آخرین مطالب

گلایه اهالی هنر و تئاتر تربت حیدریه از فقدان سالن مناسب و کم توجهی مسوولان محلی فرهنگ و هنر

گلایه اهالی هنر و تئاتر تربت حیدریه از فقدان سالن مناسب و کم توجهی مسوولان محلی

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- علرضا حسینی مقدم- نداشتن حامی مالی ، فقدان سالن مناسب و کم توجهی مسوولان محلی و ناکافی بودن بودجه حال و روز تئاتر تربت را ناخوش کرده است.

 به گزارش نوید تربت،در حالیکه شهرستان تربت‌حیدریه از ظرفیت‌های زیادی در حوزه تئاتر برخوردار است و در جشنواره‌های استانی و کشوری رتبه‌های ارزنده‌ای را برای خود کسب کرده است، اما در حال حاضر رونق صحنه نمایش در این خطه به اعتقاد هنرمندان حال و روز خوشی ندارد.

هنرمندان تئاترتربت‌حیدریه در گفتگو با خبرنگار ما دلایل مختلفی را برای ضعیف شدن فعالیت های نمایشی در این شهرستان عنوان می کنند که از جمله آنها می توان به نداشتن حامی مالی خصوصی، فقدان سالن مناسب و کم توجهی مسوولان محلی و ناکافی بودن بودجه دولتی اشاره کرد.

یکی از پیشکسوتان انجمن نمایش تربت حیدریه معتقد است: با وجود پیشینه قوی و موفقیت های مختلف هنرمندان شهرستان ؛ اکنون می توان ادعا کرد که تربت حیدریه تئاتر ندارد و این واقعیتی تلخ است.

علیرضا اسدی اظهار داشت: ممکن است برخی افراد حیات کج‌دارمریز و موفقیت‌های اخیر تئاتر تربت حیدریه در جشنواره‌ها را ملاک کار قرار دهند، اما این چه تئاتری است که نه مسوولان به تماشایش می‌نشینند و نه شهروندانش حاضرند رقمی هر چند اندک را در سبد هزینه فرهنگی خانوار برایش اختصاص دهند؟

وی که پژوهش هایی در رابطه با تاریخ تئاتر تربت‌حیدریه انجام داده است؛ گفت: آغاز فعالیت های نمایشی در این شهرستان به نخستین سالهای دهه 30 شمسی بر می گردد که پس از استقرار ارتش در این منطقه راهبردی خراسان، برای سرگرم نگه‌داشتن خانواده نظامیان نخستین بار تئاتر به روی صحنه رفت و بر همین اساس اولین دست‌اندرکاران آن اعم از نویسنده، کارگردان و بازیگر و عمدتا از بین خانواده نظامیان کار خود را در سطح منطقه آغاز کردند.

اسدی بیان کرد: همین صحنه ها آرام‌آرام زمینه رشد فکری و ظهور بزرگان تئاتر تربت حیدریه و خراسان از جمله زنده‌یاد "تیمور قهرمان" و "رضا رضاپور" را فراهم آورد.

وی افزود: در آن زمان مقامات و مدیران وقت تربت حیدریه در صندلی‌های ردیف نخست به تماشا می نشستند که این الگوی رفتاری باعث تشویق توده مردم منطقه به تئاتر و تماشا خانه شد.

این هنرمند پیشکسوت اضافه کرد: تئاتر تربت حیدریه در مقاطعی به قدری رشد کرد که هنرمندانی همچون شادروان هادی اسلامی از گروه دوم تئاتر ملی ایران برای اجرا در این شهرستان با بازی زنده‌یاد خسرو شکیبایی و دیگر هنرمندان سطح ملی رغبت نشان دادند.

وی گفت: اگر چه تئاتر تربت حیدریه در مقاطعی همچون اوایل انقلاب دچار افت شد اما بعدها دوباره اوج گرفت و حتی در سطح جشنواره فجر هم دستاوردها و موفقیت های خوبی داشت اما در شرایط کنونی می توان ادعا کرد صحنه نمایش این شهرستان به ورطه نابودی رفته است.

مهاجرت چهره های نامدار تئاتر از تربت حیدریه

همچنین یکی دیگر از هنرمندان تربت حیدریه گفت: افت تئاتر در این شهرستان ناشی از مهاجرت چهره های نامدار عرصه نمایش است و به همین دلیل هنرمندان نتوانستند خودشان را با علم جدید و تحولات جهانی تئاتر بروز کنند.

روشنک سه قلعه‌گی با یادآوری راه یابی برخی گروههای هنری تربتی به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اظهار داشت: بهترین مزیت این جشنواره آن است که در آنجا تازه می‌فهمیم چقدر از تحولات هنر در جهان عقب مانده‌ایم.

وی افزود: مشکل دیگر تئاتر در شهرهای کوچک دخل و خرج نشدن هزینه فعالان این عرصه است و پرداخت نشدن دستمزد بازیگران بصورت کامل از سوی تهیه کننده ها باعث تشدید مشکلات می شود.

به گفته وی، انجمن نمایش تربت حیدریه حامی مالی از بخش خصوصی هم ندارد لذا برخی گروهها مجبور می‌شوند به اسم تئاتر کمدی یا طنز به سمت ابتذال حرکت کنند که نه تنها باعث صدمه به دست اندرکاران این حوزه می شود بلکه واژگان سخیف استفاده شده روی صحنه برای خنده زودگذر تماشاچیان به فرهنگ عمومی هم آسیب وارد می کند.

سه قلعه گی بیان داشت: برخی دستگاه‌های دولتی تربت حیدریه به جای حمایت از انجمن های نمایش و تشویق کارمندان و خانواده ها به تماشای گروهی؛ درخواست بلیت نیمه بها یا رایگان دارند که باعث تعجب هنرمندان شهرستان می‌شود.

در همین حال یک فعال حوزه تئاتر و رییس سابق اداره فرهنگ و ارشاد تربت‌حیدریه به خبرنگار ما گفت: حال و روز اهالی تئاتر در این شهرستان خوب نیست زیرا در فضایی کار می‌کنند که فاقد ساختار حمایتی است اما در عین حال بارقه هایی از امید همچنان وجود دارد.

محمد حسن‌زاده افزود: ایجاد رشته بازیگری در مقطع کاردانی دانشگاه آزاد تربت حیدریه اقدامی ارزنده است که با توجه به آموزش‌های خوبی که ارایه می‌شود می‌توان آینده روشنی را برای تئاتر شهرستان متصور بود زیرا تئاتر یک علم است و توسعه آن به محیط دانشگاهی نیازمند بوده و خواهد بود.

وی اضافه کرد: اکنون اهالی تئاتر از نور، صدا، دکور، لباس و گریم می‌زنند تا بلکه کار خود را با حداقل هزینه به جشنواره برسانند و این در حالیست که خودشان خوب می‌دانند کارشان اثر فاخری نیست و این مشکل در شهرستانها نمود بیشتری دارد.

وی گفت: در تربت‌حیدریه مشکلات بیشتر از شهرهای بزرگ نمود عینی دارد مثلا تنها سالن نمایش شهرستان را در یک مزایده به بخش خصوصی واگذار کردند و هیچ یک از مسوولان انتصابی و انتخابی نیامدند پاسخ دهند آیا اهالی تئاتر می توانند بدون خانه و سرپناه نمایش را به روی صحنه ببرند؟

یک هنرمند دیگر تربتی هم با بیان اظهارات مشابه گفت: با وجود موفقیتی که در جشنواره های کشوری داشتم ؛ اما از سوی ادارات و مسوولان محلی حمایت نشدم.

الیاس اصغری که در حوزه تئاتر علاوه بر نویسندگی به بازیگری و کارگردانی نیز مشغول است، افزود: به عنوان فردی که در تمام جشنواره های بهزیستی شرکت کرده ام از این سازمان انتظار حمایتی بیشتری دارم.

 

250 هنرمند تئاتر در تربت حیدریه فعالیت دارند

همچنین رییس انجمن نمایش تربت‌حیدریه گفت: اکنون در این شهرستان پنج گروه نمایشی به استعداد 250 نفر هنرمند فعالیت تمام وقت دارند.

سیدجواد حسینی افزود: تئاتر تربت حیدریه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند اما در صورت اختصاص بودجه مناسب و حمایت مسوولان می تواند خود را بازیافته و احیا کند.

کارشناس هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه در این باره گفت: به لحاظ صبغه تاریخی، تئاتر و سینمای تربت‌حیدریه بر گردن هنر ایران حق زیادی دارد زیرا از همین خطه هنرمندان بزرگی به تئاتر و سینمای کشور معرفی شدند.

امیر قربانی افزود: با وجود برخی مشکلات؛ طی سال‌های اخیر ردپای تئاتر تربت‌حیدریه در برگزیده‌های جشنواره‌های مختلف مشهود بوده و هست.

وی تصریح کرد: هر چند در تربت حیدریه کارهای کمدی و طنز طرفداران زیادی دارد اما کارهای جشنواره‌ای نیز روی صحنه می‌رود، اما استقبال مردم از کارهای طنز و فکاهی بیشتر است لذا بازیگران مجبورند برای تامین زندگی خود تابع سلیقه مردم باشند.

رییس اداره بهزیستی تربت‌حیدریه نیز گفت: درحد توان به هنرمندان کمک کردیم مثلا تنها برای فعالیت یکی از عوامل تئاتر شهرستان در جشنواره کویر یزد مبلغ 135 میلیون ریال کمک هزینه پرداخت شد.

فاطمه صادق‌ امیری افزود: بزودی آیین تجلیل از تعدادی هنرمند تئاتر تربت حیدریه از سوی اداره بهزیستی برگزار می شود و قدردان زحمات آنها هستیم.

همچنین رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت‌حیدریه با تبریک موفقیت و افتخارات اخیر هنرمندان شهرستان از واگذاری تنها سالن نمایش شهرستان به بخش خصوصی ابراز تاسف کرد و گفت: از آنجا که برای تجهیز و نگهداری سالن‌های‌ نمایش با تنگنای مالی مواجهیم، چاره ای جز واگذاری نداشتیم و تصمیم گیری در این باره از حیطه مسوولیت و اختیارات شهرستان خارج است.

فاطمه نخعی به پیگیری اداره فرهنگ و ارشاد تربت حیدریه برای تعمیر و تجهیز سالن نمایشی دیگری اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد در حد توان از انجمن نمایش شهرستان و هنرمندان عضو حمایت مادی و معنوی داشته باشیم.

به گفته وی، هم اکنون حدود 12 انجمن فرهنگی و هنری با افزون بر یک هزار نفر عضو در تربت حیدریه فعالیت مستمر دارند که برخی از آنها همچون سینمای جوان، تئاتر و عکاسی در سطح جشنواره های کشوری و استان خراسان رضوی حائز رتبه هایی شده اند و برای رشد بیشتر نیازمند حمایت مضاعف هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اغلب کد رشته‌های دانشگاه تربت‌حیدریه بورسیه می‌شوند

8 حقیقت شگفت انگیز درباره کشتی تایتانیک که بعید است شنیده باشید

اقتصاد، عرصه دین یا عرفان نیست که شهودی باشد و نوری ببیند که دیگران از دیدنش عاجز باشند/ آنچه کمترین اهمیت را دارد، دیدن شماست

بیشتر جرایم تعزیرات حکومتی تربت‌حیدریه مربوط به قاچاق کالا و ارز است

به مناسبت دهه فجرگلزار شهدای تربت‌حیدریه غبارروبی شد

تداوم بارشهای باران و برف در خراسان رضوی

دشمن باورها و اعتقادات دینی مردم را هدف گرفته

تصاویر: بارش سنگین برف در کوهرنگ چهارمحال و بختیاری

روحانی: مردمی که از ما برگشتند را باید برگردانیم / با دولت و مجلس اقلیت نمی توان مشکلات را حل کرد

تصاویر: برگزاری جشن سده در تاجیکستان

تولد نوزاد عجول مه‌ولاتی در آمبولانس بجای بیمارستان

امام جمعه تربت حیدریه:منظومه فکری تمدن ساز مقام معظم رهبری هدف و قله بزرگی را نشان می‌دهد

پایش کانون های زمستان گذران سن غلات در شهرستان مه ولات

آغاز توزیع گوشت منجمد تنظیم بازار در شهرستان رشتخوار

مهمترین اصل در حوزه پدافند غیرعامل اصل بازدارندگی است

استاد دانشگاه فردوسی مشهد: زعفران یک کالای لوکس است نه محصول استراتژیک

افتتاح بزرگترین کشتارگاه صنعتی شرق کشور و کارخانه کائولین تربت حیدریه در دهه فجر

بارش بیش از 8 سانتی متر برف و باران در منطقه تربت حیدریه

بررسی عصر یخبندان با نگاه به دی.ان.ای کروکودیل

کسب مقام قهرمانی جام حذفی فوتسال خراسان رضوی توسط نوجوانان تربت حیدریه

تصاویر: جشن سده زرتشتیان

تکمیل تجهیزات پزشکی مراکز درمانی تربت حیدریه برای مقابله با موج هشتم کرونا

سهم مهم غربال‌گری سلامت در پیشگیری از سرطان‌های شایع زنان

ورزش‌های زمستانی در سبد گردشگری خراسان رضوی جایی ندارند

احداث بزرگترین فارم مرغ تخم گذار در شهرستان رشتخوار

تشکیل صندوق اعتبارات خرد ویژه زنان در روستای رزگ تربت حیدریه

تصاویر: پنجمین جشنواره ملی برفی دنا

بازآفرینی شهری و لزوم رشد و توسعه متوازن تربت حیدریه

مشاهده چند قلاده پلنگ در ارتفاعات "حصار" و اطراف شهر"نسر" تربت حیدریه

فیلم کوتاه "مسیر" دو جایزه جشنواره منطقه ای سینمای جوان ایران را ربود

‍پاداش میلیون خیرنیک اندیش به مقام آوران جهانی مسابقات پرورش اندام تربت حیدریه

فعال بودن 2 آزمایشگاه تخصصی و یک بیمارستان دامپزشکی در تربت حیدریه

ویراژهای زن راننده زیر رگبارهای پلیس در خیابان های یخ زده مشهد

زن مطلقه برای نجات دخترش به پلیس پناه برد

کشف یک دستگاه فلزیاب غیرمجاز در خواف

جنگ اوکراین چه هزینه‌هایی برای جهان خواهد داشت؟

«تورم و گرانی» از دلایل اصلی اعتراضات است/ پذیرفتن اعتراضات به معنای «عقب نشینی» نیست بلکه به معنای «پیشروی» است

عدم نصب دستگاه سنج آلودگی هوا در تربت‌حیدریه با وجود هشدار 7 سال قبل

سیاست‌ نادرست سبد انرژی ایران را محدود به مصرف گاز کرده است

رونمایی از دو کتاب خطی کهن در کتابخانه آستان قدس رضوی

بازگشت دنباله‌دار سبز پس از 50 هزار سال؛ چگونه می‌توان آن را در آسمان مشاهده کرد؟

افتتاح 50 پروژه عمرانی تربت حیدریه در دهه فجر

اجرای 12 طرح تحقیقاتی در مجتمع سنگ آهن سنگان خواف

بی مهری بانکها در تامین نقدینگی اصناف شهرستان / برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا و پوشاک/ خسارت یک میلیارد تومانی سرما به صنف میوه و تره‌بار/ کمبود قطعات استاندارد برای تعمیر وسایل گرمایشی

کشف موادمخدر جاسازی شده در یک خودرو سواری

چاههای کشاورزی مه ولات به تناوب وارد مدار مصرف برق می شوند

ایجاد2500 شغل جدید در در حوزه تحت پوشش تامین اجتماعی تربت‌حیدریه

سرمازدگی به مزارع غلات شهرستان رشتخوار خسارت وارد کرد

تصادف علت اصلی تلف شدن جانوران وحشی در خراسان رضوی

کمک بیش از 6 میلیارد ریالی خیّرین سلامت به بیمارستان نهم دی تربت حیدریه