آخرین مطالب

الخلیج الجدید بررسی کرد؛

از فرانسه و انگلیس تا دانمارک، چک و آمریکا؛ کرونا در حال فراری دادن نظامیان خارجی از خاورمیانه است بین المللی

از فرانسه و انگلیس تا دانمارک، چک و آمریکا؛ کرونا در حال فراری دادن نظامیان خارجی از خاورمیانه است

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir
چند روز پیش، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در بین نیرو‌های ارتش و خانواده‌های آنها، به 321 نفر رسیده است. در پی شیوع ویروس کرونا در عراق، فرانسه هم تصمیم به خارج کردن نیروهایش از این کشور گرفت، که تعداد ان‌ها به 200 نفر می‌رسد و برخی از ان‌ها در آموزش نیرو‌های عراقی و برخی دیگر در ریاست ستاد مشترک نیرو‌های ائتلاف در بغداد، مشارکت داشتند.

روزنامه الخلیج الجدید چاپ قطر نوشت: پیامد‌های کرونا روز به روز گسترده می‌شود، تا آنجا که بر زمینه‌های نظامی نیز تاثیر گذاشته و باعث می‌شود برخی دولت‌های غربی از حضور نظامی خود در خاورمیانه بکاهند.

به گزارش نوید تربت به نقل از انتخاب،در ادامه این مطلب آمده است: دولت‌های غربی در موضع گیری نظامی خود تجدید نظر کرده، از حضور نیرو‌های خود در خاورمیانه می‌کاهند و حتی شاید از ترس ابتلای نیروهایشان به ویروس کرونا، به کلی از این منطقه خارج شوند.

چند روز پیش، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در بین نیرو‌های ارتش و خانواده‌های آنها، به 321 نفر رسیده است.

شبکه فاکس نیوز آمریکا از مسئولان این کشور نقل کرد که 57 نفر از نیرو‌های آمریکایی که به کرونا مبتلا شده اند، از نیرو‌های دریایی بودند و 3 نفر از ملوانان آمریکایی در ناوبر تئودور روزولت در دریای فیلیپین نیز به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

این اولین بار است که ویروسی در یک کشتی جنگی آمریکا روی دریا منتشر می‌شود و آمریکایی‌ها پیش بینی می‌کنند که این بحران برای ماه‌ها ادامه یابد.

عقب نشینی فرانسه

در پی شیوع ویروس کرونا در عراق، فرانسه هم تصمیم به خارج کردن نیروهایش از این کشور گرفت، که تعداد ان‌ها به 200 نفر می‌رسد و برخی از ان‌ها در آموزش نیرو‌های عراقی و برخی دیگر در ریاست ستاد مشترک نیرو‌های ائتلاف در بغداد، مشارکت داشتند.

رئیس ستاد مشترک ارتش فرانسه در بیانیه‌ای گفت: «با هماهنگی با دولت عراق، ائتلاف بین المللی به رهبری واشنگتن تصمیم به تعدیل در حجم نیرو‌های منتشر شده در عراق و تعلیق فعالیت‌های آموزش نیرو‌های امنیتی این کشور به صورت موقت گرفت.»

این در حالی است که کولونل «فردریک باربری» سخنگوی ستاد مشترک عمومی فرانسه، اعلام کرد که 26 مارس، موعد مقرر شروع خروج نیرو‌های فرانسه از آمریکاست.

به همین ترتیب، جمهوری چک هم اعلام کرد که به دلیل تهدیدات امنیتی و ترس از شیوع کرونا، نیرو‌های نظامی خود را از عراق خارج می‌کند.

تخلیه پایگاه‌ها

کرونا همچنین دولت بریتانیا را مجبور به خارج کردن نیمی از نیروهایش در ائتلاف بین المللی در عراق کرده است که تعداد آن‌ها به 400 سرباز می‌رسد.

ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده، پایگاه القیاره در استان نینوا در شمال عراق را به نیرو‌های امنیتی عراقی واگذار کرده و قصد دارد سه پایگاه نظامی دیگر در این کشور را از ترس انتشار ویروس تعطیل کند.

این در حالی است که دانمارک نیز اعلام کرده است که 130 نیروی خود که در ائتلاف بین المللی در عراق حاضرند را از این کشور خارج می‌کند. استرالیا هم تصمیم مشابهی گرفته است.

ارتش آمریکا که بخش اعظم نیرو‌های ائتلاف بین المللی در عراق را تشکیل می‌دهند هم به ناچار نیرو‌های خود را از پایگاه‌های کوچک خارج کرده و در سه پایگاه دیگر مستقر نمود.

نیرو‌های آمریکایی همچنین از توقف آموزش نیرو‌های عراقی با هدف مبارزه با داعش، به مدت 60 روز خبر دادند که این اقدام در راستای جلوگیری از ابتلای نیرو‌ها به کرونا صورت گرفته است.

طبق بیانیه‌های نظامی، 2500 نفر از افرادی که وظیفه اموزش نیرو‌های عراقی را داشتند، این کشور را ترک کرده یا در راه ترک آن هستند. البته این اقدام آمریکا تنها به کرونا مربوط نمی‌شود؛ بلکه این عقب نشینی، به دلیل نا امنی پایگاه‌های امریکایی و قرار داشتن آن‌ها در معرض حملات موشکی بوده است.

در این شرایط، کرونا می‌تواند عاملی برای حفظ آبروی این دولت‌ها باشد که عملا از قرار گرفتن نیروهایشان در معرض حملات موشکی، نظیر آنچه در هفته‌های اخیر اتفاق افتاد، نگران هستند؛ حملاتی که بویژه پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، افزایش یافت.

همچنانکه از اکتبر گذشته، 27 حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکایی و غربی واقع در عراق، انجام شده است؛ بدون آنکه میزان خسارت‌های آن مشخص شود.

نگرانی‌های آمریکا

مساله قابل توجه آنکه ویروس کرونا در سه دولت کره جنوبی، ایتالیا وآلمان و دو کشوری که بیشترین تعداد نیرو‌های آمریکایی در آن حضور دارند، یعنی عراق و افغانستان، گستردگی بیشتری دارد. به همین دلیل، آمریکا از گسترش ویروس کرونا در بین نیرو‌های دریایی خود و نیرو‌های مارینز، به حکم رفت و آمد دائم آن‌ها در پایگاه‌های آمریکایی متعلق به ایالات متحده، نگران است.

پنتاگون نگران انتشار ویروس در پایگاه‌های زمینی و ناوبر‌های آمریکایی است؛ آنچه که بر عملیات نظامی آمریکا در مناطق درگیری نیز تاثیر می‌گذارد. بنابراین، به احتمال زیاد، برنامه استقرار نظامی کشتی‌های جنگی آمریکا در دریا‌ها و نقشه حضور سربازان در پایگاه‌های نظامی در خارج از کشور آمریکا، تغییرات گسترده‌ای خواهد کرد.

به علاوه، احتمالا ایالات متحده نیرو‌های خود در خارج از این کشور را برای کمک به نیرو‌های داخلی برای مبارزه با شیوع بیشتر ویروس، احضار می‌کند و این تحول، برنامه‌های نظامی واشنگتن را تا حد زیادی تغییر می‌دهد.

در همین رابطه، چند روز پیش، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ویروس کرونا بر آمادگی مبارزه نیرو‌های آمریکایی تاثیر می‌گذارد؛ بویژه در صورتی که این ویروس برای مدتی طولانی ادامه داشته باشد.

به این ترتیب، کرونا اصول استقرار نظامی در خاورمیانه را متحول کرده و عملا دولت‌ها را مجبور به عقب نشینی یا کاستن از تعداد نیروهایشان در این منطقه می‌کند و این باعث شکست سیاستمداران و نظامیانی می‌شود که تلاش می‌کردند از راه‌های دیپلماتیک، حضور دولت‌های غربی در خاورمیانه را طولانی کنند.


http://https//t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

لاریجانی یارقرضی اصلاح‌طلبان در 1400 می‌شود؟ / پُستی که قالیباف حق ندارد به آن چشم بدوزد!/ برخی خانواده‌ها فرزندخوانده برای قاچاق اعضای بدن می‌خواهند!/ دو خبرنگار صداوسیما در ایران‌اینترنشنال

افزایش 77 درصدی ذخایر آبی سدهای خراسان رضوی

آغاز برداشت برداشت گندم از پنج هزار هکتار اراضی کشاورزی رشتخوار

برگزیدگان مسابقه نقاشی حافظان سلامت معرفی شدند

موانع توسعه زیربنایی و تسهیلاتی نیروگاه برق راشد تربت حیدریه برطرف می شود

ممنوعیت موقت ورود گردشگران و مسافران به منطقه آبشار رودمعجن

برگزاری بیش از 45 هزار دقیقه آموزش مجازی در آموزشکده فنی و حرفه ای تربت حیدریه

پایان تصویربرداری فیلم آخر الزمانی در تربت حیدریه

مسابقه محیط زیست و کرونا در تربت حیدریه برگزار می شود

اجرای طرح امید و نشاط اجتماعی برای مقابله با عوارض منفی کرونا

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی یکی از عوامل اصلی تنش و کاهش قیمت زعفران

تجمع اعتراضی زعفرانکاران تربت‌حیدریه در مقابل فرمانداری

انجام غربالگری کم کاری تیروئید بیش از 7 هزار و 500 نوزاد در تربت حیدریه

آمادگی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه برای پذیرش و اسکان دانشجویان

حمایت 400 میلیون ریالی انجمن سینمای جوانان ایران دفتر تربت حیدریه از فیلمسازان فیلم کوتاه

درخواست ویژه محمود صادقی از علی لاریجانی / پیشنهاد جلیلی به نمایندگان مجلس یازدهم / لابی‌های روز اول نمایندگان را عصبانی کرد / رکوددار میزان آرای روسای 11 دوره مجلس در سال اول/ ارگان جبهه پایداری: قالیباف برجام را «پیروزی» می‌دانست و تصمیم نظام معرفی کرده بود

کشف 52 کیلوگرم موادمخدر در مه‌ولات

کشف دو شیء تاریخی در شهرستان رشتخوار

آغاز برداشت زیره سبز در رشتخوار

برگزاری مسابقه بزرگ نقاشی با موضوع حافظان و مدافعان سلامت در تربت حیدریه

پدر، رومینا و ماجرایی که تلخ تر از تلخ را معنا می کند

هفتم خرداد، آغاز سناریوی 1400 احمدی نژاد

نمایشگاه نقاشی عطرفطر در تربت حیدریه به کار خود پایان داد

وحدت‌شکنان مجلس یازدهم، مورد مواخذه نیروهای انقلاب قرار می‌گیرند

چهار روایت درباره فرجام رستم

کمک 3میلیارد ریالی خیرین سلامت به دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

بازگشایی حرم مطهر رضوی به روایت تصویر

در ماه مبارک رمضان21 مرکزعرضه محصولات غیر بهداشتی در تربت حیدریه پلمپ شد

مراقبت های بهداشتی برای تزکیه نفس در روابط اجتماعی مهم و ضروری است

اجرای مرحله سوم رزمایش کمک مومنانه اداره اوقاف و امور خیریه تربت حیدریه

کمک بیش از 63 میلیون تومانی یک خیر به دانشجویان نیازمند دانشگاههای تربت حیدریه

برگزاری نماز جمعه در یک «کلیسا» در برلین

تملک8500 متر املاک شرکت زعفرانیه و انتقال قطعی پارک پیشکوه به شهرداری

ضرورت ایجاد موزه باستان‌شناسی در کدکن تربت‌حیدریه

باغ‌های پسته رشتخوار به روش زیرسطحی آبیاری می شوند

مرکز فروش عینک طبی غیرمجاز در تربت حیدریه پلمپ شد

برندگان مسابقه مجازی گردشگری تربت حیدریه معرفی شدند

جشنواره کتابخوانی رضوی و آمادگی انجمن ها و تشکل های فرهنگی تربت حیدریه

اسب گرانی را قبل از سرکشی مهار کنید!

افزایش موالید و جمعیت تابع وضعیت اقتصادی و فرهنگی جامعه است نه چیز دیگر

ایران و آمریکا چگونه بر سر دولت جدید عراق توافق کردند؟

ایران و آمریکا چگونه بر سر دولت جدید عراق توافق کردند؟

با ارائه راه کار های اصلاح جمعیتی بحران کاهش جمعیت را جدی بگیریم

آغاز بازگشایی پلکانی کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی

عدم تخصیص ارز برای تهیه واکسن و نهاده های دامی به شبکه دامپزشکی خراسان رضوی

تربت حیدریه دارای جدیدترین و به روز ترین سیستم های شبکه ارتباطی است

چرا سوریه از سامانه اس-300 برای مقابله با جنگنده‌های اسرائیلی استفاده نمی‌کند؟ / آیا پوتین اجازه این کار را نمی‌دهد تا فشار بر ایران برای خروج از سوریه را افزایش دهد؟

آغاز مقابله با محتکران خودرو در خراسان رضوی

پیشرفت85 درصدی احداث بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان زاوه

در غیاب یک سازمان برنامه و بودجه قوی نمایندگان ناچار به پیگیری طرح‌های عمرانی دولتی هستند