آخرین مطالب

توصیه های رسانه انگلیسی «اسپکتیتور» به بوریس جانسون:

دولت انگلیس نگاهی به تاریخ ایران بیندازد / انگلیس باید معنی استقلال واقعی را از ایران بیامورد

دولت انگلیس نگاهی به تاریخ ایران بیندازد / انگلیس باید معنی استقلال واقعی را از ایران بیامورد

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

رسانه انگلیسی «اسپکتیتور» نوشت: در سال 1964 پارلمان ایران به درخواست آمریکا لایحه ای را تصویب کرد که بر اساس آن به مشاوران نظامی آمریکایی و خانواده های آن ها مصونیت دیپلماتیک اعطا شد. آیت الله [امام] روح الله خمینی، رهبر انقلاب ایران در یکی از بیاد ماندنی ترین سخنرانی های خود در واکنش به لایحه کاپیتولاسیون گفت: «آیا ملت ایران می دانند که چه جرمی دور از چشمان آن ها رخ داده است؟ آیا آن ها میدانند که مجلس با چراغ سبز شاه سند بردگی ایران را امضا کرده است؟ این رآی شرم آور در واقع ما را به عنوان مستعمره آمریکا به رسمیت شناخته است. چنانچه شاه یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، مطابق با این قانون می تواند تحت پیگرد قرار بگیرد. اما در صورتی که یک آشپز آمریکایی بلایی سر شاه ما بیاورد، هیچ کس نمی تواند اقدامی علیه او انجام دهد. متاسفانه عامل بدبختی کشورهای اسلامی ناشی از دخالت خارجی ها در سرنوشت ما است».

به گزارش نوید تربت به نقل از انتخاب،در ادامه این مطلب آمده است: این سخنرانی [امام] خمینی به وضوح لحنی ملی گرایانه دارد. امروز مشاهده می کنیم که دولت بریتانیا نیز بر روی اهمیت حاکمیت ملی تاکید می کند. بهتر است که آن ها نگاهی به تاریخ ایران داشته باشند.

در ابتدا اشاره ای به ایران و جایگاه این کشور در دنیای کنونی خواهیم داشت. غربی ها انقلاب اسلامی ایران را تهدیدی بزرگ برای خود تصور می کنند. اما نگرانی آن ها از اینجا نشات نمیگیرد که انقلاب ایران یک جنبش مذهبی است، بلکه آن ها معتقدند که قیام مردم ایران بیشتر جنبه ملی گرایانه داشت. در دهه های گذشته جهانی سازی همیشه به یک رهبر نیاز داشته است. اما این کشور ابرقدرت دوست ندارد که دیگران سلطه اش بر دنیا را به چالش بکشند. جمهوری اسلامی در دهه های اخیر بریتانیا را با القابی همچون «شیطان کوچک» توصیف کرده است. به عبارت دیگر، آن ها انگلیسی ها را نوکر واشنگتن می دانند.

در هفته های اخیر شاهد تظاهرات گسترده مردم هنگ کنگ در واکنش به قانون استرداد حکومت مرکزی چین بوده ایم. بسیاری از مقامات بریتانیایی در روزهای اخیر با معترضان هنگ کنگی ابراز همدردی کرده اند. اما آیا تاکنون به این موضوع توجه نکرده اند که قانون مشابهی نیز در بریتانیا وجود دارد که استرداد یک متهم از بریتانیا به آمریکا را راحت تر میکند.

تعجبی ندارد که ماه گذشته بریتانیا به درخواست آمریکا یک نفت کش ایرانی را در نزدیکی تنگه جبل الطارق توقیف کرد. زمانی که شما سیاست مستقلی برای اداره کشور خود نداشته باشید، به عروسک خیمه شب بازی کشورهای قدرتمندتر تبدیل می شوید. به همین خاطر انگلیسی ها برای شاد کردن روسای آمریکایی خود دست به این راهزنی دریایی زدند. بریتانیا در آستانه خروج از اتحادیه اروپا قرار دارد. آن ها به این نتیجه رسیده اند که برای نجات دادن اقتصاد خود چاره ای جز نزدیک تر شدن به واشنگتن ندارند.

رهبران بریتانیا ادعا کردند که برای برگرداندن استقلال کشور از اتحادیه اروپا خارج خواهند شد. اما آیا خروج از این منطقه تجاری بریتانیا را دوباره به برده ابرقدرت های دیگر همچون آمریکا تبدیل نخواهد کرد؟

بریتانیا باید معنی استقلال واقعی را از ایرانی ها بیامورد. آن ها در سال 1979 با قدرت حکومت دست نشانده آمریکا را سرنگون کردند. دولت بریتانیا باید مسیر دیگری را برای آینده خود در پیش بگیرد. در روزهای اخیر دادگاه جبل الطارق دستور آزادی نفت کش گریس 1 ایران را صادر کرد. اما تلاش آمریکایی ها برای جلوگیری از آزادی این کشتی نشان داد که بریتانیاها در واقع به نیابت از دولت ترامپ دست به این راهزنی دریایی زده بودند.

دوم، غربی ها نباید وانمود کنند که مهم ترین نگرانی آن ها در مورد ایران، مذهبی است. ایران یک کشور بنیادگرا نیست. علاوه بر این، عربستان سعودی یکی از متحدان نزدیک آمریکا و بریتانیا بوده است. آن ها چه جوابی برای این استاندارد دوگانه می توانند داشته باشند؟

سعودی ها تاکنون اجازه ساخت حتی یک کلیسا را در داخل کشور خود نداده اند و در عوض به دستگاه پروپاگاندای فرقه افراطی وهابیت تبدیل شده اند. وهابیون عاملی اصلی حادثه یازدهم سپتامبر و حملات تروریستی دیگر در لندن، مادرید، بروکسل و پاریس بودند. تاکنون هیچ ایرانی در این عملیات های تروریستی مشارکت نداشته است.

علاوه براین، مسیحیان در غرب باید توجه داشته باشند که تمام اقلیت های مسیحی و یهودی خاورمیانه بدون حمایت های ایران و گروه های نیابتی اش نابود می شدند. ایران و گروه های شیعه شبه نظامی از جمله حزب الله با شجاعت از مسیحیان عراق و سوریه دفاع کرده اند.

ما باید به خاطر اشتباهات گذشته خود عذرخواهی کنیم. رژیم صدام حسین برای هشت سال شهرهای ایران را با تسلیحات غربی بمباران کرد. آمریکا و بریتانیا حتی از کاربرد تسلیحات شیمیایی نیز آگاه بودند. هیچ کدام از قدرت های بزرگ حاضر به فروش سلاح به ایران نبودند. آیا تعجبی دارد که اکنون آن ها در حال خودکفا شدن در صنعت دفاعی هستند؟

ایرانی ها تاکنون صبر زیادی نشان داده اند. ما میدانیم که آن ها سال ها پیش می توانستند به تسلیحات هسته ای دست پیدا کنند. ایران از لحاظ فناوری پیشرفته های مهمی دست پیدا کرده است. دو ماه پیش آنها یکی از پیشرفته ترین پهپادهای جاسوسی آمریکا را در آسمان خود سرنگون کردند. رهبران مذهبی کشور توسعه تسلیحات هسته ای را ضد موازین اسلام میدانند.

علاوه بر این، برای ما واضح نیست که چرا آمریکا باید نگرانی خاصی در مورد دست یابی ایران به تسلیحات هسته ای داشته باشد. به ندرت پیش آمده است که آن ها در مورد قدرت های هسته ای خطرناک همچون اسرائیل و پاکستان ابراز نگرانی کنند. فراموش نکنید که تعداد زیادی از اسلام گراهای وهابی در بین مقامات ارشد نظامی و سیاسی پاکستان قرار دارند. اما پاکستان در هر صورت به عنوان یکی از متحدان منطقه ای آمریکا در نظر گرفته می شود. به نظر میرسد که واشنگتن صرفا به دنبال تسلیم کردن کشورهایی است که سلطه اش بر منطقه را به چالش میکشند.

مقامات آمریکایی در یک سال اخیر تصور می کردند که تحریم های اقتصادی به ناآرامی های گسترده در داخل ایران و در نهایت سرنگونی نظام منجر خواهد شد. البته این تحریم ها زندگی روزمره شهروندان ایران را دشوار کرده اند. اما خروج آمریکا از توافق هسته ای در واقع نتیجه معکوس به دنبال داشت و مردم ایران را در مقابل غرب متحد کرد.

بریتانیا زمانی می تواند در حوزه سیاست خارجی به استقلال واقعی دست پیدا کند که به آرمان ها و جاه طلبی های ملت های دیگر احترام بگذارد. ما هنوز می توانیم به آینده بریتانیا امیدوار باشیم.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

مطهری: رهبری اجازه نمی دهند مجلس یازدهم در برابر دولت روحانی، رفتار احساسی داشته باشد/ اصولگرایان اگر به قدرت برگردند مذاکره با امریکا و FATF را هم می پذیرند

توزیع یک هزار و763 تن گوشت تنظیم بازار در خراسان رضوی

آماده باش مراکز درمانی تربت‌حیدریه برای مقابله با کرونا

کرونا تاکنون به چند کشور رفته؟ / چند نفر فوت شده و چند تن بهبود یافته‌اند؟ / جایگاه ایران کجاست؟ +جدول

مجازات صاحبان دو مرکز عرضه کالای طبی و سه داروخانه تربت‌ حیدریه

روز مهندسی

استعفای شهردار در شرایط فعلی به مصلحت نیست

سرنخ هایی جدید از چگونگی انتشار مخفیانه ویروس کرونا از فردی به فرد دیگر

کرونای دیگران و کرونای ما!

مقایسه آراء نمایندگان تهران در مجالس دهم و یازدهم/ رکورد عارف شکسته نشد/ رای قالیباف حتی از کاظم جلالی نفرششم لیست امید( اصلاح طلبان) کمتر است

بازگشت به لیست سیاه FATF در نشستی به ریاست چین/ تاثیر این تصمیم بر اقتصاد ایران چیست؟

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اولین دیدار رسمی نماینده منتخب با فرماندار تربت حیدریه انجام شد

نتایج انتخابات مجلس یازدهم در حوزه تربت‌حیدریه اعلام شد

سیصد و سی و دومین شماره هفته نامه نوید خراسان منتشر شد

فیلم | روایت تاسف بار دانشجوی ایرانی تازه برگشته از ووهان از شوخی های مردم با آنها

شورش در جبهه پایداری؛ جوانان علیه قدیمی‌تر‌ها به پا خاستند

بازرسان هرگونه تخلف انتخاباتی را گزارش کنند

مشهد رقابت اصولگرایان با یگدیگر در غیاب رقیب اصلی/ غرب خراسان غیر رقابتی/ شرق خراسان متاثر از مناسبات محلی و قومی

شکست و به بازی گرفتن سرطان به شیوه مدیر یک مهد کودک

دلزدگی سیاسی یا آرامش قبل از طوفان

نگاهی به نمایندگان مردم تربت حیدریه در 24 دوره ی مجلس شورای ملی

روحانی: سال 97 مساله استعفا را طرح کردم، رهبری فرمودند: اجازه نمی‌دهم دولت حتی یک ساعت زودتر مسئولیت خود را واگذار کند / وزارت کشور اعلام کرده انتخابات در 44 حوزه رقابتی نیست

زعفران خرید حمایتی خراسان در چهار انبار ویژه محفوظ است

تمام امکانات و ظرفیت‌های قانونی را برای صیانت از آرای مردم بکار می گیریم

پلمپ یک مرکز عرضه گیاهان دارویی در تربت‌حیدریه

رقابت سالم ، رفاقت دائم

چرا حسن روحانی، رئیس جمهور ایران باید استعفا دهد؟

آغاز علنی فعالیهای تبلیغاتی نامزدهای مجلس یازدهم در تربت حیدریه

آغاز پرداخت مطالبات زعفرانکاران

سازه فوق سنگین 52 متری کارخانه فولاد تربت حیدریه نصب شد

آمریکا سال ٢00٢ جنگ با ایران را شبیه سازی کرده بود / نتیجه این شبیه سازی برای فرماندهان آمریکایی شوک آور بود: ایران می تواند ناو هواپیمابر آمریکایی را غرق کند

وجود بیش از 14 هزار رای اولی در در حوزه انتخابیه تربت‌حیدریه، زاوه و مه ولات

حضور غرفه گردشگری زعفران تربت حیدریه در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران

ورود دستگاه حفار تونل قطار شهری به ایستگاه پایانه مسافربری امام رضا(ع) مشهد

برترین های مسابقه استارتاپی زعفران در تربت‌حیدریه معرفی شدند

راز شیوع کرونا از زبان سردار نقدی / نظر کرباسچی درباره پیوستن به ائتلاف اصلاح طلبان پایتخت / ردصلاحیت به دلیل حضور کمرنگ در نماز جمعه و جماعت! / ادعای زاکانی درباره استعفای رئیس‌جمهور و مذاکره با آمریکا

ایران چگونه از بیت کوین برای دور زدن تحریم‌های ترامپ استفاده می‌کند / درآمد 8.5 میلیارد دلاری ایران که امکان گیر افتادن آن در تور تحریم‌های بانکی وجود ندارد

کسب رتبه دوم دوازدهمین سوگواره بین المللی مهرمحرم توسط عکاس تربتی

شایعات فضای مجازی درباره کرونا را جدی نگیرید

احیای قلبی ریوی موفق زن 60 ساله در تربت حیدریه

دریاچه بزنگان، نگین طبیعت خراسان رضوی

محفل انس با قرآن دانشگاهیان در تربت حیدریه

مراسم جشن کتاب «غزل‌های عزیزم» در تربت حیدریه برگزار شد

اسامی نامزدهای خبرگان رهبری در خراسان رضوی منتشر شد

پایان ممنوعیت حضور بهروز وثوقی در سینمای ایران؟

مدیر مخابرات شهرستان تربت حیدریه: هیچ اختلالی در امر ارتباطات منطقه بایگ وجود ندارد

بودجه 896 میلیارد ریالی شهرداری تربت حیدریه تقدیم شورای شهر شد

هنرجوی هنرستان جلگه رخ تربت حیدریه مقام اول کشوری را کسب کرد

نگاهی به برگزاری جشن سده در بجستان خراسان رضوی