 52 کیلوگرم موادمخدر در مه‌ولات

کشف دو شیء تاریخی در شهرستان رشتخوار

آغاز برداشت زیره سبز در رشتخوار

برگزاری مسابقه بزرگ نقاشی با موضوع حافظان و مدافعان سلامت در تربت حیدریه

پدر، رومینا و ماجرایی که تلخ تر از تلخ را معنا می کند

هفتم خرداد، آغاز سناریوی 1400 احمدی نژاد

نمایشگاه نقاشی عطرفطر در تربت حیدریه به کار خود پایان داد

وحدت‌شکنان مجلس یازدهم، مورد مواخذه نیروهای انقلاب قرار می‌گیرند

چهار روایت درباره فرجام رستم

کمک 3میلیارد ریالی خیرین سلامت به دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

بازگشایی حرم مطهر رضوی به روایت تصویر

در ماه مبارک رمضان21 مرکزعرضه محصولات غیر بهداشتی در تربت حیدریه پلمپ شد

مراقبت های بهداشتی برای تزکیه نفس در روابط اجتماعی مهم و ضروری است

اجرای مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه اداره اوقاف و امور خیریه تربت حیدریه

کمک بیش از 63 میلیون تومانی یک خیر به دانشجویان نیازمند دانشگاههای تربت حیدریه

برگزاری نماز جمعه در یک «کلیسا» در برلین

تملک8500 متر املاک شرکت زعفرانیه و انتقال قطعی پارک پیشکوه به شهرداری

ضرورت ایجاد موزه باستان‌شناسی در کدکن تربت‌حیدریه

باغ‌های پسته رشتخوار به روش زیرسطحی آبیاری می شوند

مرکز فروش عینک طبی غیرمجاز در تربت حیدریه پلمپ شد

برندگان مسابقه مجازی گردشگری تربت حیدریه معرفی شدند

جشنواره کتابخوانی رضوی و آمادگی انجمن ها و تشکل های فرهنگی تربت حیدریه

اسب گرانی را قبل از سرکشی مهار کنید!

افزایش موالید و جمعیت تابع وضعیت اقتصادی و فرهنگی جامعه است نه چیز دیگر

ایران و آمریکا چگونه بر سر دولت جدید عراق توافق کردند؟

ایران و آمریکا چگونه بر سر دولت جدید عراق توافق کردند؟

با ارائه راه کار های اصلاح جمعیتی بحران کاهش جمعیت را جدی بگیریم

آغاز بازگشایی پلکانی کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

عدم تخصیص ارز برای تهیه واکسن و نهاده های دامی به شبکه دامپزشکی خراسان رضوی

تربت حیدریه دارای جدیدترین و به روز ترین سیستم های شبکه ارتباطی است

چرا سوریه از سامانه اس-300 برای مقابله با جنگنده‌های اسرائیلی استفاده نمی‌کند؟ / آیا پوتین اجازه این کار را نمی‌دهد تا فشار بر ایران برای خروج از سوریه را افزایش دهد؟

آغاز مقابله با محتکران خودرو در خراسان رضوی

پیشرفت85 درصدی احداث بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان زاوه

در غیاب یک سازمان برنامه و بودجه قوی نمایندگان ناچار به پیگیری طرح‌های عمرانی دولتی هستند