آخرین مطالب

نگاهی به مصاحبه اخیر رئیس‌جمهور سابق؛

احمدی‌نژاد و ترفند «شما چطور؟» سیاسی

احمدی‌نژاد و ترفند «شما چطور؟»

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

بارها شاهد بوده‌ایم که احمدی‌نژاد در نشست‌های خبری، گفتگوها و حتی محافل عادی، زمانی با پرسشی جدی مواجه می‌شد که ادله‌ای محکم برای پاسخ به آن نداشت، به شگرد «پرسش در برابر پرسش» پناه می‌برد. در گفتگوی با آناتولی همچنان شاهد هستیم که او این سنت را ترک نکرده و در پاسخ به این پرسش خبرنگار که «فکر نمی‌کنید عدم وجود اجماع جهانی علیه ایران به علت وجود توافق بین‌المللی برجام است؟»، پاسخ می‌دهد: «مگر چه زمانی اجماع جهانی علیه ایران وجود داشت؟»

به گزارش نوید تربت به نقل از انتخاب، اظهارات اخیر محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌ها نهم و دهم در گفتگوی با خبرگزاری آناتولی که دیروز -سه‌شنبه- منتشر شد، در فضای رسانه‌ای داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. رئیس‌جمهور سابق کشور در گفتگوی تفصیلی خود با خبرگزاری رسمی دولت ترکیه، مسائل و حوزه‌های مختلفی را به ویژه در حوزه سیاست خارجی مورد بحث قرار داده است. او انتقاداتی شدیداللحن را خطاب به اداره امور کشور بر زبان رانده است. با این اوصاف، در تحلیل و رمزگشایی از ابعاد مختلف گفتگوی اخیر احمدی‌نژاد می‌توان می‌توان به چند نکته مهم اشاره کرد:

 

احمدی‌نژاد خود را تکرار کرد

طی 8 سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد همواره یکی از انتقادات جدی که بر او وارد می‌شد در ارتباط با وارونه جلوه دادن واقعیت‌های غیرقابل انکار و طرح مسائل به صورت خارج از گود مسائل موجود بود. در سال‌های بعد از پایان دوران ریاست جمهوری او در سال 92 رسانه‌ها، نزدیکان و طرفداران او، در پی تاریخ‌سازی و به فراموشی سپردن واقعیات مربوط به احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری او بر آمدند و تلاش کردند تصویری متفاوت را از احمدی‌نژاد ارائه کنند که اساس آن بر منطق صلح‌دوستی، تحول‌خواهی، حقیقت‌جویی، صداقت و... بود. با این وجود، گفتگوی او با آناتولی نشان داد که نه احمدی‌نژاد دچار دگردیسی شده و نه در روحیات روانی او تغییر حاصل شده است.

محمود احمدی‌نژاد، با قلب واقعیات غیرقابل‌انکار در همان ابتدای گفتگوی خود تاکید می‌کند: «برجام را می‌توان یک سری تعهدات یک طرفه از سوی ایران دانست که از بین رفتنش نیز دستاورد قابل توجهی برای هیچ یک از طرفین نیست.» به طور حتم این همان خصلت فرار از واقعیات همیشگی رئیس دولت‌ها نهم و دهم است. او حتی یک لحظه از خود نمی‌پرسد که آیا واقعا برجام یک‌طرفه بود و آیا لغو تحریم‌ها، بازگشت به روال طبیعی و حتی بیشتر از گذشته صادارات نفت ایران، انجام تبادلات مالی با خارج اگر چه به صورت محدود نیز باشد، تعهد طرف‌های 1+5 بودند یا خیر؟

در بخشی دیگر زمانی که بر خلاف روال معمول خبرنگار آناتولی در پاسخ به پرسش احمدی‌نژاد می‌گوید زمانی علیه ایران اجماع جهانی وجود داشت، او با صراحت قطعنامه‌های شورای امنیت را اجماع جهانی نمی‌داند. این انکار واقعیت در شرایطی است که هر شخصی با کمترین میزان دانش سیاسی این نکته را فهم کرده که هر گونه قطعنامه شورای امنیت برای کل جامعه جهانی الزام‌آور هستند و تحریم‌های شورای امنیت نیز علیه هر کشوری در معنای واقعی تحریمی با اجماع جهانی خواهد بود اما انگار همه‌ در اشتباه هستند و رئیس دولت نهم و دهم قصد دارد تعریفی جدید از اجماع جهانی ارائه کند که کسی یارای فهم آن را ندارد.

همچنین، در بخش‌‌های دیگری از این گفتگو، رئیس جمهور سابق کشورمان، بر اصلاح ساختار اقتصادی تاکید می‌کند. چنین ادعایی در شرایطی مطرح می‌شود که در دوران تصدی 8 ساله او بر پاستور غالب صاحب‌نظران اقتصادی، دولت او را به بی‌مدیریتی اقتصادی و تغییر سیاست‌های کلان مالی فرا می‌خواندند اما وقعی به توصیه‌ها نه‌تنها نمی‌نمود بلکه در اقداماتی عجیب سازمان همانند «مدیریت و برنامه‌ریزی» را منحل می‌کرد.

 

تداوم اتکا به شعارهای پوپولیستی

 

رهبران سیاسی پوپولیست، بیش از سیاست‌مداران دیگر از واژه «مردم» بهره می‌گیرند. برای نمونه در عصر جدید دونالد ترامپ، همواره از مردم برای توجیه کنش‌ها و تداوم قدرت خود در قالب واژگانی همچون «آمریکای بزرگ»، «آمریکای عزیز»، «عظمت آمریکا»، «ملت بزرگ آمریکا» و... بهره می‌گیرد. طی سال‌های ریاست جمهوری احمدی‌نژاد نیز شاهد بودیم او از هر راهکاری برای تحریک هیجانات و جلب نظر شهروندان ایرانی بهره می‌گرفت و در هر کنش مردم را حامی و علت تصمیم خود می‌دانست.

در گفتگوی احمدی نژاد با آناتولی، همچنان مردم کانون اصلی تمرکز او هستند و بارها از مردم و ملت ایران برای اثبات صحت نظرات خود بهره می‌گیرد. برای نمونه در جمله‌ای او می‌گوید: «فکر می‌کنید برای یک ملت بن بست وجود دارد؟ ندارد. آن هم ملت ایران. ملت ایران چند هزار سال قدمت دارد...» او همچنین، در ادامه تاکید می‌کند: «ضعف آنجاست که مسئولان مربوطه نتوانسته‌اند آن طور که باید و شاید از توانمندی‌های داخل استفاده کنند؛ یعنی به مردم فرصت بدهند تا رشد کنند و وضع اقتصاد را بهبود بخشند.»

در بخش‌های دیگر از گفتگوی با آناتولی، محمود احمدی‌نژاد با این جملات مردم را در مقام کانون محوری اظهارات خود استفاده می‌کند: «تا زمانی که فشار بلاموضوع شود (اشاره به زمان بی اثر شدن فشار حداکثری آمریکا). آن هم زمانی است که مردم ایران قوی شوند.» او همچنین در نمونه‌هایی دیگر می‌گوید: «ما ملت بزرگ ایران هستیم، شما به چه حقی ملت را تحت فشار می‌گذارید.» «باید با مردم صادق باشیم. هر حقی برای ملت‌مان پذیرفتیم برای دیگران هم باید بپذیریم.» «باید کمک کنیم آنچه خواست مردم سوریه است برقرار شود وگرنه بقیه اش ضرر است. همه ما باید کمک کنیم خواست مردم سوریه اتفاق بیفتد.» «هر ملتی خود باید سرنوشتش را تعیین کند.» «اجازه دهند ملت‌ها خودشان تصمیم بگیرند.» «نظام اقتصادی ایران باید اصلاح شود. پایه این است که ثروت را از انحصار درآوریم و در اختیار مردم قرار دهیم.»

حتی در سطحی گسترده‌تر از بهره‌گیری او از مردم، او در پاسخ به این پرسش خبرنگار که «آیا برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دارید؟»، پاسخ می‌دهد: «نه، ما از نظرات مردم تبعیت می‌کنیم.» واقعیت این است ملت‌دوستی و بهره‌گیری از خواست و اراده عمومی مردم در بنیان نه تنها خطا نیست بلکه می‌تواند یگانه راهنمای سیاست درست در جوامع مختلف باشد. به عبارتی اهمیت مردم یه اندازه‌ای است که جان لاک، فیلسوف انگلیسی، تاکید دارد، «صدای مردم، صدای خداست» اما این صدا باید در انتخابات و دموکراسی‌ها شنیده شود نه بهره‌گیری‌های پوپولیستی. برای اثبات این منطق در روانشناسی احمدی‌نژاد کافی است تعداد دفعات استفاده او از مواژه ملت و مردم شمارش شود.

 

پرسش‌گری کلیشه‌ای: پرسش در برابر پرسش؟

بارها شاهد بوده‌ایم که احمدی‌نژاد در نشست‌های خبری، گفتگوها و حتی محافل عادی، زمانی با پرسشی جدی مواجه می‌شد که ادله‌ای محکم برای پاسخ به آن نداشت، به شگرد «پرسش در برابر پرسش» پناه می‌برد. در گفتگوی با آناتولی همچنان شاهد هستیم که او این سنت را ترک نکرده و در پاسخ به این پرسش خبرنگار که «فکر نمی‌کنید عدم وجود اجماع جهانی علیه ایران به علت وجود توافق بین‌المللی برجام است؟»، پاسخ می‌دهد: «مگر چه زمانی اجماع جهانی علیه ایران وجود داشت؟»  این رویکرد، در بخش‌های دیگر از مصاحبه تکرار شده است.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

حسین فریدون پیش از ورود به زندان: هیچ خیانتی نکردم؛ برادر رییس جمهور بودن" نه تنها هیچ مزیتی برای من نبود که می تواند خودش یک اتهام باشد!

آمادگی عوامل اجرایی انتخابات در خراسان رضوی

عدم امکان سفر با اتوبوس در خراسان رضوی طی چند روز آینده

چرا شکست پهپاد آمریکا را می بینیم و شکست سیاست خارجی آمریکا را نمی‌بینیم /کسانی که در فضای مجازی به من می‌گویند «دروغگو» فقط از آلبانی نیستند بلکه برخی از داخل هم این زحمت را می‌کشند

روند افزایش دمای هوا در خراسان رضوی آغاز شد

کاهش قیمت 27 قلم کالا در خراسان رضوی

راه‌اندازی بازار زعفران ارگانیک زاوه در اروپا

معلمان مدارس غیر دولتی پرتوان اما فراموش شده

همایش استانی کویرنوردی در بجستان برگزار شد

500 هزار بچه ماهی در استخرهای تربت‌حیدریه رهاسازی شدند

حاتم بخشی ارزش افزوده ای ها از جیب مردم!

کاروان دوچرخه‌ سوار تربتی در راه کربلای معلی

معدوم کردن بیش از 7 تن گوشت فاسد در تربت حیدریه

صرفه جویی بیش از 46 میلیون لیتر بنزین در شرکت نفت منطقه تربت حیدریه

در طرح مثلث اقتصادی نقش مردم را نادیده نگیرید

در هم آمیختن زیبایی خوشنویسی با زیبایی پرندگان در تربت حیدریه

آگهی ثبت نام تلفن ثابت در تربت حیدری

قطع سامانه تاکسی بیسیم تربت حیدریه و اما و اگر های آن

ارائه خدمات مراقبتی به 38 هزار کودک در تربت حیدریه

طائب: رهبری ساعتی از عمر خود را هدر نداده‌اند/ مطهری: نمی‌دانم بیایم یا نه/ انتقاد کدخدایی از حرفِ روحانی /جامعه‌ای که مردم بترسند اگر سخنی بگویند برای آن‌ها پرونده تشکیل شود، روی سعادت نخواهد دید/ روایتی عجیب از یک اعتراف تلویزیونی/ آزمایشگاه‌ها نتیجه آزمایش HIV مثبت را اعلام نمی‌کنند؟/ واکنش صادق خرازی به عکس با متهم اقتصادی

تصاویر : شور و شوق زنان ایرانی در استادیوم آزادی

چه فرقی بین ابتلا به ویروس «HIV» و بیماری ایدز وجود دارد؟

آغاز عملیات ساخت مرحله سوم طرح جلوخان آرامگاه فردوسی

آیا اردوغان واقعا به دنبال کشورگشایی و احیای امپراطوری عثمانی است؟

بارش‌های رگباری خراسان رضوی را فرا می گیرد

احداث بزرگراه تربت حیدریه - خواف، مانع خام فروشی خواهد شد

آغاز عملیات اجرای جاده چهار بانده خواف - تربت حیدریه

برگزاری کارگاه آموزشی باشگاههای کتابخوانی کودک و نوجوان در تربت حیدریه

زنانگی و بدن کتابی قابل تامل از یک جامعه شناس

تولید بیش از 21 هزار تن لواشک سنتی در خراسان رضوی

آغاز هوشمندسازی انشعابات آب مشترکان خراسان رضوی

عزم جدی استاندار خراسان رضوی برای حل مشکلات زیست محیطی کشف رود

18 کشته و مصدوم در تصادف اتوبوس و کامیون محور تربت حیدریه- مشهد

آیا باز شدن گذرگاه القائم - البوکمال بین عراق و سوریه و دسترسی ایران به مدیترانه از یک مسیر زمینی، عربستان را نگران کرده؟

فعالیت 250 هزار دانش آموز همیار پلیس در خراسان رضوی

نخستین قطار ویژه اربعین مشهد را به مقصد کرمانشاه ترک کرد

پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران در تربت حیدریه و زاوه برگزار می شود

آیا جان 18 هزار انسان کشته شده در حوادث جاده ای به اندازه سقوط یک هواپیما ارزش ندارد

مسیح مهاجری: روحانیت امروز آن جایگاه 40سال پیش را ندارد/کدام موشک ایرانی 74 سرکرده داعش را کشت؟/اظهار نظر چمران در خصوص کاندیداتوری قالیباف/کوشکی: اصولگرایان قدیمی خودشان را بازنشسته کنند

با وجود افزایش جرایم فضای مجازی اعتقاد به بسته شدن آن نداریم

تجلیل از آتش نشانان شرکت نفت منطقه تربت حیدریه

مرکز جدید فنی و حرفه ای در تربت حیدریه احداث می شود

شفافیت در بازار بورس زعفران مورد حمله دلالان قرار گرفته است

زیبنده نیست که یک مدیر با حرفهای عوامانه بازار زعفران را آشفته کند

میزان تولید زعفران تربت حیدریه در سال حدود 36 تن است

پیش بینی برداشت بیش از 300 تن زعفران از مزارع خراسان رضوی

کلاهبرداری میلیاردی خریدار پیاز زعفران در تربت حیدریه

انتقال دامهای سرقتی به شکل قانونی از تربت حیدریه به سرخس

دمای هوا در خراسان رضوی کاهش می‌یابد

افزایش سه درصدی پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه