آخرین مطالب

نبویان: خطوط قرمز در توافق احیای برجام رعایت نشده / لازم است تغییر فوری در تیم مذاکرات صورت گرفته و از افراد انقلابی و متدین استفاده شود سیاسی

نبویان: خطوط قرمز در توافق احیای برجام رعایت نشده / لازم است تغییر فوری در تیم مذاکرات صورت گرفته و از افراد انقلابی و متدین  استفاده شود

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir
حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی نکاتی را درباره توافق احتمالی احیای برجام مطرح کرده است.

متن کامل این یادداشت به نقل از فارس ، بدین شرح است:

1- در صورتی در توافق هسته‌ای جدید، منافع ملت ایران تامین می‌شود که اولا: آمریکا تضمین دهد که از برجام خارج نمی‌شود، ثانیا در صورت ورود آمریکا به برجام، مکانیسم ماشه را اعمال نمی‌کند و ثالثا: تحریم جدیدی و یا تحریم‌های برداشته شده را دوباره وضع نمی‌کند، روشن است بدون این تضامین، مشکل تحریم به‌حال خود باقی بوده و در نتیجه، موجب خسارت به منافع اقتصادی ملت ایران می‌شود.

2- صادرات نفت به هر میزان و به هر کشوری که لازم باشد، باید آزاد باشد.

3- انتقال پول به‌صورت بانکی بدون هیچ مشکلی و مطابق نظر ملت ایران انجام شود.

4- تحریم کانورژن یعنی تبدیل ارز به ارز دلخواه ملت ایران باید بدون مشکلی انجام گردد.

5- سرمایه‌گذاران خارجی بتوانند در ایران سرمایه‌گذاری کرده و روابط اقتصادی آزاد برقرار کنند.

6- پول‌های مسدودشده ایران به راحتی به ایران برگردد.

7- جهت تضمین شروط بیان‌شده، ملت ایران باید ادعا‌های آمریکا و اروپا در رفع تحریم‌ها را راستی‌آزمایی کند.

مقام معظم رهبری در مورخ 99/11/19 سیاست نظام در مورد لغو تحریم‌ها و مساله مهم راستی‌آزمایی را چنین اعلام داشته‌اند:

«ایران از اول به تمام تعهدات برجامی خودش عمل کرد، جمهوری‌اسلامی به تمام تعهدات برجامی عمل کرد، آن‌ها نقض کردند. ما حق داریم برای ادامه برجام شرط بگذاریم و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ کس هم از آن عدول نخواهد کرد، و آن این است که اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی –که چند تعهد آن را لغو کرده- برگردد، باید آمریکا تحریم‌ها را لغو بکند، آن هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم، نه، بایستی در عمل تحریم‌ها را لغو کنند و ما راستی‌آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن وقت ما هم به این تعهدات برجامی بر می‌گردیم، این سیاست قطعی جمهوری‌اسلامی است و مورد اتفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست برنخواهیم گشت.»

همچنین در 1400/01/01 فرموده‌اند: «سیاست کشور در باب تعامل با طرف‌های برجامی و در باب خود برجام، صریحا اعلام شده، از این سیاست هیچ تخطی نباید کرد، این سیاستی است که اعلام شده، مورد اتفاق هم بوده، یعنی این‌جور نیست که این سیاست، سیاست استثنائی‌ای باشد در بین سیاست [های دیگر]، نه، این سیاستی است که مورد اتفاق همه بوده. آن سیاست هم عبارت از این است که آمریکایی‌ها باید تمام تحریم‌ها را لغو کنند، بعد ما راستی‌آزمایی خواهیم کرد، اگر چنانچه به معنای واقعی کلمه لغو شده بود، آن وقت ما به تعهدات برجامی‌مان بر می‌گردیم، یعنی بدون هیچ مشکلی به تعهدات برخواهیم گشت، این سیاست قطعی است، قول آمریکایی‌ها را [هم]معتبر نمی‌دانیم این‌که بگویند ما بر می‌داریم و روی کاغذ بردارند، این فایده‌ای ندارد، عمل لازم است، باید در عمل تحریم‌ها را بردارند، ما هم راستی‌آزمایی کنیم و مطمئن بشویم که تحریم‌ها برداشته شده، آن وقت با تعهدات‌مان عمل می‌کنیم.»

در قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران که در تاریخ 99/09/12 در مجلس، مصوب شده است، اقدام دولت ایران در انجام تعهدات هسته‌ای برجامی مشروط به لغو کامل تحریم‌ها و گزارش آن به مجلس و بررسی مجلس می‌باشد:

«ماده 6- دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشور‌های متعاهد از جمله کشور‌های 4+1 (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند»

در ماده هفتم نیز آمده است: ماده 7- چنانچه کشور‌های متعاهد از جمله کشور‌های 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها از جمله هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه کند. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نیز کمیسیون انرژی مجلس ارزیابی خود را نسبت به این گزارش به منظور تعیین تکلیف در مجلس، به مجلس شورای اسلامی به استناد بند (7) ماده (45) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس ارائه می‌کنند.».

اما متاسفانه خطوط قرمز ترسیم‌شده نظام– حتی براین فرض که محور مذاکرات و نیز سقف مطالبات ما برجام باشد- رعایت نگردیده است، که اجمالا چند مورد را بیان می‌کنیم:

(1) - متاسفانه بجای اخذ تضمین قانونی به عدم خروج آمریکا از برجام، سخنرانی بایدن در 30 اکتبر 2021 (8آبان1400) به عنوان یک تضمین محکم و روشن مورد قبول واقع شده است. (بند 1-5 تصمیم کمیسیون‌مشترک)

(2) - سخنرانی بایدن به عنوان تضمین برای سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی در ایران مورد قبول و قابل تکیه قرار گرفته است. (بند4-5 تصمیم کمیسیون‌مشترک)

(3) - آمریکا تعهد و تضمین نداده است که تحریم‌های رفع‌شده را دوباره وضع نکند، بلکه آمریکا در این توافق مجاز است ملت ایران را تحریم مجدد کند و صرفا به‌شرط پایبندی کامل ایران به برجام، به سرمایه‌گذاران، 365روز فرصت داده است که از ایران خارج شوند. (بند7-5 تصمیم کمیسیون مشترک)

(4) - قبل از این‌که آمریکا تحریم نفتی و بانکی را رفع کند، ایران موظف است وظایف زیر در حوزه هسته‌ای خودش را انجام دهد:

1- غنی‌سازی 20 و 60 درصد متوقف کند.

2- انباشت اورانیوم بالای 5درصد را متوقف کند.

3- ایران می‌تواند 2 و نیم کیلو مواد غنی‌شده تا 20درصد را نگه دارد و بقیه را باید به زیر 5درصد رقیق‌سازی کند.

4- ساخت و نصب سانترفیوژ‌های اضافه بر سانترفیوژ‌های موجود را متوقف کند.

5- تولید و تحقیق‌وتوسعه در مورد اورانیوم فلزی را متوقف کند.

6- با آژانس در مورد اطلاعات لازم و پایه برای از سرگیری نظارت و راستی‌آزمایی برجام، همکاری کند.

7- در اجرای بند «ز» بند 20 این ضمیمه نسبت به ذخایر اورانیوم و سوخت‌ها، اقدامات ضروری را تسهیل کند.(بند «ز» بند 20 این ضمیمه: سطح غنی‌سازی باید 3/67 باشد.

8- ذخایر اورانیوم – تا 5درصد – خود را به 300 کیلو برساند و بقیه را در ازای دریافت اورانیوم طبیعی تحویل دهد.

9- از صفحات سوخت راکتور تهران و ضایعات، اورانیوم با غنای پایین بدست نیاورد. (بند6پیوست بازاجرا)

(5) - فروش نفت و میعانات ایران تا حدود 45روز –در سقف 50ملیون بشکه- آزاد بوده و لکن مشروط به صادرات به کشور‌هایی است که از جانب ایران و نیز آ‌مریکا تعیین شده باشد، یعنی اگر آمریکا بگوید به کشور چین نباید نفت فروخته شود، ایران پذیرفته است که نظر آمریکا را تامین کند. (بند 9 پیوست بازاجرا)

(6) - راستی‌آزمایی رفع تحریم‌های آمریکا، به عهده خود آمریکا است و ایران دخالتی در آن ندارد. (بند18 و 25پیوست بازاجرا)

(7) - راستی‌آزمایی اقدامات اتحادیه‌اروپا و سه‌کشور اروپایی نیز به عهده خود آن‌ها است و ایران دخالتی در این مورد ندارد. (بند19پیوست بازاجرا)

(8) -، اما راستی آزمایی فعالیت‌های ایران در زمینه هسته‌ای به عهده ایران نیست بلکه آژانس باید فعالیت ایران را به‌طور کامل راستی‌آزمایی کند. (بند20 پیوست بازاجرا)

درنتیجه، راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا و اروپا در رفع تحریم‌ها به عهده خود آمریکا و اروپا است، اما راستی‌آزمایی فعالیت‌های ایران به عهده خودش نیست و آژانس باید آن را انجام دهد.

(9) - بدون دخالت ایران، آمریکا به‌طور خودکار به برجام بر می‌گردد. (بند28پیوست بازاجرا)

با ورود آمریکا به برجام، احتمال اعمال مکانیسم ماشه به‌صورت جدی وجود دارد.

(10) - هیچ تعهد عملی نسبت به مشکل تبدیل ارز حاصل از فروش نفت ایران به ارز‌های مورد نظر ملت ایران داده نشده است، از این‌رو، مشکل اساسی کانورژن به حال خود باقی است و ملت ایران به‌راحتی قادر به دسترسی به منابع ارزی خود در خارج از کشور نخواهد بود.

(11) - انتقال پول‌های مسدودشده ایران در خارج از کشور مشروط به تامین نظر آمریکا شده است.

(نتیجه).

دقت در موارد اجمالی بالا روشن می‌سازد که خطوط قرمز ترسیم‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب و نیز قانون اقدام راهبردی مجلس در مورد رفع تحریم‌های برجامی تامین نشده است.

همه این اقدامات تاسف‌بار ناشی از آن است که مسئولین اصلی مشغول در مذاکرات فعلی وین-یعنی مسئولین کمیته‌های هسته‌ای، تحریم، تصمیم کمیسیون مشترک و ضمیمه بازاجرا- عینا همان مسئولین اصلی تیم مذاکراتی آقای ظریف هستند. به‌طوری که کمیته هسته‌ای به آقای بقایی و کمیته تحریم به آقای سادات‌میدانی و دو کمیته تصمیم کمیسیون مشترک و نیز ضمیمه بازاجرا به آقای صابری انصاری سپرده شده است.

لازم است به رئیس‌جمهور محترم-جناب حجه‌الاسلام دکتر رئیسی- که بحمدالله به صورت جدی در صدد رعایت خطوط قرمز نظام در مذاکرات است، یاد‌آوری شود که برای دست‌یابی به یک توافقی که با رعایت خطوط قرمز نظام بتواند منافع ملت ایران را تامین کند، مستلزم آن است که تغییر فوری در تیم مذاکرات داده شود و از افراد انقلابی و متدین و متعهد به منافع ملت و خطوط قرمز نظام استفاده شود.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

قنات پنهان در زیر خیابان شهر حادثه ساز شد

گزارش تصویری از برگزاری کنکور سراسری گروه آزمایشی هنر در تربت حیدریه

آغاز کنکور سراسری با رقابت 794 داوطلب در گروه آزمایشی هنر در تربت حیدریه

بررسی مرگ‌های زنجیره‌ای در استخرهای ذخیره آب کشاورزی تربت حیدریه

تولید کودهای آلی در شهرستان مه ولات از سویای سوخته

رتبه های زیر هزار کنکور1401 توسط خیر نیک اندیش تربتی بورسیه می شوند

اعتراف زن خائن ر از قتل شبانه مرد مه ولاتی و کارگرش را فاش کرد

بقایای اسکلت 2 انسان در بافت تاریخی کدکن تربت‌حیدریه کشف شد

کشف آتشکده‌ای بزرگ از دورۀ اشکانی و ساسانی در بازه هور رباط سفید

آیا ایران و امریکا به حل و فصل اختلافات نزدیک شده اند؟

پایان اعزام حجاج خراسانی ها از فرودگاه مشهد

زمین لرزه رُشتخوار بدون خسارت بود

تصاویر: «تفرجگاه عینالی» - تبریز

تصاویر: زلزله 6.1 ریشتری در افغانستان

پرداخت 982 میلیارد ریال به مستمری بگیران منطقه تربت‌حیریه

لزوم حفظ جایگاه تربت‌حیدریه به عنوان شهر پیشتاز انقلاب اسلامی

آبی که بر باد رفت، آتشی که دامان خاک را گرفت

کوهنوردان تربت‌حیدریه در سالن فوتسال تمرین می‌کنند

لطفا با مردم صحبت کنید

برگزاری دوره ی مهارتی نگهداری و مراقبت از گیاهان آپارتمانی در مه ولات

تصاویر: افتتاحیه بیست‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان

تصاویر: عشایر منطقه ارسباران

احیای درختان پسته با اجرای طرح سرشاخه کاری در شهرستان خواف

هوشمند سازی فرآیند فروش نان به شهرستان زاوه رسید

کسب رتبه برتر جشنواره خوارزمی توسط هنرمند صنایع‌دستی تربت حیدریه‌‎

کسب 4 مقام کشوری مسابقات قرآن کریم توسط شرکت نفت منطقه تربت‌حیدریه

صرفه‌جویی بیش از 18میلیون لیتر بنزین در منطقه تربت حیدریه

ناایمنی و فاقد تاسیسات اطفای حریق بودن 90 درصد ساختمانهای تربت حیدریه

بازداشت مرتکبین سقط جنین غیرمجاز در شهرک ولیعصر تربت حیدریه

حکم اعدام ضارب 3 روحانی حرم رضوی اجرا شد

پشت پرده متهم کردن روحانی و صالحی به «استنکاف» برجامی

تصاویر: اولین دوره مسابقات بین المللی فرود دقت - مریوان

تصاویر: قبرستانی با نماد‌های چوبی

آغاز فعالیت فروشگاه صنایع‌دستی در شهرستان تربت حیدریه

`تصاویر:برگزاری مسابقات فوتسال جام شهدای محیط بانان در خراسان رضوی و تقدیر از محیط بانان برتر استانی

آغاز پروژه تعویض سنگ‌فرش صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی

قطع برق فرمانداری و تعدادی از ادارات پر مصرف تربت حیدریه

پایان مسابقات فوتسال محیط زیست استان و قهرمانی تیم ترکیبی تربت حیدریه

سرابی به نام رتبه بندی معلمان

هفت خان یا هفده خان دریافت پروانه ساختمانی روستایی در تربت حیدریه

دعوت پینگ پنگ باز خردسال تربت حیدریه به اردوی ملی استعدادیابی /حضور 5 داور تربت حیدریه در تست پیش فصل فوتسال استان

آغاز اجرای برنامه ایمنی آب در شهرستان تربت حیدریه

آیا نگران ظلم 13 ساله به شاهین‌های جامعه مخابرات کشور هم هستید؟

گزارش تصویری از نخستین نمایشگاه گل و گیاه تربت حیدریه

تصاویر: بازارچه خیریه بانوان دیپلمات

جزئیات میزان و زمان واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی 1401

نمایشگاه نقاشی«ماه من» در تربت حیدریه برگزار شد

پایان چهارده ساله " آرزو" / کشف جسد دختر مشهدی غرق در خون

جنجال پادشاه 14 ساله و 2 ملکه زیبایش در ایران !

تصاویر: معارفه «سیدعباس صالحی»، مدیر جدید موسسه اطلاعات