آخرین مطالب

گل ماده مخدری که با داشتن نامی زیبا و فریبنده تباهی به همراه می آورد اجتماعی

گل ماده مخدری که با داشتن نامی زیبا و فریبنده تباهی به همراه می آورد

  بزرگنمایی:
این ماده مخدر پایه گیاهی دارد که با وجود داشتن نامی زیبا و فریبنده، چون خاری چرکین بر جسم و جان مصرف‌کننده نشسته، روزگارش را سیاه می‌کند

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- این ماده مخدر پایه گیاهی دارد که با وجود داشتن نامی زیبا و فریبنده، چون خاری چرکین بر جسم و جان مصرف‌کننده نشسته، روزگارش را سیاه می‌کند و به‌تدریج هستی وی را به خفت و خواری می‌کشاند.

به گزارشد نوید تربت به نقل از ایرنا ، ماده مخدر "گُل" (ماری جوانا) مدتها است که جای پای خود را در بین اقشار مختلف بخصوص جوانان و نوجوانان باز کرده و به دغدغه ای همیشگی برای خانواده ها تبدیل شده است که نکند نوجوان و جوان آنان در دام این مخدر خوشنام بیفتند.

گل، بسته به اینکه از کدام بخش‌ گیاه تولید شده باشد، درجه خلوص و نیز شیوه تولید و فراوری اش، ممکن است نامی داشته باشد که عمدتا با نام های گل، حشیش، علف، گراس و ماری جوانا خوانده می شود، در حالی که ماده اولیه همه آنها همان گیاه شاهدانه یا کانابیس است.

این ماده مخدر گاه از برگ، ساقه، گل و بخش‌های مختلف گیاه تهیه و در غلظت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. بنابراین گل یا همان ماری جوانا از شاهدانه به دست آمده و به صورت دود کردنی و یا خوراکی مصرف می‌شود.

استفاده کنندگان از گل، مانند سایر مواد مخدر، ممکن است انگیزه های متفاوتی داشته باشند. بعضی افراد ممکن است به دنبال تجربه احساس شادی، تقویت ذهنی، خلاقیت و تجربه سرخوشی و الهام بخشی باشند که در هنگام استفاده از گل به صورت موقت به آن‌ها دست می دهد. بعضی از افراد نیز شاید به دنبال تسکین درد، تغییر خلق و خوی و افزایش اشتها به استفاده از این ماده مخدر روی بیاورند.

 

کاهش حافظه و انجام رفتارهای پرخطر

یک پزشک متخصص بیماری‌های عفونی و درمانگر اعتیاد در این خصوص گفت: هر ماده‌ای اگر کشنده نباشد فوایدی ممکن است داشته باشد، چنانکه از جمله اثرات ماده‌ای مثل گُل، ایجاد سرخوشی و خنده به صورت موقت است.

این گل بهار زندگی‌ات را خزان کند

دکتر علی حسین پور افزود: کاهش حافظه کوتاه مدت و مخدوش و محدود شدن ادراک از جمله عوارض این ماده است. همچنین روی رفتار فرد مصرف کننده تاثیراتی دارد و ممکن است رفتار پرخطر کنترل نشده ای از جمله رانندگی خطرناک داشته باشد، یا روند یادگیری فرد مصرف کننده را در هنگام درس خواندن مختل کند.

وی ادامه داد: خشکی دهان، دیدگان سرخ، اختلال در مهارت حرکتی، احساس اضطراب و وحشت از دیگر آثار مصرف این ماده است. وابستگی به مواد و کاهش قوای ذهنی هم از تاثیرات بلندمدت آن است.

این درمانگر اعتیاد اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر مصرف این ماده در سنین زیر 18 آغاز شود، اثرات مخرب آن چند برابر می شود، چون از نظر مغزی، سلولها در حال رشد است. مصرف این مواد توسط مادران باردار نیز، بر روی جنین تاثیرات منفی و زیانباری می‌گذارد.

وی ادامه داد: اگر مقدار مصرف گل، زیاد و طولانی باشد علایم جسمی وابستگی روانی هم در پی خواهد داشت. رفع عوارض جسمی که ممکن است مصرف این ماده ایجاد کند بین هفت تا 10 روز زمان می‌برد اما علایم روانی آن باقی می‌ماند. محیط هم اگر مساعد باشد فرد ممکن است پس از ترک دوباره به مصرف مواد برگردد.

دکتر حسین پور اظهار داشت: برای پیشگیری از اعتیاد، سه مرحله پیشگیری اساسی، اول، دوم و سوم وجود دارد. در مرحله اساسی، اساس کار باید درست شود و دولت و برنامه‌ریزان باید در این راستا تلاش کنند. برخی از کشورها مثل هلند، وقتی نتوانستند با مصرف مواد مبارزه کنند، مصرف آنرا به صورت کنترل شده آزاد گذاشته و تلاش کردند تا با نظارت دقیق تری آنرا دنبال کنند.

وی ادامه داد: پیشگیری مرحله اول یعنی محدود کردن مصرف مواد و اجازه مصرف داده نشود. در مرحله دوم یعنی فرد مواد را در دسترس دارد و برای اینکه ممکن است عوارض و مشکلاتی برای او ایجاد شود، آنرا کنترل می‌کنیم تا بدتر نشود. در پیشگیری مرحله سوم یعنی فرد دچار عوارض شده و ما اقدامات توان‌بخشی می‌کنیم تا وضعیت کنترل شده و از انتقال آن به دیگران جلوگیری شود.

این درمانگر حوزه اعتیاد گفت: وقتی یک نفر به ماده ای مثل گل وابسته می‌شود، انتظار سرخوشی پس از مصرف دارد و اگر به آن ماده دسترسی نداشته باشد بیقرار و مشکلات بدنی در او ایجاد می‌شود، نمی‌داند که باید چه کار کند و دست به کارهایی می‌زند تا به مواد دسترسی پیدا کند، که در این مسیر ممکن است مشکلات زیادی برای خود و دیگران ایجاد کند.

 

گل دروازه ورود به دیگر مواد مخدر

وی با بیان اینکه گل می‌تواند دروازه ورود به بقیه مواد باشد، افزود: مصرف گل و الکل معمولا رایج است. در سال 2011 یک بررسی در استرالیا انجام شد که مشخص کرد که عمده افراد که ماری جوانا و گل مصرف دارند، آنرا همراه با الکل، شیشه و یا قرص اکستازی مصرف می‌کنند و تنها کمتر از سه درصد آنان هیچ ماده دیگری همراه با گل مصرف نمی‌کنند.

این گل بهار زندگی‌ات را خزان کند

حسین پور ادامه داد: این آمار نشان می‌دهد، مصرف گل می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات و آسیب های بعدی شود.

وی بیان کرد: مهمترین کار خانواده این است که مساله مصرف مواد را از شخصیت فرد جدا کنند تا جوان احساس حمایت کند و بداند که خانواده، او را دوست دارد.

این درمانگر حوزه اعتیاد گفت: برخی در توجیه روی آوردن به گل، می‌گویند باید از زندگی لذت برد، اما این کار به چه قیمتی باید انجام شود. ما از خیلی کارها می‌توانیم لذت ببریم، اما قیمت آن را هم باید در نظر داشته باشیم.

حسین پور افزود: اگر فردی مبتلا به دیابت باشد و بگوید می‌خواهم لذت ببرم و شیرینی خامه و نوشابه را استفاده کنم، قیمت و عوارض کار او چیست؟ قیمت آن از کار افتادن کلیه، دیالیز، تنگی عروق قلبی و مرگ است. بنابراین جوانان و نوجوانان لازم است. اطلاعات خود را نسبت به مواد مخدر نه از تبلیغات دروغین برای این ماده، بلکه از منابع علمی بگیرند. توجه کنند که سرخوشی و لذت موقتی که ممکن است به دست آورند به چه قیمتی برای آنها تمام می‌شود.

دبیر کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی هم گفت: حشیش، گراس، گل، ماری جوانا، از جمله مواد توهم‌زا هستند که از گیاه شاهدانه هندی استحصال شده و در مجموعه ای به نام کانابیس‌ها قرار می‌گیرند.

محسن نظری افزود: امروزه تنوع در نوع مواد مخدر و روان‌گردان و روش‌های استفاده از آن بر پیچیدگی پیشگیری و مبارزه با این پدیده شوم افزوده و همه اقشار جامعه به خصوص جوانان را هدف تبلیغات در مصرف این مواد با ادله واهی گیاهی و بی ضرر بودن، افزایش تمرکز و فرصت مطالعه برای امتحان، بهداشتی و فاقد آثار اعتیادآوری و مفید برای لاغری بدون ورزش اغفال می‌کنند.

وی اظهار داشت: در سالهای اخیر با نامگذاری زیبا و فریبنده ماده "گل"، سعی در کاهش اثر روانی خطرناک بودن استفاده از مواد مخدر و ایجاد نگرش‌های خاص در افزایش تقاضای مصرف آن را دارند.

دبیر کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: یکی از مسایل جدی در کشور بحث پیشگیری از مصرف مواد مخدر و اعتیاد است. بر اساس مطالعات و پژوهش‌های انجام‌شده، بیش از 90 درصد مردم نخستین معضل در مسائل اجتماعی را اعتیاد بیان کرده‌اند.

نظری گفت: ارتباط کمرنگ والدین با فرزندان، عدم آشنایی با مواد مخدر از سوی والدین و از هم گسیختگی خانواده از علل اعتیاد پنهان در بین فرزندان برخی خانواده‌ها است.

وی ادامه داد: لازمه موفقیت در زمینه پیشگیری از اعتیاد، افزایش میزان رضایت مردم از زیستن و ایجاد شادابی و نشاط با اجرای برنامه‌های متاثر از شناخت نیازهای افراد جامعه است.

این گل بهار زندگی‌ات را خزان کند

دبیر کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: باید از بستر فضای مجازی و رسانه به منظور ارتقای سطح آگاهی، آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش سبک فرزندپروری و روش‌های پیشگیری از اعتیاد برای والدین و نوجوانان استفاده مطلوب و مستمر صورت پذیرد و با آموزش مشاوران مدارس و مربیان انجمن‌های اولیا و مربیان، در قالب کارگاهای آموزشی، با ارائه بسته‌های آموزشی، نسبت به توانمندسازی والدین و نوجوانان اقدام جدی انجام شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مشروح سومین مناظره کاندیدا‌های ریاست جمهوری؛

امام جمعه تربت‌حیدریه: چشم آزادیخواهان جهان حتی در قلب آمریکا به انتخابات ایران دوخته شده

دومین مناظره کاندیدا‌های ریاست جمهوری

پیش‌بینی برداشت بیش از 27 هزار تن گندم از مزارع شهرستان تربت حیدریه

رقابت تخم نوغان‌های ایرانی و چینی/ کیفیت فدای ارزانتر بودن

پورمحمدی: برجام برای کاهش فشار تحریم بود، اما همین را هم زدند خرابش کردند / به دیپلمات هنگام مذاکره از پشت حمله نکنید؛ اینطوری کار پیش نمی رود

چه زمانی یک روز زمین به 25 ساعت تبدیل می‌شود؟

تصاویر: خسارات زلزله پنج ریشتری در کاشمر

بهره‌برداری از 2 طرح اقتصاد مقامتی در تربت‌حیدریه

ارسال کمک‌های هلال‌احمر تربت‌حیدریه به مناطق زلزله‌زده کاشمر

آیا روح وجود دارد؟ پاسخ علم به این سؤال مرموز چیست؟

دستگیری 4 نفر حفار غیر مجاز آثار تاریخی در تربت حیدریه

اعزام سه تیم ارزیاب بررسی خسارت زلزله به روستاهای حصار و رودمعجن تربت‌حیدریه

زلزله کاشمر 4 کشته و 120 مصدوم برجا گذاشت

پایان تصویربرداری فیلم سینمایی فرشته در تربت حیدریه

چرا از نظر کدکنی، روسیه علیه ادبیات فارسی در آسیای میانه می جنگد؟

مشروح دور اول مناظره کاندید‌اهای انتخاباتی؛

«تقوی»، روحانی اصولگرا از مذاکرات 5 کاندیدا برای انصراف خبر داد / برخی از کاندیدا‌ها این مکانیزم را پذیرفته‌اند

ظریف در یک رویداد بزرگ ملی و در میزگرد سیاسی خارجی پزشکیان را همراهی خواهد کرد

تصاویر: ریزش معدن در شازند

تاریخ و ساعت مناظره های انتخابات ریاست‌جمهوری

انتظامی خطاب به زاکانی: در زمان شما حجاب‌بان در مترو مستقر شد پس احتمالا در سطح کشور هم همین رفتار را خواهید کرد / زاکانی: حجاب بان نداریم

برخی از روستاهای کم جمعیت تربت حیدریه هنوز رنگ روحانی را ندیده اند

اصحاب رسانه زمینه مشارکت گسترده مردم در انتخابات را فراهم کنند

برداشت 50 تن گل‌محمدی از گلزارهای بخش رخ تربت‌حیدریه

فیلمی از بلعیدن مار پلنگی توسط مار کبری در ارتفاعات شهرستان زاوه

شرکت 700 نفر در آزمون مهارتی فرهنگ و هنر تربت‌حیدریه

احداث شهرک صنعتی شماره 3 و رفع موانع و مشکلات صنایع و تولیدکنندگان تربت حیدریه

واحد دوم نیروگاه سیکل ترکیبی تربت حیدریه به بهره برداری رسید

پرداخت 40 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به هنرمندان صنایع‌دستی تربت‌حیدریه

روزنامه اطلاعات:«مسئولان نظام قبول کرده‌اند خالص‌سازی غلط بود»

تاکید سرپرست وزارت خارجه بر پایبندی ایران به برجام

داستان سایه‌هایی مخوف که در اثر انفجار هسته‌ای هیروشیما روی زمین ثبت شد

شهروند تربتی بطرز معجزه آسایی از سقوط آسانسور جان سالم به در برد

برگزاری نخستین «رویداد صدرا» در دانشگاه آزاد اسلامی تربت‌حیدریه

فرود اضطراری هواپیمای آموزشی در اراضی کشاورزی بخش رخ تربت حیدریه کرد

فرماندار تربت حیدریه: حضور خوب در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری پیش بینی می شود

هنرمند تربت‌حیدریه نماینده خراسان رضوی در رویداد نوآفرین فیلمنامه نویسی کشور

اعترض جمعی از اولیاء دانش آموزان شاهد شهرک ولیعصربه انتقال آن به جنب پارک پیشکوه

تصاویر: جنون همستر

زمان بندی تبلیغاتی 6 نامزد مشخص شد / اولین مناظره؛ 28 خرداد / ساعت مناظره‌ها؛ 16 تا 21

کدام چهره‌های سیاسی از انتخابات چهاردهم باز ماندند؟

دوام و مانایی محتوای کنگره ملی شهدا با مستندسازی/ تربت‌حیدریه رتبه نخست شهدای زن خراسان رضوی /33 شهید ورزشکار در منطقه تربت حیدریه/ چاپ هشت کتاب ویژه شهدای منطقه/ انجام بزرگترین نمایش آیینی حدیث پایداری شرق کشور/ برگزاری یادواره شهدای خبرنگار در

افتتاح بیست و سومین پایگاه اورژانس تربت‌حیدریه در روستای رودمعجن

واکنش حسین شریعتمداری به تخریب نامزدهای اصولگرا از سوی یکدیگر: باور کردنی نیست که این افراد خود را تابع رهبر معظم انقلاب بدانند

گزارش تصویری از برگزاری نخستین جشنواره ملی گردشگری ادبی ابریشم در تربت حیدریه

برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره ملی گردشگری ادبی ابریشم در روستای رودمعجن تربت حیدریه

بازگشایی و ارتقاء سینما اندیشه تربت‌حیدریه به درجه یک

امام جمعه تربت حیدریه: فرزندان خود را برای ورود به حوزه علمیه تشویق کنید

استفاده از تصاویر مشترک با امام و رهبری ممنوع است/ ممنوعیت بیان مطالب مغایر با سیاست‌های اعلامی رهبری