آخرین مطالب

درآمد نفتی ایران کجا خرج می‌شود؟/سفره خالی مردم به‌رغم درآمد نفتی میلیارد دلاری اقتصادی

درآمد نفتی ایران کجا خرج می‌شود؟/سفره خالی مردم به‌رغم درآمد نفتی میلیارد دلاری

  بزرگنمایی:
در حالی دولت مدعی افزایش درآمد نفتی در سال جاری است که اطلاعات دقیقی از آن منتشر نمی‌شود و مردم نیز معتقدند که این دستاورد را تا زمانی که در سفره‌های خود احساس نکنند چنین اعداد و ارقامی، اظهار نظری بیش نیست.

پایگاه خبری نوید تربت:www.navidtorbat.ir
در حالی دولت مدعی افزایش درآمد نفتی در سال جاری است که اطلاعات دقیقی از آن منتشر نمی‌شود و مردم نیز معتقدند که این دستاورد را تا زمانی که در سفره‌های خود احساس نکنند چنین اعداد و ارقامی، اظهار نظری بیش نیست. حال بر فرض صحت ادعای افزایش درآمد نفتی ایران، اکنون پول نفت ایران کجا خرج می‌شود؟
اداره اطلاعات انرژی آمریکا از درآمد 19 میلیارد دلاری ایران از فروش نفت در پنج ماهه نخست سال جاری میلادی خبر داد و کل درآمد نفتی ایران در سال 2022 را 54 میلیارد دلار اعلام کرد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین کل درآمد نفتی ایران در 5 ماهه نخست سال جاری میلادی را 19 میلیارد دلار برآورد کرده است. علاوه بر این، ابتدای سال گذشته واشینگتن فری بیکن گزارش داد که ایران  22 میلیارد دلار درآمد از صادرات نفت به چین داشته است. از سوی دیگر، مسئولان دولت سیزدهم نیز بارها از رکوردشکنی صادرات نفت در سال جاری خبر داده‌اند.

سفره خالی مردم به‌رغم درآمد نفتی میلیارد دلاری

گرچه اعداد و ارقام از درآمد میلیارد دلاری نفت ایران حکایت دارند، اما همچنان سفره مردم خالی است. در واقع آمار‌های وزارت نفت گویای افزایش صادرات نفتی ایران به چین است، اما با وجود این افزایش صادرات و وضعیت بودجه به نظر نمی‌رسد این افزایش واقعی یا به سود بودجه بوده باشد.

چندی پیش هم بلومبرگ گزارشی مبنی بر تخفیف فزاینده قیمت نفت ایران منتشر کرد که با استناد به داده‌های شرکت‌های کشتی‌رانی گزارش داده است که ایران برای نفت صادراتی به پالایشگاه‌های چینی از روسیه نیز تخفیف بیشتری می‌دهد.

درواقع ماجرای ارائه تخفیف‌های نفتی از سوی کشور‌های صادرکننده نفت سیاستی است که از گذشته با هدف تراز کردن عرضه و تقاضا در بازار و درآمدزایی برای کشور‌ها دنبال می‌شود، طبق آخرین آمار  چینی‌ها که مهم‌ترین خریدار عمده نفت ایران هستند نفت ایران را با حدود 42 درصد تخفیف دریافت می‌کنند.

البته تخفیف در فروش نفت برای کشور‌های تحت تحریم نظیر ونزوئلا، ایران و روسیه  امری روتین است و  با دنبال کردن این سیاست تحریم‌ها را دور می‌زنند و فشار اقتصادی خود را کاهش می‌دهند.

اما آیا در واقعیت ماجرا هم فشار اقتصادی کاهش یافته است؟ براساس آمار سهم هر ایرانی از درآمد نفتی در سال 1401 تقریباً نصف سهمی است که ایرانیان از درآمد نفتی در سال 86 داشته‌اند. همچنین سرانه درآمد نفتی ایرانیان در سال گذشته حدوداً 34 درصد پایین‌تر از سال‌های پس از برجام برآورد شده است.

 سهم هر ایرانی از پول نفت چقدر است؟

درآمد نفتی کشور در سالیان گذشته نوسان زیادی را تجربه کرده و از همین رو نیز سهم هر ایرانی از پول نفت در 16 سال گذشته تغییرات چشمگیری داشته است به خصوص که در دوران پسابرجامی این عدد به یکباره افت شدیدی کرد و طبعا سفره مردم هم کوچک‌تر شد.

با توافق برجام در سال 94، اثرات این توافق در سال 95 در اقتصاد کشور نمایان شد تا جایی که رشد اقتصادی کل در سال 95 بالغ بر 14 درصد به ثبت رسید. همان‌گونه که انتظار می‌رفت بخش نفت یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد اقتصادی بود، به گونه‌ای که رشد حجم بخش نفت و گاز در سال 95 حدود 36 درصد بوده است.

بر همین اساس درآمد سرانه نفتی ایرانیان نیز در سال 95 حدود 35 درصد افزایش یافت. با وجود این افزایش حتی با وجود برجام هم همچنان سهم هر ایرانی از درآمد نفتی در سال 95، حدود 25 درصد پایین‌تر از سهم ایرانیان از پول نفت در سال 86 قرار داشت. روند صعودی این بخش در سال 96 هم ادامه پیدا کرد.

پس از آن و در ابتدای سال 97 بود که ترامپ دستور خروج آمریکا از برجام را امضا کرد و اقتصاد ایران با مشکلات متعددی رو به رو شد.

رشد اقتصادی در این سال به منفی 5 درصد نزدیک شد و همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد بخش نفت در میان بخش‌های دیگر سقوط چشمگیر‌تری را تجربه کرد، حجم حقیقی بخش نفت در سال 97 منفی 13 درصد به ثبت رسید. این روند نزولی در سال 98 هم تکرار شد.

دولت نمی‌تواند سرخود درآمد نفتی را خرج کند

محمدعلی خطیبی، نماینده اسبق ایران در اوپک، گفت: پول نفتی که فروخته می‌شود بلافاصله وصول نمی‌شود؛ بعضا خریدار فرجه‌ای سه ماهه می‌گیرد و بعد از سه ماه این پول را واریز می‌کند. بسته به نوع قرارداد به طور کلی وصول این پول‌ها یک تا سه ماه فرجه دارد و خریدار در این مدت فرصت می‌گیرد پول را واریز کند.

وی افزود: اما به فرض اینکه پول امروز به خزانه بیاید. به هر حال پولی که به خزانه می‌آید براساس برنامه خرج می‌شود. در پایان هر سال برنامه‌ای که دولت پیش نهاد می‌دهد در مجلس بحث می‌شود، بند بند تصویب می‌شود و دولت نمی‌تواند سر خود پول‌ها را خرج کند و مصرف مبلغ را اطلاع دهد.

وی ادامه داد: مخارج کشور بر اساس بودجه سالانه و مصوبات مجلس هزینه می‌شود و چنانچه مازادی وجود داشته باشد باید با نظر مجلس هزینه شود. اگر مازاد درآمد حاصل می‌شود باید بنا بر پیشنهاد دولت و تصویب مجلس هزینه شود. دولت نمی‌تواند هر کاری دلش می‌خواهد انجام بدهد دولت براساس بودجه عمل می‌کند و دست و بال‌اش باز نیست.

خطیبی ادامه داد: با توجه به اینکه دلار از گردونه معاملات کشور حذف شده؛ بخشی از این معاملات براساس ارز‌های ملی است و بخشی براساس ارز‌های معتبر غیر دلاری است که مورد توافق کشور و خریدار است و بخش دیگر با تهاتر عمل می‌شود و پول‌اش وصول می‌شود. در مجموع تحریم محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند اما حتی تحریم‌کننده به این نکته اعتقاد دارد که تحریم در ماه‌ها و سال‌های اول تأثیر دارد و بعد از گذشت مدتی تأثیرات تحریم کاهش پیدا می‌کند و خاصیت تحریم ضعیف می‌شود. از این رو کشور تحریم‌کننده معمولاً یکی دو سال فشار وارد می‌کند و بعد به سراغ توافق و… می‌رود.  

وی در پایان درمورد اینکه این پول چه زمانی قرار است روی معیشت مردم تأثیر بگذارد گفت: در دولت قبل مقداری بدهی ایجاد شده و کمی زمان لازم بود تا این بدهی‌ها که بدهی‌های به بانک مرکزی در حدود 300 هزار میلیارد تا 400 هزار میلیارد تومان است پرداخته شود. این رقم قابل توجه بود که دولت قبل  پول بدون پشتوانه چاپ کرده و دولت سیزدهم کمی زمان نیاز داشت تا این بدهی‌ها را صاف کند، درنهایت باید صبر کنیم تا دولت این موضوع را در اقتصاد نشان بدهد.

منبع : تابناک به نقل از تجارت نیوز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هشدار/ شناسایی یک مورد مبتلا به تب دنگی در تربت حیدریه

آغاز تهیه اطلس جامع سلامت منطقه تربت‌حیدریه

برق گرفتگی عزاداران حسینی در شهرکدکن تربت حیدریه+ ویدئو

پزشکیان: اگر ما حق را بین مردم پیاده نکنیم، گریه کردن ما برای امام حسین (ع) فقط یک گریه کردن صرف است‌

برگزاری پر شور تاسوعای حسینی در تربت‌حیدریه

ساره امیری، زن بلوچ و ایرانی‌تبار وزیر آموزش و پرورش امارات شد

تا 15 سال دیگر، استان گلستان بیابان می‌شود، مگر اینکه اقدام جدی رخ دهد

افسانه «ترامپ شکست ناپذیر» پر و بال بیشتری خواهد گرفت / زخم کهنه خشونت سیاسی در انتخابات آمریکا سر باز کرد

ثبت آئین نخل گردانی و علم اندازی کدکن تربت حیدریه در فهرست میراث ناملموس کشور

بهره برداری از خط انتقال آب دریای عمان به خراسان رضوی در سه سال آینده

گرامی داشت نخستین شهید خبرنگار خراسان رضوی در تربت حیدریه

پزشکیان: وقتی با من طوری برخورد می کنند که انگار کسی شده ام، از خودم می ترسم / اگر بیخودی از من تعریف کنید تصور می کنم کسی شده ام؛ بنابراین شما هستید که من را تبدیل به یک آدم غیرمتعارف می کنید

67 حادثه ترافیکی طی یک هفته در منطقه تربت حیدریه

گزارش تصویری برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در شهر نسر تربت حیدریه

تکواندوکار تربت حیدریه بر سکوی قهرمانی مسابقات هان مادانگ خراسان رضوی

معرفی عکاس تربتی بعنوان داور آفرینواره بین المللی فیلم و عکس «راوی عشق»

برگزاری دوره بازآموزی شنا در تربت‌حیدریه

آتش زدن مزارع بعد از برداشت محصول ممنوع است

در سال جاری نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت

نگاهی به چگونگی گذران اوقات فراغت یا "سه‌ماه تعطیلی" در تربت‌حیدریه

ظریف: پست معاون اولی را حاضر نیستم بپذیرم / قرار است 60 درصد از وزرا برای نخستین بار وزیر شوند و شرایط سنی آنان نیز زیر 50 سال باشند

کشف بقایای 11 ثروتمندی که همراه با زیورآلات خود حدود 800 سال پیش دفن شده بودند

آغاز به کار مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه تربت حیدریه

تصاویر: قدیمی‌ترین عکس‌ها از کربلا

تصاویر: مراسم عزاداری «شاه حسین گویان»

اولویت پزشکیان باید نظم اقتصادی و اف. ای. تی. اف باشد؛ ما باید به دنیا حقانیتمان را ثابت کنیم /ما امروز نیاز داریم پول نفت را با سیاست التماسی از چین نگیریم و بساط کاسبان تحریم و آقازاده‌ها را جمع کنیم

زنگ خطر شیوع تب دنگی در خراسان رضوی به صدا درآمد

کشف و ضبط بیش از 126 هزار قلم کالای قاچاق در منطقه تربت حیدریه

علت اصلی انقراض ماموت‌ها؛ آخرین فیل غول پیکر چگونه کشته شد؟

ارتش سایبری با نام جهاد تبیین، در معاونت فرهنگی یکی از نهاد‌ها مدیریت می‌شود؛ باید با مدیریت سیاسی-اقتصادی این مجموعه‌ها گفتگو و به راه حل رسید

مشارکت مردم تربت‌حیدریه در دور دوم انتخابات 59.5 درصد اعلام شد

جبرائیلی: جریان حزب‌اللهی به کنار رفتن و نرفتن قالیباف یا جلیلی نباخت؛ به دوگانه‌ای باخت که حول برجام شکل گرفت

میزان مشارکت در دور دوم انتخابات و آرای کاندیداها به تفکیک استان

کسب مقام برتر مسابقات قرآن، عترت و نماز کشوری توسط دانش آموز روشندل تربتی

از رقیبان انتظار همکاری با رییس جمهور منتخب را داریم

آذری جهرمی: گفته بودند پزشکیان پس از پیروزی، در اول محرم برنامه رقاصی می‌گذارد؛ ما امروز فریاد می‌زنیم یا حسین / امیدوارم این صدا را بشنوند

اولین پیام پزشکیان خطاب به مردم پس از اعلام نتایج انتخابات: این تازه آغاز همراهی ماست

حسین انتظامی: بارزترین صفت ‎پزشکیان، حلم او بود

تصاویر: مرحله دوم رای گیری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

مسعود پزشکیان نهمین رئیس‌جمهور ایران شد

مقام معظم رهبری پس از انداختن رای خود به صندوق: شنیدم که شوق و علاقه مردم بیشتر از قبل است

افتتاح نخستین دفتر نمایندگی حمایت از کودکان مبتلا به سرطان در تربت حیدریه

چهل قهرمان به سوی پاریس!

کاتبان مصر باستان ظاهراً در اثر کار زیاد دچار آسیب‌دیدگی مفاصل می‌شدند

«تاکتیکِ احمدی نژادی» جلیلی مقابل لبخندهای پزشکیان در مناظره آخر /مشتِ باز شده جلیلی و یک جهان کمک صداوسیما به کاندیدایِ خاص

آغاز برداشت گندم از مزارع بخش رخ تربت حیدریه

پایان تصویربرداری فیلم کوتاه طلسم خون در تربت حیدریه

سعید جلیلی گوشه رینگ FATF و برجام /مناظره پزشکیان با «برادر» قائم‌مقام صداوسیما و «مجری» صداوسیما

بانکها درب خود را به روی واحدهای تولیدی و صنعتی بسته‌اند/ ایران به هم‌طرازی در عقلانیت نیاز دارد/70 درصد از منابع بانکی کشور صرف حوزه‌های تکلیفی می‌شود/ بانک اطلاتی تربت‌حیدریه تهیه شده‌است/ کارآفرینی جنسیت نمی‌شناسد

مشروح اولین مناظره دور دوم انتخابات ریاست جمهوری