آخرین مطالب

رصد فضای انتخابات در خراسان رضوی ؛

مشهد رقابت اصولگرایان با یگدیگر در غیاب رقیب اصلی/ غرب خراسان غیر رقابتی/ شرق خراسان متاثر از مناسبات محلی و قومی سیاسی

مشهد رقابت اصولگرایان با یگدیگر در غیاب رقیب اصلی/ غرب خراسان غیر رقابتی/ شرق خراسان متاثر از مناسبات محلی و قومی

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

در حالی که کمتر از 13 ساعت به پایان تبلیغات انتخاباتی باقی مانده، جریانهای سیاسی و ائتلافهای مستقل در خراسان رضوی به کارزارهای انتخاباتی پیوسته اند و هم اکنون فضای تبلیغات از انحصار کامل جریان اصولگرا خارج شده است.

به گزارش نوید تربت،فعالیت انتخاباتی در اردوی اصولگرایان با قدمهای محکم و مصمم آغاز شد و در روز 22 بهمن فهرست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) در مشهد منتشر شد اما همین حضور قدرتمندانه و قاطع، خود، چالشی بین جریانهای اصولگرای مشهد ایجاد کرد.

نامزدهای اصولگرای جامانده از لیست شانا که یا حاضر به رعایت مفاد میثاق نامه خروج از جریان انتخابات نبودند و یا اصولا ساز و کار شانا در خراسان رضوی را قبول نداشتند طی روزهای بعد دست کم دو  ائتلاف بزرگ اصولگرایی تشکیل دادند و برخی نیز به صورت فردی و دو یا چند نفره با همفکران خود ائتلاف کردند.

نکته جالب توجه در این بین فشار برخی چهره های حامی فهرست شانا در مشهد است که با تکیه بر "عامل وحدت در جریان انقلابی" در فضای مجازی به دنبال متقاعد کردن نامزدهای اصولگرا برای انصراف هستند اما با وجود انصراف برخی نامزدها دیگر چهره های موازی با شانا که نزدیک به جبهه پایداری هستند تاکنون حاضر به تمکین از لیست واحد نشده اند.

برخی نامزدهای مستقل نیز همچنان به تبلیغات تک یا دو نفره خود ادامه می دهند اما در مجموع الگوی تبلیغات در حوزه های انتخاباتی بزرگ مانند مشهد، سبزوار و نیشابور با حوزه های تک نماینده، قومیتی و مذهبی متفاوت است.

اصلاح طلبان مشهدی که مدعی برخی بی مهریها در جریان تایید صلاحیتها بودند، علی رغم عدم تحریم انتخابات گوشه عزلت از کارزار انتخابات اختیار کردند اما طی دو روز گذشته در سایه عدم حضور چهره های شاخص، یک حزب اصلاح طلب با حمایت از فهرستی انتخاباتی که گفته می شود تشکیل دهندگانش گرایش اصلاح طلبی دارند وارد عرصه رقابتهای انتخاباتی شدند.با این وجود انتخابات در مشهد علیرغم ادعای معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی غیر رقابتی است

هرچند که وی در گفت وگوی مطبوعاتی پس از جلسه ستاد انتخابات استان گفت: اینکه عنوان می‌شود انتخابات در برخی حوزه‌های انتخابیه خراسان رضوی به واسطه عدم حضور چهره‌های شاخص سیاسی از همه جریانها "رقابتی" نیست حرف صحیحی است اما وجود فضای غیررقابتی و عام در همه حوزه‌ها مطلب صحیحی نیست و در همان حوزه‌های انتخابیه‌ که برخی مدعی هستند فضای رقابتی انتخاباتی ندارند هم اکنون در آنها احزاب مختلف در حال ارائه لیست و فهرست هستند.

حسن جعفری افزود: بررسی گرایشهای 300 نامزد انتخابات در مشهد نشان می‌دهد که از همه جریانهای سیاسی در این حوزه انتخابیه حضور دارند و خراسان رضوی از سایر استانها و لااقل از بسیاری از استانها به واسطه فضای رقابتی وضعیت بهتری دارد و اگر انتخابات در مشهد رقابتی نیست پس ارائه لیست حزب اعتدال و توسعه در این حوزه انتخابیه چه معنایی دارد.

وی ادامه داد: مطابق اظهارنظر مدیرکل انتخابات استانداری خراسان رضوی در برخی شهرستانها در ابتدا زمینه و امکان رقابت فراهم نبود ولی با تلاشی که صورت گرفت تایید صلاحیتها افزایش یافت و هم اکنون از هزار و 54 داوطلب نامزدی شرکت در انتخابات خراسان رضوی 66 درصد طی چند مرحله تایید صلاحیت شده و دغدغه‌های ما نیز در این خصوص کمتر شده است.

عطیه نیک‌جوانی گفت: طبق مصوبه شورای اصلاح‌طلبان استان، احزاب عضو این شورا می‌توانند نسبت به انتشار لیست برای حضور در انتخابات اقدام کنند و فعالیت تبلیغاتی این ائتلاف از دیروز دوشنبه 28 بهمن به صورت رسمی آغاز ‌شد.

او ادامه داد: در تعدادی از شهرستان‌ها نظیر قوچان، خواف، درگز، کاشمر، تربت‌جام و نیشابور نیز کاندیداهایی با موضع حزبی شناسایی شده‌اند که از آنها هم حمایت می‌کنیم.

برخی حوزه‌های انتخابیه همچون سبزوار و نیشابور که دارای دو نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند ظاهرا به دلیل عدم حضور یک جریان سیاسی عمده در رقابتهای تبلیغاتی کماکان کم رونق هستند.

اما در حوزه‌های تک نماینده‌ای، شناخت مردم تحت تاثیر مناسبات محلی و قومی است و موج انصرافها و حمایتها در این راستا انجام می شود.

بر اساس اعلام محمد علی نبی پور، دبیر ستاد انتخابات خراسان رضوی هفت حوزه انتخابیه سرخس، درگز، خواف، تایباد، تربت حیدریه، گناباد و چناران نسبت به سایر حوزه‌های انتخابیه استان رقابتی تر هستند.

هم‌اینک 674 نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای تصاحب 18 کرسی نمایندگی جمعیت شش میلیون و 400 هزار نفری خراسان رضوی در خانه ملت، در حال تبلیغات و رقابت هستند.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

از فرانسه و انگلیس تا دانمارک، چک و آمریکا؛ کرونا در حال فراری دادن نظامیان خارجی از خاورمیانه است

پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد / ماجرا فراتر از کروناست؛ پای چراغ سبز بن سلمان و ابتکارات پوتین در میان است

چه اتفاقی می‌افتد اگر مدارس برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها تعطیل شوند؟

نخستین محموله ماسک وارداتی به خراسان رضوی تحویل شد

تداوم بارندگی در خراسان رضوی تا سه روز آینده

کرونا وکاهش 51درصدی مصرف بنزین درمنطقه تربت حیدریه

توزیع716میلیون لیتر انواع فرآورده نفتی توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تربت حیدریه

بحران کرونا می‌تواند 18 ماه به طول انجامد؛ آماده باشید / حتی در صورت کشف واکسن کرونا هم‌چنان آسیب‌پذیر خواهیم بود

ممنوعیت تردد خودروها در 13 بدر امسال از درب منازل

فرماندار تربت حیدریه: در خانه بمانید تا از کرونا در امان بمانید+ ویدوئو

سخنگوی دولت: کرونا بازی سیاسی نیست / «کرونای بنفش» از دل غرض‌ورزی و نگاه سیاست‌زده به یک مسأله بهداشت عمومی بیرون آمد /

با بخش قابل توجهی از درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شده

مشارکت ضعیف مردم تربت‌حیدریه در غربالگری کرونا

فرماندار مه‌ولات: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام موثر در مقابله با کروناست

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

واشنگتن پست: آمریکا باید به دنبال یک آتش بس بشردوستانه با ایران باشد / برخلاف ادعای پمپئو، چندین شرکت سازنده تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا، ارسال محموله به ایران را متوقف کرده اند

تعداد جانباختگان بیماری کرونا در خراسان رضوی به 173و درتربت حیدریه به 7 نفر رسید

کمک6 میلیارد ریالی یک خیر به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مه ولات

تشکیل تیم های مراقبت و پیشگیری از کرونا درخانه های بهداشت روستایی تربت حیدریه

خسارت بارندگی به کشاورزان بخش‌های بایگ ، کدکن و رخ تربت حیدریه

قلعه ای عجیب که در زیباترین شهر زاگرس آرمیده است! +تصاویر

یأس جهان از آینده طلای سیاه/ غول‌های نفتی برای نرخ 10 دلار آماده می‌شوند

آقای روحانی! در مورد کرونا، به توصیه اکتفا نکنید؛ شما مسئول جان مردم هستید / قاطعانه عمل کنید؛ این یعنی حکمرانی واقعی

مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 79 نفر ،فوتی ها به چهار نفر رسیدند

آماده باش دستگاه های اجرایی و خدماتی ستاد مدیریت بحران در پی بارشهای بهاری / بیشترین میزان بارندگی با 50 میلیمتر در ایستگاه فدیهه

عدم توقف قطار مسافربری در ایستگاه تربت حیدریه تابع دستورات ملی است / اخبار صحیح را از رسانه‌های مجوز دار وموثق دریافت کنید

کرونا و چالشی برای رهبران جهان

پیش‌بینی عجیب محسن رضایی درباره جنگ جهانی سوم

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

پلمپ شدن یک باب نانوایی و یک جایگاه سوخت "سی‌.ان‌.جی" در تربت حیدریه

رسم آدمخواری هنوز در این نقاط دنیا رایج است! +تصاویر

در اتومبیل با من سوار شد؛ در راه گفت، آمریکایى‌ها و سایر مخالفان، از این منظره نزدیک شدن ایران و عربستان ناراحت مى‌شوند /از شرایط همکارى‌ها بعد از دوره مسئولیت من، اظهار نگرانى کرد، گفتم از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعمال نظر مى‌کنم

رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند / شاید کسی را وارد ایران کنید تا اطلاعات خود را از میزان اثرگذاری این ویروس را تکمیل کند رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند

مردم خراسان رضوی هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

اهداء300 میلیون ریال به دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه

اگر مردم قرنطینه را بشکنند، بین یک تا دو هفته شاهد شیوع مجدد پیک بیماری خواهیم بود

چرا کرونا، اتفاقی به مراتب بدتر از حملات 11 سپتامبر است؟

دولت خود را آگاه کنید که گفتار و رفتار انسانی است که جواب خواهد داد نه تحریم؛ مردم ایران به احترام، پاسخ مثبت خواهند داد / باوجود بحران کرونا، دولت آمریکا همچنان حاضر نیست دست از تحریم های خود علیه ایران بردارد / در شرایط یک «همه گیری» خطرناک جهانی، تهران و پاریس و لندن و واشنگتن فاصله چندانی ندارند

یاد و خاطره مجاهدان سلامت که کوله بار سفر به سوی خداوند متعال برداشتند گرامی باد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 57 نفر رسید

بارشهای سیل آسا خراسان رضوی را فرا می گیرد

نظر مصباح یزدی درباره محرومیت از اماکن مقدسه / واکنش قالیباف به طنز سیاسی شبکه سه / عفو شبنم نعمت زاده صحت دارد؟

عرض ارادت به امام رضا(ع) هنگام تحویل سال فقط از منزل

تلفن پاسخگو درباره کرونا در تربت‌حیدریه فعال شد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 48 نفر رسید

3397 بیمار مشکوک به کرونا در خراسان رضوی بستری شدند

مسیح مهاجری: مهاجمان به حرم ها نمی دانند ائمه هم هنگام مریضی به پزشک مراجعه می کردند؟ / این فرافکنی ها را کنار بگذاریم که اینها وابسته به فلان جریان هستند؛ اینها دست پرورده خودمان هستند؛ نتوانستیم جهل را از جامعه بزداییم

نخستین فروشگاه اینترنتی عرضه محصولات بهداشتی در تربت‌حیدریه راه‌اندازی شد