آخرین مطالب

توقیف اموال، گلوگاه زمینگیر نمودن سوداگران مرگ استانی

توقیف اموال، گلوگاه زمینگیر نمودن سوداگران مرگ

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

گرچه توقیف اموال با توجه به ترفندهای زیرکانه تبهکاران سوداگر مرگ، کاری بسیار پیچیده و به جهت طی تشریفات قانونی زمانبر است اما در نهایت با توجه به اینکه سوداندوزی و نفع مالی کلان در کوتاهترین زمان هدف غایی قاچاقچیان مواد مخدر از این تجارت سیاه می باشد، تحقق شناسایی و توقیف بهنگام اموال تبهکاران ضربه ای سنگین و مانعی موثر برای متوقف نمودن آنها تلقی می شود.

به گزارش پایگاه خبری نوید تربت به نقل از ایرنا، بنا بر اعلام مهدی فریدونیان مدیرکل اموال و داراییهای ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران تاکنون 12 هزار دستگاه خودرو و 500 باب ملک قاچاقیان مواد مخدر در کشور توقیف و مصادره شده است.

در همین چارچوب امروز 27 تیر ماه "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" با حضور مدیران و کارشناسان ذیربط در مشهد برپا شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی در این کارگاه گفت: طبق تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی توقیق اموال قاچاقچیان مهمترین عامل برای ضربه زدن به آنها و شکستن کمر سوداگران مرگ است لذا برنامه ریزی برای برپایی چنین کارگاهی صورت گرفت تا با حضور دست اندرکاران مبارزه با قاچاق مواد مخدر موضوع شناسایی اموال افراد قاچاقچی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

محمدحسن جهان بر بکارگیری همه امکانات برای شناسایی و ضربه زدن به بنیان مالی قاچاقچیان مواد مخدر تاکید و بیان کرد: ظرف سه ماه نخست امسال هفت و نیم تن مواد مخدر در خراسان رضوی کشف و ضبط سعی شد عرصه بر خرده فروشان و عمده فروشان مواد افیونی تنگتر شود.

وی پیشگیری را رکن اصلی مبارزه با مواد مخدر توصیف و بیان کرد: می کوشیم مبارزه با قاچاق، توزیع و مصرف مواد افیونی به مردم واگذار شود زیرا در صورت تحقق این امر "پیشگیری" نهادینه خواهد شد.

 

مصادره اموال حاصل از قاچاق مواد مخدر
دادیار دیوانعالی کشور نیز در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد روند توقیف و مصادره اموال سوداگران مرگ را در چارچوب اجرای اجرای "قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر" از سال 1367 تاکنون "نزولی" توصیف و بیان کرد: مطابق این قانون از سال 1367 تا دی ماه 1389 هر کجا حکم اعدام و حبس ابد در ارتباط با قاچاق کواد مخدر صادر می شد همزمان مصادره کل اموال مجرم نیز صورت می گرفت.
نادعلی امی افزود: طبق "قانون اصلاحی" از 14 دی ماه 1389 تا 23 آبان 1396 فقط اموال کسب شده از محل جرم مرتبط با قاچاق مواد مخدر توقیف و مصادره می شد اما از آبان 1396 تاکنون ضبط اموال شامل اموالی می شود که از از محل جرائم مواد مخدر و روانگردان تحصیل شده و بار اثبات آن بر دوش قاضی پرونده است.
وی ادامه داد: مطابق قانون فعلی مبارزه با مواد مخدر توقیف اموال قاچاقچیان بر مبنای حدس و گمان صورت نمی گیرد زیرا می بایست مدارک و مستندات لازم برای توقیف اموال و اثبات تحصیل آنها از محل قاچاق مواد مخدر و روانگردان وجود داشته باشد.

دادیار دیوان عالی کشور گفت: بر این اساس در چارچوب مبارزه موثر با سوداگران مرگ می بایست اموال آنها به درستی شناسایی شده و در این مسیر پلیس و دستگاه قضایی ید واحد باشند.

 

اموال محوری به جای جرم انگاری

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر هم در در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: در حوزه مقابله ای مبارزه با قاچاق مواد مخدر باید با اعتیاد و قاچاقچی به عنوان عوامل اصلی این آسیب مقابله صورت گیرد.
محمد ترحمی مهمترین انگیزه تبهکاران را در قاچاق مواد مخدر نفع مالی و درآمدزایی آن ذکر و بیان کرد: قاچاق مواد مخدر در ایران سالانه 168 هزار میلیارد ریال به اقتصاد کشور ضربه می زند لذا رقمی معادل نصف بودجه ملی در دست این "تجارت سیاه و اقتصاد سایه" قرار دارد.
وی شناسایی اموال قاچاقچیان را به منزله شکستن کمر آنها توصیف و بیان کرد: بسیاری از شبکه ها و گروههای تروریستی نظیر داعش و القاعده هم از محل درآمد قاچاق مواد افیونی با بکارگیری "نارکوتروریسم" شروع به فعالیت کرده اند.

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: به منظور شناسایی اموال قاچاقچیان باید اقدامات بیشتری صورت گیرد. در راستای شناسایی صحیح و بهنگام اموال قاچاقچیان مواد مخدر همچنین باید کشورهایی را این افراد بیشترین سفر را به آنجا داشته اند مشخص و اقدامات اطلاعاتی و بررسیهای لازم را انجام داد.

وی ادامه داد: در حالی امر مبارزه با مواد مخدر در حوزه نیروی انتظامی و دادسرا "جرم محور" است که می بایست "اموال محور" باشد زیرا اموال قاچاقچی گلوگاهی موثر برای زمینگیر نمودن این افراد است.

 

پروژه هدایت اموال از خارج کشور
معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی نیز در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: تنها ضربه ای که به صورت کاری می توان به قاچاقچیان مواد مخدر وارد کرد تا مانع این فعالیت خانمانسوز شود اقدام قاطع، مناسب و بهنگام در مورد اموال آنها است.
محمد سلطانی افزود: مستندات اجرای پروژه هدایت اموال از خارج کشور توسط قاچاقچیان مواد مخدر در بیشتر پرونده ها وجود دارد. حتی در برخی موارد شبکه اموال سوداگران مرگ از محدوده فامیلی آنها به شبکه دوستانشان هم تسری یافه است.
وی ادامه داد: به همان میزان که در حوزه کشف مواد مخدر تلاش صورت می گیرد می بایست برای شناسایی اموال قاچاقچیان نیز تلاش شود.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گفت: مطالبه گری برای شناسایی اموال سوداگران مرگ در چارچوب مبارزه با مواد مخدر می بایست با جدیت تمام دنبال و در پیگیری پرونده های مهم این حوزه نیز به منظور شناسایی اموال آنها دستورات ویژه صادر شود.
 

نرخ شیوع اعتیاد
رئیس اداره هماهنگی و نظارت بر شناسایی اموال قاچاقچیان در ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این کارگاه اعتیاد و قاچاق مواد افیونی را جنگی پنهان توصیف کرد که سود ناشی از قاچاق آن مهمترین انگیزه قاچاقچیان است.

علی شهبازی جمعیت فعال در طیف سنی 15 تا 64 سال ایران را 52 میلیون نفر اعلام و بیان کرد: بر اساس "طرح سراسری شیوع شناسی اعتیاد" تعداد مصرف کنندگان دائمی مواد مخدر در کشور دو میلیون و 802 هزار و 800 نفر و میانگین کل مبلغ پرداختی برای مصرف مواد توسط معتادان افزون بر 300 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
وی افزود: مطابق نتایج حاصل از اجرای "طرح سراسری شیوع شناسی اعتیاد" جمعیت فعال با طیف سنی 15 تا 64 سال در خراسان رضوی نیز چهار میلیون نفر و شمار معتدان در این استان افزون بر 110 هزار است.

رئیس اداره هماهنگی و نظارت بر شناسایی اموال قاچاقچیان در ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: بر این اساس خراسان رضوی رتبه نوزدهم اعتیاد را در بین 31 استان کشور با میزان شیوع 2.7 درصد دارد. اگر هر فرد معتاد در ر روزانه 300 هزار ریال برای مصرف مواد مخدر پرداخت کند تنها در خراسان رضوی 30 میلیارد ریال به این منظور هزینه می شود.
 

تعهد ایران به مبارزه با وجود تحریمهای ظالمانه

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه سخناش در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: هم اینک در سطح جهان برای مقابله با قاچاق مواد مخدر "مبارزه تن به تن" صورت نمی گیرد اما در ایران نیروهای جان برکف جمهوری اسلامی تن به تن مبارزه کرده و شهید می دهند بطوری که تاکنون سه هزار و 814 نفر از جوانان برومند ایرانی در جریان مبارزه با سوداگران مرگ به شهادت رسیده اند.
وی افزود: همچنین در حالی که می بایست برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر به تجهیزات روز نظیر دستگاههای موادیاب پیشرفته و سایر ادوات نوین مجهز بود، تحریمهای ظالمانه غرب و تروریسم اقتصادی آمریکا در قالب تحریم مانعی اساسی در این زمینه است.

ترحمی ادامه داد: جامعه جهانی می بایست برای مبارزه همه جانبه جمهوری اسلامی ایران با ترانزیت مواد مخدر به تکلیف خود در برابر قاعده آمره مبارزه با مواد مخدر و روانگردان که سلامت و سعادت بشر را تهدیدی می کند، به مسئولیتهای خود عمل نمایند.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

جریمه آرایشگاه زنانه ارائه کننده خدمات غیر مجاز در تربت حیدریه

امام جمعه تربت‌حیدریه: نهادینه کردن فرهنگ دفاع مقدس در قالب‌هایی که مخاطب خاص دارد

گرامیداشت آنلاین روز شعر و ادب فارسی در تربت حیدریه

نظامیان تربت حیدریه با مدافعان سلامت تجدید میثاق بستند

ایران قرمز و نگرانی‌های آخرین پاییز قرن!

کاشت سمعک بر روی جمجمه کودک 11 ساله در مشهد انجام شد

رسانه‌های خبری به جای توپخانه رویکرد جدید دفاع‌ مقدس

روستای بکاول؛ مقصد گردشگری مغفول در تربت‌حیدریه

افزایش مبتلایان به کرونا در تربت حیدریه

آیین گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی درآرامگاه فردوسی برگزارشد

درنگی در مصاحبه‌ی «احمدی‌نژاد» با «رادیو فردا»: آقای احمدی‌نژاد! زبان گاز کن؛ این همه که لاف زدی بس نبود؟

واحد صنعتی فرآوری پسته در رشخوار افتتاح شد

سازمان بورس، مقصر اصلی افزایش قیمت ها است

جنگ تحمیلی علاوه بر خسارت فراوان دارای برکات بسیاری نیز بود

آموزش مجازی و گرانی حقیقی!

استالین در بستر مرگ همه را تهدید کرد!

تصادف زنجیره‌ای هشت دستگاه خودرو در مشهد

پیست سوارکاری تربت حیدریه همزمان با هفته دفاع مقدس افتتاح می شود

کرونا فرصت مطالعه را از بسیاری شهروندان گرفته شود

شرور کینه جو رئیس دایره جرایم خشن پلیس آگاهی خراسان رضوی و برادرش را به گلوله بست

شعر و ادب فارسی حاوی مفاهیم ارزشمند انسانی است

تربت حیدریه سی ودومین شهر استان از نظر تخصیص بودجه نسبت به جمعیت

مسیر ارجاع بیماران مبتلا به علائم کرونا به مراکز درمانی

ستاد برگزاری بیستمین جشنواره استانی صنعت چاپ خراسان رضوی تشکیل شد

شب شعر و گفتگوی دفاع مقدس در دانشگاه تربت حیدریه برگزار شد

در حوزه زنان ضعیف کار کرده‌ایم

اهدای یک دستگاه اسپیرومتری به بیمارستان امام رضا(ع) مه ولات

آغاز برداشت پسته از باغات مه‌ولات

در صورت عدم پیگیری تعهدات به مراجع قضایی معرفی می شوید

کمال ما که به معنی جمال لفظ دری است

نظام آموزشی و کتاب‌های درسی!

افت هشدار دهنده آبهای زیرزمینی دشت‌های تربت حیدریه و زاوه

برداشت 900 تن آلو و آلوچه از باغات کدکن تربت‌حیدریه

آزمون انجمن خوشنویسان در تربت حیدریه برگزار شد

انتقاد تند عباس عبدی از اصولگرایان: حتی داعش و طالبان انسجام فکری دارند، اما شما دائما دچار تناقضید

جلسه شورای سیاستگذاری شعر و ادب خراسان رضوی در سایه کرونا تشکیل شد

برگزاری اختتامیه بیستمین جشنواره استانی صنعت چاپ آبان ماه در مشهد

چهل و هشتمین بسته ویژه خبری نوید تربت؛

تربت حیدریه به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور پیوست

تصاویر: عشایر ییلاق «شاهبلاغی»

بازار های قرمز و وظیفه مسئولان!

اجرای طرح "محیط یار مزرعه" در تربت حیدریه

کمتر از سه ماه دیگر راه آهن خواف – هرات افتتاح می‌شود

اختصاص10 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به شهرستان زاوه

روکش آسفالت محور تربت حیدریه - رشتخوار - خواف به زودی آغاز می شود

کاهش74 درصدی و 84 درصدی سفرهای هوایی و ریلی به مشهد

اختصاص رتبه دوم صدور مجوز کتاب کشور به خراسان رضوی

کرونا و بیعانه‌های نافرجام عروسی

شانزدهمین پایگاه اورژانس 115 تربت حیدریه در بخش رخ افتتاح می شود

واکنش عباس عبدی به اظهارات علم الهدی: از نظر ایشان هر تبلت یا موبایل یک شاهراه ارتباطی برای بی‌دینی است