آخرین مطالب

59 سال پیش؛ جنجالی که خبر ساخت یک فیلم درمورد پیامبر (ص) در ایران ایجاد کرد؛ از تحصن و تجمع تا سفر مقام امنیتی به ایتالیا اجتماعی

59 سال پیش؛ جنجالی که خبر ساخت یک فیلم درمورد پیامبر (ص) در ایران ایجاد کرد؛ از تحصن و تجمع تا سفر مقام امنیتی به ایتالیا

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت:http://www.navidtorbat.ir
فلسفی: «تهیه فیلم از زندگانی انبیا حرام است، خواه این فیلم را از زندگانی حضرت مسیح و یا حضرت سلیمان تهیه کنند و یا زندگانی پیغمبر اسلام، منتهی، چون دفاع از نبی اکرم و شئون اسلام بر مسلمانان لازم است ما شدیدا به این کار اعتراض می‌کنیم و گرنه تهیه فیلم از زندگانی هر پیغمبری از نظر ما حرام می‌باشد... نمی‌شود تحمل کرد که پیغمبر آسمانی در محیطی ظاهر شود که عربده و چاقوکشی و شهوت و بی‌عفتی ظاهر می‌شود.»

در اواخر شهریور 1340 خبری در برخی نشریات ایرانی منتشر شد مبنی بر این‌که یک شرکت فیلم‌سازی در ایتالیا تصمیم به ساخت فیلم زندگانی پیامبر اسلام (ص) دارد. این خبر موجب واکنش علمای بزرگ و بازاریان در ایران شد، کار تا جایی بالا گرفت که روز شنبه یکم مهرماه 1340 جلسه‌ای به اعتراضی در منزل آیت‌الله سید محمد بهبهانی در تهران تشکیل شد و در نتیجه این جلسه وزارت خارجه توضیحی مبنی بر پیگیری موضوع ارائه کرد. محمدتقی فلسفی نیز که به عنوان سخنران جلسه را به دست گرفته بود از اساس «تهیه فیلم از زندگی انبیا حرام است».

در این جلسه عده‌ای از علما از جمله آیت‌الله حاج شیخ بهاءالدین نوری، آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا تنکابنی و آیت‌الله حاج شیخ شریعتمدار رفیع و عده‌ای از روحانیون و طلاب علوم دینی، تجار و بازاریان و اعضای انجمن دوستان و مخبرین جراید داخلی و خبرگزاری‌های خارجی حضور داشتند.

در ابتدای جلسه آیت‌الله بهبهانی اظهار داشت: «مسائل و مطالب گفتنی بسیار است، اما این جلسه فقط به لحاظ اعتراض در مورد فیلمی است که می‌خواهند از زندگی حضرت رسول (ص) تهیه کنند و مطالب دیگر مطرح نیست، برای طرح مسائل دیگر البته وقت بسیار است. در خصوص فیلم و اعتراض جامعه روحانیت هم آقای فلسفی صحبت خواهند کرد.» (اطلاعات، شنبه اول مهر 1340).

سپس محمدتقی فلسفی ضمن بیاناتی مشروح، درباره علت اعتراض شدید جامعه روحانیت و مردم ایران به تهیه فیلم زندگانی حضرت رسول (ص) گفت:

«تهیه فیلم از زندگانی انبیا حرام است، خواه این فیلم را از زندگانی حضرت مسیح و یا حضرت سلیمان تهیه کنند و یا زندگانی پیغمبر اسلام، منتهی، چون دفاع از نبی اکرم و شئون اسلام بر مسلمانان لازم است ما شدیدا به این کار اعتراض می‌کنیم و گرنه تهیه فیلم از زندگانی هر پیغمبری از نظر ما حرام می‌باشد. پیغمبران دو جنبه دارند: یک جنبه بشری که زندگانی عادی آن‌هاست و به حکم بشر بودن مثل زندگی دیگران است و یک جنبه معنوی و نبوت که به زبان و قلم و عکس و نقاشی و فیلم درنمی‌آید به عبارت دیگر "یدرک ولا یوصف" است. حساب زندگی سطحی انبیا ربطی به آن زندگی معنوی ندارد و قابل فیلم‌برداری و بیان و نقاشی نیست و به نظر من کسی که می‌خواهد از زندگی انبیا فیلم بردارد و آن‌ها را به دو ساعت فیلم و نمایش تنزل بدهد به شرف بشریت توهین کرده است. یکی از مضار این کار این است که روحانیت تنزل داده می‌شود. فیلم‌برداری از زندگی پیغمبر مقام شامخ او را تنزل داده است.

نکته دوم این است که نبوت مقدس است در حالی که سینما جنبه تفریح و شهوت دارد. کسی که بدن لخت می‌خواهد ببیند و یا قدرت فلان ورزشکار را تماشا کند می‌رود سینما، اما آیا اگر کسی بخواهد تقوی و ایمان را ببیند باید به سینما برود؟ نمی‌شود تحمل کرد که پیغمبر آسمانی در محیطی ظاهر شود که عربده و چاقوکشی و شهوت و بی‌عفتی ظاهر می‌شود.

نکته سوم این‌که چرا می‌خواهند دین را هم آلت مادیت کنند؟ بگذارید انبیا در حریم خودشان بمانند. این جنایت است که انبیا آلت شوند تا فلان موسسه فیلم‌برداری فلان قدر پول گیرش بیاید. آیا این صحیح است که برای کاسبی کردن حریم و پناهگاه بشریت را از بین ببریم. زمامداران آن قسمت از دنیا که خدا را قبول دارند نباید اجازه دهند انبیا را روی پرده سینما بیاورند و کاخ ایمان را ویران کنند. این کار به نفع دنیای مادی است.» (اطلاعات، شنبه اول مهر 1340).

تحصن در قم

در میان صحبت‌های فلسفی ناگهان از قم خبر رسید که شماری از اهالی در تلگرافخانه شهر جمع شده و قصد دارند با آیت‌الله بهبهانی صحبت کنند؛ بنابراین سید جعفر بهبانی، فرزند آیت‌الله بهبهانی، تلفنی با قم صحبت کرد و به آن‌ها اطمینان داد که جامعه روحانیت پیگیر ماجراست و نیازی به تحصن نیست و از تحصن‌کنندگان خواست به سر کار خود برگردند.

رئیس سازمان امنیت شخصا به ایتالیا می‌رود!

پس از پایان تماس با متحصنین در تلگرافخانه قم، فلسفی در ادامه سخنان خود به نامه مهمی اشاره کرد که از طرف تیمسار پاکروان، معاون نخست‌وزیر و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور برای آیت‌آلله بهبهانی رسیده بود، پاکروان در آن نامه به آیت‌الله اطلاع داده بود که برای جلوگیری از تهیه فیلم شخصا به ایتالیا می‌رود.

فلسفی در واکنش به نامه پاکروان گفت: «این امر موجب خوش‌وقتی ماست و با روابط حسنه ایران و ایتالیا حتما نتیجه مثبت گرفته می‌شود. صحبت این نیست که در تهیه فیلم از زندگانی حضرت رسول اکرم تحریف نشود بلکه اصلا تهیه چنین فیلمی ناپاکی و خیانت است.» وی سپس با اشاره به نامه دیگری که برای سفارت ایتالیا ارسال شده بود، اظهار داشت: «نامه‌ای نوشته شده که نسخه‌ای از آن برای سفارت ایتالیا و نسخه دیگر برای سفارتخانه‌های اسلامی فرستاده شده است. مصلحت نیست دولت ایتالیا صد‌ها میلیون مسلمان را بی‌جهت با خودش دشمن کند، همچنین نامه‌ای برای شیخ محمود شلتوت، رئیس جامعه الازهر فرستاده می‌شود و الان هم خبر رسیده است که در مصر هم این موضوع انعکاس شدید داشته است. این مجلس برای این منعقد شده که نظر روحانیون که نظر مردم ایران نیز هست در این مورد منعکس شود، تجار هم طوماری در این باره تهیه کرده‌اند که به عنوان دولت و سفرای دول اسلامی ارسال شود.» (اطلاعات، شنبه اول مهر 1340).
این جلسه اعتراضی در ساعت ده و نیم صبح پایان یافت.

توضیح وزارت امور خارجه

به دنبال جلسه منزل آیت‌الله بهبهانی، وزارت خارجه توضیحی را درخصوص ساخت فیلم مذکور ارائه کرد که به مخالفان تهیه فیلم اطمینان می‌داد پیگیر ماجراست، این توضیح نیز در روزنامه اطلاعات همان روز به این شرح منتشر شد:

«اخیرا در برخی از جراید راجع به تهیه فیلمی از زندگانی حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه و اله و سلم در ایتالیا خبری انتشار یافته است لزومان به اطلاع عموم می‌رساند که در این باره چندی قبل به سفارت کبرای ایران در رم دستور داده شده بود که در چگونگی انجام این کار مراقبت نمایند و بار دیگر نیز دستور موکدی در این باب صادر شد که توجه و مراقبت بیش‌تری معمول دارند.»

منبع: انتخاب
http://https//t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

دختر خردسال تربتی برگزیده دومین جشنواره ملی شاهنامه‌خوانی

وضعیت بحرانی و بسیار خطرناک کرونا در 7 شهرخراسان رضوی

انتخابات شورای دانش آموزی تربت حیدریه در فضای مجازی برگزار می شود

آغاز ثبت‌نام طرح پاییزه کتاب 99 در خراسان رضوی

خبرها و رویداد های 24 ساعت گذشته: انتقاد صریح رهبری از اقدام برخی‌ در برخورد با دولت و توهین به رئیس جمهور / افشاگری علی مطهری از پشت پرده تعطیلی هشتم ربیع الاول/ترامپ رای خود را به صندوق انداخت:

طرح هادی و بهسازی روستای سلطان آباد رخ به پایان رسید

انتشار292 عنوان کتاب در مهرماه جاری در خراسان رضوی

تصاویری از مزارع زعفران( طلای سرخ) در بخش رخ تربت حیدریه

تصاویری از نورپردازی متفاوت ضریح امام رضا(ع)

مرگ مشکوک یک خانواده سه نفره در مشهد

نمایشگاه مشترک کشفیات میراث فرهنگی و نیروی انتظامی در تربت‌حیدریه برپا شد

80تخت به بیمارستان آموزشی درمانی نهم دی اضافه می شود

کرونا مه ولات را قرمز کرد

تصاویر: زینب 7 ساله ، ملکه قلعه باستانی شوش

عدم هماهنگی کوچ دام علت شیوع بیماری های واگیر در بخش رخ است

کشف بیش از 1300 کیلوگرم کله پاچه غیر بهداشتی از سردخانه یک منزل در تربت حیدریه

ظرفیت تخت‌های بیماران کرونایی تربت حیدریه تکمیل شد

باشگاه سوارکاری و مدرسه کشتی در تربت‌حیدریه افتتاح شد

تصادف درمحور رشتخوار- تربت حیدریه هشت مصدم برجای گذاشت

پویش ملی نامه‌ کودکان به نویسند گان محبوب

سلامت و بهداشت روان مدارس در گرو رفع کمبود مشاوران و مراقبین سلامت است

«اسارت دختر خورشید» در تربت حیدریه به صحنه رفت

با کمبود 19 هزار معلم در مدارس استان مواجه هستیم

پیش بینی افزایش دوبرابری تولید ذرت علوفه‌ای در تربت‌حیدریه

قیمت نان در نانوایی های پروانه دار افزایش نیافته است

تکذیب ارتباط دریافت ورودیه آرامگاه فردوسی با مقبره مرحوم شجریان

ایجاد اشتغال در مناطق محروم از مهمترین اولویت‌هاست

نگاهی به 5 قرن هنر خوشنویسی در تربت‌حیدریه

جناب رحیم‌پور، جناب ذوالنور! به مردم آدرس غلط ندهید

اگر قرار به عقوبت باشد، حضرات شورای نگهبان اولی هستند تا رای دهندگان

افزایش 52 درصدی کشفیات موادمخدر در تربت حیدریه

آغاز فعالیت بزرگترین بازارچه خرید وفروش زعفران کشور در تربت‌حیدریه

زنان در مقابل کرونا آسیب پذیر ترهستند

استفاده نادرست از ماسک از کرونا پیشگیری نمی‌کند

واقعا مردم چه می خواهند مذاکره یا ادامه تحریمها

دکترغلامعباس توسلی پایه گذار کرسی جامعه شناسی ایران درگذشت

آمار مبتلایان به کرونا در تربت حیدریه صعودی شد

از 45 هیات ورزشی تربت حیدریه تنها 35 هیات فعال هستند

ساخت دستگاه خودکار ضدعفونی دست توسط یک هنرستان در رشتخوار

کشف 5 کیلوگرم هروئین از معده چهار قاچاقچی در رشتخوار

نخستین کانون یادگیری و ترویجی کشاورزی در بخش رخ تربت‌حیدریه افتتاح شد

از کلیه طرح‌های سرمایه گذاری که موجب رفع بیکاری شود حمایت می کنیم

ساخت دستگاه پرینتر سه بُعدی و ترانسفورماتور ولتاژ بالا در دانشگاه تربت حیدریه

انتقاد تند مسیح مهاجری از امام جمعه تهران: عادت زشتی است که دیواری از دیوار مردم کوتاه‌تر پیدا نمی کنند؛ کرونا را نتیجه گناه مردم می‌دانند

گزارشی از گرامیداشت آنلاین روز حافظ در تربت حیدریه

عدم اعتبار کافی برای پوشش پروتکل های بهداشتی 10 هزار واحد آموزشی استان

با کاهش شدید ذخایر خونی مواجه هستیم

ما نایب الزیاره ایم ؛به مشهد سفر نکنید!

جنجال در هیئت فوتبال تربت حیدریه

گاهی آن‌قدر می‌خواندم که دیگر نمی‌توانستم حرف بزنم / خیلی متاسف شدم وقتی دیدم یک روستایی به جای ترانه های روستای خودش، ترانه های «جاز» رادیو را می خواند