آخرین مطالب

آغاز کوچ پاییزه عشایر خراسان رضوی استانی

آغاز کوچ پاییزه عشایر خراسان رضوی

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

مدیر کل امور عشایر خراسان رضوی از آغاز کوچ پاییزه عشایر این استان خبر داد.

محمد نبوی فرد گفت: با آغاز فصل سرما و زایش تدریجی دام به منظور تامین علوفه مورد نیاز ، کوچ پاییزه عشایر این استان همانند سنوات گذشته آغاز شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از یک و نیم درصد جمعیت ایران را عشایر تشکیل می‌دهند افزود: 35 طایفه عشایری با هفت هزار و پنج خانوار و بیش از 35 هزار نفر جمعیت در 13 شهرستان خراسان رضوی پراکنده‌اند که 60 درصد مراتع استان را در اختیار دارند.

وی ادامه داد: عشایر استان دارای پنج زیست بوم در73 سامانه بوده و در 364 محله عشایری مستقر هستند.

نبوی فرد گفت: مشهد، کلات، سرخس، چناران، قوچان، درگز، نیشابور، سبزوار، خوشاب، خواف، کاشمر، خلیل آباد و بردسکن از شهرستان‌های دارای عشایر این استان می‌باشند.

وی افزود: 995 هزار واحد دامی در اختیار عشایر خراسان رضوی است که این تعداد 15 درصد دام استان را تشکیل می‌دهد و بیش از 10 درصد گوشت قرمز استان معادل 12 هزار تن، 17 هزار تن فرآورده دامی شامل شیر، روغن، پشم، کرک و کود حیوانی و 42 هزار متر مربع صنایع دستی توسط عشایر استان تولید می‌شود که نقش بسزایی در اقتصاد خراسان رضوی دارد.

وی اظهار داشت: عشایر برون کوچ شامل تعدادی از عشایر شهرستان قوچان با 450 خانوار و بیش از 58 هزار راس دام که در فصل قشلاق به شهرستان مراوه تپه در استان گلستان و تعداد 270 خانوار از عشایر طایفه ایلخانی شهرستان بردسکن با بیش از 30 هزار راس دام به شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی، تعدادی از عشایر خواف به شهرستان زیرکوه در استان خراسان جنوبی و تعدادی از عشایر شهرستان سبزوار به شهرستان شاهرود در استان سمنان کوچ می کنند.

وی گفت: عشایر درون کوچ نیز شامل تعدادی از عشایر شهرستان‌های قوچان، چناران، نیشابور و مشهد هستند که در مناطق قشلاقی استان در شهرستانهای سرخس، کلات و حوزه شهرستان مشهد (میامی) مستقر می‌گردند.

نبوی فرد با اشاره به عمده‌ترین فعالیت و خدمات‌رسانی به عشایر استان از سوی اداره امور عشایر به ویژه در زمان کوچ افزود: عمده فعالیت‌ها و خدمات به عشایر استان شامل آبرسانی سیار با تانکر (سالانه 70 هزارمترمکعب)، بهسازی چشمه، بهسازی قنوات، احداث بند خاکی برای تامین آب شرب انسان و دام و سالانه دو نوبت بازگشایی، تسطیح  و مرمت 3600 کیلومتر راه‌های عشایری، تأمین علوفه دام و ارزاق عمومی عشایر و تامین سوخت آنان می‌باشد.

وی اظهار داشت: بارزترین مشخصه ایلات و عشایر شیوه زیست آنان است که بر خلاف یکجانشینان روستایی و شهری, در کوچ و نقل و انتقال دایمی سیاه چادرها و دام‌های خود هستند بنابراین همه ساله با تدابیر اتخاذ شده و در راستای آیین نامه ساماندهی عشایر و تکلیف دستگاه‌ها مبنی بر ارائه خدمات در زمان کوچ و استقرار عشایر در مناطق عشایری، هماهنگی لازم با دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌های بهداشتی و درمانی، تعلیم و تربیت، واکسیناسیون، جلوگیری از تخریب مراتع و ایلراه‌ها و امنیت مسیر کوچ  صورت می‌گیرد تا عشایر حین کوچ خدمات لازم را دریافت نمایند و با فراغ بال به کوچ خود بپردازند. همچنین شبکه های تعاونی عشایری در استان نیز برای رفع دغدغه تامین علوفه، مایحتاج ضروری و سوخت برنامه ریزی لازم را انجام می‌دهند.

نبوی فرد ادامه داد: به همین منظور از ابتدای امسال تا کنون 40 هزار تن علوفه و 1950 تن آرد بین عشایر توزیع شده و این روند درماه‌های باقیمانده سال نیز با توجه به حضور در قشلاق و نیاز بیشتربه خدمات ادامه خواهد داشت.

وی به تعامل سایر دستگاه‌ها با اداره کل امور عشایر در خصوص ساماندهی عشایر اشاره کرد و گفت: از زمان تصویب آیین نامه ساماندهی عشایر تاکنون، خدمات بسیار ارزشمند و قابل توجهی توسط دستگاه‌های اجرایی به عشایر ارائه شده است که شایسته تقدیر می‌باشد. همچنین از دستگاه‌های اجرایی تقاضا داریم همچون سنوات گذشته خدمات لازم را به عشایر در حین کوچ  و در زمان استقرار در مناطق عشایری قشلاق و ییلاق ارائه نمایند.

وی افزود: ساماندهی تولیدات عشایری، توسعه خدمات زیربنایی، بیمه اجتماعی عشایر، هویت گذاری دام سبک و بیمه اجباری دام عشایر و هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی در ارائه خدمات مناسب به عشایر از اهم برنامه‌های در دست اجرای این اداره کل است.

زمان حضور عشایرخراسان رضوی در مناطق قشلاق بر اساس شرایط آب و هوایی پنج ماه است و زمان کوچ پائیزه عشایر از اواسط آبان ماه آغاز می‌شود که تا اواخر فروردین ماه سال بعد در مناطق قشلاق استقرار می‌یابند و سپس از اوایل اردیبهشت ماه از مناطق قشلاق به سمت ییلاق کوچ می‌کنند. 

جمعیت عشایری خراسان رضوی کمتر از یک درصد جمعیت 6 میلیون و 400 هزار نفری این استان است اما 15 درصد دام منطقه در اختیار آنهاست.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

اطلاعات آمدنیوز از مشهد می آمد؟ / یارانه جدید در راه است؟ / فیلترشکن های قانونی در راهند / شنود برای پیدا کردن خطا؟ / اظهارات روحانی درباره مزایای ادامه برجام تا یک سال آینده / جزئیات کشف دومین میدان بزرگ نفتی کشور / کنایه سرلشگر باقری به سخنان روحانی

تحول بنیادین در آموزش و پرورش با مدرسه محوری محقق می‌شود

راه اندازی بورس کالای پسته مه ولات

حجم خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی از شش تن گذشت

دانش آموزان خراسان رضوی 32 مدال در المپیادهای علمی کشور کسب کردند

سه هزار لیتر الکل غیرمجاز در مشهد کشف شد

بدهی 250 میلیارد ریالی شهروندان تربت حیدریه به شهرداری

برداشت وفرآوری زعفران از سال آینده مکانیزه و ماشینی می شود

برگزیدگان پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه شناخته شدند

یاقوت سرخ مه‌ولات این روزها حال خوشی ندارد

هیات سازمان بازرسی در مجموعه فرهنگی شهرآرا مستقر شد

برداشت زعفران ترافیک محور زاوه به تربت حیدریه را سنگین کرد

شناسایی8500 بیمار دیابتی در شهرستان تربت حیدریه

تصادف پژو و پراید 6 مصدوم برجای گذاشت

علی مطهری: موسوی خوئینی‌ها پیش امام رفت و گفت مخالفت شما با تسخیر سفارت آمریکا آثار بدی دارد و شور انقلاب را می‌خواباند / اگر شهید مطهری بود امام را منصرف می‌کرد

روحانی: فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بر می‌داریم؛ این گام تحت نظر آژانس است

13 مرکز کار خرید زعفران تولیدی در رشتخوار را بر عهده دارند

تابلو های معابر سطح شهر به نام شهدای هر محله مزین می شود

راهپیمایی 13 آبان در تربت حیدریه برگزار شد

نمایشگاه کتاب مشهد کمبود زیر ساخت های فرهنگی شهرستانها را رفع می کند

شب فرهنگی تربت حیدریه در نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد برگزار شد

پاس گل علم الهدی به بدخواهان ایران در بغداد و بیروت / اظهاراتی که روی یونسی و ولایتی را هم سفید کرد!

سفیران اهدای عضو نا ئینی وارد مه ‌ولات شدند

گردشگران اروپایی از مزارع زعفران خواف دیدن کردند

خسارت پنج میلیارد ریالی سیلاب در خواف

بیش از 870 کیلوگرم مرغ و چربی غیربهداشتی در مه ولات معدوم شد

تصادف زنجیره‌ای خودرو در محور تربت حیدریه گناباد 6 مصدوم داشت

آغاز کوچ پاییزه عشایر خراسان رضوی

برداشت23 هزار تن انار از باغهای مه ولات

پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه آغاز شد

بانو و رجل سیاسی که افتخار زنان ایران شد

کلید موفقیت بنزینی ایران میدان گازی در پارس جنوبی است / تهران معتقد است تحریم‌ها بزودی کاسته یا برداشته می‌شوند

توصیه اینستاگرامی پسر آیت‌الله جنتی درباره منشور کوروش / نگرانی نماینده تهران از تکرار پلاسکویی دیگر/ حادثه در کارتینگ آزادی باعث تعطیلی این مجموعه شد!/ توصیه حسین شریعتمداری به حشدالشعبی / ماجرای جلسات مخفی دولت برای انتخابات / خواسته مردم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان از زبان کولیوند/ طلایی: 80 درصد نمایندگان فعلی رای نمی‌آورند / عارف کاندیدا می‌شود؟

خاطره‌ای شنیدنی از رابطه شاگرد استادی قیصر امین‌پور و مظاهر مصفا

آغاز خرید حمایتی زعفران توسط اداره تعاون روستایی تربت حیدریه

تصاویر : جشن روز مردگان در مکزیک

تصاویر : برندگان مسابقه عکاسی آب و هوای سال 2019

برگزیدگان کتاب سال خراسان رضوی معرفی شدند

تصادف دو خودرو پراید و نیسان 6 نفر را راهی بیمارستان کرد

پذیرایی ازهشت هزار زایر در تربت حیدریه

مسمومیت کاروان دوچرخه‌سواری کرمان در مسیر تربت حیدریه به مشهد

اولویت های منطقه تربت حیدریه برای واقفین اعلام شد / بیماران نیازمند و دانش آموزان بی بضاعت اولویت اول

هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آب‌گرفتگی هشدار داد

تصادف محور تربت حیدریه- باخرز پنج مصدوم برجای گذاشت

توزیع یکهزار پرس غذای گرم بین نیازمندان توسط هلاا احمر تربت حیدریه

چرا مدیر آمدنیوز به عراق رفت که دستگیر شود؟ / عباس عبدی: کسی که اخبار جعلی منتشر می‌کند تا دیگران را فریب دهد، احتمالا کم‌کم خودش نیز این‌گونه اخبار را باور می‌کند

برخورد با فساد اقتصادی باید عادلانه در همه جناح‌ها انجام شود

ورزش خواف با محرومیت‌ها و مشکلات متعدد مواجه است

وقف برای تاسیس مرکز خدمات درمانی ویژه بیماران نیازمند و صعب‌العلاج

برداشت 107 هزار تن پسته در مه ولات