آخرین مطالب

کرونا و بیعانه‌های نافرجام عروسی اجتماعی

کرونا و بیعانه‌های نافرجام عروسی

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

تعطیلی تالارهای عروسی و سایر خدمات مرتبط با برپایی این مجالس برای پیشگیری و کنترل همه‌گیری کرونا یکی از تبعات و آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی این ویروس است که با گذشت زمان ابعاد مختلف آن بیشتر نمایان می‌شود.

تالارهای عروسی در مشهد و خراسان رضوی طی 6 ماه گذشته  فقط در خرداد ماه امسال و کمتر از سه هفته همگام با کاهش تعداد مبتلایان به کووید 19 بر اساس مصوبه ستاد استانی مبارزه با کرونا اجازه فعالیت یافتند.

لغو عروسی‌هایی که از ماهها قبل برای برپایی آنها ملزومات مختلفی نظیر لباس عروس، آرایشگاه، آتلیه عکاسی و سالن پذیرایی مهیا شده بود، ارائه‌دهندگان این خدمات و صاحبان این مراسم را با چالش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی روبرو کرد.

در شرایط کنونی عروس و دامادها که برای رزرو تالار پذیرایی و سایر خدمات مجالس عروسی مبالغ قابل توجهی را به عنوان بیعانه پرداخت کرده‌اند، خواهان برگرداندن پولشان هستند اما  اوضاع اقتصادی نابسامان صاحبان تالارهای پذیرایی و سایر خدمات دهندگان این گونه مجالس در دوران کرونا، توان بازگرداندن این مبالغ را از آنها گرفته است.

این در حالی است که بر اساس مصوبه ستاد استانی مبارزه با کرونا تمام پولهای دریافت شده از سوی تالارهای پذیرایی و ارائه‌دهندگان خدمات مجالس عروسی باید به صاحبان این مراسم برگشت داده شود.

ناتوانی در پرداخت مبالغ بیعانه از سوی ارائه‌ دهندگان خدمات مجالس عروسی، عروس و دامادها را برای گرفتن پول خود در پیچ و خم  اتحادیه‌های مختلف، اتاق اصناف و تعزیزات حکومتی سرگردان ساخته است.

 

پای درد دل عروس و دامادها

ح - اسدی یکی از شهروندان مشهدی که به خاطر کرونا مجلس عروسی وی لغو شده است به خبرنگار ایرنا گفت: برای رزرو  تالار عروسی در مشهد 20 میلیون ریال پرداخت کردم و اکنون که مجلس لغو شده است و دنبال پولم هستم، کسی پاسخگو نیست.

این تازه داماد افزود: صاحب تالار پذیرایی قرار بود در چند نوبت به صورت قسط ‌بندی پول بنده را پرداخت کند که هنوز هیچ مبلغی از این بابت دریافت نکرده‌ام و این درحالی است که وقتی با وی تماس می‌گیرم، یا جواب تلفن را نمی‌دهد و اگر هم گوشی را جواب بدهد، توهین آمیز برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: از طریق اتاق اصناف مشهد شکایت و مشکل خود را مطرح کرده‌ام که هنوز به نتیجه نرسیده‌ام.

یکی دیگر از شهروندان مشهدی که بنا بود مراسم عروسی وی یک ماه پیش در یکی از تالارهای پذیرایی مجلل شهرستان طرقبه و شاندیز برگزار شود و به خاطر کرونا این مجلس لغو شد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گلایه‌های فراوان از پرداخت نشدن پولش دارد.

وی که خواست نامش ذکر نشود گفت: 42 میلیون تومان بابت بیعانه تالار پذیرایی پرداخت کرده‌ام و در حالی که یک ماه تا برگزاری مجلس باقی مانده بود و طرف هیچ اقدامی بابت تهیه مواد غذایی و ملزومات عروسی انجام نداده است، حاضر به  برگرداندن پول بنده نیست.

وی افزود: شکایت خود را از صاحب تالار به اداره تعزیزات شهرستان طرقبه و شاندیز ارسال کرده‌ام  و منتظر پاسخ آن می‌باشم.

یکی دیگر از شهروندان مشهدی که بیعانه لباس عروسی‌اش را پرداخت کرده است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن ابراز گلایه از مزونی که حاضر به بازگرداندن پول وی نیست گفت: مبلغ یک میلیون تومان بابت کرایه لباس به عنوان بیعانه پرداخت کرده بودم و در حالی که  مجلس ما به خاطر کرونا لغو شد، صاحب مزون حاضر به پرداخت پولم نبود و می گفت به جای پول لباس را یک شب برای عکس گرفتن کرایه می‌دهم.

عاطفه وزیری افزود: با پیگیریهای بسیار از طریق اتاق اصناف، اتحادیه خیاطان و تعزیزات حکومتی طبق توافق حاصله با صاحب مزون توانستم  طی روزهای اخیر بخشی از مبلغ پرداختی را دریافت کنم.

گفت و گوی خبرنگار ایرنا با مسوولان اتحادیه تالارهای پذیرایی و همچنین اتحادیه خیاطان مشهد حاکی از درد دل های بسیار آنان نیز دارد، به طوریکه آنها ضمن دفاع از همکاران خود می‌گویند: شرایط دشواری است و توقف 6 ماهه مراسم عروسی همکاران ما را تا مرز ورشکستگی کشانده است و آنان حتی توان پرداخت اجاره ملک خود را ندارند.

 

185 شکایت از تالارهای پذیرایی در مشهد

مدیر بازرسی و نظارت اتاق اصناف مشهد در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: لغو مجالس عروسی با هدف قطع زنجیره انتقال کرونا و تعطیلی تالارهای پذیرایی و باغ تالارها بر اساس مصوبات ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا مشکلاتی برای صاحبان این مراسم و ارائه‌دهندگان خدمات مجالس عروسی در زمینه بیعانه‌های پرداختی ایجاد نموده است.

امیر دلداری افزود:  ارائه‌ دهندگان خدمات عروسی که طی 6 ماه گذشته از نظر اقتصادی شرایط نامطلوبی را به خاطر توقف خدماتشان سپری می‌کنند و به مرز ورشکستگی رسیده‌اند در حال حاضر وضعیت نامناسبی داشته و نیازمند حمایت همه جانبه هستند.

وی ادامه داد: آنان توان برگرداندن بیعانه‌های دریافتی بابت برگزاری مراسم‌ عروسی را ندارند و بدین دلیل شکایت‌هایی از آنان به  اتاق اصناف و تعزیزات حکومتی واصل شده است.

مدیر بازرسی و نظارت اتاق اصناف مشهد گفت: تالارهای عروسی و باغسراها بیشترین شکایت مرتبط با خدمات مجالس عروسی در مشهد را داشته‌اند به طوریکه طی این مدت 185 شکایت از تالارها و باغسراها به اتاق اصناف رسیده است و شکایات مربوط به لباس عروس و آتلیه عکاسی هر کدام 10 مورد می‌باشد و شکایت از  آرایشگران نیز حل و فصل شده است.

وی افزود: تاکنون 120 مورد از شکایات مربوط به تالارهای عروسی حل و فصل شده و در پرداخت آنها رضایت شاکی جلب گردیده است و  25 شکایت در دست اقدام می‌باشد و 40 مورد نیز جهت تعیین تکلیف به اداره تعزیزات حکومتی استان ارسال شده است.

دلداری ادامه داد: تمام تلاش اتاق اصناف این بوده است که پرونده‌های شکایت حاصله به صورت توافقی حل و فصل شود و با قسط‌بندی و دادن چک رضایت شاکی جلب گردد.

وی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده مشهد و خراسان رضوی از نظر تعامل واحدهای صنفی در دوران کرونا در بین استانهای کشور شرایط مطلوبی را دارد و هم‌اکنون بیشتر پرونده‌های شکایت از مجالس عروسی در این شهر حل و فصل شده است.

 

کل مبالغ بیعانه مجالس عروسی باید برگردانده شود

رییس اداره تعزیزات حکومتی طرقبه و شاندیز که تالارهای پذیرایی و عروسی بسیار در این شهرستان فعالیت دارند در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس مصوبه ستاد استانی مبارزه با کرونا در خراسان رضوی، تمام مبالغ دریافت شده  بابت بیعانه مراسم عروسی باید به صاحبان آنها برگشت داده شود.

امید جلیلی تقوی افزود: در دوران شیوع کرونا از اسفندماه پارسال تاکنون همگام با کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در خرداد ماه امسال فقط مدت 20 روز تالارهای عروسی اجازه برگزاری مراسم را داشتند و در سایر روزها برپایی مجالس عروسی ممنوع بود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در استان خراسان رضوی تمام مجالس عروسی که 6 ماه گذشته لغو شده‌اند، باید مبالغ اخذ شده بابت بیعانه را بازگردانند.

 

رییس اداره تعزیزات حکومتی طرقبه و شاندیز گفت: تاکنون 150 پرونده شکایت بابت عدم برگرداندن بیعانه خدمات مجالس عروسی در دوران کرونا به این اداره ارسال شده که همه آنها مربوط به تالارهای عروسی است و 100 پرونده از این تعداد منجر به صدور رای شده است. 

وی افزود: پرونده شکایت از تالارهای پذیرایی یا به طور مستقیم توسط شاکیان واصل می‌شود یا از سوی اتاق اصناف به اداره تعزیزات حکومتی ارسال می‌گردد و مراحل قانونی خود را تا حصول نتیجه طی می‌کند.

 

تالارهای عروسی متخلف مهر و موم می‌شوند

رییس کارگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون دستکم 53 تالار عروسی و پذیرایی در مشهد و دیگر شهرستان‌های زیرپوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی مهر و موم شده است.

محمد باباخانی افزود:  31 تالار از این تعداد در مشهد، 15 تالار در شهرستان طرقبه و شاندیز و بقیه در سایر شهرستانهای زبر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت داشتند.

وی ادامه داد: طی این مدت 138 اخطار برای تالارهای عروسی و پذیرابی مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد صادر شده است.

رییس کارگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن هشدار به تالارهای عروسی که به صورت غیرمجاز و در شرایط کرونایی مراسم برپا می‌کنند گفت: به محض مشاهده این موارد هم تالار پلمب می‌شود و هم مالک آن به خاطر تهدید سلامت عمومی به دادگاه معرفی می‌گردد.

وی از مردم خواست با مشاهده هرگونه مراسم تجمع افراد در قالب عروسی یا عزاداری یا دایر بودن تالارهای پذیرایی مراتب را با شماره تلفن های 190 و 191 اطلاع رسانی کنند.

هم اکنون 86 تالار و 51 باغ تالار دارای پروانه در مشهد و 80 تالار عروسی در شهرستان طرقبه شاندیز که نزدیکترین قطب گردشگری به مشهد است، فعال هستند.

منبع: ایرنا


http://https//t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

116 میلیارد ریال به اصلاح خطوط آبرسانی تربت‌حیدریه اختصاص یافت

حمام حاجی رئیس تربت حیدریه با کارکرد اولیه احیا می شود

لزوم توجه به امور معیشتی وحقوقی کارگران حوزه مدیریت شهری

بینایی سنجی و اهدای 200عینک رایگان به اهالی روستای حصار

پیام تسلیت معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی به مناسبت شهادت سردار خدادی

ایران به توافق‌نامه خرید واکسن کرونا پیوست

مجلس انقلابی، دنا پلاس و باقی قضایا!

59 سال پیش؛ جنجالی که خبر ساخت یک فیلم درمورد پیامبر (ص) در ایران ایجاد کرد؛ از تحصن و تجمع تا سفر مقام امنیتی به ایتالیا

گردشگری دفاع مقدس، پرمحتوا اما مغفول

ارائه خدمات رایگان مشاوره و هدایت تحصیلی توسط دانشگاه تربت حیدریه

متقاضیان اقدام ملی مسکن به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

جدید ترین جدول افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

تصویربرداری دو فیلم کوتاه در تربت حیدریه به ایستگاه آخر رسید

جریمه آرایشگاه زنانه ارائه کننده خدمات غیر مجاز در تربت حیدریه

امام جمعه تربت‌حیدریه: نهادینه کردن فرهنگ دفاع مقدس در قالب‌هایی که مخاطب خاص دارد

گرامیداشت آنلاین روز شعر و ادب فارسی در تربت حیدریه

نظامیان تربت حیدریه با مدافعان سلامت تجدید میثاق بستند

ایران قرمز و نگرانی‌های آخرین پاییز قرن!

کاشت سمعک بر روی جمجمه کودک 11 ساله در مشهد انجام شد

رسانه‌های خبری به جای توپخانه رویکرد جدید دفاع‌ مقدس

روستای بکاول؛ مقصد گردشگری مغفول در تربت‌حیدریه

افزایش مبتلایان به کرونا در تربت حیدریه

آیین گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی درآرامگاه فردوسی برگزارشد

درنگی در مصاحبه‌ی «احمدی‌نژاد» با «رادیو فردا»: آقای احمدی‌نژاد! زبان گاز کن؛ این همه که لاف زدی بس نبود؟

واحد صنعتی فرآوری پسته در رشخوار افتتاح شد

سازمان بورس، مقصر اصلی افزایش قیمت ها است

جنگ تحمیلی علاوه بر خسارت فراوان دارای برکات بسیاری نیز بود

آموزش مجازی و گرانی حقیقی!

استالین در بستر مرگ همه را تهدید کرد!

تصادف زنجیره‌ای هشت دستگاه خودرو در مشهد

پیست سوارکاری تربت حیدریه همزمان با هفته دفاع مقدس افتتاح می شود

کرونا فرصت مطالعه را از بسیاری شهروندان گرفته شود

شرور کینه جو رئیس دایره جرایم خشن پلیس آگاهی خراسان رضوی و برادرش را به گلوله بست

شعر و ادب فارسی حاوی مفاهیم ارزشمند انسانی است

تربت حیدریه سی ودومین شهر استان از نظر تخصیص بودجه نسبت به جمعیت

مسیر ارجاع بیماران مبتلا به علائم کرونا به مراکز درمانی

ستاد برگزاری بیستمین جشنواره استانی صنعت چاپ خراسان رضوی تشکیل شد

شب شعر و گفتگوی دفاع مقدس در دانشگاه تربت حیدریه برگزار شد

در حوزه زنان ضعیف کار کرده‌ایم

اهدای یک دستگاه اسپیرومتری به بیمارستان امام رضا(ع) مه ولات

آغاز برداشت پسته از باغات مه‌ولات

در صورت عدم پیگیری تعهدات به مراجع قضایی معرفی می شوید

کمال ما که به معنی جمال لفظ دری است

نظام آموزشی و کتاب‌های درسی!

افت هشدار دهنده آبهای زیرزمینی دشت‌های تربت حیدریه و زاوه

برداشت 900 تن آلو و آلوچه از باغات کدکن تربت‌حیدریه

آزمون انجمن خوشنویسان در تربت حیدریه برگزار شد

انتقاد تند عباس عبدی از اصولگرایان: حتی داعش و طالبان انسجام فکری دارند، اما شما دائما دچار تناقضید

جلسه شورای سیاستگذاری شعر و ادب خراسان رضوی در سایه کرونا تشکیل شد

برگزاری اختتامیه بیستمین جشنواره استانی صنعت چاپ آبان ماه در مشهد