آخرین مطالب

سفیر اسبق ایران در فرانسه: برجام و عادی شدن پرونده هسته‌ای ایران با دنیا، تنها راه تنفس کشور است سیاسی

سفیر اسبق ایران در فرانسه: برجام و عادی شدن پرونده هسته‌ای ایران با دنیا، تنها راه تنفس کشور است

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

مدیر کل پیشین اروپای وزارت امور خارجه در برآورد خود از عملکرد حوزه سیاست خارجی دولت سیزدهم، می‌گوید که رفتار و چشم‌انداز در ارزیابی یک سال گذشته از سیاست خارجی دولت سیزدهم، خیلی امیدوارکننده نیست و تبلور آن در مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که امیدواری به این مذاکرات با این پشتوانه، خیلی زیاد نخواهد بود. شاید تنها راه خروجی که برای تنفس کشور باقی مانده است، برجام و عادی شدن پرونده هسته‌ای ما با دنیا باشد. البته نه بدین معنا که این دو مهم تمام مشکلات ما را حل کنند بلکه می‌توانند یک دریچه‌ای باز کنند تا مناسبات بین‌المللی ما را از حالت تنش‌زایی به تنش‌زدایی تبدیل کنند و در صحنه بین‌الملل دست ما را برای بازی کردن با عناصر مختلفی که در حال حاضر بیشتر آن‌ها را به دلیل نوع رفتاری که داشتیم از دست داده‌ایم، باز کنند.

ابوالقاسم دلفی در گفت و گو با «انتخاب» در ارزیابی خود از عملکرد دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم، بیان کرد: «آنچه در این دوران یک سال و اندی که از دولت سیزدهم گذشته و بخش مهم سرلوحه این کارنامه را در سیاست خارجی دیدیم، این است که سیاست خارجی کشور طی این مدت چندان بر اساس آنچه گفته شد و برنامه‌ریزی کرده بودند، جلو نرفته است.»

وی ادامه داد: «سیاست همسایگی و آنچه دولت سیزدهم تاکید کرد که با همسایگان روابطمان را بهبود خواهیم داد تا از این رهگذر مناسبات خارجی کشور را تامین کنیم، اما در حقیقت می‌بینیم که اگر پسرفتی در روابط منطقه‌ای نداشته باشیم، پیشرفت هم نداشته‌ایم.»

دلفی در ارزیابی خود از روابط ایران با چین در دولت سیزدهم، بیان کرد: «اگر الحاق به پیمان شانگهای را به عنوان یک دستاورد تلقی کنیم، در حقیقت غیر از آنچه به عنوان عضو شانگهای نصیب‌مان شده، بعید است از این عضویت در کارنامه روابط خارجی‌مان دستاوردی ثبت شده باشد. غیر از آن هم باید ببینیم بعد از اینکه عضو شانگهای شدیم، آنچه چینی‌ها در مناسبات خود با منطقه ایجاد کردند، چه ضربه و ضررهایی را در منطقه به ما وارد کرده است. یعنی به عنوان دو عضو مهم شانگهای در منطقه‌ای که حیاط خلوت ما در خلیج فارس و خاورمیانه است، چینی‌ها به سرعت با کسانی که علیه ما دارند حرکت می‌کنند، هم‌پیمان شده‌ و پیشرفت مناسبات دارند.»

سفیر اسبق ایران در فرانسه خاطرنشان کرد: «سیاست همسایگی ما چه در ارتباط با شورای همکاری با خلیج فارس و چه در خصوص روابط با عربستان و ترکیه، هیچکدام آنچه را که می‌بایست به عنوان یک دستاورد بزرگ در روابط تنظیم می‌شد را نشان نداده است. بر این اساس همچنان در تدارک این هستیم که یک راهی پیدا کنیم تا با کشورهای منطقه تنها صحبت کنیم، دیگر پیشرفت روابط که به کنار.»

دلفی همچنین درمورد روابط با سوریه، بیان کرد: «در بحث سوریه هم بعد از یک دهه هزینه‌های سنگینی که برای مبارزه با تروریسم عمل کردیم، الان روس‌ها به عنوان شریک و هم‌پیمان ما در سوریه، دارند با ترکیه بحثش را تمام می‌کنند و ماهم غایب هستیم. این بحث غم‌انگیزی است که در سوریه به چنین سرنوشتی برسیم.»

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل افزود: «در یمن هم چینی‌ها دارند همین بلا را سر ما می‌آورند. یعنی بعد از سفر آقای شی به سعودی، دارند با دولت مورد حمایت عربستان در یمن تدارکات به رسمیت شناختن و تقویت آن را می‌بینند.»

وی همچنین در خصوص افغانستان، اظهار کرد: «آنچه در افغانستان اتفاق افتاده این است که علیرغم همه آنچه می‌گفتند که امریکایی‌ها از افغانستان رفته‌اند، اما دیدیم که وضعیت ما با طالبان خیلی بهتر از گذشته نیست. درواقع روابط ما با طالبان امروز و با دولت قبل از آن در افغانستان، چندان فرقی نکرده است. طبیعتا آنچه در تبلور سیاست همسایگی می‌بینیم چشم‌انداز مثبتی نداریم.»

    دلفی در ارزیابی خود از مذاکرات احیای برجام در دولت فعلی، گفت: «موضوع برجام را هم باید نگاه کنیم که در مدتی که دولت جدید سرکار آمده است، علیرغم همه پستی و بلندی‌هایی که طی کردیم و به آن نزدیک شده بودیم، امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که تقریبا نمی‌توان امیدی به برجام داشته باشیم؛ نه از طرف غربی و نه از طرف ما. چون ما باید بیشتر دنبال به سرانجام رسیدنش می‌بودیم.»

 این کارشناس سیاست خارجی ضمن بیان اینکه نوع مناسبات ما با همسایگان‌مان و دنیای بین‌المللی وضعیتی را ایجاد کرده که تقریبا راه‌های خروجی مان را به سمت شرق محدود کرده‌ایم، افزود: «علیرغم اینکه خودمان انتخاب کردیم که نگاه به شرق داشته باشیم، ولی مسدود کردن بقیه راه‌ها را هم دستور کار داشتیم. به عنوان مثال نوع رفتار و بازی‌مان با اروپا همواره تنش‌زا بوده و این تنش‌ها تشدید شده و باعث دوری بیشتر اروپا و غربی‌ها از ما شده است تا به جایی برسیم که چاره‌ای جز رفتن به سمت شرق نداشته باشیم.»

 دلفی در پایان خاطرنشان کرد: «با این تفاصیل این رفتار و چشم‌انداز در ارزیابی یک سال گذشته از سیاست خارجی دولت سیزدهم، خیلی امیدوارکننده نیست و تبلور آن در مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که امیدواری به این مذاکرات با این پشتوانه، خیلی زیاد نخواهد بود. شاید تنها راه خروجی که برای تنفس کشور باقی مانده است، برجام و عادی شدن پرونده هسته‌ای ما با دنیا باشد. البته نه بدین معنا که این دو مهم تمام مشکلات ما را حل کنند بلکه می‌توانند یک دریچه‌ای باز کنند تا مناسبات بین‌المللی ما را از حالت تنش‌زایی به تنش‌زدایی تبدیل کنند و در صحنه بین‌الملل دست ما را برای بازی کردن با عناصر مختلفی که در حال حاضر بیشتر آن‌ها را به دلیل نوع رفتاری که داشتیم از دست داده‌ایم، باز کنند.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اغلب کد رشته‌های دانشگاه تربت‌حیدریه بورسیه می‌شوند

8 حقیقت شگفت انگیز درباره کشتی تایتانیک که بعید است شنیده باشید

اقتصاد، عرصه دین یا عرفان نیست که شهودی باشد و نوری ببیند که دیگران از دیدنش عاجز باشند/ آنچه کمترین اهمیت را دارد، دیدن شماست

بیشتر جرایم تعزیرات حکومتی تربت‌حیدریه مربوط به قاچاق کالا و ارز است

به مناسبت دهه فجرگلزار شهدای تربت‌حیدریه غبارروبی شد

تداوم بارشهای باران و برف در خراسان رضوی

دشمن باورها و اعتقادات دینی مردم را هدف گرفته

تصاویر: بارش سنگین برف در کوهرنگ چهارمحال و بختیاری

روحانی: مردمی که از ما برگشتند را باید برگردانیم / با دولت و مجلس اقلیت نمی توان مشکلات را حل کرد

تصاویر: برگزاری جشن سده در تاجیکستان

تولد نوزاد عجول مه‌ولاتی در آمبولانس بجای بیمارستان

امام جمعه تربت حیدریه:منظومه فکری تمدن ساز مقام معظم رهبری هدف و قله بزرگی را نشان می‌دهد

پایش کانون های زمستان گذران سن غلات در شهرستان مه ولات

آغاز توزیع گوشت منجمد تنظیم بازار در شهرستان رشتخوار

مهمترین اصل در حوزه پدافند غیرعامل اصل بازدارندگی است

استاد دانشگاه فردوسی مشهد: زعفران یک کالای لوکس است نه محصول استراتژیک

افتتاح بزرگترین کشتارگاه صنعتی شرق کشور و کارخانه کائولین تربت حیدریه در دهه فجر

بارش بیش از 8 سانتی متر برف و باران در منطقه تربت حیدریه

بررسی عصر یخبندان با نگاه به دی.ان.ای کروکودیل

کسب مقام قهرمانی جام حذفی فوتسال خراسان رضوی توسط نوجوانان تربت حیدریه

تصاویر: جشن سده زرتشتیان

تکمیل تجهیزات پزشکی مراکز درمانی تربت حیدریه برای مقابله با موج هشتم کرونا

سهم مهم غربال‌گری سلامت در پیشگیری از سرطان‌های شایع زنان

ورزش‌های زمستانی در سبد گردشگری خراسان رضوی جایی ندارند

احداث بزرگترین فارم مرغ تخم گذار در شهرستان رشتخوار

تشکیل صندوق اعتبارات خرد ویژه زنان در روستای رزگ تربت حیدریه

تصاویر: پنجمین جشنواره ملی برفی دنا

بازآفرینی شهری و لزوم رشد و توسعه متوازن تربت حیدریه

مشاهده چند قلاده پلنگ در ارتفاعات "حصار" و اطراف شهر"نسر" تربت حیدریه

فیلم کوتاه "مسیر" دو جایزه جشنواره منطقه ای سینمای جوان ایران را ربود

‍پاداش میلیون خیرنیک اندیش به مقام آوران جهانی مسابقات پرورش اندام تربت حیدریه

فعال بودن 2 آزمایشگاه تخصصی و یک بیمارستان دامپزشکی در تربت حیدریه

ویراژهای زن راننده زیر رگبارهای پلیس در خیابان های یخ زده مشهد

زن مطلقه برای نجات دخترش به پلیس پناه برد

کشف یک دستگاه فلزیاب غیرمجاز در خواف

جنگ اوکراین چه هزینه‌هایی برای جهان خواهد داشت؟

«تورم و گرانی» از دلایل اصلی اعتراضات است/ پذیرفتن اعتراضات به معنای «عقب نشینی» نیست بلکه به معنای «پیشروی» است

عدم نصب دستگاه سنج آلودگی هوا در تربت‌حیدریه با وجود هشدار 7 سال قبل

سیاست‌ نادرست سبد انرژی ایران را محدود به مصرف گاز کرده است

رونمایی از دو کتاب خطی کهن در کتابخانه آستان قدس رضوی

بازگشت دنباله‌دار سبز پس از 50 هزار سال؛ چگونه می‌توان آن را در آسمان مشاهده کرد؟

افتتاح 50 پروژه عمرانی تربت حیدریه در دهه فجر

اجرای 12 طرح تحقیقاتی در مجتمع سنگ آهن سنگان خواف

بی مهری بانکها در تامین نقدینگی اصناف شهرستان / برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا و پوشاک/ خسارت یک میلیارد تومانی سرما به صنف میوه و تره‌بار/ کمبود قطعات استاندارد برای تعمیر وسایل گرمایشی

کشف موادمخدر جاسازی شده در یک خودرو سواری

چاههای کشاورزی مه ولات به تناوب وارد مدار مصرف برق می شوند

ایجاد2500 شغل جدید در در حوزه تحت پوشش تامین اجتماعی تربت‌حیدریه

سرمازدگی به مزارع غلات شهرستان رشتخوار خسارت وارد کرد

تصادف علت اصلی تلف شدن جانوران وحشی در خراسان رضوی

کمک بیش از 6 میلیارد ریالی خیّرین سلامت به بیمارستان نهم دی تربت حیدریه