آخرین مطالب

توقیف اموال، گلوگاه زمینگیر نمودن سوداگران مرگ استانی

توقیف اموال، گلوگاه زمینگیر نمودن سوداگران مرگ

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

گرچه توقیف اموال با توجه به ترفندهای زیرکانه تبهکاران سوداگر مرگ، کاری بسیار پیچیده و به جهت طی تشریفات قانونی زمانبر است اما در نهایت با توجه به اینکه سوداندوزی و نفع مالی کلان در کوتاهترین زمان هدف غایی قاچاقچیان مواد مخدر از این تجارت سیاه می باشد، تحقق شناسایی و توقیف بهنگام اموال تبهکاران ضربه ای سنگین و مانعی موثر برای متوقف نمودن آنها تلقی می شود.

به گزارش پایگاه خبری نوید تربت به نقل از ایرنا، بنا بر اعلام مهدی فریدونیان مدیرکل اموال و داراییهای ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران تاکنون 12 هزار دستگاه خودرو و 500 باب ملک قاچاقیان مواد مخدر در کشور توقیف و مصادره شده است.

در همین چارچوب امروز 27 تیر ماه "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" با حضور مدیران و کارشناسان ذیربط در مشهد برپا شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی در این کارگاه گفت: طبق تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی توقیق اموال قاچاقچیان مهمترین عامل برای ضربه زدن به آنها و شکستن کمر سوداگران مرگ است لذا برنامه ریزی برای برپایی چنین کارگاهی صورت گرفت تا با حضور دست اندرکاران مبارزه با قاچاق مواد مخدر موضوع شناسایی اموال افراد قاچاقچی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

محمدحسن جهان بر بکارگیری همه امکانات برای شناسایی و ضربه زدن به بنیان مالی قاچاقچیان مواد مخدر تاکید و بیان کرد: ظرف سه ماه نخست امسال هفت و نیم تن مواد مخدر در خراسان رضوی کشف و ضبط سعی شد عرصه بر خرده فروشان و عمده فروشان مواد افیونی تنگتر شود.

وی پیشگیری را رکن اصلی مبارزه با مواد مخدر توصیف و بیان کرد: می کوشیم مبارزه با قاچاق، توزیع و مصرف مواد افیونی به مردم واگذار شود زیرا در صورت تحقق این امر "پیشگیری" نهادینه خواهد شد.

 

مصادره اموال حاصل از قاچاق مواد مخدر
دادیار دیوانعالی کشور نیز در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد روند توقیف و مصادره اموال سوداگران مرگ را در چارچوب اجرای اجرای "قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر" از سال 1367 تاکنون "نزولی" توصیف و بیان کرد: مطابق این قانون از سال 1367 تا دی ماه 1389 هر کجا حکم اعدام و حبس ابد در ارتباط با قاچاق کواد مخدر صادر می شد همزمان مصادره کل اموال مجرم نیز صورت می گرفت.
نادعلی امی افزود: طبق "قانون اصلاحی" از 14 دی ماه 1389 تا 23 آبان 1396 فقط اموال کسب شده از محل جرم مرتبط با قاچاق مواد مخدر توقیف و مصادره می شد اما از آبان 1396 تاکنون ضبط اموال شامل اموالی می شود که از از محل جرائم مواد مخدر و روانگردان تحصیل شده و بار اثبات آن بر دوش قاضی پرونده است.
وی ادامه داد: مطابق قانون فعلی مبارزه با مواد مخدر توقیف اموال قاچاقچیان بر مبنای حدس و گمان صورت نمی گیرد زیرا می بایست مدارک و مستندات لازم برای توقیف اموال و اثبات تحصیل آنها از محل قاچاق مواد مخدر و روانگردان وجود داشته باشد.

دادیار دیوان عالی کشور گفت: بر این اساس در چارچوب مبارزه موثر با سوداگران مرگ می بایست اموال آنها به درستی شناسایی شده و در این مسیر پلیس و دستگاه قضایی ید واحد باشند.

 

اموال محوری به جای جرم انگاری

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر هم در در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: در حوزه مقابله ای مبارزه با قاچاق مواد مخدر باید با اعتیاد و قاچاقچی به عنوان عوامل اصلی این آسیب مقابله صورت گیرد.
محمد ترحمی مهمترین انگیزه تبهکاران را در قاچاق مواد مخدر نفع مالی و درآمدزایی آن ذکر و بیان کرد: قاچاق مواد مخدر در ایران سالانه 168 هزار میلیارد ریال به اقتصاد کشور ضربه می زند لذا رقمی معادل نصف بودجه ملی در دست این "تجارت سیاه و اقتصاد سایه" قرار دارد.
وی شناسایی اموال قاچاقچیان را به منزله شکستن کمر آنها توصیف و بیان کرد: بسیاری از شبکه ها و گروههای تروریستی نظیر داعش و القاعده هم از محل درآمد قاچاق مواد افیونی با بکارگیری "نارکوتروریسم" شروع به فعالیت کرده اند.

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: به منظور شناسایی اموال قاچاقچیان باید اقدامات بیشتری صورت گیرد. در راستای شناسایی صحیح و بهنگام اموال قاچاقچیان مواد مخدر همچنین باید کشورهایی را این افراد بیشترین سفر را به آنجا داشته اند مشخص و اقدامات اطلاعاتی و بررسیهای لازم را انجام داد.

وی ادامه داد: در حالی امر مبارزه با مواد مخدر در حوزه نیروی انتظامی و دادسرا "جرم محور" است که می بایست "اموال محور" باشد زیرا اموال قاچاقچی گلوگاهی موثر برای زمینگیر نمودن این افراد است.

 

پروژه هدایت اموال از خارج کشور
معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی نیز در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: تنها ضربه ای که به صورت کاری می توان به قاچاقچیان مواد مخدر وارد کرد تا مانع این فعالیت خانمانسوز شود اقدام قاطع، مناسب و بهنگام در مورد اموال آنها است.
محمد سلطانی افزود: مستندات اجرای پروژه هدایت اموال از خارج کشور توسط قاچاقچیان مواد مخدر در بیشتر پرونده ها وجود دارد. حتی در برخی موارد شبکه اموال سوداگران مرگ از محدوده فامیلی آنها به شبکه دوستانشان هم تسری یافه است.
وی ادامه داد: به همان میزان که در حوزه کشف مواد مخدر تلاش صورت می گیرد می بایست برای شناسایی اموال قاچاقچیان نیز تلاش شود.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گفت: مطالبه گری برای شناسایی اموال سوداگران مرگ در چارچوب مبارزه با مواد مخدر می بایست با جدیت تمام دنبال و در پیگیری پرونده های مهم این حوزه نیز به منظور شناسایی اموال آنها دستورات ویژه صادر شود.
 

نرخ شیوع اعتیاد
رئیس اداره هماهنگی و نظارت بر شناسایی اموال قاچاقچیان در ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این کارگاه اعتیاد و قاچاق مواد افیونی را جنگی پنهان توصیف کرد که سود ناشی از قاچاق آن مهمترین انگیزه قاچاقچیان است.

علی شهبازی جمعیت فعال در طیف سنی 15 تا 64 سال ایران را 52 میلیون نفر اعلام و بیان کرد: بر اساس "طرح سراسری شیوع شناسی اعتیاد" تعداد مصرف کنندگان دائمی مواد مخدر در کشور دو میلیون و 802 هزار و 800 نفر و میانگین کل مبلغ پرداختی برای مصرف مواد توسط معتادان افزون بر 300 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
وی افزود: مطابق نتایج حاصل از اجرای "طرح سراسری شیوع شناسی اعتیاد" جمعیت فعال با طیف سنی 15 تا 64 سال در خراسان رضوی نیز چهار میلیون نفر و شمار معتدان در این استان افزون بر 110 هزار است.

رئیس اداره هماهنگی و نظارت بر شناسایی اموال قاچاقچیان در ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: بر این اساس خراسان رضوی رتبه نوزدهم اعتیاد را در بین 31 استان کشور با میزان شیوع 2.7 درصد دارد. اگر هر فرد معتاد در ر روزانه 300 هزار ریال برای مصرف مواد مخدر پرداخت کند تنها در خراسان رضوی 30 میلیارد ریال به این منظور هزینه می شود.
 

تعهد ایران به مبارزه با وجود تحریمهای ظالمانه

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه سخناش در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: هم اینک در سطح جهان برای مقابله با قاچاق مواد مخدر "مبارزه تن به تن" صورت نمی گیرد اما در ایران نیروهای جان برکف جمهوری اسلامی تن به تن مبارزه کرده و شهید می دهند بطوری که تاکنون سه هزار و 814 نفر از جوانان برومند ایرانی در جریان مبارزه با سوداگران مرگ به شهادت رسیده اند.
وی افزود: همچنین در حالی که می بایست برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر به تجهیزات روز نظیر دستگاههای موادیاب پیشرفته و سایر ادوات نوین مجهز بود، تحریمهای ظالمانه غرب و تروریسم اقتصادی آمریکا در قالب تحریم مانعی اساسی در این زمینه است.

ترحمی ادامه داد: جامعه جهانی می بایست برای مبارزه همه جانبه جمهوری اسلامی ایران با ترانزیت مواد مخدر به تکلیف خود در برابر قاعده آمره مبارزه با مواد مخدر و روانگردان که سلامت و سعادت بشر را تهدیدی می کند، به مسئولیتهای خود عمل نمایند.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

حسین فریدون پیش از ورود به زندان: هیچ خیانتی نکردم؛ برادر رییس جمهور بودن" نه تنها هیچ مزیتی برای من نبود که می تواند خودش یک اتهام باشد!

آمادگی عوامل اجرایی انتخابات در خراسان رضوی

عدم امکان سفر با اتوبوس در خراسان رضوی طی چند روز آینده

چرا شکست پهپاد آمریکا را می بینیم و شکست سیاست خارجی آمریکا را نمی‌بینیم /کسانی که در فضای مجازی به من می‌گویند «دروغگو» فقط از آلبانی نیستند بلکه برخی از داخل هم این زحمت را می‌کشند

روند افزایش دمای هوا در خراسان رضوی آغاز شد

کاهش قیمت 27 قلم کالا در خراسان رضوی

راه‌اندازی بازار زعفران ارگانیک زاوه در اروپا

معلمان مدارس غیر دولتی پرتوان اما فراموش شده

همایش استانی کویرنوردی در بجستان برگزار شد

500 هزار بچه ماهی در استخرهای تربت‌حیدریه رهاسازی شدند

حاتم بخشی ارزش افزوده ای ها از جیب مردم!

کاروان دوچرخه‌ سوار تربتی در راه کربلای معلی

معدوم کردن بیش از 7 تن گوشت فاسد در تربت حیدریه

صرفه جویی بیش از 46 میلیون لیتر بنزین در شرکت نفت منطقه تربت حیدریه

در طرح مثلث اقتصادی نقش مردم را نادیده نگیرید

در هم آمیختن زیبایی خوشنویسی با زیبایی پرندگان در تربت حیدریه

آگهی ثبت نام تلفن ثابت در تربت حیدری

قطع سامانه تاکسی بیسیم تربت حیدریه و اما و اگر های آن

ارائه خدمات مراقبتی به 38 هزار کودک در تربت حیدریه

طائب: رهبری ساعتی از عمر خود را هدر نداده‌اند/ مطهری: نمی‌دانم بیایم یا نه/ انتقاد کدخدایی از حرفِ روحانی /جامعه‌ای که مردم بترسند اگر سخنی بگویند برای آن‌ها پرونده تشکیل شود، روی سعادت نخواهد دید/ روایتی عجیب از یک اعتراف تلویزیونی/ آزمایشگاه‌ها نتیجه آزمایش HIV مثبت را اعلام نمی‌کنند؟/ واکنش صادق خرازی به عکس با متهم اقتصادی

تصاویر : شور و شوق زنان ایرانی در استادیوم آزادی

چه فرقی بین ابتلا به ویروس «HIV» و بیماری ایدز وجود دارد؟

آغاز عملیات ساخت مرحله سوم طرح جلوخان آرامگاه فردوسی

آیا اردوغان واقعا به دنبال کشورگشایی و احیای امپراطوری عثمانی است؟

بارش‌های رگباری خراسان رضوی را فرا می گیرد

احداث بزرگراه تربت حیدریه - خواف، مانع خام فروشی خواهد شد

آغاز عملیات اجرای جاده چهار بانده خواف - تربت حیدریه

برگزاری کارگاه آموزشی باشگاههای کتابخوانی کودک و نوجوان در تربت حیدریه

زنانگی و بدن کتابی قابل تامل از یک جامعه شناس

تولید بیش از 21 هزار تن لواشک سنتی در خراسان رضوی

آغاز هوشمندسازی انشعابات آب مشترکان خراسان رضوی

عزم جدی استاندار خراسان رضوی برای حل مشکلات زیست محیطی کشف رود

18 کشته و مصدوم در تصادف اتوبوس و کامیون محور تربت حیدریه- مشهد

آیا باز شدن گذرگاه القائم - البوکمال بین عراق و سوریه و دسترسی ایران به مدیترانه از یک مسیر زمینی، عربستان را نگران کرده؟

فعالیت 250 هزار دانش آموز همیار پلیس در خراسان رضوی

نخستین قطار ویژه اربعین مشهد را به مقصد کرمانشاه ترک کرد

پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران در تربت حیدریه و زاوه برگزار می شود

آیا جان 18 هزار انسان کشته شده در حوادث جاده ای به اندازه سقوط یک هواپیما ارزش ندارد

مسیح مهاجری: روحانیت امروز آن جایگاه 40سال پیش را ندارد/کدام موشک ایرانی 74 سرکرده داعش را کشت؟/اظهار نظر چمران در خصوص کاندیداتوری قالیباف/کوشکی: اصولگرایان قدیمی خودشان را بازنشسته کنند

با وجود افزایش جرایم فضای مجازی اعتقاد به بسته شدن آن نداریم

تجلیل از آتش نشانان شرکت نفت منطقه تربت حیدریه

مرکز جدید فنی و حرفه ای در تربت حیدریه احداث می شود

شفافیت در بازار بورس زعفران مورد حمله دلالان قرار گرفته است

زیبنده نیست که یک مدیر با حرفهای عوامانه بازار زعفران را آشفته کند

میزان تولید زعفران تربت حیدریه در سال حدود 36 تن است

پیش بینی برداشت بیش از 300 تن زعفران از مزارع خراسان رضوی

کلاهبرداری میلیاردی خریدار پیاز زعفران در تربت حیدریه

انتقال دامهای سرقتی به شکل قانونی از تربت حیدریه به سرخس

دمای هوا در خراسان رضوی کاهش می‌یابد

افزایش سه درصدی پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه