آخرین مطالب

ویژه برنامه های بارگاه منور رضوی برای زائران غیرایرانی دهه آخر صفر اعلام شد استانی

ویژه برنامه های بارگاه منور رضوی برای زائران غیرایرانی دهه آخر صفر اعلام شد

  بزرگنمایی:
آستان قدس رضوی امسال نیز همانند سال های گذشته در ایام دهه پایانی ماه صفر میزبان زائرانی از کشورهای عرب و اردو زبان است و از همین رو برنامه‌های متعددی را ویژه این گروه از زائران در بارگاه منور رضوی برگزار می‌کند.

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- مدیریت زائرین غیرایرانی آستان قدس رضوی همزمان با فرا رسیدن دهه آخر ماه صفر ویژه برنامه‌های متنوعی را برای مخاطبان غیر ایرانی در حرم مطهر رضوی تدارک و پیش‌بینی کرده است.

به گزارش نوید تربت به نقل از روابط عمومی آستان قدس رضوی، مدیریت زائرین غیرایرانی آستان قدس رضوی امسال نیز همانند سال های گذشته در ایام دهه پایانی ماه صفر میزبان زائرانی از کشورهای عرب و اردو زبان است و از همین رو برنامه‌های متعددی را ویژه این گروه از زائران در بارگاه منور رضوی برگزار می‌کند.

 

 برگزاری مراسم به زبان عربی (بخش غرب آسیا)

این مدیریت در نظر دارد مصادف با ایام آخر ماه صفر، مراسم ویژه زائران عرب زبان را با حضور اساتید مطرح جهان اسلام در دو نوبت ظهر و عصر در رواق دارالمرحمه و صحن غدیر برگزار کند.

بر این اساس از 15 تا 25 شهریور مصادف با 20 تا 30 صفر صحن غدیر (شب) و رواق دارالمرحمه (ظهر) میزبان زائران عرب زبان است و حجج‌اسلام و المسلمین محمد الساعدی، هاشم الحیدری از عراق و اسد القصیر از لبنان سخنرانان این مراسم هستند.

همچنین بخش غرب آسیا امور زائران غیرایرانی حرم مطهر رضوی در ایام دهه آخر صفر، در نظر دارد با دعوت از سخنرانان و مداحان مشهور جهت ارتقای سطح فرهنگی، دانش و معارف شیعی این عزیزان جلسات سخنرانی، مرثیه‌سرایی و سینه زنی و سایر امور فرهنگی مرتبط  را برگزار کند، این برنامه‌ها از چهارشنبه 15 شهریور تا 25 شهریور (20 صفر تا 30 صفر) همه روزه از ساعت 17 در رواق دارالرحمه حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

 

 برگزاری نشست تخصصی ویژه بانوان

یکی از مراسم‌های ویژه زائرین غیر ایرانی که در دهه آخر صفر و ویژه بانوان تدارک دیده شده نشست تخصصی است که در تاریخ 18 شهریورماه مصادف با23 صفر ساعت 14 در رواق دارالرحمه برگزار خواهد شد. استاد این برنامه خانم براق از کشور کانادا است.

 

 گردهمایی بزرگ عزاداران کشورهای جهان اسلام

مصادف با ایام حزین و اندوه رحلت پیامبر بزرگوار اسلام(ص) و شهادت امام رضا(ع) و امام حسن(ع)، مراسم عزاداری با سبک خاص با حضور مداحان مطرح عرب زبان برگزار می‌شود، در این سبک مداح با حضور بر روی چهار پایه و حلقه زدن زائران دور مداح و سپس سینه زنی شور خاصی به مراسم خواهد داد. اهتزاز علم و بیرق های بزرگ در بین جمعیت بر عظمت مراسم خواهد افزود.

این اجتماع عظیم 20 و 21 شهریورماه مصادف با 25 و 26 صفر در صحن غدیر حرم مطهر رضوی پس از نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد.

 

 بزرگداشت روز وقف و نذر

همچنین در روز 22 شهریور که در تقویم با روز وقف و نذر نامیده شده است، با دعوت از مدیران اجرائی آستان قدس از جمله خلیل الله کاظمی رئیس سازمان عمران و نگه داری حرم مطهر رضوی، ضمن بیان گوشه‌ای از فعالیت‌های عمرانی حرم مطهر که از محل موقوفات و نذورات مردم انجام می‌شود، از تعدادی از خیرین و واقفین تقدیر به عمل می آید.

در حاشیه برنامه نیز میز مشاوره وقف و نذر با حضور کارشناس این مبحث و همچنین حضور نماینده مدیریت نذورات بر پا خواهد بود. زمان برگزاری این مراسم 22 شهریور مصادف با 27 صفر در صحن غدیر حرم مطهر  بعد از نماز مغرب و عشاء است.

 

 برگزاری ویژه برنامه شام شهادت امام رضا(ع)

این مدیریت همزمان با  شام شهادت امام رضا(ع) و با توجه به سبقه تاریخی مناظرات امام رضا(ع) ویژه برنامه‌ای را با حضور یک سخنران مسیحی از کشور لبنان و نمایندگان ادیان مختلف برگزار می‌کند و همچنین با حضور نوجوانانی از کشورهای مختلف جهان اسلام مراسم شام غریبان امام هشتم(ع) را برگزار خواهد کرد. این مراسم 25 شهریور مصادف با 30 صفر در صحن غدیر حرم مطهر بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می‌شود.

 

پذیرایی از  کاروان‌ها و گروه‌های زیارتی

کاروان‌ها و گروه‌های زیارتی که به مشهد مشرف می‌شوند در دهه آخر صفر به بالاترین آمار خود در طی سال می رسند، به همین خاطر در دهه منتهی به شهادت امام رضا (ع) برنامه‌های ویژه‌ای برای گروه‌های پیاده پیش‌‌بینی شده است.

این برنامه همه روزه در رواق دارالرحمه برگزار می‌شود و گروه‌ها با برنامه‌ریزی قبلی می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند. 

در این برنامه مدیریت زائران غیر ایرانی پیش‌بینی استاد، مداح، پذیرائی، هدایا و همچنین هماهنگی موزه‌ها و کتابخانه‌ها و برخی موئسسات آستان قدس جهت بازدید را به عهده دارد.

 

ویژه برنامه روز اربعین امام حسین(ع) با موضوع اسیران کربلا

همزمان با اربعین سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) نیز ویژه برنامه‌ای با اجرای سخنرانی، مداحی و سینه زنی در صحن غدیر حرم مطهر رضوی بعد از نماز مغرب و عشاء تدارک دیده شده است.

 

 ویژه برنامه عزاداری

دوشنبه و سه شنبه 20 و 21 شهریور ماه مصادف با 25 و 26 صفر ساعت 20 مراسم عزاداری در صحن غدیر برگزار می شود و حجج اسلام و المسلمین اسد القصیر  و ساعدی قبل و بعد از نماز مغرب و عشاء به ایراد سخن می‌پردازند.

 

برنامه بزرگداشت مقام حضرت زینب (س)ویژه بانوان

سخنرانی با موضوع تبیین «نقش حضرت زینب(س) در بیداری اسلامی» توسط خانم جوهر مهدی، تقدیر از دو بانوی خادمه الحسین، قرائت میثاق نامه توسط خواهر یا همسر شهید، اجرای گروه سرود متشکل از فرزندان شهدا، سخنرانی، برگزاری مسابقه از محتوای برنامه و تجلیل از تعدادی از خواهران مادران و همسران شهدای حاضر در مراسم از دیگر برنامه های این ایام است.

این مراسم چهارشنبه 21 شهریورماه مصادف با 26 صفر ساعت 17 تا 19 در رواق  دارالرحمه حرم مطهر برگزار می‌شود.

 

تبلیغات محیطی آخر صفر

با توجه به برگزاری مراسم ویژه آخر صفر ویژه زائرین غیر ایرانی عرب زبان در صحن غدیر، رواق دارالرحمه و رواق دارالمرحمه، هر سه مکان با کتیبه، بنر و نور پردازی فضا سازی خواهد شد. همچنین تمام برنامه ها از قبل اطلاع رسانی می شود.

 

برگزاری مراسم دهه آخر ماه صفر به زبان اردو (شبه قاره)

همزمان با فرارسیدن ایام دهه آخر صفر ایام رحلت حضرت نبی اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، بخش اردو مدیریت زائرین غیر ایرانی در نظر دارد سلسله مراسم عزا و عزاداری تحت عنوان «دهه آخر صفر» بصورت روزانه با محوریت صحن غدیر حرم مطهر رضوی با فیض رسانی مداحان و سخنرانان معروف شبه قاره و با حضور پرشور عاشقان و زائران حریم قدس رضوی برگزار کند. مخاطبین این مراسم عموم زائرین اردو زبان از کشورهای پاکستان، هندوستان و اردو زبانان مقیم خارج هستند.

 

 برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری با عنوان «راه سعادت»

همچنین مراسم سوگواری و عزاداری ویژه مراسم بانوان تحت عنوان «راه سعادت» از دیگر برنامه‌های این ایام است که با فیض‌رسانی مداح و سخنران بانوی اردو زبان با حضور پرشور بانوان و زائران حریم قدس رضوی برگزار کند.

اجرای ویژه مراسم تلاوت قرآن با عنوان «قرائت سوره یس و اهدای ثواب به نبی اکرم (ص) و امام مجتبی(ع) و رضا(ع) نیز از دیگر برنامه‌های این مدیریت است که با  تلاوت قرآن توسط قاری مدعو از اداره قرآن با حضور پرشور عاشقان و زائران حریم قدس رضوی برگزار خواهد شد.

ویژه برنامه شب و روز رحلت حضرت رسول(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)

همزمان با شب و روز رحلت بیان حضرت رسول(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) مراسمی با محوریت احکام قبل از نماز مغرب و عشا، اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، بیان احکام بین الصلاتین، قرائت یک صفحه از قرآن، قرائت زیارت، مداحی، سخنرانی، سینه زنی و عزاداری، اجرای مسابقه و توزیع جوایز تدارک شده شده است

 

ویژه برنامه شب و روز شهادت حضرت امام رضا(ع)

همچنین در شب و روز شهادت حضرت امام رضا(ع) مراسمی با محوریت بیان احکام قبل از نماز مغرب و عشا،، اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء ، بیان احکام بین الصلاتین، قرائت یک صفحه از قرآن، قرائت زیارت، مداحی، سخنرانی، سینه زنی و عزاداری، اجرای مسابقه و توزیع جوایز در رواق غدیر برگزار می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

مشروح سومین مناظره کاندیدا‌های ریاست جمهوری؛

امام جمعه تربت‌حیدریه: چشم آزادیخواهان جهان حتی در قلب آمریکا به انتخابات ایران دوخته شده

دومین مناظره کاندیدا‌های ریاست جمهوری

پیش‌بینی برداشت بیش از 27 هزار تن گندم از مزارع شهرستان تربت حیدریه

رقابت تخم نوغان‌های ایرانی و چینی/ کیفیت فدای ارزانتر بودن

پورمحمدی: برجام برای کاهش فشار تحریم بود، اما همین را هم زدند خرابش کردند / به دیپلمات هنگام مذاکره از پشت حمله نکنید؛ اینطوری کار پیش نمی رود

چه زمانی یک روز زمین به 25 ساعت تبدیل می‌شود؟

تصاویر: خسارات زلزله پنج ریشتری در کاشمر

بهره‌برداری از 2 طرح اقتصاد مقامتی در تربت‌حیدریه

ارسال کمک‌های هلال‌احمر تربت‌حیدریه به مناطق زلزله‌زده کاشمر

آیا روح وجود دارد؟ پاسخ علم به این سؤال مرموز چیست؟

دستگیری 4 نفر حفار غیر مجاز آثار تاریخی در تربت حیدریه

اعزام سه تیم ارزیاب بررسی خسارت زلزله به روستاهای حصار و رودمعجن تربت‌حیدریه

زلزله کاشمر 4 کشته و 120 مصدوم برجا گذاشت

پایان تصویربرداری فیلم سینمایی فرشته در تربت حیدریه

چرا از نظر کدکنی، روسیه علیه ادبیات فارسی در آسیای میانه می جنگد؟

مشروح دور اول مناظره کاندید‌اهای انتخاباتی؛

«تقوی»، روحانی اصولگرا از مذاکرات 5 کاندیدا برای انصراف خبر داد / برخی از کاندیدا‌ها این مکانیزم را پذیرفته‌اند

ظریف در یک رویداد بزرگ ملی و در میزگرد سیاسی خارجی پزشکیان را همراهی خواهد کرد

تصاویر: ریزش معدن در شازند

تاریخ و ساعت مناظره های انتخابات ریاست‌جمهوری

انتظامی خطاب به زاکانی: در زمان شما حجاب‌بان در مترو مستقر شد پس احتمالا در سطح کشور هم همین رفتار را خواهید کرد / زاکانی: حجاب بان نداریم

برخی از روستاهای کم جمعیت تربت حیدریه هنوز رنگ روحانی را ندیده اند

اصحاب رسانه زمینه مشارکت گسترده مردم در انتخابات را فراهم کنند

برداشت 50 تن گل‌محمدی از گلزارهای بخش رخ تربت‌حیدریه

فیلمی از بلعیدن مار پلنگی توسط مار کبری در ارتفاعات شهرستان زاوه

شرکت 700 نفر در آزمون مهارتی فرهنگ و هنر تربت‌حیدریه

احداث شهرک صنعتی شماره 3 و رفع موانع و مشکلات صنایع و تولیدکنندگان تربت حیدریه

واحد دوم نیروگاه سیکل ترکیبی تربت حیدریه به بهره برداری رسید

پرداخت 40 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه به هنرمندان صنایع‌دستی تربت‌حیدریه

روزنامه اطلاعات:«مسئولان نظام قبول کرده‌اند خالص‌سازی غلط بود»

تاکید سرپرست وزارت خارجه بر پایبندی ایران به برجام

داستان سایه‌هایی مخوف که در اثر انفجار هسته‌ای هیروشیما روی زمین ثبت شد

شهروند تربتی بطرز معجزه آسایی از سقوط آسانسور جان سالم به در برد

برگزاری نخستین «رویداد صدرا» در دانشگاه آزاد اسلامی تربت‌حیدریه

فرود اضطراری هواپیمای آموزشی در اراضی کشاورزی بخش رخ تربت حیدریه کرد

فرماندار تربت حیدریه: حضور خوب در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری پیش بینی می شود

هنرمند تربت‌حیدریه نماینده خراسان رضوی در رویداد نوآفرین فیلمنامه نویسی کشور

اعترض جمعی از اولیاء دانش آموزان شاهد شهرک ولیعصربه انتقال آن به جنب پارک پیشکوه

تصاویر: جنون همستر

زمان بندی تبلیغاتی 6 نامزد مشخص شد / اولین مناظره؛ 28 خرداد / ساعت مناظره‌ها؛ 16 تا 21

کدام چهره‌های سیاسی از انتخابات چهاردهم باز ماندند؟

دوام و مانایی محتوای کنگره ملی شهدا با مستندسازی/ تربت‌حیدریه رتبه نخست شهدای زن خراسان رضوی /33 شهید ورزشکار در منطقه تربت حیدریه/ چاپ هشت کتاب ویژه شهدای منطقه/ انجام بزرگترین نمایش آیینی حدیث پایداری شرق کشور/ برگزاری یادواره شهدای خبرنگار در

افتتاح بیست و سومین پایگاه اورژانس تربت‌حیدریه در روستای رودمعجن

واکنش حسین شریعتمداری به تخریب نامزدهای اصولگرا از سوی یکدیگر: باور کردنی نیست که این افراد خود را تابع رهبر معظم انقلاب بدانند

گزارش تصویری از برگزاری نخستین جشنواره ملی گردشگری ادبی ابریشم در تربت حیدریه

برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره ملی گردشگری ادبی ابریشم در روستای رودمعجن تربت حیدریه

بازگشایی و ارتقاء سینما اندیشه تربت‌حیدریه به درجه یک

امام جمعه تربت حیدریه: فرزندان خود را برای ورود به حوزه علمیه تشویق کنید

استفاده از تصاویر مشترک با امام و رهبری ممنوع است/ ممنوعیت بیان مطالب مغایر با سیاست‌های اعلامی رهبری