آخرین مطالب

عدم نظارت صحیح و یخ زدگی شبکه آب در ساختمانهای نوساز استانی

عدم نظارت صحیح و یخ زدگی شبکه آب در ساختمانهای نوساز

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- طبق اعلام مدیران آبفای استان خراسان رضوی، بیشترین موارد یخ زدگی شبکه های آب مربوط به ساختمان های جدید و نوساز است.

به گزارش نوید تربت به نقل از ایرنا، سرمای کم‌سابقه و یخبندانی که در روزهای اخیر تجربه شد تا حدودی زندگی‌ را فلج، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تردد را با مشکل مواجه کرد اما در میانه این وضعیت بغرنج، یخ‌زدگی شبکه آب آشامیدنی منازل و قطعی چندروزه آب در برخی مناطق شرایط را برای مردم سخت‌تر کرد.

توده هوای سرد از سه شنبه هفته گذشته وارد کشور شد و برخی مناطق کشور از جمله خراسان رضوی دمای کمتر از 20 درجه زیر صفر را از سر گذراندند، طبق اعلام سازمان هواشناسی استقرار توده هوای سرد و یخبندان تا پیش از ظهر دوشنبه همچنان ادامه دارد.

شهرستان های خراسان رضوی نیز در این روزها از سردترین نقاط کشور بودند و همواره در ردیف سردترین مناطق اعلام می شدند.

این سرما و یخبندان بر بخش های مختلف زندگی شهروندان تاثیر گذاشت، از دورکاری ادارات تا تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و واحدهای صنعتی برای مدیریت مصرف گاز، اما به رغم اقدامات صورت گرفته همچنان شهروندان با مشکلات این سرمای بی سابقه در 15 سال اخیر دست و پنجه نرم می کنند که یخ‌زدگی لوله های آب شرب و محروم ماندن از آب در این شرایط از مهمترین دغدغه های آنان است.

بنا به نظر مدیران آب و فاضلاب، درایت شهروندان و عایق بندی مناسب شمارشگرها و شبکه های آب می توانست از بروز بخشی از این مشکلات جلوگیری کند اما بخشی از آن نیز ناشی از بی‌توجهی به امور مهندسی و عایق کاری ناقص تاسیسات ساختمانی در زمان ساخت است که این وضعیت نظارت جدی تر مهندسان ناظر در هنگام ساخت را می طلبد.

اعلام 14 هزار مورد یخ زدگی شبکه آب شرب شهروندان در مشهد

حدود 1.5 میلیون مشترک آب زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب مشهد هستند که بخشی از این مشترکان در روزهای اخیر با نفوذ توده هوای سرد و یخبندان با مشکل یخ زدگی شبکه آب مواجه شدند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از 14 هزار تماس از سوی شهروندان در چهار روز گذشته با سامانه 122 این شرکت برقرار شده که بخش عمده ای از این تماس ها برای اعلام یخ زدگی شبکه بوده است.

حسین اسماعیلیان افزود: وقوع برخی از این اتفاقات از اختیار شهروندان خارج بوده و آنان به دلیل برودت هوا دچار مشکلاتی شده اند اما شماری از این اتفاقات نیز ناشی از سهل انگاری و بی توجهی شهروندان روی داده است.

وی خاطرنشان کرد: بخش زیادی از این اتفاقات مربوط به تاسیسات آب در داخل ساختمان ها بود که این شرکت از نظر قانونی در قبال رفع مشکل شبکه داخلی مسوولیتی ندارد اما بنا بر وظیفه انسانی، حدود 2 هزار اعزام اکیپ رفع اتفاق شرکت آبفا برای کمک به شهروندان صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت آبفای مشهد ادامه داد: با توجه به فراوانی تماس های شهروندان با سامانه 122، رسیدگی به موارد اعلامی ممکن است با حدود سه ساعت تاخیر انجام شود، اولویت اصلی برای پیگیری موارد اعلامی، ترکیدگی لوله است.

اسماعیلیان افزود: بیشترین خسارات نیز مربوط به یخ زدگی و ترکیدگی پمپ های آب ساختمانها است لذا ایجاد پوشش مناسب برای محل استقرار پمپ ها ضروری است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در این مدت چند روز با وجود سردی شدید هوا در شبکه آب شرب شهر مشهد هیچ مشکلی نداشته ایم و آبرسانی پایدار برقرار است.

95 درصد اتفافات آب در استان مربوط به یخ زدگی داخل ساختمان

شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی به 2 هزار و 930 روستا و 98 شهر این استان، به جز مشهد، خدمت‌رسانی می کند. علاوه بر شهروندان مشهدی، مشترکان آب در دیگر شهرستانهای استان نیز این روزها با مشکل یخ زدگی مواجه بوده اند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در روزهای اخیر و با ورود سامانه هوای سرد به استان، در شهرها و روستاهای مختلف، با مشکل یخ زدگی شبکه داخلی آب منازل مواجه بوده و هستیم.

سیدابراهیم علوی افزود: هفت هزار تماس مرتبط با یخ زدگی شبکه آب در روزهای اخیر با این شرکت برقرار شده است که 95 درصد از این تماس ها مربوط به یخ زدگی شبکه و تاسیسات داخلی منازل و ساختمانها بوده است.

وی اضافه کرد: البته در روستاهای واقع در مناطق مرتفع و کوهستانی استان نیز یخ زدگی هایی در شبکه انتقال آب گزارش شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی ادامه داد: اقدامات پیشگیرانه و عایق کاری تاسیسات؛ قبل از برودت هوا انجام شده و خوشبختانه در شبکه آبرسانی مشکل خاصی که منجر به قطع گسترده آب شود، رخ نداد و قطعی های آب نیز به صورت موردی بود.

گزارش بیشترین موارد یخ زدگی شبکه آب از ساختمانهای نوساز

طبق اعلام مدیران آبفای مشهد و استان خراسان رضوی، بیشترین موارد یخ زدگی شبکه های آب مربوط به ساختمان های جدید و نوساز است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: بیشترین موارد یخ زدگی انشعابات آب در استان مربوط به شهر جدید گلبهار بود که شهری نوپا با ساختمان های نوساز است.

علوی افزود: در نیشابور و تربت حیدریه نیز ساختمان های نوساز دارای بیشترین موارد یخ زدگی انشعابات آب بودند که این مهم بیانگر دقیق نبودن نظارت بر ساختمانها در هنگام ساخت و ساز و نصب تاسیسات است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز اظهار کرد: بیشترین گزارش های یخ زدگی لوله و انشعابات آب در مشهد مربوط به ساختمانهای جدید و نوساز است.

اسماعیلیان افزود: عدم رعایت اصول فنی در هنگام ساخت ساختمان و انجام نشدن اقدامات لازم برای پیشگیری از یخ زدگی تاسیسات آب هنگام نصب در ساختمان از دلایل فراوانی یخ زدگی در ساختمان های جدید است.

وی گفت: در 2 سال گذشته برای رفع این مشکل مکاتباتی با نظام مهندسی استان صورت گرفته و درخواست شده تا نظارت آنها بر نصب تاسیسات ساختمانها افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد افزود: در شرایط خشکسالی مشهد و استان، یخ زدگی و ترکیدگی لوله های آب منجر به هدررفت آب و منابع آبی می شود لذا باید تمهیدات لازم برای پیشگیری از یخ زدگی تاسیسات مورد تاکید باشد.

اقدامات لازم برای پیشگیری از یخ زدگی انشعابات آب

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب مشهد در خصوص اقدامات برای جلوگیری از یخ زدگی شبکه آب شهروندان اظهار کرد: با توجه به ورود موج سرما به مشهد و برودت هوا، یخ زدگی محفظه شمارشگر و شیرآلات بیرون از ساختمان از مشکلات مرتبط با این موضوع است.

سیدحسن آقایی افزود: شهروندان باید با استفاده از پشم شیشه، پوشال چوب و کاغذ نسبت به ایجاد عایق حرارتی برای شمارشگر و لوله های آب، به منظور پیشگیری از یخ زدگی آن اقدام کنند

وی اضافه کرد: لوله ها و شیرهای آب در مجاورت فضای باز نیز باید با عایق مناسب پوشانده شوند و در زمان بروز یخ زدگی، از ریختن آب داغ بر روی شمارشگر و یا روشن کردن آتش در حوضچه کنتور پرهیز شود.

معاون شرکت آبفای مشهد ادامه داد: یخ زدگی در محفظه کنتور باعث ترکیدگی آن و نیز لوله های فلزی می شود و این اتفاق منجر به بی آبی مشترک حداقل برای یک یا 2 روز خواهد شد و اگر زمان برودت و سرما زیاد طولانی شود، این یخ زدگی از طریق انشعاب به شبکه آبرسانی رسوخ پیدا کرده و عواقب خاص خود را خواهد داشت.

آقایی افزود: جمع آوری شیلنگ های کولر آبی در پشت بام و قطع ارتباط آب بین کولر و شبکه آب داخلی ساختمان نیز مهم است.

وی تاکید کرد: در صورت یخ زدگی تاسیسات آب و فاضلاب، مشترکان با سامانه تلفنی 122 تماس بگیرند که البته در این روزها برقراری تماس با این سامانه بیشتر از حد تصور بود و هم اینک در شهر مشهد 45 گروه در حال یخ‌زدایی از انشعابات هستند.

نظام مهندسی نظارت لازم را دارد

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تمام مراحل اجرای شبکه لوله کشی ساختمان های مجوزدار و دارای پایان کار، از استاندارد های لازم برخوردار هستند.

حسین بشیر افزود: البته برخی از ساختمان های جدید پایان کار ندارند و ممکن است برخی شیوه نامه ها را نیز رعایت نکرده باشند که همین مشکل آفرین می شود.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان های اطراف مشهد نیز ممکن است برخی ساختمان ها توسط پیمانکارانی ساخته شده باشند، که مورد تایید نظام مهندسی نبوده اند.

بشیر ادامه داد: سرمای اخیر در استان کم‌سابقه بوده است و بروز آسیب در بسیاری از بخش ها اجتناب‌ناپذیر است، یخ زدگی کنتور نیز در آسیب زدگی به لوله کشی ها بی تاثیر نبوده است که نصب و نظارت آن بر عهده این سازمان نیست.

بر اساس گزارش هواشناسی، سرما و بارش‌ها در اکثر نقاط کشور ادامه دارد و در روز سه‌شنبه نیز با ورود سامانه بارشی جدید، بارشها تقویت می‌شود لذا چنانچه شهروندان نسبت به عایق کردن تاسیسات ساختمان خود اقدام نکرده اند هر چه زودتر باید این اقدام را انجام دهند.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اغلب کد رشته‌های دانشگاه تربت‌حیدریه بورسیه می‌شوند

8 حقیقت شگفت انگیز درباره کشتی تایتانیک که بعید است شنیده باشید

اقتصاد، عرصه دین یا عرفان نیست که شهودی باشد و نوری ببیند که دیگران از دیدنش عاجز باشند/ آنچه کمترین اهمیت را دارد، دیدن شماست

بیشتر جرایم تعزیرات حکومتی تربت‌حیدریه مربوط به قاچاق کالا و ارز است

به مناسبت دهه فجرگلزار شهدای تربت‌حیدریه غبارروبی شد

تداوم بارشهای باران و برف در خراسان رضوی

دشمن باورها و اعتقادات دینی مردم را هدف گرفته

تصاویر: بارش سنگین برف در کوهرنگ چهارمحال و بختیاری

روحانی: مردمی که از ما برگشتند را باید برگردانیم / با دولت و مجلس اقلیت نمی توان مشکلات را حل کرد

تصاویر: برگزاری جشن سده در تاجیکستان

تولد نوزاد عجول مه‌ولاتی در آمبولانس بجای بیمارستان

امام جمعه تربت حیدریه:منظومه فکری تمدن ساز مقام معظم رهبری هدف و قله بزرگی را نشان می‌دهد

پایش کانون های زمستان گذران سن غلات در شهرستان مه ولات

آغاز توزیع گوشت منجمد تنظیم بازار در شهرستان رشتخوار

مهمترین اصل در حوزه پدافند غیرعامل اصل بازدارندگی است

استاد دانشگاه فردوسی مشهد: زعفران یک کالای لوکس است نه محصول استراتژیک

افتتاح بزرگترین کشتارگاه صنعتی شرق کشور و کارخانه کائولین تربت حیدریه در دهه فجر

بارش بیش از 8 سانتی متر برف و باران در منطقه تربت حیدریه

بررسی عصر یخبندان با نگاه به دی.ان.ای کروکودیل

کسب مقام قهرمانی جام حذفی فوتسال خراسان رضوی توسط نوجوانان تربت حیدریه

تصاویر: جشن سده زرتشتیان

تکمیل تجهیزات پزشکی مراکز درمانی تربت حیدریه برای مقابله با موج هشتم کرونا

سهم مهم غربال‌گری سلامت در پیشگیری از سرطان‌های شایع زنان

ورزش‌های زمستانی در سبد گردشگری خراسان رضوی جایی ندارند

احداث بزرگترین فارم مرغ تخم گذار در شهرستان رشتخوار

تشکیل صندوق اعتبارات خرد ویژه زنان در روستای رزگ تربت حیدریه

تصاویر: پنجمین جشنواره ملی برفی دنا

بازآفرینی شهری و لزوم رشد و توسعه متوازن تربت حیدریه

مشاهده چند قلاده پلنگ در ارتفاعات "حصار" و اطراف شهر"نسر" تربت حیدریه

فیلم کوتاه "مسیر" دو جایزه جشنواره منطقه ای سینمای جوان ایران را ربود

‍پاداش میلیون خیرنیک اندیش به مقام آوران جهانی مسابقات پرورش اندام تربت حیدریه

فعال بودن 2 آزمایشگاه تخصصی و یک بیمارستان دامپزشکی در تربت حیدریه

ویراژهای زن راننده زیر رگبارهای پلیس در خیابان های یخ زده مشهد

زن مطلقه برای نجات دخترش به پلیس پناه برد

کشف یک دستگاه فلزیاب غیرمجاز در خواف

جنگ اوکراین چه هزینه‌هایی برای جهان خواهد داشت؟

«تورم و گرانی» از دلایل اصلی اعتراضات است/ پذیرفتن اعتراضات به معنای «عقب نشینی» نیست بلکه به معنای «پیشروی» است

عدم نصب دستگاه سنج آلودگی هوا در تربت‌حیدریه با وجود هشدار 7 سال قبل

سیاست‌ نادرست سبد انرژی ایران را محدود به مصرف گاز کرده است

رونمایی از دو کتاب خطی کهن در کتابخانه آستان قدس رضوی

بازگشت دنباله‌دار سبز پس از 50 هزار سال؛ چگونه می‌توان آن را در آسمان مشاهده کرد؟

افتتاح 50 پروژه عمرانی تربت حیدریه در دهه فجر

اجرای 12 طرح تحقیقاتی در مجتمع سنگ آهن سنگان خواف

بی مهری بانکها در تامین نقدینگی اصناف شهرستان / برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا و پوشاک/ خسارت یک میلیارد تومانی سرما به صنف میوه و تره‌بار/ کمبود قطعات استاندارد برای تعمیر وسایل گرمایشی

کشف موادمخدر جاسازی شده در یک خودرو سواری

چاههای کشاورزی مه ولات به تناوب وارد مدار مصرف برق می شوند

ایجاد2500 شغل جدید در در حوزه تحت پوشش تامین اجتماعی تربت‌حیدریه

سرمازدگی به مزارع غلات شهرستان رشتخوار خسارت وارد کرد

تصادف علت اصلی تلف شدن جانوران وحشی در خراسان رضوی

کمک بیش از 6 میلیارد ریالی خیّرین سلامت به بیمارستان نهم دی تربت حیدریه