آخرین مطالب

استفاده نادرست از ماسک از کرونا پیشگیری نمی‌کند سلامت

استفاده نادرست از ماسک از  کرونا پیشگیری نمی‌کند

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

آمارها نشانگر کاهش استفاده مردم از ماسک بهداشتی صورت در مشهد و استان خراسان رضوی حکایت دارند.

در حالی که همه پژوهشهای پزشکی بر تاثیر ماسک صورت به عنوان سپر مبارزه با انتقال ویروس همه‌گیر کرونا تاکید دارند و وزارت بهداشت از روند رو به افزایش ابتلاء به این ویروس در مناطق مختلف ایران خبر می‌دهد، آمارها نشانگر کاهش استفاده مردم از ماسک بهداشتی صورت در مشهد و استان خراسان رضوی حکایت دارند.

بر اساس توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک یکی از راهکارهای مقابله با انتقال ویروس کرونا و همه‌گیری آن در بین افراد جامعه عنوان شده است.

در حال حاضر استفاده از ماسک در خیابانها و فضای عمومی شهر تهران اجباری شده است و ستاد ملی پیشگیری و مقابله با کرونا به دنبال برخوردهای قانونی برای کنترل افرادی است که از ماسک استفاده نمی‌کنند.

بر طبق مصوبه ستاد استانی پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، کاربرد ماسک از 15 تیرماه امسال در ادارات و اماکن عمومی استان خراسان رضوی هم اجباری شد که این موضوع استفاده از ماسک در بین شهروندان را بر اساس گزارش‌های رسمی مسوولان به طور میانگین در کلانشهر مشهد تا 80 درصد و در کل استان به حدود 70 درصد رساند و به تبع آن در بازه زمانی مربوطه میزان شیوع کرونا در استان نیز سیر نزولی به خود گرفت.

این در حالی است که اکنون استفاده از ماسک در مشهد و استان خراسان رضوی بر طبق اعلام مسوولان بهداشتی رو به کاهش است و مسوولان نسبت به خطر فراگیری کرونا با توجه به کاهش استفاده از ماسک هشدار می‌دهند.

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، هر فرد آلوده به ویروس کرونا در صورت نداشتن ماسک می‌تواند زنجیره‌ای از انتقال بیماری را به راه بیندازد به طوری که می تواند450 نفر را به این ویروس آلوده کند.

 

استفاده دو نفر از ماسک خطر انتقال کرونا را تا 98 درصد کاهش می دهد

سخنگوی ستاد مقابله و پیشگیری از کرونا در استان خراسان رضوی گفت: بر طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت اگر از دو فرد در ارتباط با هم، یکی از آنها از ماسک استفاده کند و دیگری ماسک نداشته باشد خطر انتقال بیماری تا 95 درصد کاهش می‌یابد اما اگر هر دو نفر از ماسک استفاده کنند خطر انتقال بیماری تا بیش از 98 درصد کاهش می‌یابد.

دکتر محمد حسین بحرینی افزود: کرونا با هیچ کس شوخی ندارد  و اگر رفتار مردم در مواجهه با این بیماری تغییر نکند، روزهای تلخ و سختی را پیش رو خواهیم داشت.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشهد و خراسان رضوی وضعیت خوبی ندارند و همچنان شرایط قرمز را طی می‌کنند، بنابراین آمار مراجعان  سرپایی، بستری  جدید و بستری کلی بیمارستانها و تعداد فوتی‌ها در این استان در حال افزایش است.

او اضافه کرد: در شرایط کنونی استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی بیش از هر زمانی مورد تاکید است و از هموطنان تقاضا داریم  به مشهد مقدس سفر نکنند و از راه دور و از داخل منازل ارادت خود را به ساحت امام مهربانی‌ها نشان دهند.

 

65 درصد شهروندان مشهدی ماسک می‌زنند

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری مشهد هم در این خصوص گفت: بر اساس آخرین ارزیابی صورت گرفته هم‌اینک 65 درصد شهروندان مشهدی هنگام حضور در اماکن عمومی نظیر ادارات، بازارها و دیگر اماکن ماسک بهداشتی بر صورت دارند.

احمد ریواده افزود: این آمار نشانگر مطلوبیت گرایش آگاهانه عمومی شهروندان نسبت به ضرورت استفاده از ماسک بهداشتی برای پیشگیری از انتقال ویروس همه‌گیر کرونا و مقابله با شیوع آن در این شهرستان است که البته باید میزان استفاده از ماسک در بین مردم افزایش یابد.

وی ادامه داد: دلایل اجتماعی و اقتصادی باعث شده بخشی از جامعه از این وسیله حفاظتی در برابر شیوع کرونا استفاده نکنند ولی در واقع این افراد نیز به استفاده از ماسک تمایل دارند اما امکانات لازم را در اختیار ندارند.

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری مشهد گفت: بر اساس بررسی های انجام شده 83 درصد مردم در آئین های سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در مشهد از ماسک استفاده می‌کنند اما متاسفانه این فرهنگ بهداشتی در برخی اماکن عمومی و به ویژه بازارها رعایت نمی‌شود.

ریواده افزود: مشکل فرهنگی استفاده از ماسک مربوط به بازارها و تجمعات مردمی در اماکن تجاری و برخی ادارات و دستگاههای اجرایی است که این مهم از سوی برخی کسبه و مردم این اماکن مورد توجه قرار نمی گیرد لذا نیازمند فرهنگ‌سازی در این خصوص هستیم.

 

استفاده نادرست از ماسک از  کرونا پیشگیری نمی‌کند

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه گفت: استفاده از ماسک برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و آنفلوآنزا موثر است و اگر مردم استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را در سبک زندگی خود قرار دهند به این دو بیماری مبتلا نخواهند شد.

دکتر رمضان میرزایی افزود: در روزهای بحرانی کرونایی استفاده صحیح از ماسک همواره مورد تاکید بوده و ماسک باید از زیر چانه تا بالای بینی را به‌صورت کامل بپوشاند و قسمت فلزی بالای ماسک باید روی بینی مماس شود تا فضای لازم به‌صورت کامل پوشانده شود و کوچکترین فضایی جهت ورود ویروس و آلودگی از سمت دهان و بینی وجود نداشته باشد.

وی اضافه کرد: یکی از روش‌های نادرست رایج در استفاده از ماسک پوشاندن دهان و باز گذاشتن بینی است که اگر ویروس و آلودگی‌ در محل باشد بلافاصله به آن فرد منتقل می‌شود و یا اگر آن فرد ویروس و آلودگی در بدنش داشته باشد از راه بینی به حاضران در آن مکان انتقال می دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ماسک اِن 95 ویژه کادر درمانی است و افراد عادی نباید از آن استفاده کنند همچنین نحوه استفاده آن با ماسک سه لایه متفاوت است و باید کش‌های بالا و پایین آن محکم بسته شود تا هیچ گونه فضایی برای انتقال ویروس و آلودگی از راه دهان و بینی نباشد.

میرزایی با اشاره به نقش ماسک در پیشگیری از بیماری کرونا افزود: اگر فرد بیمار از ماسک استفاده نکند و فرد سالم از ماسک استفاده کند تا 70 درصد موجب انتقال ویروس می‌شود و اگر فرد بیمار از ماسک استفاده کند و فرد مقابل نه، خطر انتقال به پنج درصد کاهش می یابد و اگر دو نفر استفاده کنند خطر انتقال به یک و نیم درصد خواهد رسید.

 

در صورت بی توجهی به ماسک روزهای سختی را پیش رو خواهیم داشت

سرپرست استانداری خراسان رضوی نیز معتقد است: اگر رفتار مردم در قبال برخورد با این ویروس منحوس تغییر محسوسی پیدا نکند و میزان استفاده از ماسک کاهش یابد شاهد روزهای سخت و نفسگیری خواهیم بود.

حسن جعفری با بیان این که کادر درمان به اندازه کافی خسته و فرسوده شده اند افزود: برای این که شاهد اوجگیری شیوع ویروس کرونا نباشیم و زنجیره انتقال آن قطع شود باید مردم بیش از پیش نکات و دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی گرفته و سرلوحه رفتار شخصی و اجتماعی خود قرار دهند.

این در حالی است که سازمان غذا و دارو در روزهای اخیر با صدور بخشنامه ای بر عرضه ماسک توسط داروخانه ها با قیمت مصوب  تاکید کرده است.

رییس انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: در حال حاضر بدون هیچ ضابطه‌ای انواع ماسک‌ها با قیمت‌های متفاوت و کیفیت‌های نامناسب در بازار به فروش می‌رسد.

دکتر علیرضا شهریاری افزود: در بخشنامه اخیر سازمان غذا و دارو به داروخانه‌های کشور، قیمت ماسک حداکثر 13 هزار ریال مصوب شده است در حالی که تهیه ماسک با کیفیت مناسب با این قیمت امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: ارائه ماسک با کیفیت با قیمت مصوب شده توسط داروخانه‌ها میسر نیست و ماسکی هم که کیفیت لازم را ندارد از بیماری کرونا پیشگیری نخواهد کرد.

رییس انجمن داروسازان خراسان رضوی گفت: اعلام قیمت مصوب ماسک طبق بخشنامه اخیر سازمان غذا و دارو حاصلی جز قرار گرفتن مردم در برابر داروخانه‌ها نخواهد داشت و یک اقدام غیر کارشناسی است که بی اعتمادی مردم به داروخانه‌ها را به عنوان متولی ارائه محصولات سلامت محور در پی دارد.

80 درصد جمعیت 6 میلیون و 400 هزار نفری استان خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند و به بقیه این جمعیت توسط سایر دانشکده ها و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه، تربت‌جام و نیشابور خدمات‌رسانی می‌شود.

منبع: ایرنا


http://https//t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هدف؛ تخریب پل‌های احتمالی پیش رو! / مدعیان غیب گویی که آن 4 ترور را فراموش کرده‌اند

با جایگزین شدن سوخت سی ان جی مصرف بنزین در منطقه تربت حیدریه 20 درصد کاهش یافت

آغاز عملیات بهسازی آسفالت محور تربت حیدریه – رشتخوار

بعضی دوستان به امریکا «گرا» می دهند که با ما بهتر می توانید کار کنید / خبرش را بهم می دهند که دوستان به امریکا گفته اند این ها در قدرت نمی مانند و قدرت این ها چند روزه است / صراحتا گفته اند اگر ترامپ انتخاب می شد، پیروزی ما در انتخابات 1400 قطعی بود/

پشت پرده ترور شهید فخری زاده توسط اسرائیل چیست؟ / ایران باید چگونه با این موضوع برخورد کند؟

پرخاشگری و قتل به جای گفتگو! جای خالی آموزش مهارتهای زندگی

بیماران دیابتی منطقه تربت حیدریه دیگر نگران تهیه انسولین نباشند

چهارشبکه جدید تلویزیونی در تربت حیدریه قابل دریافت شد

کیوسک‌های مطبوعاتی شهر مشهد ساماندهی می شوند

توزیع 40 هزار کیلو گوشت منجمد مرغ در تربت‌حیدریه

مشاورین املاک منفعت طلب عامل شکل گیری محدوده های شهری بد قواره هستند

پیکر پزشک متخصص شهید مدافع سلامت در تربت‌حیدریه تشییع شد

کشت چغندرقند در افغانستان برای خراسان رضوی صرفه اقتصادی دارد

آیا 20 سال برای بازگشایی یک خیابان کافی نیست؟!!

آقای علی عسکری! بیش از این با خودتان و مردم شوخی نکنید

بارش برف پاییزی منطقه رخ تربت حیدریه را سفید پوش کرد

محموله 3 هزار کیلوگرمی پنیرغیرقابل مصرف در تربت حیدریه معدوم شد

بهره برداری از مخزن اکسیژن 20 تنی در بیمارستان نهم دی تربت حیدریه

نخستین عمل کارگزاری دریچه قلب بدون جراحی در مشهد انجام شد

پزشک متخصص مغز و اعصاب دومین شهید مدافع سلامت تربت حیدریه

چرا کیهان نگران است آب در دل روسیه تکان نخورد؟

آغاز مرمت اضطراری مجموعه‌های تاریخی سیجاوند و برج جلال خواف

نماینده مجلس: بخش بایگ تربت‌حیدریه نگین گردشگری خراسان رضوی است

قاتل نامرئی جان یازده نفر را در خراسان رضوی گرفت

کسب دیپلم افتخار جشنواره سراسری عکس آدا توسط هنرمند عکاس تربتی

26 مرکز نیکوکاری روستایی در تربت حیدریه تاسیس می شود

بایدن چگونه پیروز انتخابات آمریکا شد؟

خراسانیها بازهم در خرید کتاب رکوردزنی کردند

طرح منع ورود خودروهای غیر بومی در تمامی شهرهای خراسان رضوی اجرا می‌شود

خیابان های اصلی و فرعی زادگاه استاد محمد قهرمان به نام وی نامگذاری شد

حدود سه هزار عنوان کتاب در خراسان رضوی مجوز نشر گرفت

اجرای هفت رزمایش همزمان با هفته بسج در تربت‌حیدریه

بودجه شهرداری890 میلیارد ریال ، بدهکاری 3 هزار میلیارد ریال

بودجه شهرداری890 میلیارد ریال ، بدهکاری 3 هزار میلیارد ریال

تیم فوتسال جوانان تربت حیدریه به مرحله کشوری راه یافت

کشته و زخمی شدن بیش از 13 هزار نفر طی ششماه در تصادفات خراسان رضوی

بارش برف و باران در خراسان رضوی شدت می‌گیرد

تشییع پیکر شهید مدافع سلامت در تربت‌حیدریه

افتتاح دومین داروخانه مرکزخدمات جامع سلامت در رباط سنگ رخ

بخشدار رخ: عملکرد دهیاران بر اساس عمل به توصیه های ستاد کرونا ارزیابی می شود

اهدای هشت دستگاه تبلت هوشمند به دانش آموزان محروم بخش رخ تربت حیدریه

یارانه خرید کتاب در مشهد400 درصد افزایش یافت

هزار و 214 کودک یتیم و تربت حیدریه چشم انتظار حمایت نیکوکاران

شناسایی 630 مبتلای قطعی کرونا طی یک هفته‌ در تربت حیدریه

افزایش دوبرابری پذیرش دانشجو در آموزشکده فنی و حرفه ای تربت حیدریه

هشدار دامپزشکی بخش رخ تربت حیدریه در مورد شیوع تب برفکی

فروش300 میلیون تومان کتاب در خراسان رضوی

بند خاکی کدکن بزودی بهره برداری می شود

توزیع بیش از 107 هزار پرس غذای گرم بین آسیب دیدگان کرونا در تربت حیدریه

430 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای 38 طرح سرمایه‌گذاری در تربت حیدریه