آخرین مطالب

جزئیات «میدل ایست آی» از رهگیری، هدفگیری و شلیک به ژنرال سلیمانی:

آمریکایی‌ها سه موشک شلیک کردند؛ دو موشک اول به خودرو سردار سلیمانی برخورد نکرد؛ اما سومی به او اصابت کرد +جزییات ادعایی از آخرین ساعات زندگی سردار سلیمانی

آمریکایی‌ها سه موشک شلیک کردند؛ دو موشک اول به خودرو سردار سلیمانی برخورد نکرد؛ اما سومی به او اصابت کرد +جزییات ادعایی از آخرین ساعات زندگی سردار سلیمانی

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

یکی دیگر از منابع اطلاعاتی ما در حزب‌الله گفت که برنامه سفر سلیمانی از 36 ساعت قبل مشخص شده بود و مشخص است که فردی او را لو داده است. به نظر می‌رسد که وی از لحظه ورودش به دمشق از تهران در روز پنجشنبه تا بامداد جمعه که در بغداد ترور شد، تحت نظر بوده است.

سواداد السلحی در میدل ایست آی نوشت: قاسم سلیمانی پس از ورود به فرودگاه بغداد مورد استقبال رفیق دیرینه خودش و از فرماندهان اصلی الحشد الشعبی یعنی ابومهدی المهندس قرار گرفت. به گفته رهبران شیعه عراقی، دو خودرو آماده بودند تا وی را به منزلی که معمولا محل اسکانش در عراق بوده، برسانند. غافل از اینکه این بار همه چیز فرق می‌کرد و یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بالای سر آن‌ها منتظر بود تا به سمت آنها شلیک کند.

به گزارش نوید تربت به نقل از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: برخی از منابع ما که نزدیک به این دو فرمانده ترور شده هستند، گفتند که سلیمانی و ابومهدی سالها در لیست ترور آمریکا بوده‌اند و بدین خاطر همواره تحت تدابیر شدید امنیتی در عراق عبور و مرور می‌کردند و تعداد افرادی هم که با آن‌ها ارتباط داشتند، هم بسیار محدود بود.

یکی از افراد نزدیک به ابومهدی المهندس به میدل ایست آی گفت: این اقدامات امنیتی طبیعی بود، آنها همیشه بدون اعلام تاریخ قبلی و مقصد، سفر می‌کردند. سلیمانی همچنین برای انجام سفرهایش از خطوط هواپیمایی عادی استفاده می‌کرد.

این فرد افزود: آنها از طریق گیت‌های رسمی فرودگاه عبور نمی‌کردند تا پاسپورت‌شان در فرودگاه‌ مهر شود. همچنین این فرماندهان هرگز از تلفن‌های هوشمند استفاده نمی‌کردند و معمولا هم با هم در یک خودرو نمی‌نشستند.

به طور کلی، ردیابی آنها دشوار بود، اما فرودگاه‌های دمشق و بغداد پر از منابع اطلاعاتی طرفدار آمریکا هستند که به نظر می‌رسد این بار آن‌ها اطلاعات لازم را در اختیار آمریکا قرار دادند.

 

حرکت از بیروت

به گفته مقامات عراقی نزدیک به سلیمانی، او معمولا دارای یک سری نقاط مشخص برای ورود به عراق بود.

گاهی اوقات، مانند روز جمعه او از طریق فرودگاه بین‌المللی بغداد وارد این کشور می‌شد. گاهی اوقات از طریق نجف وارد می‌شد و برخی مواقع هم گذرگاه مرزی دیاله در حدود 120 کیلومتری شرق بغداد محل ورود او بود.

یکی دیگر از منابع اطلاعاتی ما در حزب‌الله گفت که برنامه سفر سلیمانی از 36 ساعت قبل مشخص شده بود و مشخص است که فردی او را لو داده است. به نظر می‌رسد که وی از لحظه ورودش به دمشق از تهران در روز پنجشنبه تا بامداد جمعه که در بغداد ترور شد، تحت نظر بوده است.

سلیمانی صبح پنجشنبه وارد فرودگاه دمشق شده بود. او در پایتخت سوریه با کسی دیدار نکرد و مستقیم با اتومبیل به سمت بیروت رفت تا در آنجا با حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله دیدار کند.

به نظر می‌رسد که رهبر حزب‌الله و سلیمانی در این دیدار در مورد آخرین تحولات عراق از جمله حمله آمریکا به نیروهای کتائب و در مقابل حمله به سفارت آمریکا صحبت کرده‌اند، یکی از منابع ما در حزب‌الله با تایید این موضوع گفت: هدف از این گفتگوها، هماهنگی گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران در منطقه و آماده سازی آنها برای هرگونه رویارویی احتمالی با آمریکا بوده است. علاوه بر این موضوع مسائل داخلی لبنان نیز از محورهای گفتگو دو طرف بوده است.

 

ورود به بغداد

سلیمانی دیگر بیش از آنچه لازم بود در بیروت نماند و همان شب با خودرو دوباره به دمشق بازگشت. در فرودگاه سلیمانی در هواپیمایی مسافربری در کنار مردم عادی نشست و دمشق را به مقصد بغداد ترک کرد. اطلاعات شرکت هواپیمایی این پرواز نشان می‌دهد که زمان پرواز او ساعت 20:20 به وقت محلی بوده که به دلایل نامعلوم تا 22:28 دقیقه تاخیر داشته است.

تقریباً در همان زمان ابو مهندس از ورود سلیمانی باخبر شد و به سمت فرودگاه حرکت کرد. او تنها از زمان ورود هواپیما در همان زمان باخبر شد. ابومهدی یکی از قدرتمندترین چهره‌های عراق و ایران بوده است که با خودرو به استقبال فرمانده سپاه قدس می‌رود.

بلافاصله پس از خبردار شدن ابومهدی، وی یکی از مسئولان تشریفات حشد الشعبی را احضار و به او فرمان می‌دهد که ترتیب استقبال از سلیمانی در فرودگاه را بدهد.

فرودگاه بین‌المللی بغداد از سال 2003 در معرض تدابیر شدید امنیتی قرار گرفته و امنیت آن توسط یک شرکت خصوصی بریتانیایی تحت نظارت سرویس‌های اطلاعاتی و امنیت ملی عراق تامین می‌شود.

در همین حال نیروهای ضدتروریستی عراق با همکاری آمریکا مسئولیت امنیت محیط فرودگاه، فضای هوایی آن و جاده‌های منتهی به آن را بر عهده دارند.

با این اوصاف مسافران عادی برای خروج از فرودگاه تحت کنترل و بازرسی شدید قرار می‌گیرند، آن‌ها برای خروج از چندین پاسگاه مستقر در امتداد 10 کیلومتری جاده فرودگاه عبور می‌کنند و وسایل نقلیه تنها تا ابتدای این مکان می‌توانند وارد شوند و مسافران را جا به جا کنند.

فقط مسافران و مقاماتی که اسکورت ویژه دارند، مجاز به عبور در جاده های مخصوص هستند و ایست‌های بازرسی مجاز به کنترل آن‌ها نیست. البته اطلاعات این افراد به امنیت فرودگاه، سازمان اطلاعات و امنیت ملی عراق و همچنین شرکت انگلیسی تامین کننده امنیت فرودگاه داده می‌شود.

ابومهدی المهندس توسط آمریکا و رقبای عراقی‌اش به عنوان خطرناک ترین مرد عراق و مجری سیاست‌های ایران شناخته می‌شد. وی سالها توسط آمریکایی‌ها تحت نظر بود.

همچنین، رهبران نزدیک به ابومهدی گفتند که او جز سلیمانی به استقبال هیچکس در فرودگاه نمی‌رفت. یک منبع آمریکایی که آخرین تحولات را دنبال می‌کند، نیز به ما گفت که آمریکایی‌ها اطلاعاتی دریافت کردند که سلیمانی در حال عزیمت به بغداد است و مقرر شده افرادی به استقبال او در فرودگاه رفته و وی را به خانه‌اش که در منطقه به شدت مستحکم سبز واقع شده، ببرند.

سه مقام امنیتی عراقی و چندین رهبر حشد الشعبی این موضوع را تایید کردند.

طبق اطلاعات پرواز ، سفر از دمشق به بغداد یک ساعت و پنج دقیقه طول کشیده است. این هواپیما ساعت 12:32 بامداد به وقت بغداد به زمین نشست.

سلیمانی و دو همراهش منتظر ابومهدی ماندند که در نهایت هم المهندس به استفبال آن‌ها در فرودگاه آمد. هیوندای استارکس و تویوتا آوالون پیش از آن که هدف قرار بگیرند حرکتی نداشتند.

براساس گزارش امنیت ملی که به دست ما رسیده، عملیات ساعت 1.45 صبح به وقت بغداد آغاز شد و تحقیقات اولیه حاکی از آن بوده که سه موشک هدایت شونده به سمت این دو خودرو شلیک شده است.

هیوندای استارک که در فاصله 100-120 متری خودرو اصلی حرکت می‌کرد، ابتدا با یک موشک مورد حمله قرار گرفت.

موشک دوم به تویوتا برخورد نکرد، اما سومی در نهایت کار را تمام کرد.

مقامات عراقی برای شناسایی و تایید هویت قربانیان که برخی از آن‌ها تکه پاره هم شده بودند، احتیاج به چند ساعت زمان داشتند. مقامات امنیتی به میدل ایست آی گفتند که شناسایی پیکر سلیمانی به لطف یک انگشتر بزرگ و متمایز که دست چپ داشت، بسیار ساده بود.

این عملیات برجسته توسط هواپیماهای بدون سرنشین انجام شد. این عملیات بسیار مهم، واقعا دقیق بود. اطلاعاتی که ما جمع‌آوری کردیم نشان می‌دهد که هواپیمای بدون سرنشین از ساعت‌ها قبل در حال حرکت بوده و منتظر رسیدن آن‌ها است.

یکی از رهبران حشدالشعبی گفت: ما می‌دانستیم که آمریکایی‌ها مدتها بود که این دو مرد را تعقیب می‌کردند، اما موفقیتی در ترور آن‌ها نداشتند. روشن است که آنها تعدادی را استخدام کرده‌اند تا برایشان خبرچینی کرده و اطلاعات حرکتی‌شان را لو دهد.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

کرونای دیگران و کرونای ما!

مقایسه آراء نمایندگان تهران در مجالس دهم و یازدهم/ رکورد عارف شکسته نشد/ رای قالیباف حتی از کاظم جلالی نفرششم لیست امید( اصلاح طلبان) کمتر است

بازگشت به لیست سیاه FATF در نشستی به ریاست چین/ تاثیر این تصمیم بر اقتصاد ایران چیست؟

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اولین دیدار رسمی نماینده منتخب با فرماندار تربت حیدریه انجام شد

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه تربت‌حیدریه اعلام شد

سیصد و سی و دومین شماره هفته نامه نوید خراسان منتشر شد

فیلم | روایت تاسف بار دانشجوی ایرانی تازه برگشته از ووهان از شوخی های مردم با آنها

شورش در جبهه پایداری؛ جوانان علیه قدیمی‌تر‌ها به پا خاستند

بازرسان هرگونه تخلف انتخاباتی را گزارش کنند

مشهد رقابت اصولگرایان با یگدیگر در غیاب رقیب اصلی/ غرب خراسان غیر رقابتی/ شرق خراسان متاثر از مناسبات محلی و قومی

شکست و به بازی گرفتن سرطان به شیوه مدیر یک مهد کودک

دلزدگی سیاسی یا آرامش قبل از طوفان

نگاهی به نمایندگان مردم تربت حیدریه در 24 دوره ی مجلس شورای ملی

روحانی: سال 97 مساله استعفا را طرح کردم، رهبری فرمودند: اجازه نمی‌دهم دولت حتی یک ساعت زودتر مسئولیت خود را واگذار کند / وزارت کشور اعلام کرده انتخابات در 44 حوزه رقابتی نیست

زعفران خرید حمایتی خراسان در چهار انبار ویژه محفوظ است

تمام امکانات و ظرفیت‌های قانونی را برای صیانت از آرای مردم بکار می گیریم

پلمپ یک مرکز عرضه گیاهان دارویی در تربت‌حیدریه

رقابت سالم ، رفاقت دائم

چرا حسن روحانی، رئیس جمهور ایران باید استعفا دهد؟

آغاز علنی فعالیهای تبلیغاتی نامزدهای مجلس یازدهم در تربت حیدریه

آغاز پرداخت مطالبات زعفرانکاران

سازه فوق سنگین 52 متری کارخانه فولاد تربت حیدریه نصب شد

آمریکا سال ٢00٢ جنگ با ایران را شبیه سازی کرده بود / نتیجه این شبیه سازی برای فرماندهان آمریکایی شوک آور بود: ایران می تواند ناو هواپیمابر آمریکایی را غرق کند

وجود بیش از 14 هزار رای اولی در در حوزه انتخابیه تربت‌حیدریه، زاوه و مه ولات

حضور غرفه گردشگری زعفران تربت حیدریه در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران

ورود دستگاه حفار تونل قطار شهری به ایستگاه پایانه مسافربری امام رضا(ع) مشهد

برترین های مسابقه استارتاپی زعفران در تربت‌حیدریه معرفی شدند

راز شیوع کرونا از زبان سردار نقدی / نظر کرباسچی درباره پیوستن به ائتلاف اصلاح طلبان پایتخت / ردصلاحیت به دلیل حضور کمرنگ در نماز جمعه و جماعت! / ادعای زاکانی درباره استعفای رئیس‌جمهور و مذاکره با آمریکا

ایران چگونه از بیت کوین برای دور زدن تحریم‌های ترامپ استفاده می‌کند / درآمد 8.5 میلیارد دلاری ایران که امکان گیر افتادن آن در تور تحریم‌های بانکی وجود ندارد

کسب رتبه دوم دوازدهمین سوگواره بین المللی مهرمحرم توسط عکاس تربتی

شایعات فضای مجازی درباره کرونا را جدی نگیرید

احیای قلبی ریوی موفق زن 60 ساله در تربت حیدریه

دریاچه بزنگان، نگین طبیعت خراسان رضوی

محفل انس با قرآن دانشگاهیان در تربت حیدریه

مراسم جشن کتاب «غزل‌های عزیزم» در تربت حیدریه برگزار شد

اسامی نامزدهای خبرگان رهبری در خراسان رضوی منتشر شد

پایان ممنوعیت حضور بهروز وثوقی در سینمای ایران؟

مدیر مخابرات شهرستان تربت حیدریه: هیچ اختلالی در امر ارتباطات منطقه بایگ وجود ندارد

بودجه 896 میلیارد ریالی شهرداری تربت حیدریه تقدیم شورای شهر شد

هنرجوی هنرستان جلگه رخ تربت حیدریه مقام اول کشوری را کسب کرد

نگاهی به برگزاری جشن سده در بجستان خراسان رضوی

تجلیل از کشاورزان و دست‌اندرکاران نمونه بخش کشاورزی در تربت‌حیدریه

دستگاه احراز هویت رای دهندگان در خراسان رضوی رونمایی شد

رونمایی از نخستین خودروی دارای بالابر 72 متری آتش‌نشانی کشور در مشهد

تحویل اسناد 7 هزارفقره املاک علوی به شهروندان 5 استان در تربت حیدریه

جشنواره ملی ابریشم در بایگ تربت حیدریه برگزار می شود

بیش از چهار هزار عامل اجرایی انتخابات تربت‌حیدریه را برگزار می کنند

کشته شدن 30 هزار و 883تن در حوادث رانندگی سال گذشته و سال جاری کشور

در موفقیت ها و ناکامی ها انقلاب همه گرهها و جناحها سهیم هستند