آخرین مطالب

توقیف اموال، گلوگاه زمینگیر نمودن سوداگران مرگ استانی

توقیف اموال، گلوگاه زمینگیر نمودن سوداگران مرگ

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

گرچه توقیف اموال با توجه به ترفندهای زیرکانه تبهکاران سوداگر مرگ، کاری بسیار پیچیده و به جهت طی تشریفات قانونی زمانبر است اما در نهایت با توجه به اینکه سوداندوزی و نفع مالی کلان در کوتاهترین زمان هدف غایی قاچاقچیان مواد مخدر از این تجارت سیاه می باشد، تحقق شناسایی و توقیف بهنگام اموال تبهکاران ضربه ای سنگین و مانعی موثر برای متوقف نمودن آنها تلقی می شود.

به گزارش پایگاه خبری نوید تربت به نقل از ایرنا، بنا بر اعلام مهدی فریدونیان مدیرکل اموال و داراییهای ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران تاکنون 12 هزار دستگاه خودرو و 500 باب ملک قاچاقیان مواد مخدر در کشور توقیف و مصادره شده است.

در همین چارچوب امروز 27 تیر ماه "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" با حضور مدیران و کارشناسان ذیربط در مشهد برپا شد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی در این کارگاه گفت: طبق تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی توقیق اموال قاچاقچیان مهمترین عامل برای ضربه زدن به آنها و شکستن کمر سوداگران مرگ است لذا برنامه ریزی برای برپایی چنین کارگاهی صورت گرفت تا با حضور دست اندرکاران مبارزه با قاچاق مواد مخدر موضوع شناسایی اموال افراد قاچاقچی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

محمدحسن جهان بر بکارگیری همه امکانات برای شناسایی و ضربه زدن به بنیان مالی قاچاقچیان مواد مخدر تاکید و بیان کرد: ظرف سه ماه نخست امسال هفت و نیم تن مواد مخدر در خراسان رضوی کشف و ضبط سعی شد عرصه بر خرده فروشان و عمده فروشان مواد افیونی تنگتر شود.

وی پیشگیری را رکن اصلی مبارزه با مواد مخدر توصیف و بیان کرد: می کوشیم مبارزه با قاچاق، توزیع و مصرف مواد افیونی به مردم واگذار شود زیرا در صورت تحقق این امر "پیشگیری" نهادینه خواهد شد.

 

مصادره اموال حاصل از قاچاق مواد مخدر
دادیار دیوانعالی کشور نیز در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد روند توقیف و مصادره اموال سوداگران مرگ را در چارچوب اجرای اجرای "قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر" از سال 1367 تاکنون "نزولی" توصیف و بیان کرد: مطابق این قانون از سال 1367 تا دی ماه 1389 هر کجا حکم اعدام و حبس ابد در ارتباط با قاچاق کواد مخدر صادر می شد همزمان مصادره کل اموال مجرم نیز صورت می گرفت.
نادعلی امی افزود: طبق "قانون اصلاحی" از 14 دی ماه 1389 تا 23 آبان 1396 فقط اموال کسب شده از محل جرم مرتبط با قاچاق مواد مخدر توقیف و مصادره می شد اما از آبان 1396 تاکنون ضبط اموال شامل اموالی می شود که از از محل جرائم مواد مخدر و روانگردان تحصیل شده و بار اثبات آن بر دوش قاضی پرونده است.
وی ادامه داد: مطابق قانون فعلی مبارزه با مواد مخدر توقیف اموال قاچاقچیان بر مبنای حدس و گمان صورت نمی گیرد زیرا می بایست مدارک و مستندات لازم برای توقیف اموال و اثبات تحصیل آنها از محل قاچاق مواد مخدر و روانگردان وجود داشته باشد.

دادیار دیوان عالی کشور گفت: بر این اساس در چارچوب مبارزه موثر با سوداگران مرگ می بایست اموال آنها به درستی شناسایی شده و در این مسیر پلیس و دستگاه قضایی ید واحد باشند.

 

اموال محوری به جای جرم انگاری

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر هم در در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: در حوزه مقابله ای مبارزه با قاچاق مواد مخدر باید با اعتیاد و قاچاقچی به عنوان عوامل اصلی این آسیب مقابله صورت گیرد.
محمد ترحمی مهمترین انگیزه تبهکاران را در قاچاق مواد مخدر نفع مالی و درآمدزایی آن ذکر و بیان کرد: قاچاق مواد مخدر در ایران سالانه 168 هزار میلیارد ریال به اقتصاد کشور ضربه می زند لذا رقمی معادل نصف بودجه ملی در دست این "تجارت سیاه و اقتصاد سایه" قرار دارد.
وی شناسایی اموال قاچاقچیان را به منزله شکستن کمر آنها توصیف و بیان کرد: بسیاری از شبکه ها و گروههای تروریستی نظیر داعش و القاعده هم از محل درآمد قاچاق مواد افیونی با بکارگیری "نارکوتروریسم" شروع به فعالیت کرده اند.

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: به منظور شناسایی اموال قاچاقچیان باید اقدامات بیشتری صورت گیرد. در راستای شناسایی صحیح و بهنگام اموال قاچاقچیان مواد مخدر همچنین باید کشورهایی را این افراد بیشترین سفر را به آنجا داشته اند مشخص و اقدامات اطلاعاتی و بررسیهای لازم را انجام داد.

وی ادامه داد: در حالی امر مبارزه با مواد مخدر در حوزه نیروی انتظامی و دادسرا "جرم محور" است که می بایست "اموال محور" باشد زیرا اموال قاچاقچی گلوگاهی موثر برای زمینگیر نمودن این افراد است.

 

پروژه هدایت اموال از خارج کشور
معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی نیز در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: تنها ضربه ای که به صورت کاری می توان به قاچاقچیان مواد مخدر وارد کرد تا مانع این فعالیت خانمانسوز شود اقدام قاطع، مناسب و بهنگام در مورد اموال آنها است.
محمد سلطانی افزود: مستندات اجرای پروژه هدایت اموال از خارج کشور توسط قاچاقچیان مواد مخدر در بیشتر پرونده ها وجود دارد. حتی در برخی موارد شبکه اموال سوداگران مرگ از محدوده فامیلی آنها به شبکه دوستانشان هم تسری یافه است.
وی ادامه داد: به همان میزان که در حوزه کشف مواد مخدر تلاش صورت می گیرد می بایست برای شناسایی اموال قاچاقچیان نیز تلاش شود.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گفت: مطالبه گری برای شناسایی اموال سوداگران مرگ در چارچوب مبارزه با مواد مخدر می بایست با جدیت تمام دنبال و در پیگیری پرونده های مهم این حوزه نیز به منظور شناسایی اموال آنها دستورات ویژه صادر شود.
 

نرخ شیوع اعتیاد
رئیس اداره هماهنگی و نظارت بر شناسایی اموال قاچاقچیان در ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این کارگاه اعتیاد و قاچاق مواد افیونی را جنگی پنهان توصیف کرد که سود ناشی از قاچاق آن مهمترین انگیزه قاچاقچیان است.

علی شهبازی جمعیت فعال در طیف سنی 15 تا 64 سال ایران را 52 میلیون نفر اعلام و بیان کرد: بر اساس "طرح سراسری شیوع شناسی اعتیاد" تعداد مصرف کنندگان دائمی مواد مخدر در کشور دو میلیون و 802 هزار و 800 نفر و میانگین کل مبلغ پرداختی برای مصرف مواد توسط معتادان افزون بر 300 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
وی افزود: مطابق نتایج حاصل از اجرای "طرح سراسری شیوع شناسی اعتیاد" جمعیت فعال با طیف سنی 15 تا 64 سال در خراسان رضوی نیز چهار میلیون نفر و شمار معتدان در این استان افزون بر 110 هزار است.

رئیس اداره هماهنگی و نظارت بر شناسایی اموال قاچاقچیان در ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: بر این اساس خراسان رضوی رتبه نوزدهم اعتیاد را در بین 31 استان کشور با میزان شیوع 2.7 درصد دارد. اگر هر فرد معتاد در ر روزانه 300 هزار ریال برای مصرف مواد مخدر پرداخت کند تنها در خراسان رضوی 30 میلیارد ریال به این منظور هزینه می شود.
 

تعهد ایران به مبارزه با وجود تحریمهای ظالمانه

مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه سخناش در "کارگاه توجیهی مراجع قضایی، ضابطان دادگستری و دست اندرکاران حوزه شناسایی اموال قاچاقچیان مواد مخدر" در مشهد گفت: هم اینک در سطح جهان برای مقابله با قاچاق مواد مخدر "مبارزه تن به تن" صورت نمی گیرد اما در ایران نیروهای جان برکف جمهوری اسلامی تن به تن مبارزه کرده و شهید می دهند بطوری که تاکنون سه هزار و 814 نفر از جوانان برومند ایرانی در جریان مبارزه با سوداگران مرگ به شهادت رسیده اند.
وی افزود: همچنین در حالی که می بایست برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر به تجهیزات روز نظیر دستگاههای موادیاب پیشرفته و سایر ادوات نوین مجهز بود، تحریمهای ظالمانه غرب و تروریسم اقتصادی آمریکا در قالب تحریم مانعی اساسی در این زمینه است.

ترحمی ادامه داد: جامعه جهانی می بایست برای مبارزه همه جانبه جمهوری اسلامی ایران با ترانزیت مواد مخدر به تکلیف خود در برابر قاعده آمره مبارزه با مواد مخدر و روانگردان که سلامت و سعادت بشر را تهدیدی می کند، به مسئولیتهای خود عمل نمایند.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

همایش مهندسی کنکور و جشن ستارگان در تربت حیدریه برگزار شد

دستگیری مردی که با لباس و آرایش زنانه به جای مادرش امتحان رانندگی داد!

دستگیری مردی که با لباس و آرایش زنانه به جای مادرش امتحان رانندگی داد!

راهیابی یک نمایش از تربت حیدریه به هشتمین جشنواره منطقه ای تئاتر کویر خلیج فارس

قاتل خاموش جان مادر و دو فرزندش را در شهرستان زاوه گرفت

برگزاری تور تربت گردی ویژه دانشجویان معماری دانشگاههای سراسر کشور

توصیه پناهیان برای رد صلاحیت مطهری / حکم انتصاب خبرساز مشاور وزیر بهداشت برای پسرش / پاسخ به جنجال سازی خبرنگار خارجی درباره بودجه سایت رهبر انقلاب / پاسخ وزیر جوان به ماجرای بازجو بودنش در وزارت اطلاعات / پاسخ حجتی کرمانی به کدخدایی: رد صلاحیت من پیشکش؛ هاشمی را چرا ردصلاحیت کردید؟

ارتقای جایگاه اجتماعی بانوان با مشارکت اندک محقق نمی‌شود

یکی دو انبار کیک‌های مشکوک پلمب شد / جاسازی قرص‌ها احتمالا به قصد قاچاق قرص‌های روانگردان انجام شده

کسب رتبه اول کشوری توسط روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تربت حیدریه

برگزاری مراسم تودیع ومعارفه هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش تربت حیدریه

تخلف 52 میلیارد ریالی دو شرکت حمل و نقل در تربت حیدریه / کشف انبار غیر قانونی در یک منزل مسکونی

فرهنگیان بیشترین داوطلبان حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار را تشکیل می‌دهند

بیشترین داوطلبان نمایندگی مجلس در خراسان رضوی کارمندان هستند

کشف تخم مرغهای 1700 ساله در انگلیس

ثبت نام36 نفر در حوزه انتخابیه تربت حیدریه،مه ولات و زاوه

کمبودی در زمینه "ماسک فیلتر دار" نداریم

افزایش ساعت کاری مراکز خدمات جامع سلامت نسر و بایگ

افزایش ساعت کاری مراکز خدمات جامع سلامت نسر و بایگ

تبادل زندانی‌ها، نقطه آغاز کاهش تشنج‌ها و اختلافات میان ایران و آمریکا است

برگزاری دوره آموزشی رنگرزی سنتی و چاپ اُرگانیک در روستای ملی بسک

رشد 5 درصدی جابجایی مسافران در راه آهن شرق

4 هزار شرکت دانش بنیان را تحت پوشش قرار داده ایم

سایه نامادری دانشگاه فردوسی بر سر دانشگاه تربت حیدریه را بردارید

دو پیشنهاد به دولت قبل از افزایش قیمت بنزین / ارقام کلیدی بودجه 99کدامند؟ / پذیرایی از ژنرال آمریکایی با آبمیوه ایرانی / نامه محرمانه وزیر کشور به رئیس جمهور درباره حوادث اخیر / جنجال ممانعت از ورود کرباسچی به صدا وسیما / چرا مردم از خبر گریزان شده‌اند؟ / دونالد ترامپ بازیگر یک فیلم ایرانی شد / قاضی‌ِ دادگاه نجفی کاندیدای مجلس شد / اصلاح طلبی که بعد از مشورت با همسرش کاندیدا شد / خطر از بیخ گوش وزیر صمت گذشت/ جانشین فرمانده سپاه: در غائله اخیر بسیج و سپاه بدون اسلحه به خیابان‌ها رفتند / روحانی: سخت گیری نکنیم؛ جوانی که مثلا لاستیک آتش زده را باید آزاد کنیم / آیت‌الله جنتی: شایسته‌گزینی با این قانون امکان‌پذیر نیست

اعزام نیروهای ژاپنی به خلیج فارس با اطلاع ایران/افشای ورود سه هواپیمای حامل تسلیحات امارات به اقلیم کردستان عراق/ درخواست واشنگتن از چهار کشور عربی برای امضای توافق با اسرائیل/نامه انگلیس، فرانسه و آلمان به سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران

سقوط پل عابرپیاده در صدمتری مشهد/ 2 زن و 5 مرد مصدوم شدند

وضعیت بیماری آنفلوآنزا در تربت‌حیدریه، زاوه و مه ولات بحرانی نیست

پیمایش مسیرهای پرتردد شهری با ویلچر، عصای سفید وچشم بند توسط مسؤلین

بنزین ؛ حلقه‌های مفقوده تدبیر!

واژگونی خودرو پژو در محور تربت حیدریه به مشهدچهار مصدوم بر جای گذاشت

برگزاری اولین دوره آموزشی تامین مالی و تامین سرمایه در تربت حیدریه

41 آسباد تاریخی خواف در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

روزنامه جمهوری اسلامی: سال 84 انتخابات را مهندسی کردند و نتیجه اش احمدی نژاد شد؛ باز هم همان جناح در حال مهندسی انتخابات مجلس است

صدور400 تن کود از مه‌ولات به خارج از کشور

تخلیه‌ی اجباری محل جلسات انجمن شعر و ادب قطب و انجمن نویسندگان

سازمان ملی استاندارد: هیچ مجوزی برای خودرو آب‌سوز صادر نشده

مردی از جنس دریا

نقاط قوت و ضعف پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه

کارخانه قند تربت حیدریه موفق ترین واحد تولیدی شرق کشور / دلالان اجازه نمی دهند محصول کارخانه را به قیمت مناسب بفروشیم

اعتراضات بنزینی و درس عبرتها

سیصد و بیست و هشتمین شماره نوید خراسان منتشر شد

300 کشته و 7000 بازداشتی را تایید نمی‌کنم/ خوشبختانه افراد خارج کشور دسترسی به آمار ندارند

تشدید نظارت بر بازار تربت ‌حیدریه

چهار هزار نفر انتخابات حوزه تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات را برگزار می کنند

مرکز خدمات جامع سلامت در زاوه افتتاح شد

مطهری: سخنان روحانی عذر بدتر از گناه است/ نماینده ولی فقیه در سپاه: در حوادث اخیر تعداد زخمی‌های ما بیشتر از زخمی‌های اغتشاشگران بود/سرلشکر جعفری: مسببین بی‌تدبیری در اجرای تصمیم بنزینی محاکمه شوند/برخی از نمایندگان به دنبال اسقاط دولت هستند./ دعوت تلویحی چمران از قالیباف برای حضور در شورای وحدت/تخلیه تهران یک شایعه قدیمی است/رمزگشایی از تلاش‌ها برای از عدد انداختن دولت روحانی/قدرت خرید همه دهک‌ها کاهش یافت/کنایه تند و تیز کرباسچی به سخنان روز گذشته روحانی/کنایه تند و تیز کرباسچی به سخنان روز گذشته روحانی

فرماندار تربت حیدریه: با افزایش خودسرانه قیمت کالا برخورد می‌شود

اجرای 36 ویژه برنامه گرامیداشت هفته بسیج در تربت حیدریه

نمایشگاه«بسیج 40 سال خدمت» در تربت حیدریه گشایش یافت