آخرین مطالب

تخریب یا استحکام‌بخشی یکی از قدیمی ترین دبیرستانهای تربت حیدریه، مساله این است اخبار منطقه

تخریب یا استحکام‌بخشی یکی از قدیمی ترین دبیرستانهای تربت حیدریه، مساله این است

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت:www.navidtorbat.ir

نوید تربت –علیرضا حسینی مقدم- انتشار مطلبی در شبکه‌های اجتماعی با این مضمون که "تخریب هویتی دیگر، به بهانه نوسازی"، مسوولان تربت حیدریه را بین تخریب یا مقاوم‌سازی دبیرستان "رازی" این شهر سرگردان و برنامه آنان برای بازسازی این فضای آموزشی را با مشارکت خیران، ابتر گذاشته است.

به گزارش نوید تربت، دبیرستان رازی تربت‌حیدریه واقع در خیابان "کاشانی 8" با بیش از نیم قرن سابقه، یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی در بافت مرکزی این شهر است که مانند دبیرستان "البرز" تهران، شماری از افراد سرشناس و موثر در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این شهرستان را در دامان خود پرورده است.

طبق نظر اداره نوسازی و تجهیز مدارس خراسان رضوی، بخش قدیمی دبیرستان رازی ناایمن و غیرقابل استفاده است که حتماً باید تخریب شود و در شرایط کنونی نیز طبقه دوم بنا غیرقابل استفاده است و دانش‌آموزان تنها می توانند از طبقه نخست استفاده کنند.

بر اساس رایزنی های صورت گرفته، اخیرا "مهدی مروج‌تربتی" از نیکوکاران بنام تربت‌حیدریه پذیرفته بود که پس از تخریب و نوسازی بنای این مرکز آموزشی کهن، با هزینه شخصی خود، یک مجموعه ورزشی نیز برای دانش‌آموزان بنا کند، اما انتشار یک مطلب در فضای مجازی، منجر به توقف این اقدام خیرخواهانه شد و همه چیز را معلق گذاشت.

 

یک تیتر احساسی، 30 میلیارد تومان را هوا کرد

یکی از دانش‌آموختگان قدیمی دبیرستان رازی و رییس اسبق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان "زاوه" که خود اکنون به شغل شریف معلمی مشغول است، اظهار کرد: فردی با یک تیتر احساسی و نسنجیده، زمینه دلسرد شدن این نیکوکار تربتی را فراهم آورد و چنانکه گفته‌ می شود وی که قرار بود در این دبیرستان 30 میلیارد تومان هزینه کند، بنا بر شنیده ها از این امر منصرف شده است.

میثم امانی با بیان اینکه من نیز با تخریب آثار تاریخی مخالف هستم، افزود: اما در این شرایط دشوار اقتصادی کشور و نیاز مبرم آموزش و پرورش به توسعه و نوسازی فضاهای آموزشی، تا کی باید منتظر ماند تا یک شهروند متمکن دلسوز پیدا شود و بدون هیچ چشم‌داشتی بخواهد در زادگاه خود یک دبیرستان 14 کلاسه به همراه یک ورزشگاه بسازد؟

وی با اشاره به تاریخچه تخریب برخی مدارس قدیمی تربت حیدریه در سالیان گذشته اظهار کرد: شگفت اینکه چند سال پیش دبیرستان قدیمی "امیرکبیر" در انتهای خیابان قائم تخریب شد و دبستان "رضاییه"، مربوط به دوران احمدشاه قاجار، در بلوار بهشتی این شهر تخریب و به زمینی بایر تبدیل شد، اما هیچ صدایی از کسی درنیامد.

 

دبیرستان رازی جزو هویت ملی ما است و نباید تخریب شود

معاون آموزش متوسطه اداره آموزش و پرورش تربت‌حیدریه، در مقام مخالفت با تخریب دبیرستان رازی گفت: این فضای آموزشی بخشی از حافظه تاریخی مردم در تربیت مردان تاثیرگذار تاریخ شهرستان و حتی استان است و نباید تخریب شود.

محمد محمودی افزود: در عین حال با توجه به فرسودگی نسبی بنا، شایسته است با هدف حفظ این بنای بزرگ آموزشی، دبیرستان بازسازی و استحکام بخشی شود.

 

دبیرستان رازی نفس‌های آخرش را می‌کشند

مدیر اسبق دبیرستان رازی و عضو سابق شورای شهر تربت‌حیدریه نیز گفت: دبیرستان در فضایی به مساحت سه هزار مترمربع شامل 2 قسمت قدیمی و جدید است که زمان ساخت بخش قدیمی آن به سال 1335 و قسمت نوساز به 1373 بازمی‌گردد.

مهدی وقفی با بیان اینکه دبیرستان در مجموع دارای 15 کلاس است، افزود: هر چند دیوارهای ساختمان قدیمی محکم هستند، اما سقف آن ناایمن است و اکنون در طبقه دوم ساختمان کلاس درسی تشکیل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه دبیرستان رازی تربت حیدریه بنا بر قولی نخستین یا دومین دبیرستان استان خراسان بزرگ بوده است، گفت: حتی حدود 10 سال پیش قرار بود بنای این آموزشگاه به عنوان "مدرسه ماندگار" در فهرست میراث فرهنگی به ثبت برسد که البته چون از چند شرط لازم برخوردار نبود، این کار به نتیجه نرسید.

وقفی هرگونه اقدام برای تخریب یا بازسازی بنای این دبیرستان را منوط به نظر کارشناسان اداره نوسازی و تجهیز مدارس دانست.

وی گفت: "محمدرضا براداران شرکا" رییس اسبق سازمان برنامه و بودجه کشور، اقتصاددان و مشاور مجمع تشخیص مصلحت نظام، پروفسور "امین علیزاده" استاد دانشگاه فردوسی و رییس اسبق آبخیزداری کشور، "جلال رفیع" حقوقدان، نویسنده و عضو هیات تحریریه روزنامه اطلاعات، خلبان شهید "علی خوش‌نیت"، "فریدون جیرانی" نویسنده و کارگردان، "علی‌اکبر سیاسی" استاد ریاضات دانشگاه تهران و دهها چهره شاخص دیگر از جمله دانش آموختگان دبیرستان رازی تربت حیدریه هستند.

 

خیران مدرسه‌ساز ستودنی و امید ما هستند

معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت‌حیدریه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: به تازگی در نشست مشترکی که با حضور مسوولان آموزش و پرورش و خیر مدرسه ساز تربت حیدریه برگزار شد، بر ظرفیت بزرگ و ستودنی خیران در رفع مشکل فضاهای آموزشی شهرستان تاکید شد.

علی‌اکبر کی‌پور افزود: خوشبختانه فضای اداری شهرستان به سمت تصمیم‌سازی حول محور انسجام مدیریتی و به سمت و سوی وحدت رویه در ارایه خدمات پیش می‌رود و سیاست‌گذاری‌ها ظرف سال گذشته به نحوی بوده که تا حد ممکن تداخل و ناهماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، پیش نیاید.

وی گفت: بر این اساس ساختار اداری شهرستان آمادگی لازم را برای همکاری با نیکوکاران عزیزی که با اهداف خیرخواهانه، درصدد رفع بخشی از کمبودهای آموزشی و فرهنگی شهرستان هستند، دارد.

 

دبیرستان رازی تخریبی و غیرقابل استفاده است

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش شهرستان تربت‌حیدریه نیز گفت: طبق نظر اداره نوسازی و تجهیز مدارس خراسان رضوی، بخش قدیمی دبیرستان رازی ناایمن و غیرقابل استفاده اعلام شده‌ است.

دبیرستان رازی تربت‌حیدریه سرگردان بین تخریب یا استحکام‌بخشی

حجت صالحی افزود: در نامه این اداره کل به صراحت آمده‌ که بخش قدیمی دبیرستان قابلیت مرمت نداشته و حتماً باید تخریب شود و الان نیز طبقه دوم آن غیرقابل استفاده است و دانش‌آموزان تنها از طبقه نخست استفاده می‌کنند.

وی با انتقاد از انتشار چنان مطلبی در فضای مجازی گفت: به تازگی در نشستی با حضور تربتی‌های مقیم تهران، این موضوع مطرح و اعلام آمادگی شد که وضعیت دبیرستان رازی با حضور خیران و کارشناسان اداره نوسازی دوباره بررسی‌ شود و چنانچه قابل بازسازی و مقام‌سازی تشخیص داده شد، همه تابع مقررات باشند.

صالحی افزود: البته نیکوکار خیراندیش "مروج تربتی" همچنان بر سر تعهد خود هست و طبق قولی که داده‌ فضای فرهنگی و ورزشی را برای دانش‌آموزان تربت‌حیدریه خواهد ساخت.

 

نباید برای ساخت و ساز اماکن ورزشی و آموزشی محدودیت گذاشت

این نیکوکار نیک‌اندیش نیز گفت: نخستین جرقه ساخت یک مجموعه بزرگ ورزشی در تربت‌حیدریه، وقتی در ذهنم زده‌ شد که دیدم در یک سالن 200 متری نزدیک به 700 دانش‌آموز مشغول انجام ورزش ژیمناستیک هستند.

مهدی مروج تربتی افزود: تاکنون هفت بار برای این مورد خاص به تربت‌حیدریه آمده و با مشایعت مدیر آموزش و پرورش چند زمین پیشنهادی را ارزیابی کرده ایم که یا کوچک و یا دور از مرکز شهر بوده اند.

وی گفت: ساختمان قدیمی و فرسوده دبیرستان رازی هم مرکزیت دارد و هم نامه تخریبی بودن آن به تایید اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس رسیده‌ است.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال میدان برای کسانی که مدعی بازسازی و یا مقاوم‌سازی این بنا هستند، باز است و من نیز اکنون مشغول ساخت چند طرح عمرانی در مشهد و تربت‌حیدریه هستم و البته که از ساخت مجموعه ورزشی و آموزشی در تربت حیدریه نیز منصرف نشده ام.

یک خیر مدرسه‌ساز تربت حیدریه نیز که خواست تا نامش فاش نشود، با انتقاد از برخی اقدامات نسنجیده فعالان فضای مجازی اظهار کرد: کسانی که مخالف تخریب و نوسازی دبیرستان رازی هستند، آیا خبر دارند مدارس تربت‌حیدریه به سمت 2 نوبته شدن رفته‌اند و کسانی که خود را دلسوز مواریث تاریخی معرفی می کنند، بدانند که هر یک از این دانش‌آموزان آینده‌ساز کشور و میرایث تاریخی واقعی ما هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اصناف و بازار نقش اساسی در حوزه‌های مختلف دارند

فرماندار تربت‌حیدریه: با نسل پرسشگری مواجه‌ایم که اگر قانع نشوند در مسیر دیگری گام برمی‌دارند

تئاتر"کوچه مختار" با موضوع دفاع‌مقدس در تربت‌حیدریه به صحنه رفت

پدر 103 ساله چهار شهید و جانباز تربتی منزل خودرا به حسینیه تبدیل کرد

با بی اعتنایی به همسانسازی حقوق بازنشستگان سبد رای 13 میلیونی آنها را از دست ندهید

پیش‌بینی کشت پاییزه در بیش از 7 هزار هکتار اراضی زراعی بخش رخ تربت حیدریه

معاون استاندار خراسان رضوی: از نظر توان دفاعی به مرحله‌ بازدارندگی رسیده ایم

آغاز عملیات اجرایی احداث تصفیه‌خانه بام خراسان رضوی در تربت‌حیدریه

برگزاری مراسم عهد سربازی در تیپ 177 ارتش تربت حیدریه

قتل هولناک مادر جلوی چشمان فرزندش در خواف

اکران پنج فیلم از سینمای دفاع مقدس تولیدی خراسان رضوی

خشکسالی و افزایش چاه های غیر مجاز 42 شهر خراسان رضوی را با مشکل آب شرب مواجه کرده

مدیریت جنگ در دوران دفاع مقدس در دست جوانان بود

شرکت سنگاه بزرگترین واحد تولید کننده سنگ آهک شرق کشور است/ به دنبال بهره وری بیشتر و عبور از خام فروشی هستیم/ ماشین آلات فرسوده را به روزرسانی و به چرخه تولید بازگرداندیم

سانحه رانندگی در تربت‌حیدریه 7 کشته و مصدوم بر جا گذاشت

تغذیه مار پیتون با حیوان زنده برای باغ‌وحش مشهد دردسر ساز شد

رزمایش مهر تحصیلی و اهداء 308 بسته لوازم تحصیلی به دانش آموزان منطقه تربت حیدریه

بازخوانی سرنوشت پر از ابهام بزرگترین پروژه صنعتی تربت حیدریه

مسابقات دوچرخه‌سواری لیگ کوهستان کشور در مشهد برگزار شد

با پزشکانی که بر اساس گزارش شهروندان از کارتخوان استفاده نکنند برخورد می شود

پیشنهاد تدریس دفاع مقدس توسط پیشکسوتان تربت‌حیدریه در دانشگاه

آیین رونمایی از زعفران کارت با اعتبار20 میلیارد ریالی برای هر کارت در تربت حیدریه برگزار شد

درآمد موقوفات را به سمت کمک به بیماران و دانش‌آموزان نیازمند و حوزه‌های علمیه هدایت می کنیم

برگزاری همزمان جشنواره ملی پسته ونمایشگاه تخصصی کشاورزی در مه ولات

واژگونی کامیون در محور تربت حیدریه- مشهد 17 کشته و مصدوم برجا گذاشت

مراسم تجلیل از یادگاران دفاع مقدس تربت‌حیدریه با حضور500 نفر برگزار می شود

فرماندار تربت‌حیدریه: از برنامه زمان بندی اجرای شبکه فاضلاب عقب هستیم

عبور 120 هزار خودرو از کمربندی بازگشایی شده رباط سنگ تربت‌حیدریه

تخریب یا استحکام‌بخشی یکی از قدیمی ترین دبیرستانهای تربت حیدریه، مساله این است

تصاویر؛شام غریبان شهادت امام رضا (ع)

جنجال بر سر نامه توکلی ادامه دارد/ تهدید چهره‌ی رسانه‌ای تقدیر شده به شکایت

بازگشت زائران دهه آخر صفر با 18 دستگاه اتوبوس و ون شهرداری تربت حیدریه

کریدور هند زمینه‌ساز توافق اسرائیل و عربستان/ ایران با این همه مزیت ژئوپلیتیکی بی‌نصیب ماند

چگونه مامون امام رضا را مجبور به خوردن زهر کرد؟

در شب شهادت ثامن الحجج(ع) مشهد غرق در عزا و ماتم است

امام جمعه تربت‌حیدریه: شورای نگهبان طرح انحلال شرکت‌های پیمانکاری جذب نیرو را تایید کند

سوال بازنشستگان از208 نماینده مجلس؛ چرا پای طرحی را امضا کردید که پیگیرش نیستید و ابتر باقی مانده

آغازکشت پاییزه محصول استراتژیک «کلزا» در خواف

حمایت مالی انجمن سینمای جوان تربت‌حیدریه از فیلمسازان

آرامیدن 12هزار نفر در آرامستان جواد الائمه تربت‌حیدریه/ کارکنانی که مستحق سختی کار هستند/ غسال زن: فرزندم که از شغلم با خبر شده مرتب شستشویی دستهایم را کنترل می کند/ عدم استقبال شهروندان تربت حیدریه از قبرهای 2 طبقه/ صحنه‌های دردآور و تاثیر منفی بر روح و روان شاغلین آرامستان

با وجود ادامه پدیده خشکسالی 452 شهر و روستای خراسان رضوی از تنش آب شرب خارج شد

تصاویر ؛ مسابقات کشتی نونهالان المپیاد استعدادهای برتر

بیمار 23 ساله مرگ مغزی مه ولات به شش نفر زندگی دوباره بخشید

با ورود رسانه ها، نیاز مالی نماینده خراسان رضوی در جام حذفی فوتبال کشور بر طرف شد

خدمت رسانی30 پاکبان تربت‌حیدریه درمسیر حرکت زایران حضرت رضا(ع)

درآمد نفتی ایران کجا خرج می‌شود؟/سفره خالی مردم به‌رغم درآمد نفتی میلیارد دلاری

قاتل فراری با اسلحه به دادسرا رفت

آغاز توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌های تربت حیدریه

دایر شدن 9 ایستگاه سلامت در مسیر تربت حیدریه تا مشهد و یژه دهه پایانی صفر

حرکت کاروان پیاده زندانیان تربت حیدریه به سوی مشهد مقدس