آخرین مطالب

تولد فرزندان معلول در صورت حذف غربالگری سلامت جنین سلامت

تولد فرزندان معلول در صورت حذف غربالگری سلامت جنین

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

فرآیند غربالگری سلامت مادران باردار با هدف تشخیص زودهنگام نقص‌ها و اختلالات کروموزمی و ژنتیکی جنین و پیشگیری از تولد فرزندان معلول از اوایل دهه 80 در ایران آغاز شد و اکنون که حدود 2 دهه از اجرای این طرح می‌گذرد، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال حذف آن هستند.

حذف غربالگری اجباری مادران باردار که طی هفته‌های اخیر در فراکسیون "جمعیت و تعالی خانواده" مجلس شورای اسلامی مطرح شده انتقادات و مباحث بسیار از سوی کارشناسان و پزشکان متخصص این رشته به دنبال داشته است؛ البته به گفته محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد حذف اجباری بودن غربالگری زنان باردار نظر یکی از فراکسیون‌های غیرسیاسی مجلس بوده و این به معنی مصوبه مجلس نیست.

براساس غربالگری سلامت مادران باردار اگر احتمال تولد نوزاد با نقش سندرم داون و اختلالات ژنتیکی در سه ماه اول بارداری تشخیص و محرز شود، اجازه سقط‌ درمانی برای جنین صادر می‌شود.

آمارها بیانگر آن هستند که در سال گذشته حدود  9 هزار سقط‌ قانونی در کشور انجام شده که به اعتقاد کارشناسان این میزان در برابر سقط‌های غیرمجاز رقم اندکی است.

کارشناسان حوزه پزشکی ضمن ابراز نگرانی از تصویب پیشنهاد حذف غربالگری مادران باردار معتقدند این کار نه تنها منجر به افزایش جمعیت نخواهد شد بلکه جامعه را با تولد فرزندان معلول و دچار نقص، درگیر مشکلات و مسائل بسیار دیگر خواهد کرد.

 

حذف غربالگری جنین راهکار افزایش جمعیت نیست

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد در این خصوص گفت: روند افزایش جمعیت سالمندی، مشکل اغلب کشورها است و همه از افزایش نرخ جمعیت و جوان بودن آن حمایت می‌کنند اما راهکار آن حذف غربالگری مادران باردار نیست.

دکتر علی بیرجندی‌نژاد افزود: حذف غربالگری مادران باردار منجر به افزایش جمعیت نمی‌شود بلکه ممکن است به دلیل نگرانی برخی زنان، بارداری مجدد آنان را کاهش دهد که این خود عامل کاهش رشد جمعیت خواهد بود.

وی ادامه داد: غربالگری جنین باعث رشد کمی و کیفی جمعیت کشور می‌شود و به افزایش جمعیت بر اساس حاملگی خودخواسته کمک می‌کند.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: سیاستگذاران باید در زمینه افزایش آمار باروری‌های خودخواسته و همچنین ایجاد شرایط مناسب برای حفظ نخبگان در کشور و عدم مهاجرت آنان فعالیت کنند چرا که سالانه حدود 200 هزار نفر از کشور مهاجرت می‌کنند.

وی افزود: براساس بررسی‌ها مهمترین دلیل سقط‌ جنین، حاملگی ناخواسته است نه غربالگری جنین.

دکتر بیرجندی نژاد ادامه داد: برخی اقدامات عجیبی چون کاهش دسترسی مناسب به وسایل جلوگیری از بارداری ناخواسته را برای کمک به افزایش جمعیت توصیه می‌کنند در حالی که افزایش جمعیت بدین طریق  اقدام هوشمندانه‌ای نیست و در هیچ کشور هم از این روش برای افزایش جمعیت استفاده نمی‌شود.

وی گفت: طبق تحقیقات انجام شده مهمترین دلیلی که منجر به کاهش فرزندآوری خانواده‌ها شده است، مشکلات اقتصادی است که باید در این زمینه کار شود نه اینکه بخواهیم با ممانعت از غربالگری، افراد معلول و ناتوان را به مرحله تولد رسانده و به جمعیت کشور بیفزائیم.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد کمک به باروری زوج‌های نابارور را از دیگر راهکارهای افزایش جمعیت دانست و افزود: در حال حاضر حدود 15 تا 20 درصد زوج‌های ما نابارور هستند که حدود پنج میلیون خانواده را در کشور شامل می‌شود.

 

تصمیم به سقط بر عهده والدین است و اجباری نیست

پزشک فوق تخصص طب مادر و جنین با بیان اینکه اجباری در سقط جنین نیست گفت: هیچگاه براساس نتیجه مشکوک غربالگری اولیه پیشنهاد سقط درمانی ارائه نمی‌شود، چراکه پزشک پس از روش‌های تشخیصی دقیق‌تر و قطعی تصمیم‌گیری می کند، این در حالی است که تصمیم به نگهداری و سقط جنین بر عهده مادر باردار و خانواده اوست و هیچ اجباری در کار نیست.

دکتر سارا میرزاییان افزود: مادران باردار که تشخیص ابتلا به نقص ژنتیکی در جنین آنها محرز شده است، در صورت تمایل به سقط می‌توانند به پزشکی قانونی مراجعه و با نظر سه کارشناس معتمد پزشکی قانونی و طی مراحل سختگیرانه اداری و قانونی مجوز ختم بارداری را که توسط سازمان پزشکی قانونی صادر می‌شود، دریافت کنند.

وی ادامه داد: درصورت ابتلای جنین به ناهنجاری ساختاری یا ژنتیکی و عدم رضایت به ختم بارداری از سوی والدین، آنها از بیماری فرزند خود آگاه شده و ضمن  پذیرش نوزاد مبتلا، در هنگام زایمان از مراقبت‌های ویژه شامل تیم حمایتی، تجهیزات، امکانات و کمکهای احتمالی برحسب نوع بیماری برخوردار می‌شوند.

این پزشک فوق تخصص با بیان اینکه حذف آموزش، غیراخلاقی است گفت: تمام زنان کشور در راستای عدالت اجتماعی حق دارند در مورد غربالگری آموزش ببیند و از روش‌هایی که بیش از سه دهه به منظور ارتقای سلامت مادر، جنین و نوزاد معرفی شده، استفاده کنند.

 

سقط جنین‌های دچار نقص مادرزادی تاثیری در کاهش نرخ رشد جمعیت ندارد

رییس هیات بدوی انتظامی سازمان نظام پزشکی مشهد نیز گفت: قانون سقط درمانی در سال 1384 و براساس فتواهای اخذ شده از مراجع تقلید نظیر رهبر معظم انقلاب، آیت‌الله سیستانی و آیت ‌الله فاضل لنکرانی به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان رسید.

دکتر حمید عطاران افزود: بر اساس این قانون مادر باردار که جنین وی مبتلا به عقب‌ماندگی ذهنی یا ناقص‌الخلقه باشد، درصورتی‌ که به این خاطر دچار عسر و حرج گردد، می‌تواند جنین خود را قبل از چهار ماهگی بارداری سقط نماید.

وی ادامه داد: بدین ترتیب برای مادرانی که به دلایلی نظیر سن بارداری، سابقه فامیلی یا سابقه قبلی از ناهنجاری جنینی یا ازدواج فامیلی، نگران وقوع بیماری‌های جنینی در صورت بارداری بوده و از فرزندآوری اجتناب می‌کردند، دریچه اطمینانی گشوده شد تا با خاطر آسوده‌تر اقدام به بارداری نمایند.

رییس هیات بدوی انتظامی سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: سالانه سقط‌های غیرمجاز بسیار به دلیل بارداری‌های ناخواسته در کشور رخ می‌دهد، لذا سقط‌ جنین‌های ناقص‌الخلقه نه تنها هیچگونه تأثیری در کاهش نرخ رشد جمعیت نداشته، بلکه اغلب این جنین‌ها درصورت تولد، طی سال‌های اولیه زندگی فوت می‌کنند.

وی افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده زنان بارداری که برمبنای معیارهای پزشکی قانونی مشمول سقط ‌درمانی هستند اما بعد از چهار ماهگی جنین مراجعه کرده و راه قانونی برای سقط نداشتند، اغلب اقدام به سقط غیر قانونی کرده و از میان آنها فقط 11 درصد به بارداری خود تا زایمان ادامه داده‌اند.

دکتر عطاران ادامه داد: برخی از مخالفان قانون غربالگری مادران باردار معتقدند نگهداری کودکان ناقص‌الخلقه یا عقب‌مانده ‌ذهنی نظیر سندرم ‌داون مصداق حرج مادر نیست و حرج عبارتست از سختی و مشقت غیرقابل تحمل برای مادر، در حالی که  فقط هشت درصد از مجوزهای سقط مربوط به سندروم داون است و بیشترین آمار سقط مربوط به مشکلات مغز و اعصاب می‌باشد که بسیار شدید و جدی هستند.

وی افزایش آمار معلولیت‌ها و بیماری‌های مادرزادی در جامعه و تحمیل هزینه‌های هنگفت درمان و نگهداری و بازتوانی این افراد به خانواده‌ها و مراکزی همچون بهزیستی، کمیته امداد، سازمان‌های بیمه‌گر و نظایر آن را از تبعات حذف غربالگری جنین عنوان کرد.

رییس هیات بدوی انتظامی سازمان نظام پزشکی مشهد گفت: کمیسیون ویژه جمعیت و تعالی خانواده مجلس شورای اسلامی که پنج نفر از نمایندگان استان خراسان رضوی نیز عضو آن هستند، باید ضمن تأکید بر ابقای ماده واحده قانون سقط درمانی، دستورات لازم برای بازنگری و اصلاح آیین‌نامه‌های مربوط به غربالگری را به وزارت بهداشت بدهند.

 

حدف غربالگری جنین بهره‌هوشی جامعه را کاهش می‌دهد

معاون فنی آموزشی سازمان نظام پزشکی مشهد نیز با بیان اینکه شاهد جنگ علم با شبه علم هستیم گفت: علم، فرضیه، اثبات و قانون دارد اما  شبه علم این روند را طی نمی‌کند، به عنوان مثال شبه علم می‌گوید واکسن نزنید در صورتی که با زدن واکسن بسیاری از بیماری‌ها کنترل و حذف می‌شود.

دکتر اصغر حاتمی افزود: یکی از تبلیغات این است که می‌گویند افراد ناتوان ذهنی هم می‌توانند کار کنند، در حالی که باید آسیب‌های روانی و اقتصادی که به خانواده و جامعه تحمیل می‌شود را باید مد نظر داشت ضمن اینکه در حال حاضر ربات هم می‌تواند کار تکراری و بدون خستگی انجام دهد.

وی با بیان اینکه در برخی کشورها غربالگری مادران باردار رایگان است، ادامه داد: آنها دنبال جمعیت با کیفیت مطلوب هستند و اگر غربالگری را حذف کنیم وجود افراد دارای مشکل در کشور باعث هزینه سربار برای جامعه و خانواده شده و علاوه بر آن بهره‌هوشی متوسط کشور را هم کاهش می‌دهد.

منبع: ایرنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

همایش بین المللی گفتگوهای بینافرهنگی خراسان بزرگ انعکاس جهانی می یابد

بزرگداشت عطار، بزرگداشت نماد شخصیت فرهنگ و هنر ایرانی است

راه اندازی مشاغل متناسب با فرهنگ بومی منطقه توسط کمیته امداد تربت حیدریه

اهداکنندگان خون در ساعات منع عبور و مرور شبانه جریمه نمی شوند

توزیع بیش از 7هزار تن نهاده دامی بین دامداران بخش رخ تربت حیدریه

عجیب‌ترین آداب و رسوم ازدواج در جهان

بر عزم خود برای نامزد نشدن استوارم؛ تداوم فشارها و تهدیدها در این عزم تأثیر معکوس دارد

کرونا اقامه نماز جماعت در صحن‌های مرکزی حرم امام رضا(ع) را متوقف کرد

واکسینه شدن یک هزار و 373 نفر در منطقه تربت حیدریه بر علیه کرونا

267 نفر برای حضور در انتخابات شوراهای اسلامی بخش رخ ثبت نام کردند

کرونای انگلیسی تربت حیدریه را قرمز کرد

افزایش 25 درصدی جمعیت زیرپوشش خدمات تامین ‌اجتماعی در منطقه تربت‌حیدریه

بخشدار بایگ: انتخابات شوراهای اسلامی روستائی در این بخش کاملا رقابتی است

داوطلبی بیش از300 نفر برای انتخابات شوراهای بخش مرکزی تربت حیدریه

گزارش اینترپل از واشنگتن و احضار جوان مشهدی توسط پلیس فتا

احداث هشت کشتارگاه صنعتی جدید در خراسان رضوی

ساخت و سازها و حصارکشی اراضی و باغات روستاها باید با مجوز دهیاری باشد

توزیع 15 هزار جعبه تخم نوغان در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی

اعمال برخورد با تخلفات کرونایی اصناف خراسان رضوی از فردا

افتتاح هشتمین مرکز صادرات فرآورده های نفتی کشور در تربت حیدریه

ثبت نام 5 نفر با مدرک دکتری درانتخابات شوراهای روستایی خراسان رضوی

محافظت کرملین از پوتین در برابر کرونا؛ از قرنطینه صدها خلبان، پزشک و خبرنگار تا انجام وظایف رییس‌جمهوری‌ از سوچی

اصولگرایان و انتخابات 1400؛ عضو جامعه روحانیت: در اکثر کاندیداها شایستگی ریاست‌جمهوری نمی‌بینم

اصلاح طلبان و انتخابات 1400؛ انتقاد شدید سیدحسن خمینی از رد صلاحیت ها و نگاه های تنگ نظرانه / محمد جواد روح: تایید صلاحیت احمدی نژاد دور از واقعیت است

اعلام جریمه عدم ثبت املاک: از قطع یارانه تا محرومیت خدمات بانکی

آغاز مسابقات لیگ دسته یک فوتبال بانوان کشور در تربت حیدریه

حضور حداکثری درانتخابات برگ برنده در مبادلات بین المللی است

کاهش 3 درصدی مصرف انواع فرآورده های نفتی منطقه تربت حیدریه در سال 99

اعلام ممنوعیت ورود خودروهای غیربومی به پنج شهر خراسان ‌رضوی

دو اثر تاریخی تربت‌حیدریه از زلزله اخیر آسیب دید

تماشا کنید: زمزمه احیای برجام، چگونه مخالفان داخلی را هم به فکر مصادره آن انداخت؟

آغاز تصویر برداری فیلم کوتاه «مسیر مبهم» در تربت حیدریه

کرونا به شدت در حال گسترش است، خراسان رضوی روزهای سختی در پیش دارد

وضعیت نامناسب آسفالت جاده روستای رودخانه رخ صدای مردم را در آورده

زلزله شب گذشته در مه‌ولات خسارات جزئی در پی داشت

با نصب 52 کنتورهوشمند بیش از 24 میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شد

احیای قناتهای بخش رخ تربت حیدریه با اجرای پروژه های آبخیزداری

تصاویری از روستای زیبای پلکانی کنگ

تزریق واکسن کرونا به جانبازان شیمیایی و بالای 70 درصد منطقه تربت حیدریه

آخرین روزهای زندگی مظفرالدین‌شاه و نگرانی از روی کار آمدن ولیعهدش محمدعلی شاه:مسلما کاری را که ما کرده‌ایم [امضای مشروطه]این آقا خراب خواهد کرد

امام جمعه تربت‌حیدریه: برای کار فرهنگی باید یک برنامه عمیق و گسترده داشت

کشف و پلمب منزل مسکونی محل انجام تاتو و خالکوبی در تربت حیدریه

معاون اول رییس جمهوری مجتمع فولاد رشتخوار را افتتاح کرد

نظامیان تربت حیدریه روز کاریشان را در سال جدید با شهدا آغاز کردند

اجرای طرح ملی سنجش سواد سلامت ایرانیان در تربت حیدریه

آغاز طرح شکوفایی تولید و اشتغال برتر(شتاب) در شهرستان خواف

کدام سالم ترند؛گوشت‌های گیاهی یا گوشت‌های معمولی ؟

بن بست در برجام در حال شکسته شدن است / آنقدر برجام را کوباندند، آن را از حیز اعتبار در ایران انداختند؛ آخر چرا؟ چرا تیر را به پای خودمان شلیک می کنیم؟

افزایش سنگینی ترافیک در جاده‌های ورودی مشهد در پایان سیزده بدر

باور ایمانی انتظار و ظهور را قربانی هوس های سیاسی تان نکنید