آخرین مطالب

توصیه های رسانه انگلیسی «اسپکتیتور» به بوریس جانسون:

دولت انگلیس نگاهی به تاریخ ایران بیندازد / انگلیس باید معنی استقلال واقعی را از ایران بیامورد بین المللی

دولت انگلیس نگاهی به تاریخ ایران بیندازد / انگلیس باید معنی استقلال واقعی را از ایران بیامورد

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

رسانه انگلیسی «اسپکتیتور» نوشت: در سال 1964 پارلمان ایران به درخواست آمریکا لایحه ای را تصویب کرد که بر اساس آن به مشاوران نظامی آمریکایی و خانواده های آن ها مصونیت دیپلماتیک اعطا شد. آیت الله [امام] روح الله خمینی، رهبر انقلاب ایران در یکی از بیاد ماندنی ترین سخنرانی های خود در واکنش به لایحه کاپیتولاسیون گفت: «آیا ملت ایران می دانند که چه جرمی دور از چشمان آن ها رخ داده است؟ آیا آن ها میدانند که مجلس با چراغ سبز شاه سند بردگی ایران را امضا کرده است؟ این رآی شرم آور در واقع ما را به عنوان مستعمره آمریکا به رسمیت شناخته است. چنانچه شاه یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، مطابق با این قانون می تواند تحت پیگرد قرار بگیرد. اما در صورتی که یک آشپز آمریکایی بلایی سر شاه ما بیاورد، هیچ کس نمی تواند اقدامی علیه او انجام دهد. متاسفانه عامل بدبختی کشورهای اسلامی ناشی از دخالت خارجی ها در سرنوشت ما است».

به گزارش نوید تربت به نقل از انتخاب،در ادامه این مطلب آمده است: این سخنرانی [امام] خمینی به وضوح لحنی ملی گرایانه دارد. امروز مشاهده می کنیم که دولت بریتانیا نیز بر روی اهمیت حاکمیت ملی تاکید می کند. بهتر است که آن ها نگاهی به تاریخ ایران داشته باشند.

در ابتدا اشاره ای به ایران و جایگاه این کشور در دنیای کنونی خواهیم داشت. غربی ها انقلاب اسلامی ایران را تهدیدی بزرگ برای خود تصور می کنند. اما نگرانی آن ها از اینجا نشات نمیگیرد که انقلاب ایران یک جنبش مذهبی است، بلکه آن ها معتقدند که قیام مردم ایران بیشتر جنبه ملی گرایانه داشت. در دهه های گذشته جهانی سازی همیشه به یک رهبر نیاز داشته است. اما این کشور ابرقدرت دوست ندارد که دیگران سلطه اش بر دنیا را به چالش بکشند. جمهوری اسلامی در دهه های اخیر بریتانیا را با القابی همچون «شیطان کوچک» توصیف کرده است. به عبارت دیگر، آن ها انگلیسی ها را نوکر واشنگتن می دانند.

در هفته های اخیر شاهد تظاهرات گسترده مردم هنگ کنگ در واکنش به قانون استرداد حکومت مرکزی چین بوده ایم. بسیاری از مقامات بریتانیایی در روزهای اخیر با معترضان هنگ کنگی ابراز همدردی کرده اند. اما آیا تاکنون به این موضوع توجه نکرده اند که قانون مشابهی نیز در بریتانیا وجود دارد که استرداد یک متهم از بریتانیا به آمریکا را راحت تر میکند.

تعجبی ندارد که ماه گذشته بریتانیا به درخواست آمریکا یک نفت کش ایرانی را در نزدیکی تنگه جبل الطارق توقیف کرد. زمانی که شما سیاست مستقلی برای اداره کشور خود نداشته باشید، به عروسک خیمه شب بازی کشورهای قدرتمندتر تبدیل می شوید. به همین خاطر انگلیسی ها برای شاد کردن روسای آمریکایی خود دست به این راهزنی دریایی زدند. بریتانیا در آستانه خروج از اتحادیه اروپا قرار دارد. آن ها به این نتیجه رسیده اند که برای نجات دادن اقتصاد خود چاره ای جز نزدیک تر شدن به واشنگتن ندارند.

رهبران بریتانیا ادعا کردند که برای برگرداندن استقلال کشور از اتحادیه اروپا خارج خواهند شد. اما آیا خروج از این منطقه تجاری بریتانیا را دوباره به برده ابرقدرت های دیگر همچون آمریکا تبدیل نخواهد کرد؟

بریتانیا باید معنی استقلال واقعی را از ایرانی ها بیامورد. آن ها در سال 1979 با قدرت حکومت دست نشانده آمریکا را سرنگون کردند. دولت بریتانیا باید مسیر دیگری را برای آینده خود در پیش بگیرد. در روزهای اخیر دادگاه جبل الطارق دستور آزادی نفت کش گریس 1 ایران را صادر کرد. اما تلاش آمریکایی ها برای جلوگیری از آزادی این کشتی نشان داد که بریتانیاها در واقع به نیابت از دولت ترامپ دست به این راهزنی دریایی زده بودند.

دوم، غربی ها نباید وانمود کنند که مهم ترین نگرانی آن ها در مورد ایران، مذهبی است. ایران یک کشور بنیادگرا نیست. علاوه بر این، عربستان سعودی یکی از متحدان نزدیک آمریکا و بریتانیا بوده است. آن ها چه جوابی برای این استاندارد دوگانه می توانند داشته باشند؟

سعودی ها تاکنون اجازه ساخت حتی یک کلیسا را در داخل کشور خود نداده اند و در عوض به دستگاه پروپاگاندای فرقه افراطی وهابیت تبدیل شده اند. وهابیون عاملی اصلی حادثه یازدهم سپتامبر و حملات تروریستی دیگر در لندن، مادرید، بروکسل و پاریس بودند. تاکنون هیچ ایرانی در این عملیات های تروریستی مشارکت نداشته است.

علاوه براین، مسیحیان در غرب باید توجه داشته باشند که تمام اقلیت های مسیحی و یهودی خاورمیانه بدون حمایت های ایران و گروه های نیابتی اش نابود می شدند. ایران و گروه های شیعه شبه نظامی از جمله حزب الله با شجاعت از مسیحیان عراق و سوریه دفاع کرده اند.

ما باید به خاطر اشتباهات گذشته خود عذرخواهی کنیم. رژیم صدام حسین برای هشت سال شهرهای ایران را با تسلیحات غربی بمباران کرد. آمریکا و بریتانیا حتی از کاربرد تسلیحات شیمیایی نیز آگاه بودند. هیچ کدام از قدرت های بزرگ حاضر به فروش سلاح به ایران نبودند. آیا تعجبی دارد که اکنون آن ها در حال خودکفا شدن در صنعت دفاعی هستند؟

ایرانی ها تاکنون صبر زیادی نشان داده اند. ما میدانیم که آن ها سال ها پیش می توانستند به تسلیحات هسته ای دست پیدا کنند. ایران از لحاظ فناوری پیشرفته های مهمی دست پیدا کرده است. دو ماه پیش آنها یکی از پیشرفته ترین پهپادهای جاسوسی آمریکا را در آسمان خود سرنگون کردند. رهبران مذهبی کشور توسعه تسلیحات هسته ای را ضد موازین اسلام میدانند.

علاوه بر این، برای ما واضح نیست که چرا آمریکا باید نگرانی خاصی در مورد دست یابی ایران به تسلیحات هسته ای داشته باشد. به ندرت پیش آمده است که آن ها در مورد قدرت های هسته ای خطرناک همچون اسرائیل و پاکستان ابراز نگرانی کنند. فراموش نکنید که تعداد زیادی از اسلام گراهای وهابی در بین مقامات ارشد نظامی و سیاسی پاکستان قرار دارند. اما پاکستان در هر صورت به عنوان یکی از متحدان منطقه ای آمریکا در نظر گرفته می شود. به نظر میرسد که واشنگتن صرفا به دنبال تسلیم کردن کشورهایی است که سلطه اش بر منطقه را به چالش میکشند.

مقامات آمریکایی در یک سال اخیر تصور می کردند که تحریم های اقتصادی به ناآرامی های گسترده در داخل ایران و در نهایت سرنگونی نظام منجر خواهد شد. البته این تحریم ها زندگی روزمره شهروندان ایران را دشوار کرده اند. اما خروج آمریکا از توافق هسته ای در واقع نتیجه معکوس به دنبال داشت و مردم ایران را در مقابل غرب متحد کرد.

بریتانیا زمانی می تواند در حوزه سیاست خارجی به استقلال واقعی دست پیدا کند که به آرمان ها و جاه طلبی های ملت های دیگر احترام بگذارد. ما هنوز می توانیم به آینده بریتانیا امیدوار باشیم.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

برای نخبگان تمامی رشته های علمی ورزشی همایش تجلیل برگزار می شود

سهم دانش آموزان تربت‌حیدریه از کنکور امسال 54 نفر رتبه زیر هزار

گودبرداری غیر اصولی حوزه علمیه انشعابات 5 هزار خانوار را در تربت حیدریه قطع کرد

همایش مهندسی کنکور و جشن ستارگان در تربت حیدریه برگزار شد

دستگیری مردی که با لباس و آرایش زنانه به جای مادرش امتحان رانندگی داد!

دستگیری مردی که با لباس و آرایش زنانه به جای مادرش امتحان رانندگی داد!

راهیابی یک نمایش از تربت حیدریه به هشتمین جشنواره منطقه ای تئاتر کویر خلیج فارس

قاتل خاموش جان مادر و دو فرزندش را در شهرستان زاوه گرفت

برگزاری تور تربت گردی ویژه دانشجویان معماری دانشگاههای سراسر کشور

توصیه پناهیان برای رد صلاحیت مطهری / حکم انتصاب خبرساز مشاور وزیر بهداشت برای پسرش / پاسخ به جنجال سازی خبرنگار خارجی درباره بودجه سایت رهبر انقلاب / پاسخ وزیر جوان به ماجرای بازجو بودنش در وزارت اطلاعات / پاسخ حجتی کرمانی به کدخدایی: رد صلاحیت من پیشکش؛ هاشمی را چرا ردصلاحیت کردید؟

ارتقای جایگاه اجتماعی بانوان با مشارکت اندک محقق نمی‌شود

یکی دو انبار کیک‌های مشکوک پلمب شد / جاسازی قرص‌ها احتمالا به قصد قاچاق قرص‌های روانگردان انجام شده

کسب رتبه اول کشوری توسط روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تربت حیدریه

برگزاری مراسم تودیع ومعارفه هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش تربت حیدریه

تخلف 52 میلیارد ریالی دو شرکت حمل و نقل در تربت حیدریه / کشف انبار غیر قانونی در یک منزل مسکونی

فرهنگیان بیشترین داوطلبان حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار را تشکیل می‌دهند

بیشترین داوطلبان نمایندگی مجلس در خراسان رضوی کارمندان هستند

کشف تخم مرغهای 1700 ساله در انگلیس

ثبت نام36 نفر در حوزه انتخابیه تربت حیدریه،مه ولات و زاوه

کمبودی در زمینه "ماسک فیلتر دار" نداریم

افزایش ساعت کاری مراکز خدمات جامع سلامت نسر و بایگ

افزایش ساعت کاری مراکز خدمات جامع سلامت نسر و بایگ

تبادل زندانی‌ها، نقطه آغاز کاهش تشنج‌ها و اختلافات میان ایران و آمریکا است

برگزاری دوره آموزشی رنگرزی سنتی و چاپ اُرگانیک در روستای ملی بسک

رشد 5 درصدی جابجایی مسافران در راه آهن شرق

4 هزار شرکت دانش بنیان را تحت پوشش قرار داده ایم

سایه نامادری دانشگاه فردوسی بر سر دانشگاه تربت حیدریه را بردارید

دو پیشنهاد به دولت قبل از افزایش قیمت بنزین / ارقام کلیدی بودجه 99کدامند؟ / پذیرایی از ژنرال آمریکایی با آبمیوه ایرانی / نامه محرمانه وزیر کشور به رئیس جمهور درباره حوادث اخیر / جنجال ممانعت از ورود کرباسچی به صدا وسیما / چرا مردم از خبر گریزان شده‌اند؟ / دونالد ترامپ بازیگر یک فیلم ایرانی شد / قاضی‌ِ دادگاه نجفی کاندیدای مجلس شد / اصلاح طلبی که بعد از مشورت با همسرش کاندیدا شد / خطر از بیخ گوش وزیر صمت گذشت/ جانشین فرمانده سپاه: در غائله اخیر بسیج و سپاه بدون اسلحه به خیابان‌ها رفتند / روحانی: سخت گیری نکنیم؛ جوانی که مثلا لاستیک آتش زده را باید آزاد کنیم / آیت‌الله جنتی: شایسته‌گزینی با این قانون امکان‌پذیر نیست

اعزام نیروهای ژاپنی به خلیج فارس با اطلاع ایران/افشای ورود سه هواپیمای حامل تسلیحات امارات به اقلیم کردستان عراق/ درخواست واشنگتن از چهار کشور عربی برای امضای توافق با اسرائیل/نامه انگلیس، فرانسه و آلمان به سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران

سقوط پل عابرپیاده در صدمتری مشهد/ 2 زن و 5 مرد مصدوم شدند

وضعیت بیماری آنفلوآنزا در تربت‌حیدریه، زاوه و مه ولات بحرانی نیست

پیمایش مسیرهای پرتردد شهری با ویلچر، عصای سفید وچشم بند توسط مسؤلین

بنزین ؛ حلقه‌های مفقوده تدبیر!

واژگونی خودرو پژو در محور تربت حیدریه به مشهدچهار مصدوم بر جای گذاشت

برگزاری اولین دوره آموزشی تامین مالی و تامین سرمایه در تربت حیدریه

41 آسباد تاریخی خواف در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

روزنامه جمهوری اسلامی: سال 84 انتخابات را مهندسی کردند و نتیجه اش احمدی نژاد شد؛ باز هم همان جناح در حال مهندسی انتخابات مجلس است

صدور400 تن کود از مه‌ولات به خارج از کشور

تخلیه‌ی اجباری محل جلسات انجمن شعر و ادب قطب و انجمن نویسندگان

سازمان ملی استاندارد: هیچ مجوزی برای خودرو آب‌سوز صادر نشده

مردی از جنس دریا

نقاط قوت و ضعف پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه

کارخانه قند تربت حیدریه موفق ترین واحد تولیدی شرق کشور / دلالان اجازه نمی دهند محصول کارخانه را به قیمت مناسب بفروشیم

اعتراضات بنزینی و درس عبرتها

سیصد و بیست و هشتمین شماره نوید خراسان منتشر شد

300 کشته و 7000 بازداشتی را تایید نمی‌کنم/ خوشبختانه افراد خارج کشور دسترسی به آمار ندارند

تشدید نظارت بر بازار تربت ‌حیدریه

چهار هزار نفر انتخابات حوزه تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات را برگزار می کنند

مرکز خدمات جامع سلامت در زاوه افتتاح شد

مطهری: سخنان روحانی عذر بدتر از گناه است/ نماینده ولی فقیه در سپاه: در حوادث اخیر تعداد زخمی‌های ما بیشتر از زخمی‌های اغتشاشگران بود/سرلشکر جعفری: مسببین بی‌تدبیری در اجرای تصمیم بنزینی محاکمه شوند/برخی از نمایندگان به دنبال اسقاط دولت هستند./ دعوت تلویحی چمران از قالیباف برای حضور در شورای وحدت/تخلیه تهران یک شایعه قدیمی است/رمزگشایی از تلاش‌ها برای از عدد انداختن دولت روحانی/قدرت خرید همه دهک‌ها کاهش یافت/کنایه تند و تیز کرباسچی به سخنان روز گذشته روحانی/کنایه تند و تیز کرباسچی به سخنان روز گذشته روحانی