آخرین مطالب

مشاغلی که در یک دهه آینده بیشترین متقاضی را خواهد داشت! خواندنی ها

مشاغلی که در یک دهه آینده بیشترین متقاضی را خواهد داشت!

  بزرگنمایی:
رسانه‌هایی که در زمینه تحولات جامعه بشری در آینده نه چندان دور مطالعه می‌کنند؛ عقیده دارند که در دهه آینده یک سری مشاغل خاص مورد تقاضای بیشتری خواهند بود.

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

رسانه‌هایی که در زمینه تحولات جامعه بشری در آینده نه چندان دور مطالعه می‌کنند؛ عقیده دارند که در دهه آینده یک سری مشاغل خاص مورد تقاضای بیشتری خواهند بود.

به گزارش شفقنا؛ هم‌زمان با پیشرفت‌های ایجاد شده در زمینه هوش مصنوعی- که تقریباً در اغلب صنایع رد و نشانی از خود باقی گذاشته- نگرانی‌های بسیاری در مورد احتمال بیکاری عده زیادی از شاغلان به وجود آمده است. با این حال در فضای تغییرات ریشه‌ای پرشماری که توسط هوش مصنوعی به وجود آمده، نقش‌های شغلی خاصی هم وجود دارد که نه تنها در برابر اتوماسیون قابلیت سازگاری و مقاومت دارند، بلکه حتی در حضور آن توانایی پیشرفت نیز دارند.

در این گزارش برخی از مشاغلی که به عقیده کارشناسان در برابر انقلاب هوش مصنوعی توان ماندگاری و انعطاف‌پذیری دارند، معرفی شده است.

 

حسابدار

ممکن است به نظر برسد که مشاغل مرتبط با اعداد و ارقام بیشتر در معرض خطر هوش مصنوعی قرار دارند، اما برای کسانی که این حرفه را می‌شناسند، این حرفه در واقع بسیار کمتر از آن چیزی که فکر می‌شود، با ریسک و خطر مواجه است.

دکتر مارتین مولیادی استاد حسابداری در دانشگاه شناندوآ می‌گوید: «در حالی که هوش مصنوعی ممکن است جایگزین عملیات معمولی حسابداری شود، اما بسیاری از جنبه‌های دیگر این حرفه به دلیل نیاز به قضاوت، تفسیر، تفکر استراتژیک و درک انسانی با تقاضای زیادی روبرو خواهند شد».

گفتنی است که در حال حاضر متوسط دستمزد حسابداران و حسابرسان در آمریکا 78000 دلار در سال است.

 

سردبیر

نمونه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد که هوش مصنوعی در حال حاضر در زمینه‌هایی مانند بازاریابی و کپی‌رایتینگ جایگزین نویسندگان شده است. هم‌چنین نمونه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد هوش مصنوعی چگونه در زمینه جزئیات اشتباهات باورنکردنی دارد– و بنابراین در آینده کسانی باشند که کارهای مربوط به هوش مصنوعی را مورد بررسی قرار دهند.

مگی مک‌کامبز سردبیر اجرایی نشریه رنت می‌گوید: «با رونق هوش مصنوعی، مشاغل مرتبط با مهندسی سریع و ویرایش آن‌چه که ابزارهایی مانند چت‌جی‌پی‌تی نوشته‌اند، بیشتر شده است- و این امر سردبیران و ویراستاران را به جایگاه برجسته‌تری در صحنه محتوا رسانده است».

گفتنی است که در حال حاضر میانگین دستمزد ویراستاران در آمریکا 73080 دلار در سال است.

 

متخصص بهداشت و درمان

مراقبت‌های بهداشتی نمونه‌ای درجه یک از حوزه‌هایی هستند که از پیشرفت‌های هوش مصنوعی سود خواهند برد. به عنوان مثال؛ پیشرفت‌های رباتیک در عرصه‌هایی مانند جراحی بسیار به کار آمده‌اند- و خواهند آمد- اما مطمئناً جایگزین جراحان نخواهند شد.

جف هیوز بنیانگذار و مدیرعامل کمپانی Skills Samurai می‌گوید: «مشاغلی مانند پزشکی، پرستاری و سایر اشکال ارائه مراقبت‌های بهداشتی نیازمند تصمیم‌گیری پیچیده، همدلی و مراقبت از بیمار است- که انجام کامل آن‌ها برای هوش مصنوعی دشوار است. در واقع هوش مصنوعی می‌تواند متخصصان مراقبت‌های بهداشتی را کمک کند، اما بعید است جایگزین آن‌ها شود».

متوسط دستمزد پزشکان 77760 دلار در سال است.

 

هنرمندان

هنرها- که طیف بسیار وسیعی از حرفه‌های مختلف را در بر می‌گیرند- شاید بهترین مثال درباره مشاغلی باشند که توان مقاومت در برابر تسلط هوش مصنوعی را دارند. در حقیقت الهام گرفتن، داستان‌سرایی و ارتباط ویژگی‌هایی هستند که هوش مصنوعی قادر به انجام آن‌ها نیست.

جف هیوز می‌گوید: «فعالان مشاغلی مرتبط با هنر، موسیقی، نویسندگی و طراحی نیازمند خلاقیت، احساسات و دیدگاه‌های منحصربه‌فرد انسانی هستند که هوش مصنوعی نمی‌تواند آن‌ها را به همان شکل تکرار کند».

متوسط دستمزد مشاغل هنری، طراحی، سرگرمی و رسانه 58030 دلار در سال است.

 

مددکاری

مددکاری به طیف وسیعی از نیازهای انسان می‌پردازد. مددکاران خدمات و کمک‌های مختلفی در زمینه‌هایی مانند سلامت جسمانی، سلامت روان، سوء مصرف مواد و موارد دیگر به کودکان، خانواده‌ها و افراد مختلف دیگر ارائه می‌دهند.

جف هیوز می‌گوید که «مددکاران اجتماعی با موقعیت‌های پیچیده انسانی سر و کار دارند و به افراد و خانواده‌هایی که با مشکلات مواجه هستند، حمایت‌های عاطفی و راهنمایی‌های خود را ارائه می‌دهند».

متوسط دستمزد مددکاران اجتماعی در آمریکا 61420 دلار در سال است.

 

کارگری

مدت‌های مدیدی است که کارگران یقه‌سفید حرفه‌هایی از این دست را به چشم تحقیر نگاه می‌کنند- که دلیل آن شاید یدی‌بودن و گاهی هم کثیف‌کاری این مشاغل است و گاهی نیز به این دلیل که برای انجام این مشاغل مدرک دانشگاهی نیاز نیست. در سال‌های اخیر البته این نوع نگاه در حال تغییر بوده. این نوع مشاغل شاید سخت‌تر از کار دفتری باشند، اما تا زمانی که هوش مصنوعی نتواند نشتی لوله‌ای را برطرف کند یا آجر روی آجر بگذارد، این مشاغل ایمن خواهند بود.

به گفته هیوز؛ «مشاغلی مانند برق‌کاری، لوله‌کشی و مکانیکی به ترکیبی از مهارت‌های فنی و مهارت حل مسأله نیاز دارند که تکرار آن برای هوش مصنوعی دشوار است».

میانگین دستمزد برای مشاغل مرتبط با ساخت و ساز در آمریکا 50570 دلار در سال است.

 

منابع انسانی

این حرفه می‌تواند طیف گسترده‌ای از وظایف مختلف از قبیل مسائل استخدامی و حل و فصل اختلافات و شکایات بین کارگر و مدیریت را پوشش دهد. در حقیقت گستره وظایف این کار دقیقاً در نام آن وجود دارد، با این حال تمرکزش بر روی انسان و افراد باعث می‌شود منابع انسانی به حوزه‌ای تبدیل شود که هوش مصنوعی- حداقل تا مدتی- قادر به ایفای نقش در آن نخواهد بود.

به گفته کارشناسان؛ «متخصصان منابع انسانی روابط کارکنان، حل تعارضات و مسائل بین فردی را مدیریت می‌کنند- که اغلب نیاز به قضاوت و درک انسانی دارند».

میانگین دستمزد متخصصان منابع انسانی در آمریکا 64240 دلار در سال است.

 

دیگر مشاغل

معلمی و به عبارت بهتر آموزش موثر به افراد به دلیل نیاز به ویژگی‌هایی مانند سازگاری، همدلی و توانایی واکنش به سبک یادگیری منحصر به فرد هر فرد فعلا از زمینه‌هایی است که دور از دسترس هوش مصنوعی قرار دارد. این شغل که متوسط دستمزد آن در آمریکا 57490 دلار در سال است، به گفته برایانا رونی بنیانگذار و مدیر عامل شرکت TalentPerch «همیشه مورد نیاز خواهد بود».

حوزه امنیت سایبری یکی دیگر از مشاغلی است که در نگاه اول در مقابل هوش مصنوعی آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد. با این حال تحلیلگران امنیت اطلاعات که میانگین دستمزد سالانه آن‌ها 112000 دلار در سال است، به دلیل افزایش مستمر حملات سایبری همه‌ساله بیشتر از قبل مورد نیاز هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هشدار/ شناسایی یک مورد مبتلا به تب دنگی در تربت حیدریه

آغاز تهیه اطلس جامع سلامت منطقه تربت‌حیدریه

برق گرفتگی عزاداران حسینی در شهرکدکن تربت حیدریه+ ویدئو

پزشکیان: اگر ما حق را بین مردم پیاده نکنیم، گریه کردن ما برای امام حسین (ع) فقط یک گریه کردن صرف است‌

برگزاری پر شور تاسوعای حسینی در تربت‌حیدریه

ساره امیری، زن بلوچ و ایرانی‌تبار وزیر آموزش و پرورش امارات شد

تا 15 سال دیگر، استان گلستان بیابان می‌شود، مگر اینکه اقدام جدی رخ دهد

افسانه «ترامپ شکست ناپذیر» پر و بال بیشتری خواهد گرفت / زخم کهنه خشونت سیاسی در انتخابات آمریکا سر باز کرد

ثبت آئین نخل گردانی و علم اندازی کدکن تربت حیدریه در فهرست میراث ناملموس کشور

بهره برداری از خط انتقال آب دریای عمان به خراسان رضوی در سه سال آینده

گرامی داشت نخستین شهید خبرنگار خراسان رضوی در تربت حیدریه

پزشکیان: وقتی با من طوری برخورد می کنند که انگار کسی شده ام، از خودم می ترسم / اگر بیخودی از من تعریف کنید تصور می کنم کسی شده ام؛ بنابراین شما هستید که من را تبدیل به یک آدم غیرمتعارف می کنید

67 حادثه ترافیکی طی یک هفته در منطقه تربت حیدریه

گزارش تصویری برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در شهر نسر تربت حیدریه

تکواندوکار تربت حیدریه بر سکوی قهرمانی مسابقات هان مادانگ خراسان رضوی

معرفی عکاس تربتی بعنوان داور آفرینواره بین المللی فیلم و عکس «راوی عشق»

برگزاری دوره بازآموزی شنا در تربت‌حیدریه

آتش زدن مزارع بعد از برداشت محصول ممنوع است

در سال جاری نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت

نگاهی به چگونگی گذران اوقات فراغت یا "سه‌ماه تعطیلی" در تربت‌حیدریه

ظریف: پست معاون اولی را حاضر نیستم بپذیرم / قرار است 60 درصد از وزرا برای نخستین بار وزیر شوند و شرایط سنی آنان نیز زیر 50 سال باشند

کشف بقایای 11 ثروتمندی که همراه با زیورآلات خود حدود 800 سال پیش دفن شده بودند

آغاز به کار مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه تربت حیدریه

تصاویر: قدیمی‌ترین عکس‌ها از کربلا

تصاویر: مراسم عزاداری «شاه حسین گویان»

اولویت پزشکیان باید نظم اقتصادی و اف. ای. تی. اف باشد؛ ما باید به دنیا حقانیتمان را ثابت کنیم /ما امروز نیاز داریم پول نفت را با سیاست التماسی از چین نگیریم و بساط کاسبان تحریم و آقازاده‌ها را جمع کنیم

زنگ خطر شیوع تب دنگی در خراسان رضوی به صدا درآمد

کشف و ضبط بیش از 126 هزار قلم کالای قاچاق در منطقه تربت حیدریه

علت اصلی انقراض ماموت‌ها؛ آخرین فیل غول پیکر چگونه کشته شد؟

ارتش سایبری با نام جهاد تبیین، در معاونت فرهنگی یکی از نهاد‌ها مدیریت می‌شود؛ باید با مدیریت سیاسی-اقتصادی این مجموعه‌ها گفتگو و به راه حل رسید

مشارکت مردم تربت‌حیدریه در دور دوم انتخابات 59.5 درصد اعلام شد

جبرائیلی: جریان حزب‌اللهی به کنار رفتن و نرفتن قالیباف یا جلیلی نباخت؛ به دوگانه‌ای باخت که حول برجام شکل گرفت

میزان مشارکت در دور دوم انتخابات و آرای کاندیداها به تفکیک استان

کسب مقام برتر مسابقات قرآن، عترت و نماز کشوری توسط دانش آموز روشندل تربتی

از رقیبان انتظار همکاری با رییس جمهور منتخب را داریم

آذری جهرمی: گفته بودند پزشکیان پس از پیروزی، در اول محرم برنامه رقاصی می‌گذارد؛ ما امروز فریاد می‌زنیم یا حسین / امیدوارم این صدا را بشنوند

اولین پیام پزشکیان خطاب به مردم پس از اعلام نتایج انتخابات: این تازه آغاز همراهی ماست

حسین انتظامی: بارزترین صفت ‎پزشکیان، حلم او بود

تصاویر: مرحله دوم رای گیری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

مسعود پزشکیان نهمین رئیس‌جمهور ایران شد

مقام معظم رهبری پس از انداختن رای خود به صندوق: شنیدم که شوق و علاقه مردم بیشتر از قبل است

افتتاح نخستین دفتر نمایندگی حمایت از کودکان مبتلا به سرطان در تربت حیدریه

چهل قهرمان به سوی پاریس!

کاتبان مصر باستان ظاهراً در اثر کار زیاد دچار آسیب‌دیدگی مفاصل می‌شدند

«تاکتیکِ احمدی نژادی» جلیلی مقابل لبخندهای پزشکیان در مناظره آخر /مشتِ باز شده جلیلی و یک جهان کمک صداوسیما به کاندیدایِ خاص

آغاز برداشت گندم از مزارع بخش رخ تربت حیدریه

پایان تصویربرداری فیلم کوتاه طلسم خون در تربت حیدریه

سعید جلیلی گوشه رینگ FATF و برجام /مناظره پزشکیان با «برادر» قائم‌مقام صداوسیما و «مجری» صداوسیما

بانکها درب خود را به روی واحدهای تولیدی و صنعتی بسته‌اند/ ایران به هم‌طرازی در عقلانیت نیاز دارد/70 درصد از منابع بانکی کشور صرف حوزه‌های تکلیفی می‌شود/ بانک اطلاتی تربت‌حیدریه تهیه شده‌است/ کارآفرینی جنسیت نمی‌شناسد

مشروح اولین مناظره دور دوم انتخابات ریاست جمهوری