آخرین مطالب

گزارشی از تراژدی مرگ دو برادر کولبر که ایران را در حزن فرو برد

وقتی فرهادِ 14 ساله برای نان، جان می‌دهد و زمستان آرزوهایش را به خاک می‌برد / حضور چند هزار نفر در تشییع پیکر فرهاد و برادرش؛ شعار مردم: او «شهید نان» بود +تصاویر اجتماعی

وقتی فرهادِ 14 ساله برای نان، جان می‌دهد و زمستان آرزوهایش را به خاک می‌برد /  حضور چند هزار نفر در تشییع پیکر فرهاد و برادرش؛ شعار مردم: او «شهید نان» بود +تصاویر

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

به گزارش نوید تربت به نقل از انتخاب، دیروز -جمعه- پیدا شدن جسد بی‌جان و یخ‌زده در سرمای یک نوجوان 14 ساله به نام فرهاد خسروی، موجی بزرگ از واکنش‌ها و توجهات را به خود معطوف کرد. فرهادِ ناکام در رسیدن به آرزوهایش، همراه با برادر بزرگ‌تر خود آزاد و سه تن دیگر از اهالی روستای نی (از توابع شهرستان مریوان در استان کردستان) برای کولبری و پیدا کردن مقداری اندک پول، راهی کوهستان‌های صعب‌العبور اورامانات می‌شوند که همواره بیش از 6 ماه از سال پوشیده از برف است.

وقتی فرهادِ 14 ساله برای نان، جان می‌دهد و زمستان آرزوهایش را به خاک می‌برد / دوستان فرهاد: آرزویش خریدن یک دست لباس ورزشی با پول کولبری بود / آثار مُشت‌های فرهاد بر درِ کلبه‌ای که به آن امید بسته بود / روایت معلم «فرهاد» از شاگردش؛ می‌گفت: «آقا! شما باباتون از کار نیفتاده و مادرتون محتاج دارو نیست» / حضور چند هزار نفر در تشییع پیکر فرهاد و برادرش؛ شعار مردم: او «شهید نان» بود +تصاویر

شاهدان عینی این رخداد به خبرنگار «انتخاب» گفته اند: فرهادِ 14 ساله به همراه برادر بزرگ‌ترش آزاد که او نیز تنها 17 سال سن دارد و فرزند ارشد خانواده 6 نفره‌شان است، به همراه سه تن دیگر برای کولبری در روز سه‌شنبه (26 آذر) راهی منطقه پر برف اورامان می‌شوند تا در قبال دریافت اندکی پول کوله خود را به مقصد برسانند. در «گردنه تته» که عبور از آن در فصل تابستان و شرایط عادی نیز بسیار پر مشقت است،  فرهاد و آزاد به همراه دوستان نوجوان خود که تعدادشان سه نفر است، گرفتار کولاک می‌شوند و مسیر را گم می‌کنند. سه نفر از این گروه نوجوان با بخت و اقبال راهی روستایی در منطقه مرزی عراق در حوزه حلبچه می‌شوند و نجات پیدا می‌کنند اما سرنوشت آزاد  و فرهاد به گونه‌ای تراژیک رقم می‌خورد تا روایتی از هزاران نمونه همانند این نوجوانان گرفتار در فقر و مشقت را برایمان در ثبت کنند.

فرهادِ 14 ساله وقتی برای نان، جان می‌دهد و زمستان آرزوهایش را به خاک می‌برد / او تنها 14 سال داشت و آرزوی‌اش خریدن لباس ورزشی بود / فرهاد با آرزوهای برجای مانده‌اش چگونه اسیر سرما شد؟ / وقتی پسری 14 ساله شهید «نان» می‌شود /

آرزوهای بر زمین مانده فرهادِ 14 ساله

فرهاد و آزاد در خانواده‌ای 6 نفره در روستای نی از توابع شهرستان مریوان بزرگ شده‌اند که پدر و مادر آن‌ها معلولیت ذهنی دارند و تحت حمایت بهزیستی هستند. هر چند به نقل از اهالی روستا که در منطقه به اتحاد و همکاری با یکدیگر شناخته می‌شوند کمک‌های مردمی زیادی به خانواده و چهار فرزند پسرشان از سوی مردم می‌شد اما انگار غرور پسران نوجوان خانواده دیگر اجازه نمی‌داد دست‌هایشان را به سوی یاری‌های گاه و بیگاه مردم دراز کنند؛ در نتیجه آزاد پسر ارشد خانواده که 17 سال داشت چندین بار قبل‌تر کولبری را تجریه می‌کند اما فرهاد که قبل‌تر توان کولبری نداشته بود برای اولین بار راهی «جاده مرگ زنده ماندن» می‌شود.

پس از گرفتار شدن در کولاک، آزادِ 17 ساله در همان روز سه‌‌شنبه خیلی زودتر از برادر کوچک‌ خود یعنی فرهاد که پسر سوم خانواده است، به دلیل نداشتن پوشش گرمایشی لازم در مسیر سرمای سوزناک جاده مرگ توان حرکت را از دست می‌دهد و در شرایطی از حال می‌رود که فرهاد در ابتدا چند متری زیر شانه‌های او می‌رود اما پس از این‌که می‌فهمد این راه نتیجه‌ای ندارد، لباس گرم (کاپشن) خود را از تن در می‌آورد و با آن برادراش را می‌پوشاند و شتابان به سوی یافتن کمک حرکت می‌کند. در این زمان حتی فرهاد با اطرافیان و نزدیکان خانواده خود تماس می‌گیرد و داستان را نقل می‌کند اما در میانه راه به امید یافتن کمک، نوجوان 14 ساله که اولین تجریه حضور در «گردنه تته» برای کولبری را دارد، راه را گم می‌کند و تلاش می‌کند برادر خود را پیدا کند که توفیقی در این امر ندارد. در نهایت، فرهاد یک کلبه یا آلاچیق که اتفاقا در 100 متری روستای «کماله» در منطقه اورامان است را می‌یابد و تلاش او برای شکستن درِ این مامن نیز با ناکامی مواجه می‌شود و آثار مشت‌های کوبیده بر در او بعد از یافتن پیکرش نمایان بود. در نهایت او نیز همانند بردار بزرگ خود تسلیم سرما می‌شود.

به گزارش خبرنگار «انتخاب» به نقل از برخی نوجوانان هم صحبت با فرهاد، او به ورزش علاقه زیادی داشته و قبل از رفتن به «جاده مرگ» به دوستان‌اش می‌گوید «می‌خواهم با پول حاصل از کولبری یک دست لباس ورزشی تهیه کنم» اما دریغا که آرزوی او که شاید برای بسیاری از ما همچون امری همیشه در دسترس باشد، بر جای می‌ماند.

مسلما فرهاد و آزاد همانند همه سن‌ و سال‌های خود، هزاران آرزو و امید  را در ذهن می‌پروراندند که نقطه تاریک و تراژیک ماجرا این است که در زیست‌جهان آن‌ها، کولبری ابزار رسیدن به این آمال بود. شاید این روایت برای بسیاری از هم سن و سال‌های فرهاد و دیگر مردم این منطقه آشنا باشد که کولبری فراتر از یک مشقت بلکه راه رسیدن به آرزوهای بی‌شمارشان در میان «آخرالزمان» کوهستان‌های کردستان باشد. این یک سرنوشت نیست بلکه محکومیتی است برای بسیاری از همین فرزندان مجبور به زیستن.

فرهادِ 14 ساله وقتی برای نان، جان می‌دهد و زمستان آرزوهایش را به خاک می‌برد / او تنها 14 سال داشت و آرزوی‌اش خریدن لباس ورزشی بود / فرهاد با آرزوهای برجای مانده‌اش چگونه اسیر سرما شد؟ / وقتی پسری 14 ساله شهید «نان» می‌شود /

روایت غم‌انگیز معلمِ فرهاد از دردهای بی‌درمان فرهادها

هیوا نادری، یکی از معلمان شهرستان مریوان که مدتی کوتاه معلم فرهاد بوده است، روایتی حسن‌انگیز را از فرهاد نقل می‌کند که شاید تنها گفته‌های یک نوجوان منکوب شده در جبر زندگی نباشد بلکه روایتی بزرگ‌تر از هزاران فرهاد را برای ما بازنمایی کند. نادری در روایت غم‌انگیر خود که بدون دست‌کاری در ادامه آورده می‌شود، این‌گونه نقل می‌کند:

«آقا شما نفست از جای گرم بیرون میاد...روزگار شما به درس و دانشگاه امیدی بود، درستون رو خوندین و استخدام شدین...ما چه امیدی داریم؟! بیاین صدها و بلکه هزاران تحصیلکرده و لیسانس و فوق لیسانس و حتی دکترا رو نشونتون بدم که اونا هم دارن کولبری میکنن! تازه گیرم استخدام هم بشن! فوقش چقدر می‌گیرن؟ کدوم زندگی با این شندرغازا میچرخه؟! من اگه حوصله داشته باشم حتی شبی دو کول هم میتونم بیارم...!"

پُر از شور بود و نوجوانی و هرچه برایش توجیه می‌آوردم که «فرهاد عزیز همه چی که پول نیست! به سلامتیت فکر کن، مگر زانوای کوچک و نحیفت با این وزنی که رو کولته چقد تاب بالا رفتن از صخره های خشن و سنگ‌لاخیو داره! چند سال می‌تونی این‌طور دوام بیاری... اصلا سلامتیت به کنار، ترس و اضطراب و وحشت از کمین و کشتنتون چی؟! مگر نمیبینی هر روز چند کولبر رو با تیر میزنن میکشن بدون این‌که فکر کنن اینام آدمن و بیکاری و فقر و گرسنگی به این بیگاری و مشقّت وادارشون کرده...!»

فرهاد اما به‌جای شنیدن حرفای من به‌ زندگی سرد، تاریک و بی رمقش فکر می‌کرد... «آقا شما باباتون از کار نیفتاده و مادرتون محتاج دارو نیست... داداشای کوچکتون شب، سر گرسنه رو بر بالین بیزاری از حقارت نفس کشیدن به نام زندگی نمیزارن.... تمام هم سنای من راهشون همینه و جز تن دادن به این نوع زندگی چندش آور، راه دیگه‌یی براشون نمونده...»

و مگر میشه این حرفای حق رو جواب داد....!

حالا زیر کدام کوه برفی، کدام صخره‌ی بی عاطفه، زیر یورش بی رحم بهمن کدام بار بی مسئولیتی باید دنبال جسم سرد و بی جانت بگردم دلبندم...!

وقتی فرهادِ 14 ساله برای نان، جان می‌دهد و زمستان آرزوهایش را به خاک می‌برد / دوستان فرهاد: آرزویش خریدن یک دست لباس ورزشی بود / آثار مشت‌های کوبیده فرهاد بر درِ کلبه‌ای که به آن امید بسته بود/ روایت معلم «فرهاد» از شاگردش؛ می‌گفت: «آقا شما نفست از جای گرم بیرون می‌آید» / حضور چند هزار نفر در تشییع پیکر فرهاد و آزاد؛ شعار مردم: او «شهید نان» بود

فرهادی که «شهید نان» نامیده شد

پس از اطلاع مردم شهرستان‌ها مریوان و سروآباد و مردم منطقه اورامانات تلاش‌ها برای یافتن این دو برادر از همان سه‌شنبه (26 آذر) آغاز می‌شود به این امید که شاید فرهاد وآزاد زنده باشند اما در همان روز اول در چهارشنبه (27 آذر) جسد بی‌جان  و یخ‌زده آزاد پیدا و خاکسپاری می‌شود اما تلاش‌ها برای یافتن فرهاد 14 ساله با شدت بیشتری آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار «انتخاب» به نقل از منابع میدانی، با گذشت چهار روز از جستجویی‌هایی که توسط نهادهای مدنی، آفرود سواران، هلا احمر، شخصیت‌های مذهبی، گروههای کوهنوردی حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای و بسیاری از مردم عادی منطقه که با راهها و مسیرها آشنایی داشتند، دیروز جمعه (29 آذر) جسد بی‌جان فرهاد با مشت‌های گره کرده و یخ زده در سرما پیدا می‌شود. این جستجوها که با جمعیتی  بیش از 1500 نفر انجام شد، بعد از یافتن جسد در حوالی ساعت یک بعدازظهر، برای خاک‌سپاری  عازم روستای نی می‌شوند.

وقتی فرهادِ 14 ساله برای نان، جان می‌دهد و زمستان آرزوهایش را به خاک می‌برد / دوستان فرهاد: آرزویش خریدن یک دست لباس ورزشی بود / آثار مشت‌های کوبیده فرهاد بر درِ کلبه‌ای که به آن امید بسته بود/ روایت معلم «فرهاد» از شاگردش؛ می‌گفت: «آقا شما نفست از جای گرم بیرون می‌آید» / حضور چند هزار نفر در تشییع پیکر فرهاد و آزاد؛ شعار مردم: او «شهید نان» بود

در این میان نکته قابل توجه حضور و استقبال جمعیتی کم‌نظیر از مردم شهروستان مریوان، سروآباد و اورامانات در مراسم خاک‌سپاری این نوجوان بود. بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار «انتخاب» مردم با حضوری چند هزار نفری در مراسم خاکسپاری فرهاد، با در دست گرفتن تکه‌ای «نان» در ماشین‌های خود فریاد می‌زدند: «او برای نان جان باخت.» شهروندان در مراسم خاکسپاری نیز فرهاد را «شهید نان» می‌خواندند.

وقتی فرهادِ 14 ساله برای نان، جان می‌دهد و زمستان آرزوهایش را به خاک می‌برد / دوستان فرهاد: آرزویش خریدن یک دست لباس ورزشی بود / آثار مشت‌های کوبیده فرهاد بر درِ کلبه‌ای که به آن امید بسته بود/ روایت معلم «فرهاد» از شاگردش؛ می‌گفت: «آقا شما نفست از جای گرم بیرون می‌آید» / حضور چند هزار نفر در تشییع پیکر فرهاد و آزاد؛ شعار مردم: او «شهید نان» بود

کولبران زندگی یا قربانیان سرمایه‌داران متصل به رانت

بگذارید اندکی واقع‌بین باشیم، برای بسیاری از شهروندان کردستان کولبری انتخاب نیست، بلکه یک جبر و اجبار است. کولبری یعنی آوردن مقداری کالا از مرز عراق به ایران، برای مردمان این منطقه نه تنها حکم قاچاق ندارد، بلکه در حکم زندگی است. زندگی به حکم قربانی شدن برای سرمایه‌داران پنهان شده در پشت پرده.

به گزارش «انتخاب»، کولبران کوله‌های کالای خود را با مشقت بسیار برای افرادی می‌آورند که اصطلاح صاحب بار نامیده می‌شوند و به ازاری هر کیلو مقداری حق‌الزحمه دریافت می‌کنند اما واقعیت امر این است که این صاحبان بار نیز خود افرادی جزء در قاچاق این کالاها محسوب می‌شوند و بالاتر از آن‌ها افرادی سرمایه‌دار و احتمالا متصل به برخی رانت‌ها قرار دارند، که از مجمع این کوله‌ها ثروت‌اندوزی‌های فراوان می‌کنند.

ضروت رسیدگی جدی دولت

در عرصه کولبری طی چند سال گذشته دولت نیز تحت برنامه‌ای نسبتا ضعیف در اجرا به موضوع کولبری وارد شده و مرزهای نیمه‌رسمی را با صدور کارت تردد کولبری برای برخی افراد صادر کرده است. در اینجا قصه این نیست که بگوییم دولت باید از کولبری حمایت کند یا به آن مشروعیت ببخشد یا کولبری در زمره قاچاق قرار نمی‌گیرد اما بگذارید بدون پرده بگوییم، کولبری محرک اقتصاد بخشی بزرگ از مردم مناطق مختلف کردستان است. کولبری نه راه‌حل و نه باب میل مردم منطقه است؛ کولبری نتیجه و برآیند نبود اشتغال، اقتصاد مولد، عدم سرمایه‌گذاری و نابرابری چند ساله در زمینه تخصیص بودجه است.

مرگ فرهاد نه تنها آخرین تراژدی حسن‌انگیز مرگ کولبران نبوده و نخواهد بود، بلکه از درون این مرگ شاید هزاران نوجوان دیگر به امید قهرمان‌سازی از خود راهی جاده مرگ شوند. نوجوانانی که در فقر و مصیب چاره‌ایی جز کولبری ندارند و برای ماندن باید راه فرهاد را در پیش بگیرند. اینجاست که باید به جرات بگوییم دولت باید مسئولیت را بر عهده بگیرد و بپذیرد که کولبری جرم نیست و برآیند اجباری برای زنده ماندن و حیات مستقل است؛ همان‌گونه که فرهاد و آزاد نخواستند دست‌شان را به سمت یاری‌های گاه و بی‌گاه مردم دراز کنند.

منبع: انتخاب
http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

سخنگوی دولت: کرونا بازی سیاسی نیست / «کرونای بنفش» از دل غرض‌ورزی و نگاه سیاست‌زده به یک مسأله بهداشت عمومی بیرون آمد /

با بخش قابل توجهی از درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شده

مشارکت ضعیف مردم تربت‌حیدریه در غربالگری کرونا

فرماندار مه‌ولات: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام موثر در مقابله با کروناست

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

واشنگتن پست: آمریکا باید به دنبال یک آتش بس بشردوستانه با ایران باشد / برخلاف ادعای پمپئو، چندین شرکت سازنده تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا، ارسال محموله به ایران را متوقف کرده اند

تعداد جانباختگان بیماری کرونا در خراسان رضوی به 173و درتربت حیدریه به 7 نفر رسید

کمک6 میلیارد ریالی یک خیر به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مه ولات

تشکیل تیم های مراقبت و پیشگیری از کرونا درخانه های بهداشت روستایی تربت حیدریه

خسارت بارندگی به کشاورزان بخش‌های بایگ ، کدکن و رخ تربت حیدریه

قلعه ای عجیب که در زیباترین شهر زاگرس آرمیده است! +تصاویر

یأس جهان از آینده طلای سیاه/ غول‌های نفتی برای نرخ 10 دلار آماده می‌شوند

آقای روحانی! در مورد کرونا، به توصیه اکتفا نکنید؛ شما مسئول جان مردم هستید / قاطعانه عمل کنید؛ این یعنی حکمرانی واقعی

مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 79 نفر ،فوتی ها به چهار نفر رسیدند

آماده باش دستگاه های اجرایی و خدماتی ستاد مدیریت بحران در پی بارشهای بهاری / بیشترین میزان بارندگی با 50 میلیمتر در ایستگاه فدیهه

عدم توقف قطار مسافربری در ایستگاه تربت حیدریه تابع دستورات ملی است / اخبار صحیح را از رسانه‌های مجوز دار وموثق دریافت کنید

کرونا و چالشی برای رهبران جهان

پیش‌بینی عجیب محسن رضایی درباره جنگ جهانی سوم

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

پلمپ شدن یک باب نانوایی و یک جایگاه سوخت "سی‌.ان‌.جی" در تربت حیدریه

رسم آدمخواری هنوز در این نقاط دنیا رایج است! +تصاویر

در اتومبیل با من سوار شد؛ در راه گفت، آمریکایى‌ها و سایر مخالفان، از این منظره نزدیک شدن ایران و عربستان ناراحت مى‌شوند /از شرایط همکارى‌ها بعد از دوره مسئولیت من، اظهار نگرانى کرد، گفتم از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعمال نظر مى‌کنم

رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند / شاید کسی را وارد ایران کنید تا اطلاعات خود را از میزان اثرگذاری این ویروس را تکمیل کند رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند

مردم خراسان رضوی هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

اهداء300 میلیون ریال به دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه

اگر مردم قرنطینه را بشکنند، بین یک تا دو هفته شاهد شیوع مجدد پیک بیماری خواهیم بود

چرا کرونا، اتفاقی به مراتب بدتر از حملات 11 سپتامبر است؟

دولت خود را آگاه کنید که گفتار و رفتار انسانی است که جواب خواهد داد نه تحریم؛ مردم ایران به احترام، پاسخ مثبت خواهند داد / باوجود بحران کرونا، دولت آمریکا همچنان حاضر نیست دست از تحریم های خود علیه ایران بردارد / در شرایط یک «همه گیری» خطرناک جهانی، تهران و پاریس و لندن و واشنگتن فاصله چندانی ندارند

یاد و خاطره مجاهدان سلامت که کوله بار سفر به سوی خداوند متعال برداشتند گرامی باد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 57 نفر رسید

بارشهای سیل آسا خراسان رضوی را فرا می گیرد

نظر مصباح یزدی درباره محرومیت از اماکن مقدسه / واکنش قالیباف به طنز سیاسی شبکه سه / عفو شبنم نعمت زاده صحت دارد؟

عرض ارادت به امام رضا(ع) هنگام تحویل سال فقط از منزل

تلفن پاسخگو درباره کرونا در تربت‌حیدریه فعال شد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 48 نفر رسید

3397 بیمار مشکوک به کرونا در خراسان رضوی بستری شدند

مسیح مهاجری: مهاجمان به حرم ها نمی دانند ائمه هم هنگام مریضی به پزشک مراجعه می کردند؟ / این فرافکنی ها را کنار بگذاریم که اینها وابسته به فلان جریان هستند؛ اینها دست پرورده خودمان هستند؛ نتوانستیم جهل را از جامعه بزداییم

نخستین فروشگاه اینترنتی عرضه محصولات بهداشتی در تربت‌حیدریه راه‌اندازی شد

نگاهی به آمار سفر به خراسان رضوی در روزهای شیوع کرونا

کرونا، داغی مضاعف بر سوز چهارشنبه‌ سوری

افزوده شدن تعداد مراکز بهداشتی تربت‌حیدریه برای مقابله با کرونا

هتک حرمت حرم بی سابقه در پی توقف موقت زیارت بارگاه رضوی

محدودیت های ترافیکی و طرح زوج و فرد تردد خودروها در سطح شهراجرا می شود

تعداد بیماران مشکوک به کرونا در خراسان رضوی به 2918 نفر رسید

یک موجر در تربت حیدریه بخشی از اجاره‌ بهای مغازه‌هایش را بخشید

آغاز فعالیت بیمارستان امام حسین (ع) با بیماران کرنایی

روستاهای بخش مرکزی تربت‌حیدریه ضدعفونی شدند

غیبت دوباره جهانگیری در جلسه امروز هیات دولت! / نامه کنایه آمیز ذوالنور به رئیس جمهور درباره کرونا / کدام شغل‌ها از کروناویروس بیشترین آسیب را دیدند؟