آخرین مطالب

دفاع از دولتی که به بدنه اجتماعی خود بی تفاوت باشد سخت است اجتماعی

دفاع از دولتی که به بدنه اجتماعی خود بی تفاوت باشد سخت است

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

زهید زارعی- عضوشورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی (حوزه تربت حیدریه)

هفته ای که گذشت هفته دولت بود و طبق سنتهای هرساله و همیشه متداول در تمام دولتها این چند روز به تشکر و سپاس از دولت در تریبونهای مختلف گذشت و همه از خدمات دولت تشکر کردند که البته سنت بسیار حسنه و نیکویی است,اما این روزها حمایت از دولت دوازدهم بسیار سخت و پرهزینه شده است. از این لحاظ که وقتی حمایتی از دولت میشود افکار عمومی لیست بلندی از مطالبات خود که دولت در اجرا آنها ناکام بوده است را پیش ذهن خود مرور می کند و بلافاصله در پیش رو سخنران قرار می دهد, برای افرادیکه روزهای انتخابات 96 و 92 را به تشویق افکار عمومی برای رای دادن به حسن روحانی برای تشکیل دولت گذراندند, این مساله پررنگ تر هست آنها بلافاصله به پاسخگویی انبوهی از مشکلات جامعه فراخوانده میشوند و با این  چالش روبرو میشوند که چه شد ؟

شرایط بغرنجی است و این حجم از سرخوردگی که برخی از آن محصول شعارهای تند رییس جمهور در هنگامه تبلیغات ریاست جمهوری و برخی محصول افزایش سطح توقع جامعه از فرد منتخب است تا کنون بی سابقه بوده است , برخی موارد مثل فساد در سیستم اقتصادی که هر روز شاهد ارائه ارقام گسترده از ان هستیم براین شرایط اثرگذار است و روند ناامیدی را سریعتر میسازد, اما دولت در چنین شرایطی به جای استفاده از وزرا عملیاتی و توجه به بدنه اجتماعی خود در پوستی منفعلانه فرو رفته است که لزوم تغییر این روند به شدت احساس میشود, اینکه برخی از شهروندان نسبت به شرایط جامعه بی تفاوت شدند و هیچ کور سوی امیدی در آینده نمی بینند بیش از انچه به نفع مخالفان سیاسی دولت باشد به نفع براندازان سیاسی هست که در خیال پروژه های خطرناکی را تدارک دیده اند, عمل منفعلانه دولت در این شرایط ان را به گسست تاریخی ملت-دولت نزدیکتر ساخته است.

راه عبور از این بحران توجه دولت بیش از گذشته به پایگاه اجتماعی خود در آحاد جامعه است , توجه به نقش تعیین کننده طبقه متوسط شهری در شرایط و بزنگاههای اجتماعی و یادآوری اینکه  پایگاهی که دولت دوازدهم به شهادت نتایج انتخابات 96 در این طبقه دارد می تواند راهگشا باشد, دولت باید به خود آید و به این سوال در درون خود پاسخ گوید  که می خواهد به عنوان یک دولت پاسخگوی برنامه های خود و حامیان خود و شهروندان باشد? و یا میخواهد در قالب یک شرکت سهامی در بردارنده طیفی وسیعی از کارگزاران سیاسی و اقتصادی و اجرایی با تفکرات متضاد باشد? بزرگواران  برخی مواقع نه تنها به اهداف و برنامه های دولت متعهد نیستند بلکه خود سدی در راه اجرای انها هستند و با نگاه مسامحه و تساهل از آنها استفاده شده است. باید از بین این دو روش یکی را در دوسال پیش رو انتخاب کند در غیر اینصورت نه تنها این طبقه دچار سرخوردگی و بی تفاوتی میشود بلکه حسن روحانی هم در اینده ای که رییس جمهور " سابق" شد کمترین اثرگذاری را در امور جاری خواهد داشت و نخواهد توانست چون اسلاف روحانی  گذشته خود رییس جمهوری رییس جمهورساز باشد. فرصتها به سرعت در گذر هستند ,طبقه متوسط شهری ما طبقه ای پویا,متفکر و دغدغه مند هستند که با تکیه به آن و استفاده از برآیند نظرات آنها در اداره امور اجرایی کشور می توان در مسیر پر تلاطم اینده روزهای خوبی را امید داشت.دولت باید به گفتگو بیشتر با گروههای اجتماعی این طبقه مثل اساتید دانشگاهها, کسبه, کارمندان بخشهای دولتی و خصوصی , کارگران صنعتی , فرهنگیان روی اورده, و دلایل عدم توانایی خود در براورده کردن مطالبات و خواسته های منطقی آنها را بدهد , باور کند وقتی صداقت را وجه امور قرار دهد شهروندان روی گردانی از ان ندارند.

اما ادامه دادن روش کنونی و استفاده از ملغمه ای از کارگزاران مختلف در چهارچوب اجرایی دولت ضمن دورنمودن پایگاه اجتماعی دولت از او , باعث عدم اقبال آنان به دولتهای آینده میشود و در نتیجه گسست دولت-ملت ,مشارکت اجتماعی پایین  و بی تفاوتی شکل میگیرد و شرایط را جهت سواستفاده گروههای فکری و سیاسی برانداز فراهم می اورد آنها قطعا با گل الود کردن فضا به دنبال ماهی گیری خاص خود در فضای ناامیدی و انفعال هستند , شرایط امروز دولت دوم حسن روحانی بسیار شرایط خطیر و حساسی است او می تواند در دو سال اینده شرایطی ایجاد کند تا تاثیرگذاری خود را پس از پایان دولت ادامه دهد می تواند هم به گونه ای عمل کند که تاثیرگذاری وی زودتر از دولتش خاتمه پذیرد و به قول فوتبالیستها فقط با "پاسهای در عرض و رو به عقب" زمان را تلف کند تا دوسال تمام شود. این قوه عاقله دولت است که باید انتخاب کند بین دو روش ولی آنچه روشن است ادامه دادن به روش موجود نتیجه بخش نخواهد بود. 


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

حسین فریدون پیش از ورود به زندان: هیچ خیانتی نکردم؛ برادر رییس جمهور بودن" نه تنها هیچ مزیتی برای من نبود که می تواند خودش یک اتهام باشد!

آمادگی عوامل اجرایی انتخابات در خراسان رضوی

عدم امکان سفر با اتوبوس در خراسان رضوی طی چند روز آینده

چرا شکست پهپاد آمریکا را می بینیم و شکست سیاست خارجی آمریکا را نمی‌بینیم /کسانی که در فضای مجازی به من می‌گویند «دروغگو» فقط از آلبانی نیستند بلکه برخی از داخل هم این زحمت را می‌کشند

روند افزایش دمای هوا در خراسان رضوی آغاز شد

کاهش قیمت 27 قلم کالا در خراسان رضوی

راه‌اندازی بازار زعفران ارگانیک زاوه در اروپا

معلمان مدارس غیر دولتی پرتوان اما فراموش شده

همایش استانی کویرنوردی در بجستان برگزار شد

500 هزار بچه ماهی در استخرهای تربت‌حیدریه رهاسازی شدند

حاتم بخشی ارزش افزوده ای ها از جیب مردم!

کاروان دوچرخه‌ سوار تربتی در راه کربلای معلی

معدوم کردن بیش از 7 تن گوشت فاسد در تربت حیدریه

صرفه جویی بیش از 46 میلیون لیتر بنزین در شرکت نفت منطقه تربت حیدریه

در طرح مثلث اقتصادی نقش مردم را نادیده نگیرید

در هم آمیختن زیبایی خوشنویسی با زیبایی پرندگان در تربت حیدریه

آگهی ثبت نام تلفن ثابت در تربت حیدری

قطع سامانه تاکسی بیسیم تربت حیدریه و اما و اگر های آن

ارائه خدمات مراقبتی به 38 هزار کودک در تربت حیدریه

طائب: رهبری ساعتی از عمر خود را هدر نداده‌اند/ مطهری: نمی‌دانم بیایم یا نه/ انتقاد کدخدایی از حرفِ روحانی /جامعه‌ای که مردم بترسند اگر سخنی بگویند برای آن‌ها پرونده تشکیل شود، روی سعادت نخواهد دید/ روایتی عجیب از یک اعتراف تلویزیونی/ آزمایشگاه‌ها نتیجه آزمایش HIV مثبت را اعلام نمی‌کنند؟/ واکنش صادق خرازی به عکس با متهم اقتصادی

تصاویر : شور و شوق زنان ایرانی در استادیوم آزادی

چه فرقی بین ابتلا به ویروس «HIV» و بیماری ایدز وجود دارد؟

آغاز عملیات ساخت مرحله سوم طرح جلوخان آرامگاه فردوسی

آیا اردوغان واقعا به دنبال کشورگشایی و احیای امپراطوری عثمانی است؟

بارش‌های رگباری خراسان رضوی را فرا می گیرد

احداث بزرگراه تربت حیدریه - خواف، مانع خام فروشی خواهد شد

آغاز عملیات اجرای جاده چهار بانده خواف - تربت حیدریه

برگزاری کارگاه آموزشی باشگاههای کتابخوانی کودک و نوجوان در تربت حیدریه

زنانگی و بدن کتابی قابل تامل از یک جامعه شناس

تولید بیش از 21 هزار تن لواشک سنتی در خراسان رضوی

آغاز هوشمندسازی انشعابات آب مشترکان خراسان رضوی

عزم جدی استاندار خراسان رضوی برای حل مشکلات زیست محیطی کشف رود

18 کشته و مصدوم در تصادف اتوبوس و کامیون محور تربت حیدریه- مشهد

آیا باز شدن گذرگاه القائم - البوکمال بین عراق و سوریه و دسترسی ایران به مدیترانه از یک مسیر زمینی، عربستان را نگران کرده؟

فعالیت 250 هزار دانش آموز همیار پلیس در خراسان رضوی

نخستین قطار ویژه اربعین مشهد را به مقصد کرمانشاه ترک کرد

پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران در تربت حیدریه و زاوه برگزار می شود

آیا جان 18 هزار انسان کشته شده در حوادث جاده ای به اندازه سقوط یک هواپیما ارزش ندارد

مسیح مهاجری: روحانیت امروز آن جایگاه 40سال پیش را ندارد/کدام موشک ایرانی 74 سرکرده داعش را کشت؟/اظهار نظر چمران در خصوص کاندیداتوری قالیباف/کوشکی: اصولگرایان قدیمی خودشان را بازنشسته کنند

با وجود افزایش جرایم فضای مجازی اعتقاد به بسته شدن آن نداریم

تجلیل از آتش نشانان شرکت نفت منطقه تربت حیدریه

مرکز جدید فنی و حرفه ای در تربت حیدریه احداث می شود

شفافیت در بازار بورس زعفران مورد حمله دلالان قرار گرفته است

زیبنده نیست که یک مدیر با حرفهای عوامانه بازار زعفران را آشفته کند

میزان تولید زعفران تربت حیدریه در سال حدود 36 تن است

پیش بینی برداشت بیش از 300 تن زعفران از مزارع خراسان رضوی

کلاهبرداری میلیاردی خریدار پیاز زعفران در تربت حیدریه

انتقال دامهای سرقتی به شکل قانونی از تربت حیدریه به سرخس

دمای هوا در خراسان رضوی کاهش می‌یابد

افزایش سه درصدی پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه