آخرین مطالب

ویژه برنامه های بارگاه منور رضوی برای زائران غیرایرانی دهه آخر صفر اعلام شد استانی

ویژه برنامه های بارگاه منور رضوی برای زائران غیرایرانی دهه آخر صفر اعلام شد

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- مدیریت زائرین غیرایرانی آستان قدس رضوی همزمان با فرا رسیدن دهه آخر ماه صفر ویژه برنامه‌های متنوعی را برای مخاطبان غیر ایرانی در حرم مطهر رضوی تدارک و پیش‌بینی کرده است.

به گزارش نوید تربت به نقل از روابط عمومی آستان قدس رضوی، مدیریت زائرین غیرایرانی آستان قدس رضوی امسال نیز همانند سال های گذشته در ایام دهه پایانی ماه صفر میزبان زائرانی از کشورهای عرب و اردو زبان است و از همین رو برنامه‌های متعددی را ویژه این گروه از زائران در بارگاه منور رضوی برگزار می‌کند.

 

 برگزاری مراسم به زبان عربی (بخش غرب آسیا)

این مدیریت در نظر دارد مصادف با ایام آخر ماه صفر، مراسم ویژه زائران عرب زبان را با حضور اساتید مطرح جهان اسلام در دو نوبت ظهر و عصر در رواق دارالمرحمه و صحن غدیر برگزار کند.

بر این اساس از 15 تا 25 شهریور مصادف با 20 تا 30 صفر صحن غدیر (شب) و رواق دارالمرحمه (ظهر) میزبان زائران عرب زبان است و حجج‌اسلام و المسلمین محمد الساعدی، هاشم الحیدری از عراق و اسد القصیر از لبنان سخنرانان این مراسم هستند.

همچنین بخش غرب آسیا امور زائران غیرایرانی حرم مطهر رضوی در ایام دهه آخر صفر، در نظر دارد با دعوت از سخنرانان و مداحان مشهور جهت ارتقای سطح فرهنگی، دانش و معارف شیعی این عزیزان جلسات سخنرانی، مرثیه‌سرایی و سینه زنی و سایر امور فرهنگی مرتبط  را برگزار کند، این برنامه‌ها از چهارشنبه 15 شهریور تا 25 شهریور (20 صفر تا 30 صفر) همه روزه از ساعت 17 در رواق دارالرحمه حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

 

 برگزاری نشست تخصصی ویژه بانوان

یکی از مراسم‌های ویژه زائرین غیر ایرانی که در دهه آخر صفر و ویژه بانوان تدارک دیده شده نشست تخصصی است که در تاریخ 18 شهریورماه مصادف با23 صفر ساعت 14 در رواق دارالرحمه برگزار خواهد شد. استاد این برنامه خانم براق از کشور کانادا است.

 

 گردهمایی بزرگ عزاداران کشورهای جهان اسلام

مصادف با ایام حزین و اندوه رحلت پیامبر بزرگوار اسلام(ص) و شهادت امام رضا(ع) و امام حسن(ع)، مراسم عزاداری با سبک خاص با حضور مداحان مطرح عرب زبان برگزار می‌شود، در این سبک مداح با حضور بر روی چهار پایه و حلقه زدن زائران دور مداح و سپس سینه زنی شور خاصی به مراسم خواهد داد. اهتزاز علم و بیرق های بزرگ در بین جمعیت بر عظمت مراسم خواهد افزود.

این اجتماع عظیم 20 و 21 شهریورماه مصادف با 25 و 26 صفر در صحن غدیر حرم مطهر رضوی پس از نماز مغرب و عشاء برگزار خواهد شد.

 

 بزرگداشت روز وقف و نذر

همچنین در روز 22 شهریور که در تقویم با روز وقف و نذر نامیده شده است، با دعوت از مدیران اجرائی آستان قدس از جمله خلیل الله کاظمی رئیس سازمان عمران و نگه داری حرم مطهر رضوی، ضمن بیان گوشه‌ای از فعالیت‌های عمرانی حرم مطهر که از محل موقوفات و نذورات مردم انجام می‌شود، از تعدادی از خیرین و واقفین تقدیر به عمل می آید.

در حاشیه برنامه نیز میز مشاوره وقف و نذر با حضور کارشناس این مبحث و همچنین حضور نماینده مدیریت نذورات بر پا خواهد بود. زمان برگزاری این مراسم 22 شهریور مصادف با 27 صفر در صحن غدیر حرم مطهر  بعد از نماز مغرب و عشاء است.

 

 برگزاری ویژه برنامه شام شهادت امام رضا(ع)

این مدیریت همزمان با  شام شهادت امام رضا(ع) و با توجه به سبقه تاریخی مناظرات امام رضا(ع) ویژه برنامه‌ای را با حضور یک سخنران مسیحی از کشور لبنان و نمایندگان ادیان مختلف برگزار می‌کند و همچنین با حضور نوجوانانی از کشورهای مختلف جهان اسلام مراسم شام غریبان امام هشتم(ع) را برگزار خواهد کرد. این مراسم 25 شهریور مصادف با 30 صفر در صحن غدیر حرم مطهر بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می‌شود.

 

پذیرایی از  کاروان‌ها و گروه‌های زیارتی

کاروان‌ها و گروه‌های زیارتی که به مشهد مشرف می‌شوند در دهه آخر صفر به بالاترین آمار خود در طی سال می رسند، به همین خاطر در دهه منتهی به شهادت امام رضا (ع) برنامه‌های ویژه‌ای برای گروه‌های پیاده پیش‌‌بینی شده است.

این برنامه همه روزه در رواق دارالرحمه برگزار می‌شود و گروه‌ها با برنامه‌ریزی قبلی می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند. 

در این برنامه مدیریت زائران غیر ایرانی پیش‌بینی استاد، مداح، پذیرائی، هدایا و همچنین هماهنگی موزه‌ها و کتابخانه‌ها و برخی موئسسات آستان قدس جهت بازدید را به عهده دارد.

 

ویژه برنامه روز اربعین امام حسین(ع) با موضوع اسیران کربلا

همزمان با اربعین سید و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) نیز ویژه برنامه‌ای با اجرای سخنرانی، مداحی و سینه زنی در صحن غدیر حرم مطهر رضوی بعد از نماز مغرب و عشاء تدارک دیده شده است.

 

 ویژه برنامه عزاداری

دوشنبه و سه شنبه 20 و 21 شهریور ماه مصادف با 25 و 26 صفر ساعت 20 مراسم عزاداری در صحن غدیر برگزار می شود و حجج اسلام و المسلمین اسد القصیر  و ساعدی قبل و بعد از نماز مغرب و عشاء به ایراد سخن می‌پردازند.

 

برنامه بزرگداشت مقام حضرت زینب (س)ویژه بانوان

سخنرانی با موضوع تبیین «نقش حضرت زینب(س) در بیداری اسلامی» توسط خانم جوهر مهدی، تقدیر از دو بانوی خادمه الحسین، قرائت میثاق نامه توسط خواهر یا همسر شهید، اجرای گروه سرود متشکل از فرزندان شهدا، سخنرانی، برگزاری مسابقه از محتوای برنامه و تجلیل از تعدادی از خواهران مادران و همسران شهدای حاضر در مراسم از دیگر برنامه های این ایام است.

این مراسم چهارشنبه 21 شهریورماه مصادف با 26 صفر ساعت 17 تا 19 در رواق  دارالرحمه حرم مطهر برگزار می‌شود.

 

تبلیغات محیطی آخر صفر

با توجه به برگزاری مراسم ویژه آخر صفر ویژه زائرین غیر ایرانی عرب زبان در صحن غدیر، رواق دارالرحمه و رواق دارالمرحمه، هر سه مکان با کتیبه، بنر و نور پردازی فضا سازی خواهد شد. همچنین تمام برنامه ها از قبل اطلاع رسانی می شود.

 

برگزاری مراسم دهه آخر ماه صفر به زبان اردو (شبه قاره)

همزمان با فرارسیدن ایام دهه آخر صفر ایام رحلت حضرت نبی اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، بخش اردو مدیریت زائرین غیر ایرانی در نظر دارد سلسله مراسم عزا و عزاداری تحت عنوان «دهه آخر صفر» بصورت روزانه با محوریت صحن غدیر حرم مطهر رضوی با فیض رسانی مداحان و سخنرانان معروف شبه قاره و با حضور پرشور عاشقان و زائران حریم قدس رضوی برگزار کند. مخاطبین این مراسم عموم زائرین اردو زبان از کشورهای پاکستان، هندوستان و اردو زبانان مقیم خارج هستند.

 

 برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری با عنوان «راه سعادت»

همچنین مراسم سوگواری و عزاداری ویژه مراسم بانوان تحت عنوان «راه سعادت» از دیگر برنامه‌های این ایام است که با فیض‌رسانی مداح و سخنران بانوی اردو زبان با حضور پرشور بانوان و زائران حریم قدس رضوی برگزار کند.

اجرای ویژه مراسم تلاوت قرآن با عنوان «قرائت سوره یس و اهدای ثواب به نبی اکرم (ص) و امام مجتبی(ع) و رضا(ع) نیز از دیگر برنامه‌های این مدیریت است که با  تلاوت قرآن توسط قاری مدعو از اداره قرآن با حضور پرشور عاشقان و زائران حریم قدس رضوی برگزار خواهد شد.

ویژه برنامه شب و روز رحلت حضرت رسول(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع)

همزمان با شب و روز رحلت بیان حضرت رسول(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) مراسمی با محوریت احکام قبل از نماز مغرب و عشا، اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء، بیان احکام بین الصلاتین، قرائت یک صفحه از قرآن، قرائت زیارت، مداحی، سخنرانی، سینه زنی و عزاداری، اجرای مسابقه و توزیع جوایز تدارک شده شده است

 

ویژه برنامه شب و روز شهادت حضرت امام رضا(ع)

همچنین در شب و روز شهادت حضرت امام رضا(ع) مراسمی با محوریت بیان احکام قبل از نماز مغرب و عشا،، اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء ، بیان احکام بین الصلاتین، قرائت یک صفحه از قرآن، قرائت زیارت، مداحی، سخنرانی، سینه زنی و عزاداری، اجرای مسابقه و توزیع جوایز در رواق غدیر برگزار می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اصناف و بازار نقش اساسی در حوزه‌های مختلف دارند

فرماندار تربت‌حیدریه: با نسل پرسشگری مواجه‌ایم که اگر قانع نشوند در مسیر دیگری گام برمی‌دارند

تئاتر"کوچه مختار" با موضوع دفاع‌مقدس در تربت‌حیدریه به صحنه رفت

پدر 103 ساله چهار شهید و جانباز تربتی منزل خودرا به حسینیه تبدیل کرد

با بی اعتنایی به همسانسازی حقوق بازنشستگان سبد رای 13 میلیونی آنها را از دست ندهید

پیش‌بینی کشت پاییزه در بیش از 7 هزار هکتار اراضی زراعی بخش رخ تربت حیدریه

معاون استاندار خراسان رضوی: از نظر توان دفاعی به مرحله‌ بازدارندگی رسیده ایم

آغاز عملیات اجرایی احداث تصفیه‌خانه بام خراسان رضوی در تربت‌حیدریه

برگزاری مراسم عهد سربازی در تیپ 177 ارتش تربت حیدریه

قتل هولناک مادر جلوی چشمان فرزندش در خواف

اکران پنج فیلم از سینمای دفاع مقدس تولیدی خراسان رضوی

خشکسالی و افزایش چاه های غیر مجاز 42 شهر خراسان رضوی را با مشکل آب شرب مواجه کرده

مدیریت جنگ در دوران دفاع مقدس در دست جوانان بود

شرکت سنگاه بزرگترین واحد تولید کننده سنگ آهک شرق کشور است/ به دنبال بهره وری بیشتر و عبور از خام فروشی هستیم/ ماشین آلات فرسوده را به روزرسانی و به چرخه تولید بازگرداندیم

سانحه رانندگی در تربت‌حیدریه 7 کشته و مصدوم بر جا گذاشت

تغذیه مار پیتون با حیوان زنده برای باغ‌وحش مشهد دردسر ساز شد

رزمایش مهر تحصیلی و اهداء 308 بسته لوازم تحصیلی به دانش آموزان منطقه تربت حیدریه

بازخوانی سرنوشت پر از ابهام بزرگترین پروژه صنعتی تربت حیدریه

مسابقات دوچرخه‌سواری لیگ کوهستان کشور در مشهد برگزار شد

با پزشکانی که بر اساس گزارش شهروندان از کارتخوان استفاده نکنند برخورد می شود

پیشنهاد تدریس دفاع مقدس توسط پیشکسوتان تربت‌حیدریه در دانشگاه

آیین رونمایی از زعفران کارت با اعتبار20 میلیارد ریالی برای هر کارت در تربت حیدریه برگزار شد

درآمد موقوفات را به سمت کمک به بیماران و دانش‌آموزان نیازمند و حوزه‌های علمیه هدایت می کنیم

برگزاری همزمان جشنواره ملی پسته ونمایشگاه تخصصی کشاورزی در مه ولات

واژگونی کامیون در محور تربت حیدریه- مشهد 17 کشته و مصدوم برجا گذاشت

مراسم تجلیل از یادگاران دفاع مقدس تربت‌حیدریه با حضور500 نفر برگزار می شود

فرماندار تربت‌حیدریه: از برنامه زمان بندی اجرای شبکه فاضلاب عقب هستیم

عبور 120 هزار خودرو از کمربندی بازگشایی شده رباط سنگ تربت‌حیدریه

تخریب یا استحکام‌بخشی یکی از قدیمی ترین دبیرستانهای تربت حیدریه، مساله این است

تصاویر؛شام غریبان شهادت امام رضا (ع)

جنجال بر سر نامه توکلی ادامه دارد/ تهدید چهره‌ی رسانه‌ای تقدیر شده به شکایت

بازگشت زائران دهه آخر صفر با 18 دستگاه اتوبوس و ون شهرداری تربت حیدریه

کریدور هند زمینه‌ساز توافق اسرائیل و عربستان/ ایران با این همه مزیت ژئوپلیتیکی بی‌نصیب ماند

چگونه مامون امام رضا را مجبور به خوردن زهر کرد؟

در شب شهادت ثامن الحجج(ع) مشهد غرق در عزا و ماتم است

امام جمعه تربت‌حیدریه: شورای نگهبان طرح انحلال شرکت‌های پیمانکاری جذب نیرو را تایید کند

سوال بازنشستگان از208 نماینده مجلس؛ چرا پای طرحی را امضا کردید که پیگیرش نیستید و ابتر باقی مانده

آغازکشت پاییزه محصول استراتژیک «کلزا» در خواف

حمایت مالی انجمن سینمای جوان تربت‌حیدریه از فیلمسازان

آرامیدن 12هزار نفر در آرامستان جواد الائمه تربت‌حیدریه/ کارکنانی که مستحق سختی کار هستند/ غسال زن: فرزندم که از شغلم با خبر شده مرتب شستشویی دستهایم را کنترل می کند/ عدم استقبال شهروندان تربت حیدریه از قبرهای 2 طبقه/ صحنه‌های دردآور و تاثیر منفی بر روح و روان شاغلین آرامستان

با وجود ادامه پدیده خشکسالی 452 شهر و روستای خراسان رضوی از تنش آب شرب خارج شد

تصاویر ؛ مسابقات کشتی نونهالان المپیاد استعدادهای برتر

بیمار 23 ساله مرگ مغزی مه ولات به شش نفر زندگی دوباره بخشید

با ورود رسانه ها، نیاز مالی نماینده خراسان رضوی در جام حذفی فوتبال کشور بر طرف شد

خدمت رسانی30 پاکبان تربت‌حیدریه درمسیر حرکت زایران حضرت رضا(ع)

درآمد نفتی ایران کجا خرج می‌شود؟/سفره خالی مردم به‌رغم درآمد نفتی میلیارد دلاری

قاتل فراری با اسلحه به دادسرا رفت

آغاز توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌های تربت حیدریه

دایر شدن 9 ایستگاه سلامت در مسیر تربت حیدریه تا مشهد و یژه دهه پایانی صفر

حرکت کاروان پیاده زندانیان تربت حیدریه به سوی مشهد مقدس