آخرین مطالب

جوادی‌حصار خبر داد؛

در استان خراسان رضوی فقط 2 نماینده مستقل و اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شدند استانی

در استان خراسان رضوی فقط 2 نماینده مستقل و اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شدند

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی در خصوص وضعیت تایید صلاحیت‌ نامزدهای اصلاح‌طلب انتخابات مجلس در خراسان رضوی گفت: در استان ما از بین نمایندگان دوره گذشته، به جز 5 نماینده اصلی که یک تن از آنان انصراف داد، از جریان مستقل و اصلاح‌طلب فقط 2 نماینده تربت حیدریه و نیشابور تایید صلاحیت شده‌اند.

به گزارش نوید تربت به نقل از ایسنا، محمدصادق جوادی‌حصار در نشست خبری شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی اظهار کرد: مساله مهم‌تر اینجاست که همان تعداد اندک اصلاح‌طلبانی هم که راضی به ثبت‌نام شدند، رد صلاحیت شده‌اند. به طور کلی از بین نامزدهای اصلاح‌طلب استان که هم‌اکنون نماینده مجلس نیستند، تقریبا هیچ کاندیدای نام و نشان داری تایید نشده است.

وی ادامه داد: به این رد صلاحیت‌ها اعتراض شده ولی هیچ نشانه‌ای دریافت نکردیم که امیدی به تغییر شرایط باشد. با این حال تیم ما در حال رایزنی است اما متاسفانه تاکنون هیچ امید روشنی ایجاد نشده است.

عمده رد صلاحیت‌ها ذیل ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی بوده است

جوادی‌حصار با بیان اینکه در این دوره عمده رد صلاحیت‌ها ذیل ماده 28 قانون انتخابات مجلس بوده است، عنوان کرد: ماده 28 به مسائلی همچون لزوم التزام عملی نامزدها به اسلام و نظام، برخورداری از تابعیت ایرانی و... اشاره دارد.

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی اظهار کرد: مساله‌ای که ما بر آن تاکید داریم این است که انتخابات باید رقابتی باشد. اگر قرار است دوم اسفند رقابت کنیم اما 26 بهمن صلاحیت برخی از نامزدها تایید شود، نام این را نمی‌توان رقابت گذاشت. ما به شدت از طرف بخش‌هایی از اصلاح‌طلبان و جامعه تحت فشار هستیم که چرا در انتخابات شرکت کردید. ما اعتقاد داریم که نباید در بازی سیاسی قهر کرد. ما به عنوان جریان اصلاح‌طلب دغدغه ملی و میهنی داریم و احساس می‌کنیم اصلاحات نباید تنها مدافع حقوق خود باشد.

جوادی‌حصار ادامه داد: اگر شرایط تایید صلاحیت به همین منوال باشد، توان لیست دادن نداریم.

 

رد صلاحیت بابت یک عکس

وی با اشاره به علت رد صلاحیت خود در انتخابات کنونی گفت: در مورد رد صلاحیت به من گفته شده که هنگامی که به فرانسه سفر کرده‌ام، دختر من به جای روسری کلاه به سر کرده است. من این تصویر را در صفحه شخصی خویش بارگذاری کرده‌ام؛ این در حالی است که طبق قانون اگر کسی دزدی کرده و 10 سال از محکومیت او گذشته باشد، می‌تواند در انتخابات شرکت کند. نمونه این ماجرا مرحوم شریعتی بود که بعد از زندان به عنوان استاد دانشگاه سر کلاس رفت.

جوادی‌حصار اضافه کرد: در آیین اسلامی‌مان مجوزی برای بالا بردن صدا و ناسزا گفتن وجود ندارد مگر کسی که به او ظلم شده باشد. در این مورد نیز واقعا در برخی جاها ظلم می‌شود. من از مجلس چهارم به این سو هر دفعه که در انتخابات ثبت‌نام کرده‌ام، رد صلاحیت شده‌ام. هر دفعه یک بهانه جدید پیدا می‌کنند و فقط می‌خواهند ما حضور نداشته نباشیم.

 

گویا قرار نیست هیچ توفیقی به نام روحانی در تاریخ ثبت شود

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی با اشاره به اینکه مکانیزم رای در ایران ظرفیت تبدیل شدن به قدرت را ندارد، ابراز عقیده کرد: به عنوان نمونه دولت دکتر روحانی با 24 میلیون رای روی کار آمد ولی شرایطی برای آن فراهم شد که گویا قرار نیست هیچ توفیقی به نام او در تاریخ انقلاب اسلامی ثبت شود و تلاش می‌شود گفته شود هر کار خوبی در کشور صورت می‌گیرد، به دست جریان خاصی انجام شده و بقیه توان خدمت به کشور را ندارند. این اراده همچنان هم می‌تواند اعمال قدرت کند.

وی با تاکید بر نقش احزاب به عنوان یک مکانیزم کنترل‌کننده در فضای سیاسی انتخابات در کشورهای دیگر عنوان کرد: یکی از مکانیزم‌های کنترلی در جوامع پیشرفته احزاب است. در جامعه ما احزاب آنطور که باید ایفای نقش ندارد. مساله بررسی صلاحیت‌ها باید به احزاب واگذار شود. در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای است که وقتی افراد رد صلاحیت می‌شوند، به جای پیگیری مساله از طریق قانونی، به دنبال یک منبع متصل به قدرت هستند که از طریق لابی مشکل را حل کنند. این یعنی یک پای قانون می‌لنگد.

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی با اشاره به علل حضور برخی از اصلاح‌طلبان در فرایند ثبت نام انتخابات مجلس بیان کرد: در بدو امر و پیش از ثبت‌نام ما از دوستان خود تقاضا کردیم که برای ثبت‌نام در انتخابات اقدام کنند. بخشی از دوستان اقدام کردند اگرچه افق را خیلی روشن ترسیم نمی‌کردند و تصور روشنی از انتخابات نداشتند اما ما به حکم وظیفه ملی و میهنی خود و در راستای رفتارهای اصلاح‌طلبانه همچنان نظرمان بر رونق حضور در عرصه‌های انتخاباتی بود و معتقد بودیم و هستیم که بزرگترین سرمایه حفاظت‌گر کشور حضور مردم در عرصه‌هاست که حمایت‌کننده نظام است.

وی تصریح کرد: همانطور که همه مجموعه نظام بارها گفته‌اند، حضور گسترده مردم تامین کننده امنیت کشور است و به همین جهت ما تلاش کردیم کاستی‌ها را کمتر مورد توجه قرار داده و به وظیفه ملی و میهنی خود بیشتر عنایت داشته باشیم و به همین جهت بود که از دوستان خود دعوت به حضور در انتخابات کردیم.

 

اصلاح‌طلبان با دیدگاه اپوزیسیون به مجلس نمی‌روند

جوادی‌حصار تاکید کرد: به همین جهت ما دنبال سیاهی‌لشکر نیستیم بلکه دنبال این هستیم که نمایندگان کسانی باشند که به شخصه توان دفاع از حوزه خویش را داشته باشند. اگر ما بتوانیم به مجلس نماینده بفرستیم و لیست بدهیم، قطعا این افراد با دیدگاه اپوزیسیون به مجلس نمی‌روند و گروهی صرفا مخالف نیستند بلکه مجموعه‌ای راهگشا و دارای طرح و برنامه خواهند بود.

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی با اشاره به استراتژی اصلاح‌طلبان در دوره قبل که شخصیت‌های کمتر شناخته شده از این طیف وارد مجلس شدند، گفت: آن استراتژی نیز در جای خود معنادار بود و برای این برنامه‌ریزی شد که جلوی ورود برخی نیروهای افراطی به مجلس گرفته شود اما در این دوره تصمیم این است که از نیروهای کارنامه‌دار و توانای اصلاح‌طلب برای حضور در مجلس حمایت کنیم. حال اگر بتوانیم، لیست ارائه خواهیم کرد واگر هم نتوانیم، بدون لیست در انتخابات شرکت می‌کنیم ولی در کنار مردم هستیم و قهر نمی‌کنیم؛ رای می‌دهیم و قطعا تحریم‌کننده انتخابات نخواهیم بود.

جوادی‌حصار تاکید کرد: ما نیامدیم بازی را ترک کنیم بلکه آمده‌ایم در زمین طراحی شده بازی نکنیم. قطعا در انتخابات موثر عمل خواهیم کرد تا جریان مقابل اصلاحات از حذف اصلاح‌طلبان خیلی منفعت نبرد.

 

استراتژی اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو

وی با اشاره به تغییر استراتژی اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات مجلس بیان کرد: یکی از استراتژی‌های ما در این دوره حمایت از نیروهای نام و نشان‌دار، به عنوان کسانی که مسئولیت آن‌ها را بپذیریم، است؛ یعنی بتوانیم از کارنامه این افراد دفاع کنیم؛ لذا از شخصیت‌های نام ‌دار اصلاح‌طلب دفاع لیستی خواهیم کرد. البته با این شرایط بعید می‌دانم در مشهد لیستی ارائه کنیم چون باید حداقل 3 شخصیت دارای کارنامه اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شوند.

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی با تاکید بر اینکه تلاش جریان اصلاحات این است که حتی اگر یک نفر هم تایید صلاحیت شد، کار خود را به درستی انجام دهد، تصریح کرد: یک نماینده فارغ از اینکه فراکسیون متبوعش چند نفر باشد، باید خود به تنهایی جسارت و توان تجزیه و تحلیل داشته باشد و در شرایط مقتضی کار خود را انجام دهد. این افراد باید در برابر قوانین و لوایحی که به مجلس می‌آید، حقوق و حدود قانونی و نمایندگی را در نظر گرفته و حتی در مواردی مانع تصویب یک قانون شوند. یکی از مهم‌ترین اقدامات نمایندگان نظارت بر دولت است. اگر 50 نیروی قوی از اصلاح‌طلبان در این دوره از مجلس حضور داشته باشند، بدون تردید بر دولت آینده نظارت موثری خواهند داشت.

جوادی‌حصار تصریح کرد: فراکسیون امید در دوره گذشته 2 بخش داشت که یکی همان فراکسیونی بود که پیش از انتخابات وجود داشت و نهایتا به مجلس رفت. دیگری فراکسیونی بود که در مجلس شکل گرفت. فراکسیون نخست سازماندهی لجستیک اصلاح‌طلبان را صورت داد؛ به طوری که در این دوره اصلاح‌طلبان به شدت منسجم عمل می‌کردند و می‌توانیم بگوییم که این مجموعه برآورنده بخشی از مطالبات اصلاح‌طلبان بوده است.

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی تاکید کرد: بسیاری از این نمایندگان سرمایه‌های ما هستند. به عنوان نمونه محمود صادقی و پروانه سلحشوری سرمایه‌های ما هستند. نمی‌توان اقدامات بنیادی و زیربنایی که نمایندگان اصلاح‌طلب ساماندهی می‌کنند را نادیده گرفت. نماینده‌ای که در برابر پروانه سلحشوری سکوت می‌کند، به این معناست که با او موافق است و پیگیر اقدامات دیگر می‌شود. به همین جهت ضروری است به سمت ساماندهی مجلسی برویم که هر کسی کار خود را به درستی بداند.

وی افزود: خواسته ما این است که نمایندگان ما در پی تحقق مطالبات ملی باشند اما یکی از آفت‌های نمایندگی پیگیری مطالبات منطقه‌ای است که بیشتر وقت نمایندگان مصروف همین موضوع می‌شود. طرح استانی شدن انتخابات مساله‌ای بود که کمی برای نمایندگان فراغت ایجاد می‌کرد تا به امور ریزتر بپردازند.

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی با انتقاد از سیاست دولت دکتر روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری خویش در برخورد با جریانات منتقد خود خاطرنشان کرد: از ابتدا اعتقاد داشتیم دولت دکتر روحانی یک دولت ائتلافی است. آقای روحانی گفته بود بخشی از اصلاح‌طلبان و بخشی از اصولگرایان که حاضرند با من کار کنند را در این دولت به کار می‌گیرم. باید توجه داشت اعتدال به معنای عدالت است؛ یعنی هر چیزی در جای خود باشد اما بسیاری از شخصیت‌هایی که در دولت روحانی حضور داشتند، هیچ تعلق خاطری به اصلاحات نداشتند و در دوره دوم، متاسفانه آقای روحانی را دچار همین مشکل کردند و با تصور اینکه رای اصلاح‌طلبان را گرفته‌ایم، حالا باید دل منتقدین را به دست آوریم، کار را پیش بردند اما جریان مقابل تا نابود نکند، دست بردار نیست. اگر ساماندهی این مجلس آنطور که اصولگرایان می‌خواهند، رقم خورد، در 2 سال آینده ما شاهد چالش‌های سنیگنی بین دولت و مجلس خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در دوره قبلی انتخابات مجلس شائبه‌هایی نظیر تاخیر در اعلام نتایج در مشهد رقم خورد، وضعیت ستاد انتخابات مشهد را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: به گمان ما هیات اجرایی انتخابات در مشهد عملکرد مناسبی داشت. شخص فرماندار و هیات اجرایی نسبت به موضوعات مطروحه وقت می‌گذاشتند. در حال حاضر خیلی از کسانی که رد صلاحیت شده‌اند، در هیات اجرایی استان تایید صلاحیت شده بودند.

رئیس شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرایند انتخاب اعضای هیات رئیسه شورای عالی اصلاح‌طلبان در استان اظهار کرد: شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب کشور در فصول انتخاباتی علاوه بر ظرفیت احزاب، از پاره‌ای از اشخاص غیرحزبی اما موثر و سرنوشت‌ساز در استان‌های مختلف کشور دعوت به همکاری کرده و به آنان مانند احزاب حق رای می‌دهد؛ این افراد تحت عنوان ظرفیت‌های حقیقی اجتماعی شناخته می‌شوند. در واقع شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان در استان‌ها در فصل‌های انتخاباتی از افرادی که آنان را برای پیشبرد اهداف انتخاباتی مناسب می‌داند، با رای اعضای شورای هماهنگی دعوت می‌کند. این اتفاق در استان ما نیز حدود 2 ماه پیش رقم خورد و 6 نفر از شخصیت‌های حقیقی شامل حسین امینی، حجت‌الاسلام علی عجم، عباس شیخ‌الاسلامی، رضا میرزاده، محمدرحیم نوروزیان و فاضلی به ما پیوستند.

وی ادامه داد: هر کدام از این‌ها برکه‌ای از رای و نظر را در مجموعه شهر مشهد نمایندگی می‌کردند. بعد از مدتی با مدیریت شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان در استان، هیات‌رئیسه این شورا برای عملیاتی کردن برنامه‌های اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابات در استان خراسان رضوی انتخاب شد. هیات رئیسه شورای اصلاح‌طلبان خراسان رضوی شامل نوید سهامی از حزب پیشرو اصلاحات به عنوان نایب‌رئیس اول، دکتر مریم‌السادات طیرانی از کانون دانشگاهیان خراسان به عنوان نایب‌رئیس دوم، رضا گلستانی از حزب اسلامی کار برای امور شهرستان‌ها، دکتر سیدمحسن پنجتنی از مجمع اسلامی فرهنگیان برای حوزه برنامه‌ریزی، مهندس ایرج محمدی از حزب آزادی برای کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات، داوود آریانی از حزب وحدت و همکاری برای کمیته ارزیابی و عطیه نیک‌جوانی از حزب مردم‌سالاری به عنوان دبیر انتخاب شدند.

جوادی‌حصار خاطرنشان کرد: کار هیات رئیسه شورای عالی اصلاح‌طلبان در استان ساماندهی امور و مطالبات انتخاباتی در حوزه خراسان از منظر اصلاح‌طلبی و منطبق با برنامه‌های شورای اصلاح‌طلبان است. همچنین این هیات رئیسه مجری برنامه‌های ابلاغی مرکز به استان نیز هست.

منبع: ایسنا


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ضرورت در نظر گرفتن بسته حمایتی برای اصحاب رسانه و مطبوعاتی‌ها

پویش در خانه میمانیم همراه با مسابقات متنوع

طاعون و وبا: نویسندگان و شعرای خاورمیانه در مورد این همه‌گیری‌ها چه نوشته‌اند؟

نپوشیدن ماسک، اشتباه بزرگی است

بررسی وضعیت بهداشتی مراکز نگهداری سالمندان تربت حیدریه برای مقابله با کرونا

توزیع غذای متبرک رضوی در بیمارستان آموزشی درمانی نهم دی تربت حیدریه

از فرانسه و انگلیس تا دانمارک، چک و آمریکا؛ کرونا در حال فراری دادن نظامیان خارجی از خاورمیانه است

پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد / ماجرا فراتر از کروناست؛ پای چراغ سبز بن سلمان و ابتکارات پوتین در میان است

چه اتفاقی می‌افتد اگر مدارس برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها تعطیل شوند؟

نخستین محموله ماسک وارداتی به خراسان رضوی تحویل شد

تداوم بارندگی در خراسان رضوی تا سه روز آینده

کرونا وکاهش 51درصدی مصرف بنزین درمنطقه تربت حیدریه

توزیع716میلیون لیتر انواع فرآورده نفتی توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تربت حیدریه

بحران کرونا می‌تواند 18 ماه به طول انجامد؛ آماده باشید / حتی در صورت کشف واکسن کرونا هم‌چنان آسیب‌پذیر خواهیم بود

ممنوعیت تردد خودروها در 13 بدر امسال از درب منازل

فرماندار تربت حیدریه: در خانه بمانید تا از کرونا در امان بمانید+ ویدوئو

سخنگوی دولت: کرونا بازی سیاسی نیست / «کرونای بنفش» از دل غرض‌ورزی و نگاه سیاست‌زده به یک مسأله بهداشت عمومی بیرون آمد /

با بخش قابل توجهی از درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شده

مشارکت ضعیف مردم تربت‌حیدریه در غربالگری کرونا

فرماندار مه‌ولات: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام موثر در مقابله با کروناست

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

واشنگتن پست: آمریکا باید به دنبال یک آتش بس بشردوستانه با ایران باشد / برخلاف ادعای پمپئو، چندین شرکت سازنده تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا، ارسال محموله به ایران را متوقف کرده اند

تعداد جانباختگان بیماری کرونا در خراسان رضوی به 173و درتربت حیدریه به 7 نفر رسید

کمک6 میلیارد ریالی یک خیر به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مه ولات

تشکیل تیم های مراقبت و پیشگیری از کرونا درخانه های بهداشت روستایی تربت حیدریه

خسارت بارندگی به کشاورزان بخش‌های بایگ ، کدکن و رخ تربت حیدریه

قلعه ای عجیب که در زیباترین شهر زاگرس آرمیده است! +تصاویر

یأس جهان از آینده طلای سیاه/ غول‌های نفتی برای نرخ 10 دلار آماده می‌شوند

آقای روحانی! در مورد کرونا، به توصیه اکتفا نکنید؛ شما مسئول جان مردم هستید / قاطعانه عمل کنید؛ این یعنی حکمرانی واقعی

مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 79 نفر ،فوتی ها به چهار نفر رسیدند

آماده باش دستگاه های اجرایی و خدماتی ستاد مدیریت بحران در پی بارشهای بهاری / بیشترین میزان بارندگی با 50 میلیمتر در ایستگاه فدیهه

عدم توقف قطار مسافربری در ایستگاه تربت حیدریه تابع دستورات ملی است / اخبار صحیح را از رسانه‌های مجوز دار وموثق دریافت کنید

کرونا و چالشی برای رهبران جهان

پیش‌بینی عجیب محسن رضایی درباره جنگ جهانی سوم

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

پلمپ شدن یک باب نانوایی و یک جایگاه سوخت "سی‌.ان‌.جی" در تربت حیدریه

رسم آدمخواری هنوز در این نقاط دنیا رایج است! +تصاویر

در اتومبیل با من سوار شد؛ در راه گفت، آمریکایى‌ها و سایر مخالفان، از این منظره نزدیک شدن ایران و عربستان ناراحت مى‌شوند /از شرایط همکارى‌ها بعد از دوره مسئولیت من، اظهار نگرانى کرد، گفتم از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعمال نظر مى‌کنم

رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند / شاید کسی را وارد ایران کنید تا اطلاعات خود را از میزان اثرگذاری این ویروس را تکمیل کند رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند

مردم خراسان رضوی هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

اهداء300 میلیون ریال به دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه

اگر مردم قرنطینه را بشکنند، بین یک تا دو هفته شاهد شیوع مجدد پیک بیماری خواهیم بود

چرا کرونا، اتفاقی به مراتب بدتر از حملات 11 سپتامبر است؟

دولت خود را آگاه کنید که گفتار و رفتار انسانی است که جواب خواهد داد نه تحریم؛ مردم ایران به احترام، پاسخ مثبت خواهند داد / باوجود بحران کرونا، دولت آمریکا همچنان حاضر نیست دست از تحریم های خود علیه ایران بردارد / در شرایط یک «همه گیری» خطرناک جهانی، تهران و پاریس و لندن و واشنگتن فاصله چندانی ندارند

یاد و خاطره مجاهدان سلامت که کوله بار سفر به سوی خداوند متعال برداشتند گرامی باد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 57 نفر رسید

بارشهای سیل آسا خراسان رضوی را فرا می گیرد

نظر مصباح یزدی درباره محرومیت از اماکن مقدسه / واکنش قالیباف به طنز سیاسی شبکه سه / عفو شبنم نعمت زاده صحت دارد؟