آخرین مطالب

تنور داغ نرخهای جدید نانوایان آزادپز استانی

تنور داغ نرخهای جدید نانوایان آزادپز

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

نرخ گذاری دولت برای نانوایی‌های آزادپز مشهدی تنور اعتراضات این صنف را داغ کرده است تا جایی که خواستار بازگشت به روال سابق به صورت خرید آرد به نرخ آزاد مشروط به داشتن اختیار در تعیین نرخ برای نان خود شده‌اند.

نانوایی‌های آزادپز از سال 1394 در پی مصوبه کارگروه ملی آرد، نان و گندم مبنی بر تبدیل 20 درصد از کل نانوایی‌های هر استان به آزادپز، در شهرها شکل گرفتند.

نانوایی های آزاد پز بدون دریافت هیچ یارانه‌ای از دولت، آرد خود را با نرخ آزاد از بازار تهیه و براساس هزینه‌هایی که برای ارتقای کیفیت نان و تجهیزات پخت انجام می‌دادند مجاز بودند با نرخ بالاتری نان خود را در اختیار مشتری قرار دهند.

از آنجا که آزادپزها در پخت نان هزینه بیشتری برای ارتقای کیفیت و تنوع در پخت پرداخت می‌کردند لذا نان را به قیمت بالاتری به فروش می رساندند که گاه مورد اعتراض برخی از مردم نیز بود.

با این حال دولت برای ساماندهی وضعیت آرد و نان در کشور، اختصاص سهمیه آرد یارانه‌ای  به کل نانوایی‌ها اعم از دولتی و آزادپز را مصوب کرد که بر این اساس آزادپزها از حالت فعلی خارج و به نانوایی‌های نیمه یارانه‌ای مبدل شدند.

اختصاص آرد نیمه یارانه‌ای که قدری قیمت بالاتری نسبت به آراد یارانه‌ای داشت، الزام قانونی مبنی بر نرخ گذاری برای نان آزادپزها را به دنبال داشت که در پی آن کمیسیون گندم، آرد و نان خراسان رضوی نرخهای جدید را برای نانوایی‌های آزادپز مشهد تعیین کرد.

آزادپزها نسبت به نرخ های جدید مصوب کمیسیون گندم، آرد و نان خراسان رضوی اعتراض دارند و از دولت می‌خواهند طبق روال سابق به عنوان آزادپز با آرد و نرخ آزاد فعالیت کنند.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: طبق قانون، نرخ گذاری برای عرضه کالا و خدمات صنوفی که یارانه دولت را دریافت می‌کنند الزامی است و این اتحادیه نسبت به این موضوع هیچ اعتراضی ندارد.

مصطفی کشته‌گر افزود: از زمانی که دولت تبدیل نانوایی‌های آزادپز به نیمه یارانه‌ای را مصوب کرده است، آرد نیمه‌ یارانه‌ای به نانوایی‌ها تعلق گرفت و نرخ های جدید برای نانوایی های آزادپز تعیین شد اما نرخ‌های جدید کفاف هزینه‌های آنان را نمی‌دهد و آزادپزها در این حوزه دچار مشکل شده‌اند.

وی اضافه کرد: نانوایی که پنج سال قبل طبق مصوبه دولت با پذیرش شرایط آزادپزی پروانه کسب دریافت کرده و مطابق با این شرایط سرمایه‌گذاری کرده و سود و زیان بنگاه اقتصادی اش را پذیرفته است اکنون دیگر قادر نیست شرایط خود را تغییر دهد.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان مشهد گفت: طیفی از نانوایی‌های آزادپز در مشهد از دولت درخواست دارند که مانند گذشته آرد خود را به صورت آزاد تهیه کرده و از دولت آرد نیمه ‌یارانه‌ای دریافت نکنند و در مقابل، نرخ گذاری فعلی برداشته شود.

کشته گر افزود: اگر دولت از آزاد شدن نرخ نانوایی‌ها نگران است، اتحادیه صنف نانوایان، نرخ حداقل و حداکثری برای  نان در نانوایی‌های آزادپز تعیین و به دستگاه‌های نظارتی اعلام کند و سپس برخورد با متخلفانی که از این حدود قیمتی منحرف شوند را در دستور کار خود قرار دهد.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان مشهد با بیان اینکه هم اینک برخی نانوایی های نیمه یارانه‌ای (آزادپز) در دریافت سهمیه آرد خود دچار مشکل هستند گفت: حذف نرخ گذاری‌های جدید برای نانوایی‌های آزادپز دو مزیت به دنبال دارد.

کشته گر افزود: مزیت نخست اینکه دیگر دولت اجباری به پرداخت یارانه به تعدادی از نانوایی‌ها ندارد و فساد کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: از محل حذف سهمیه‌ آرد نانوایی‌های نیمه‌ یارانه‌ای که درخواست برگشت به روال سابق را دارند کمبود سهمیه آرد نانوایی‌های نیمه یارانه‌ای که می‌خواهند به روند فعلی ادامه دهند برطرف می‌شود.

کشته‌گر گفت: از حدود دو هزار و 800 نانوایی دارای پروانه کسب در مشهد، هزار و 150 نانوایی، آرد نیمه یارانه‌ای دریافت می‌کنند و باقی نانوایی‌ها دولتی هستند.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی هم در این خصوص گفت: نانوایی‌های دولتی مشهد از سال ها قبل آرد یارانه‌ای دریافت می‌کردند و نان عرضه شده توسط آنها قیمت گذاری ‌شده بود که نرخ این نانوایی‌ها در سال 1393 اصلاح شد و این نرخ تا سال 1397 ثابت ماند.

علی غفوری مقدم افزود: پارسال نرخ نانوایی‌های دولتی تغییر جزئی یافت و امسال با توجه به افزایش هزینه‌های جانبی تولید نان باید نرخ مصوب نانوایی‌های دولتی تغییر می‌کرد که بر این اساس بازنگری لازم در نرخ آنها انجام و قیمت نان نانوایی‌هایی دولتی در مشهد افزایش یافت.

وی بیان کرد: امسال طبق مصوبه دولت، نانوایی‌های آزادپز که سهمیه‌ای از آرد یارانه‌ای دولت نداشتند مشمول دریافت سهمیه آرد نیمه یارانه ای با قیمتی بیشتر از آرد یارانه‌ای شدند و طبق قانون باید نان آنها قیمت گذاری می‌شد.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: دولت هر کیلو گندم را از کشاورز به قیمت 1850 تومان خریداری می‌کند در حالی که قیمت هر کیلو گندم با احتساب هزینه‌های حمل و نگهداری برای دولت حداقل 2 هزار تومان تمام می‌شود.

غفوری مقدم افزود: دولت، گندمی که از کشاورز خریداری می‌کند را به دو بخش تقسیم می‌کند، یک بخش از آن در اختیار کارخانجات آرد به قیمت هر کیلوگرم 665 تومان قرار می‌گیرد تا تحویل نانوایی‌های دولتی شود.

وی ادامه داد: بخش دیگری از این گندم به قیمت هر کیلوگرم 900 تومان در اختیار کارخانجات آرد قرار می‌گیرد تا آن را تحویل نانوایی‌های نیمه یارانه‌ای یا آزادپز دهند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: فرآیند تحویل آرد نیمه ‌یارانه‌ای به نانوایی‌های آزادپز و انجام نرخ گذاری برای این گونه نانوایی‌ها از دو ماه قبل در تهران آغاز و سپس به خراسان رضوی ابلاغ شد.

غفوری مقدم افزود: در پی برگزاری نشست های متعدد با کارشناسان مختلف که اعضای اتحادیه نانوایان نیز در آن حضور داشتند نرخ نان در استان های مشابه مورد تجزیه و تحلیل کافی قرار گرفت و در نهایت نرخ های جدید برای این گونه از نانوایی‌ها تعیین و در کارگروه کمیسیون گندم، آرد و نان استان مصوب شد.

وی بیان کرد: نرخ های جدیدی که برای نان نانوایی‌های نیمه یارانه‌ای یا آزادپز توسط کمیسیون گندم، آرد و نان خراسان رضوی تصویب شده است قدری کمتر از نرخ های سابق است و این موضوع باعث اعتراض نانوایان شده است.
منبع: ایرنا

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: پیش از این نان نانوایی‌های آزادپز در نقاط مختلف شهر از یکدیگر تفاوت داشت و کمیسیون آرد و نان استان میانگین این نرخ ها را محاسبه و متناسب با نرخ نان در استان های مشابه و همچنین احتساب افزایش هزینه‌های جنبی نانوایی، نرخ های جدید برای آزادپزها را تعیین کرد.

غفوری مقدم اظهار داشت: نرخ تعیین شده برای نانوایان آزادپز بر اساس واقعیت های کنونی است اما می پذیریم که هزینه‌های آزادپزها نسبت به نانوایی‌های دولتی بیشتر است ولی  نرخ های جدید مصوب برای آنها نیز با نرخ های فعلی نانوایی های دولتی تفاوت قابل توجهی دارد به عنوان مثال قیمت مصوب نان سنگک در نانوایی دولتی هزار تومان و قیمت نان سنگک برای نانوایی آزادپز 1400 تومان است.

وی بیان کرد: تفاوت قیمت کنونی بین نان نانوایی‌های دولتی و آزادپز، کفاف هزینه‌های آزادپزها را می‌دهد هرچند ممکن است قدری سودشان نسبت به گذشته کاهش یابد اما نرخ های جدید متعادل است و باید منافع مردم هم در این بخش در نظر گرفته شود.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ضرورت در نظر گرفتن بسته حمایتی برای اصحاب رسانه و مطبوعاتی‌ها

پویش در خانه میمانیم همراه با مسابقات متنوع

طاعون و وبا: نویسندگان و شعرای خاورمیانه در مورد این همه‌گیری‌ها چه نوشته‌اند؟

نپوشیدن ماسک، اشتباه بزرگی است

بررسی وضعیت بهداشتی مراکز نگهداری سالمندان تربت حیدریه برای مقابله با کرونا

توزیع غذای متبرک رضوی در بیمارستان آموزشی درمانی نهم دی تربت حیدریه

از فرانسه و انگلیس تا دانمارک، چک و آمریکا؛ کرونا در حال فراری دادن نظامیان خارجی از خاورمیانه است

پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد / ماجرا فراتر از کروناست؛ پای چراغ سبز بن سلمان و ابتکارات پوتین در میان است

چه اتفاقی می‌افتد اگر مدارس برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها تعطیل شوند؟

نخستین محموله ماسک وارداتی به خراسان رضوی تحویل شد

تداوم بارندگی در خراسان رضوی تا سه روز آینده

کرونا وکاهش 51درصدی مصرف بنزین درمنطقه تربت حیدریه

توزیع716میلیون لیتر انواع فرآورده نفتی توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تربت حیدریه

بحران کرونا می‌تواند 18 ماه به طول انجامد؛ آماده باشید / حتی در صورت کشف واکسن کرونا هم‌چنان آسیب‌پذیر خواهیم بود

ممنوعیت تردد خودروها در 13 بدر امسال از درب منازل

فرماندار تربت حیدریه: در خانه بمانید تا از کرونا در امان بمانید+ ویدوئو

سخنگوی دولت: کرونا بازی سیاسی نیست / «کرونای بنفش» از دل غرض‌ورزی و نگاه سیاست‌زده به یک مسأله بهداشت عمومی بیرون آمد /

با بخش قابل توجهی از درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شده

مشارکت ضعیف مردم تربت‌حیدریه در غربالگری کرونا

فرماندار مه‌ولات: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام موثر در مقابله با کروناست

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

واشنگتن پست: آمریکا باید به دنبال یک آتش بس بشردوستانه با ایران باشد / برخلاف ادعای پمپئو، چندین شرکت سازنده تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا، ارسال محموله به ایران را متوقف کرده اند

تعداد جانباختگان بیماری کرونا در خراسان رضوی به 173و درتربت حیدریه به 7 نفر رسید

کمک6 میلیارد ریالی یک خیر به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مه ولات

تشکیل تیم های مراقبت و پیشگیری از کرونا درخانه های بهداشت روستایی تربت حیدریه

خسارت بارندگی به کشاورزان بخش‌های بایگ ، کدکن و رخ تربت حیدریه

قلعه ای عجیب که در زیباترین شهر زاگرس آرمیده است! +تصاویر

یأس جهان از آینده طلای سیاه/ غول‌های نفتی برای نرخ 10 دلار آماده می‌شوند

آقای روحانی! در مورد کرونا، به توصیه اکتفا نکنید؛ شما مسئول جان مردم هستید / قاطعانه عمل کنید؛ این یعنی حکمرانی واقعی

مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 79 نفر ،فوتی ها به چهار نفر رسیدند

آماده باش دستگاه های اجرایی و خدماتی ستاد مدیریت بحران در پی بارشهای بهاری / بیشترین میزان بارندگی با 50 میلیمتر در ایستگاه فدیهه

عدم توقف قطار مسافربری در ایستگاه تربت حیدریه تابع دستورات ملی است / اخبار صحیح را از رسانه‌های مجوز دار وموثق دریافت کنید

کرونا و چالشی برای رهبران جهان

پیش‌بینی عجیب محسن رضایی درباره جنگ جهانی سوم

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

پلمپ شدن یک باب نانوایی و یک جایگاه سوخت "سی‌.ان‌.جی" در تربت حیدریه

رسم آدمخواری هنوز در این نقاط دنیا رایج است! +تصاویر

در اتومبیل با من سوار شد؛ در راه گفت، آمریکایى‌ها و سایر مخالفان، از این منظره نزدیک شدن ایران و عربستان ناراحت مى‌شوند /از شرایط همکارى‌ها بعد از دوره مسئولیت من، اظهار نگرانى کرد، گفتم از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعمال نظر مى‌کنم

رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند / شاید کسی را وارد ایران کنید تا اطلاعات خود را از میزان اثرگذاری این ویروس را تکمیل کند رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند

مردم خراسان رضوی هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

اهداء300 میلیون ریال به دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه

اگر مردم قرنطینه را بشکنند، بین یک تا دو هفته شاهد شیوع مجدد پیک بیماری خواهیم بود

چرا کرونا، اتفاقی به مراتب بدتر از حملات 11 سپتامبر است؟

دولت خود را آگاه کنید که گفتار و رفتار انسانی است که جواب خواهد داد نه تحریم؛ مردم ایران به احترام، پاسخ مثبت خواهند داد / باوجود بحران کرونا، دولت آمریکا همچنان حاضر نیست دست از تحریم های خود علیه ایران بردارد / در شرایط یک «همه گیری» خطرناک جهانی، تهران و پاریس و لندن و واشنگتن فاصله چندانی ندارند

یاد و خاطره مجاهدان سلامت که کوله بار سفر به سوی خداوند متعال برداشتند گرامی باد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 57 نفر رسید

بارشهای سیل آسا خراسان رضوی را فرا می گیرد

نظر مصباح یزدی درباره محرومیت از اماکن مقدسه / واکنش قالیباف به طنز سیاسی شبکه سه / عفو شبنم نعمت زاده صحت دارد؟