آخرین مطالب

گل ماده مخدری که با داشتن نامی زیبا و فریبنده تباهی به همراه می آورد اجتماعی

گل ماده مخدری که با داشتن نامی زیبا و فریبنده تباهی به همراه می آورد

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- این ماده مخدر پایه گیاهی دارد که با وجود داشتن نامی زیبا و فریبنده، چون خاری چرکین بر جسم و جان مصرف‌کننده نشسته، روزگارش را سیاه می‌کند و به‌تدریج هستی وی را به خفت و خواری می‌کشاند.

به گزارشد نوید تربت به نقل از ایرنا ، ماده مخدر "گُل" (ماری جوانا) مدتها است که جای پای خود را در بین اقشار مختلف بخصوص جوانان و نوجوانان باز کرده و به دغدغه ای همیشگی برای خانواده ها تبدیل شده است که نکند نوجوان و جوان آنان در دام این مخدر خوشنام بیفتند.

گل، بسته به اینکه از کدام بخش‌ گیاه تولید شده باشد، درجه خلوص و نیز شیوه تولید و فراوری اش، ممکن است نامی داشته باشد که عمدتا با نام های گل، حشیش، علف، گراس و ماری جوانا خوانده می شود، در حالی که ماده اولیه همه آنها همان گیاه شاهدانه یا کانابیس است.

این ماده مخدر گاه از برگ، ساقه، گل و بخش‌های مختلف گیاه تهیه و در غلظت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. بنابراین گل یا همان ماری جوانا از شاهدانه به دست آمده و به صورت دود کردنی و یا خوراکی مصرف می‌شود.

استفاده کنندگان از گل، مانند سایر مواد مخدر، ممکن است انگیزه های متفاوتی داشته باشند. بعضی افراد ممکن است به دنبال تجربه احساس شادی، تقویت ذهنی، خلاقیت و تجربه سرخوشی و الهام بخشی باشند که در هنگام استفاده از گل به صورت موقت به آن‌ها دست می دهد. بعضی از افراد نیز شاید به دنبال تسکین درد، تغییر خلق و خوی و افزایش اشتها به استفاده از این ماده مخدر روی بیاورند.

 

کاهش حافظه و انجام رفتارهای پرخطر

یک پزشک متخصص بیماری‌های عفونی و درمانگر اعتیاد در این خصوص گفت: هر ماده‌ای اگر کشنده نباشد فوایدی ممکن است داشته باشد، چنانکه از جمله اثرات ماده‌ای مثل گُل، ایجاد سرخوشی و خنده به صورت موقت است.

این گل بهار زندگی‌ات را خزان کند

دکتر علی حسین پور افزود: کاهش حافظه کوتاه مدت و مخدوش و محدود شدن ادراک از جمله عوارض این ماده است. همچنین روی رفتار فرد مصرف کننده تاثیراتی دارد و ممکن است رفتار پرخطر کنترل نشده ای از جمله رانندگی خطرناک داشته باشد، یا روند یادگیری فرد مصرف کننده را در هنگام درس خواندن مختل کند.

وی ادامه داد: خشکی دهان، دیدگان سرخ، اختلال در مهارت حرکتی، احساس اضطراب و وحشت از دیگر آثار مصرف این ماده است. وابستگی به مواد و کاهش قوای ذهنی هم از تاثیرات بلندمدت آن است.

این درمانگر اعتیاد اظهار داشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر مصرف این ماده در سنین زیر 18 آغاز شود، اثرات مخرب آن چند برابر می شود، چون از نظر مغزی، سلولها در حال رشد است. مصرف این مواد توسط مادران باردار نیز، بر روی جنین تاثیرات منفی و زیانباری می‌گذارد.

وی ادامه داد: اگر مقدار مصرف گل، زیاد و طولانی باشد علایم جسمی وابستگی روانی هم در پی خواهد داشت. رفع عوارض جسمی که ممکن است مصرف این ماده ایجاد کند بین هفت تا 10 روز زمان می‌برد اما علایم روانی آن باقی می‌ماند. محیط هم اگر مساعد باشد فرد ممکن است پس از ترک دوباره به مصرف مواد برگردد.

دکتر حسین پور اظهار داشت: برای پیشگیری از اعتیاد، سه مرحله پیشگیری اساسی، اول، دوم و سوم وجود دارد. در مرحله اساسی، اساس کار باید درست شود و دولت و برنامه‌ریزان باید در این راستا تلاش کنند. برخی از کشورها مثل هلند، وقتی نتوانستند با مصرف مواد مبارزه کنند، مصرف آنرا به صورت کنترل شده آزاد گذاشته و تلاش کردند تا با نظارت دقیق تری آنرا دنبال کنند.

وی ادامه داد: پیشگیری مرحله اول یعنی محدود کردن مصرف مواد و اجازه مصرف داده نشود. در مرحله دوم یعنی فرد مواد را در دسترس دارد و برای اینکه ممکن است عوارض و مشکلاتی برای او ایجاد شود، آنرا کنترل می‌کنیم تا بدتر نشود. در پیشگیری مرحله سوم یعنی فرد دچار عوارض شده و ما اقدامات توان‌بخشی می‌کنیم تا وضعیت کنترل شده و از انتقال آن به دیگران جلوگیری شود.

این درمانگر حوزه اعتیاد گفت: وقتی یک نفر به ماده ای مثل گل وابسته می‌شود، انتظار سرخوشی پس از مصرف دارد و اگر به آن ماده دسترسی نداشته باشد بیقرار و مشکلات بدنی در او ایجاد می‌شود، نمی‌داند که باید چه کار کند و دست به کارهایی می‌زند تا به مواد دسترسی پیدا کند، که در این مسیر ممکن است مشکلات زیادی برای خود و دیگران ایجاد کند.

 

گل دروازه ورود به دیگر مواد مخدر

وی با بیان اینکه گل می‌تواند دروازه ورود به بقیه مواد باشد، افزود: مصرف گل و الکل معمولا رایج است. در سال 2011 یک بررسی در استرالیا انجام شد که مشخص کرد که عمده افراد که ماری جوانا و گل مصرف دارند، آنرا همراه با الکل، شیشه و یا قرص اکستازی مصرف می‌کنند و تنها کمتر از سه درصد آنان هیچ ماده دیگری همراه با گل مصرف نمی‌کنند.

این گل بهار زندگی‌ات را خزان کند

حسین پور ادامه داد: این آمار نشان می‌دهد، مصرف گل می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات و آسیب های بعدی شود.

وی بیان کرد: مهمترین کار خانواده این است که مساله مصرف مواد را از شخصیت فرد جدا کنند تا جوان احساس حمایت کند و بداند که خانواده، او را دوست دارد.

این درمانگر حوزه اعتیاد گفت: برخی در توجیه روی آوردن به گل، می‌گویند باید از زندگی لذت برد، اما این کار به چه قیمتی باید انجام شود. ما از خیلی کارها می‌توانیم لذت ببریم، اما قیمت آن را هم باید در نظر داشته باشیم.

حسین پور افزود: اگر فردی مبتلا به دیابت باشد و بگوید می‌خواهم لذت ببرم و شیرینی خامه و نوشابه را استفاده کنم، قیمت و عوارض کار او چیست؟ قیمت آن از کار افتادن کلیه، دیالیز، تنگی عروق قلبی و مرگ است. بنابراین جوانان و نوجوانان لازم است. اطلاعات خود را نسبت به مواد مخدر نه از تبلیغات دروغین برای این ماده، بلکه از منابع علمی بگیرند. توجه کنند که سرخوشی و لذت موقتی که ممکن است به دست آورند به چه قیمتی برای آنها تمام می‌شود.

دبیر کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی هم گفت: حشیش، گراس، گل، ماری جوانا، از جمله مواد توهم‌زا هستند که از گیاه شاهدانه هندی استحصال شده و در مجموعه ای به نام کانابیس‌ها قرار می‌گیرند.

محسن نظری افزود: امروزه تنوع در نوع مواد مخدر و روان‌گردان و روش‌های استفاده از آن بر پیچیدگی پیشگیری و مبارزه با این پدیده شوم افزوده و همه اقشار جامعه به خصوص جوانان را هدف تبلیغات در مصرف این مواد با ادله واهی گیاهی و بی ضرر بودن، افزایش تمرکز و فرصت مطالعه برای امتحان، بهداشتی و فاقد آثار اعتیادآوری و مفید برای لاغری بدون ورزش اغفال می‌کنند.

وی اظهار داشت: در سالهای اخیر با نامگذاری زیبا و فریبنده ماده "گل"، سعی در کاهش اثر روانی خطرناک بودن استفاده از مواد مخدر و ایجاد نگرش‌های خاص در افزایش تقاضای مصرف آن را دارند.

دبیر کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: یکی از مسایل جدی در کشور بحث پیشگیری از مصرف مواد مخدر و اعتیاد است. بر اساس مطالعات و پژوهش‌های انجام‌شده، بیش از 90 درصد مردم نخستین معضل در مسائل اجتماعی را اعتیاد بیان کرده‌اند.

نظری گفت: ارتباط کمرنگ والدین با فرزندان، عدم آشنایی با مواد مخدر از سوی والدین و از هم گسیختگی خانواده از علل اعتیاد پنهان در بین فرزندان برخی خانواده‌ها است.

وی ادامه داد: لازمه موفقیت در زمینه پیشگیری از اعتیاد، افزایش میزان رضایت مردم از زیستن و ایجاد شادابی و نشاط با اجرای برنامه‌های متاثر از شناخت نیازهای افراد جامعه است.

این گل بهار زندگی‌ات را خزان کند

دبیر کمیته فرهنگی پیشگیری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی گفت: باید از بستر فضای مجازی و رسانه به منظور ارتقای سطح آگاهی، آموزش مهارت‌های زندگی، آموزش سبک فرزندپروری و روش‌های پیشگیری از اعتیاد برای والدین و نوجوانان استفاده مطلوب و مستمر صورت پذیرد و با آموزش مشاوران مدارس و مربیان انجمن‌های اولیا و مربیان، در قالب کارگاهای آموزشی، با ارائه بسته‌های آموزشی، نسبت به توانمندسازی والدین و نوجوانان اقدام جدی انجام شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اصناف و بازار نقش اساسی در حوزه‌های مختلف دارند

فرماندار تربت‌حیدریه: با نسل پرسشگری مواجه‌ایم که اگر قانع نشوند در مسیر دیگری گام برمی‌دارند

تئاتر"کوچه مختار" با موضوع دفاع‌مقدس در تربت‌حیدریه به صحنه رفت

پدر 103 ساله چهار شهید و جانباز تربتی منزل خودرا به حسینیه تبدیل کرد

با بی اعتنایی به همسانسازی حقوق بازنشستگان سبد رای 13 میلیونی آنها را از دست ندهید

پیش‌بینی کشت پاییزه در بیش از 7 هزار هکتار اراضی زراعی بخش رخ تربت حیدریه

معاون استاندار خراسان رضوی: از نظر توان دفاعی به مرحله‌ بازدارندگی رسیده ایم

آغاز عملیات اجرایی احداث تصفیه‌خانه بام خراسان رضوی در تربت‌حیدریه

برگزاری مراسم عهد سربازی در تیپ 177 ارتش تربت حیدریه

قتل هولناک مادر جلوی چشمان فرزندش در خواف

اکران پنج فیلم از سینمای دفاع مقدس تولیدی خراسان رضوی

خشکسالی و افزایش چاه های غیر مجاز 42 شهر خراسان رضوی را با مشکل آب شرب مواجه کرده

مدیریت جنگ در دوران دفاع مقدس در دست جوانان بود

شرکت سنگاه بزرگترین واحد تولید کننده سنگ آهک شرق کشور است/ به دنبال بهره وری بیشتر و عبور از خام فروشی هستیم/ ماشین آلات فرسوده را به روزرسانی و به چرخه تولید بازگرداندیم

سانحه رانندگی در تربت‌حیدریه 7 کشته و مصدوم بر جا گذاشت

تغذیه مار پیتون با حیوان زنده برای باغ‌وحش مشهد دردسر ساز شد

رزمایش مهر تحصیلی و اهداء 308 بسته لوازم تحصیلی به دانش آموزان منطقه تربت حیدریه

بازخوانی سرنوشت پر از ابهام بزرگترین پروژه صنعتی تربت حیدریه

مسابقات دوچرخه‌سواری لیگ کوهستان کشور در مشهد برگزار شد

با پزشکانی که بر اساس گزارش شهروندان از کارتخوان استفاده نکنند برخورد می شود

پیشنهاد تدریس دفاع مقدس توسط پیشکسوتان تربت‌حیدریه در دانشگاه

آیین رونمایی از زعفران کارت با اعتبار20 میلیارد ریالی برای هر کارت در تربت حیدریه برگزار شد

درآمد موقوفات را به سمت کمک به بیماران و دانش‌آموزان نیازمند و حوزه‌های علمیه هدایت می کنیم

برگزاری همزمان جشنواره ملی پسته ونمایشگاه تخصصی کشاورزی در مه ولات

واژگونی کامیون در محور تربت حیدریه- مشهد 17 کشته و مصدوم برجا گذاشت

مراسم تجلیل از یادگاران دفاع مقدس تربت‌حیدریه با حضور500 نفر برگزار می شود

فرماندار تربت‌حیدریه: از برنامه زمان بندی اجرای شبکه فاضلاب عقب هستیم

عبور 120 هزار خودرو از کمربندی بازگشایی شده رباط سنگ تربت‌حیدریه

تخریب یا استحکام‌بخشی یکی از قدیمی ترین دبیرستانهای تربت حیدریه، مساله این است

تصاویر؛شام غریبان شهادت امام رضا (ع)

جنجال بر سر نامه توکلی ادامه دارد/ تهدید چهره‌ی رسانه‌ای تقدیر شده به شکایت

بازگشت زائران دهه آخر صفر با 18 دستگاه اتوبوس و ون شهرداری تربت حیدریه

کریدور هند زمینه‌ساز توافق اسرائیل و عربستان/ ایران با این همه مزیت ژئوپلیتیکی بی‌نصیب ماند

چگونه مامون امام رضا را مجبور به خوردن زهر کرد؟

در شب شهادت ثامن الحجج(ع) مشهد غرق در عزا و ماتم است

امام جمعه تربت‌حیدریه: شورای نگهبان طرح انحلال شرکت‌های پیمانکاری جذب نیرو را تایید کند

سوال بازنشستگان از208 نماینده مجلس؛ چرا پای طرحی را امضا کردید که پیگیرش نیستید و ابتر باقی مانده

آغازکشت پاییزه محصول استراتژیک «کلزا» در خواف

حمایت مالی انجمن سینمای جوان تربت‌حیدریه از فیلمسازان

آرامیدن 12هزار نفر در آرامستان جواد الائمه تربت‌حیدریه/ کارکنانی که مستحق سختی کار هستند/ غسال زن: فرزندم که از شغلم با خبر شده مرتب شستشویی دستهایم را کنترل می کند/ عدم استقبال شهروندان تربت حیدریه از قبرهای 2 طبقه/ صحنه‌های دردآور و تاثیر منفی بر روح و روان شاغلین آرامستان

با وجود ادامه پدیده خشکسالی 452 شهر و روستای خراسان رضوی از تنش آب شرب خارج شد

تصاویر ؛ مسابقات کشتی نونهالان المپیاد استعدادهای برتر

بیمار 23 ساله مرگ مغزی مه ولات به شش نفر زندگی دوباره بخشید

با ورود رسانه ها، نیاز مالی نماینده خراسان رضوی در جام حذفی فوتبال کشور بر طرف شد

خدمت رسانی30 پاکبان تربت‌حیدریه درمسیر حرکت زایران حضرت رضا(ع)

درآمد نفتی ایران کجا خرج می‌شود؟/سفره خالی مردم به‌رغم درآمد نفتی میلیارد دلاری

قاتل فراری با اسلحه به دادسرا رفت

آغاز توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌های تربت حیدریه

دایر شدن 9 ایستگاه سلامت در مسیر تربت حیدریه تا مشهد و یژه دهه پایانی صفر

حرکت کاروان پیاده زندانیان تربت حیدریه به سوی مشهد مقدس