آخرین مطالب

وضعیت یک بام و دو هوای سینماهای خراسان رضوی در دمای زیر 20 درجه فرهنگ و هنر

وضعیت یک بام و دو هوای سینماهای خراسان رضوی در دمای زیر 20 درجه

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت-اگر سری به آمارهای چند روز اخیر در خصوص میزان استقبال مردم از سینماهای خراسان رضوی، که 90 درصد آنها در مشهد مستقر هستند، بزنیم درمی یابیم که سرما در کاهش میزان فروش بی تاثیر نبوده است.

به گزارش نوید تربت به نقل از ایرنا، برخی سالن های سینمایی مشهد در روزهای سرد اخیر این شهر از وجود تماشاگر خالی شدند و نتوانستند میزبانی مناسبی از تماشاگران علاقه‌مند داشته باشند.

سرما باعث افزایش مصرف گاز در شهر مشهد و سایر شهرهای خراسان رضوی شد و این موضوع محدودیتهایی را در مصرف انرژی برای بنگاه های اقتصادی و عمومی از جمله مجتمع های تجاری به سبب حفظ گاز برای بخش خانگی داشت، به طوری که طبق مصوبه ستاد انرژی استان، گاز مجتمع های تجاری کلانشهر مشهد قطع شد و کسبه ملزم به استفاده از سوخت دوم شدند.

شمار قابل توجهی از سالن های سینما در مشهد و ییلاقات اطراف مانند طرقبه در مجتمع های تجاری واقع شده اند و اعمال محدودیتها در مصرف انرژی برای مجتمع های تجاری، سینماداران را هم بی نصیب نگذاشته است.

افزون بر محدودیت در مصرف انرژی، ستاد انرژی خراسان رضوی به دلیل سرمای بیش از حد هوا در ساعات شب، محدودیت هایی را نیز در ساعات کاری واحدهای صنفی و مجتمع های تجاری اعمال نمود به طوری که این واحدها در روزهای نخست تا ساعت 20 و سپس تا ساعت 18 مجاز به فعالیت بودند.

هرچند با گرم شدن نسبی هوا، محدودیت های ساعات کاری برای واحدهای صنفی و مجتمع های تجاری برداشته شده و سینماهای داخل مجتمع های تجاری می توانند نوبت های نمایش شبانه خود را فعال کنند اما همچنان محدودیت در استفاده از گاز برای مجتمع ها و متعاقب آن برای سینماها وجود دارد.

پردیس سینمایی اطلس که در مجتمع تجاری اطلس مشهد واقع است، از جمله سینماهایی بود که در روزهای اخیر مشمول ممنوعیت در استفاده از گاز برای گرمایش محیط و همچنین محدودیت در ساعات کاری شبانه شد.

مدیر پردیس سینمایی اطلس در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این سینما در یک هفته اخیر به مدت 2 روز به دلیل قطعی گاز و سردی سالنها تعطیل بوده است، موتورخانه مجتمع اطلس قابلیت استفاده از سوخت دوم را ندارد و مردم ناگزیر هستند در سالنهای سرد فیلم ببینند.

سارا خسروی افزود: مردم زمانی که در سالنهای پردیس سینمایی اطلس می نشینند، گویی وسط خیابان نشسته اند، هیچ وسیله ای برای گرمایش وجود ندارد و بهتر بود دست‌کم اجازه می دانند گاز سالن سینما وصل باشد تا مردم سرما نخورند.

وی اظهار داشت: روزهای ابتدایی شروع سرما، مردم استقبال کمی از سینما اطلس داشتند و فقط 10 درصد از ظرفیت سالنهای این پردیس پر شد اما دیروز (سه شنبه 27 آذرماه) که بلیت نیم بها بود، 60 تا 70 درصد از فضای سالنهای پردیس پر از تماشاگر شد.

خسروی اضافه کرد: در این روزهای سرد که مجتمع های تجاری با محدودیت استفاده از گاز مواجه هستند، سینماهای دیگر مانند هویزه مشکلی در استفاده از گاز ندارند و قاعدتا چون سالنهایشان گرم است استقبال بیشتری از فیلمهایشان می شود.

مدیر پردیس سینمایی اطلس از مسئولان خواست پس از گذشت روزهای سرد و بهبود شرایط آب و هوایی برای کمک به سینمادارانی که از محدودیتهای ناشی از مصرف انرژی متضرر شدند، امتیازاتی قائل شوند، به عنوان مثال دستگاه های اجرایی بلیتهای سینما را به صورت نیم بها پیش خرید کنند تا به سینماداران کمک شود.مدیر پردیس سینمایی اطلس از مسوولان خواست پس از گذشت روزهای سرد و بهبود شرایط آب و هوایی برای کمک به سینمادارانی که از محدودیتهای ناشی از مصرف انرژی متضرر شده اند، امتیازاتی قائل شوند، به عنوان مثال دستگاه های اجرایی بلیتهای سینما را به صورت نیم بها پیش خرید کنند تا از این طریق به سینماداران کمک شود.

پردیس سینمایی ویلاژتوریست مستقر در شهر طرقبه از ییلاقات اطراف مشهد نیز در زمره سینماهای واقع در مجتمع تجاری بود که به دلیل محدودیتهای ناشی از مصرف گاز برای چندین روز تعطیل شد و نتوانست درآمدی در این مدت داشته باشد.

بهره بردار پردیس سینمایی ویلاژتوریست در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: این پردیس در یک هفته گذشته به دلیل محدودیتهای ناشی از مصرف گاز، به مدت پنج روز تعطیل بود و نتوانست پذیرای تماشاگران باشد.

رسول برادران افزود: درخواست نخست ما این است که مالکان مجتمع های تجاری قدری ملاطفت به خرج داده و از دریافت هزینه های مربوط به شارژ مجتمع و... در ماه جاری صرف نظر کنند، چرا که در هر صورت این تعطیلی ناگزیر رخ داده است تا در مصرف گاز صرفه جویی شود.

وی بیان کرد: سینماداران مستقر در مجتمع های تجاری ضررها را به جان خریدند تا بخش خانگی دچار مشکل در مصرف گاز نشود، لذا ضرر آنان از این محل باید به نحوی جبران گردد و انتظار می رود در این روزهای سخت، مسوولان با سینماداران تماس گرفته و حالی از آنان بپرسند.

در کنار روزهای سختی که سینماهای مستقر در مجتمع های تجاری مشهد و طرقبه پشت سر گذاشتند، برخی سینماها که در قالب اماکن مستقل فعالیت می کنند، زیان چندانی متحمل نشدند، اما در مجموع حضور تماشاگران در روزهای سرد مشهد در سینماها کمتر بوده است.

شاید یکی از دلایل حضور مردم در سینماها با وجود سرمای شدید هوا را می توان نمایش فیلم های جدید و پرطرفداری مانند "ملاقات خصوصی"، "بخارست" یا "چپ راست" دانست که سرما نتوانست خللی به حضور گرم طرفداران این فیلم ها در سالنهای سینما وارد کند.

مدیر پردیس سینمایی سیمرغ مشهد در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سرما حضور تماشاگران را در سالنهای ایمن پردیس نسبت به روزهای قبل کاهش داده بود اما در شرایطی که سینما سیمرغ محدودیتی به لحاظ ساعات کاری و استفاده از گاز نداشت، فیلم های به نمایش درآمده در آن مورد استقبال مردم قرار گرفت.

امیرحسین دبیرزاده افزود: استقبال مردم از فیلم های "ملاقات خصوصی" و "بخارست" و فیلمهای رده سنی کودک مانند "لوپتو" در این سینما در روزهای سرد هفته اخیر مطلوب بود و نسبت به روزهای قبل از سرما تنها 30 درصد کاهش یافت.

وی استقبال مردم از سانس های آخر مانند ساعات 21:40 یا 21:50 پردیس سینمایی سیمرغ را بهتر از دیگر سانس های روز دانست و گفت: با وجود سرمای شدید هوا سانس های پایانی روز در این سینما مورد استقبال مردم قرار گرفت.

وضعیت یک بام و دو هوای سینماهای مشهد در دمای زیر 20 درجه این شهر باعث شد که برخی سینماداران متضرر شوند اما برخی دیگر چندان از این وضعیت زیان نبینند، اما اگر سری به آمارهای هفت روز اخیر در خصوص میزان استقبال مردم از سینماهای خراسان رضوی، که 90 درصد آنها در مشهد مستقر هستند، بزنیم درمی یابیم که سرما در کاهش میزان فروش بی تاثیر نبوده است.

براساس گزارش سمفا، سینماهای خراسان رضوی طی هفت روز اخیر هفت میلیارد و 991 میلیون و 690 هزار ریال فروش و 31 هزار و 54 مخاطب داشته اند، در حالی که میزان فروش سینماهای استان در هفته پیش از سرما (16 تا 23 دیماه) حدود هشت میلیارد و 672 میلیون ریال بوده است.

مسوول گروه سینمایی و سمعی – بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار ایرنا با تایید زیان دیدن سینماهای مستقر در مجتمع های تجاری مشهد، به دلیل محدودیتهای اعمال شده برای آنها گفت: قبل از شروع سرما از مسوولان خواسته بودیم که سینماها را از اعمال محدودیتها مستثنی کنند اما به دلیل افزایش مصرف انرژی و بحرانی شدن شرایط، این امر محقق نشد.

تاکنون هم چندین مکاتبه پیرامون شرایط سینماهای استان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران شده است تا به نحوی تعطیلی های اجباری ماه های گذشته آنها جبران شود، اما پیرامون موضوع اخیر قطعا با تهران مکاتبه خواهد شد تا امتیازاتی برای سینماهای مشمول محدودیت فعالیت به سبب سرما در خراسان رضوی در نظر گرفته شود.سوسن محمدزاده اظهار داشت: شیوه نامه ابلاغی از سوی فرمانداری مشهد برای مجتمع های تجاری در خصوص مصرف انرژی و ساعات کاری در ایام سرما لازم الاجرا بوده است اما درصدد هستیم پس از پایان روزهای سرد و بهبود شرایط آب و هوایی، مذاکراتی با مسوولان مربوطه، در خصوص اختصاص امتیازاتی به سینماها به سبب جبران ضرری که از بابت سرمای هوا متحمل شده اند، داشته باشیم.

وی بیان کرد: تاکنون چندین مکاتبه پیرامون شرایط سینماهای استان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران شده است تا به نحوی تعطیلی های اجباری ماه های گذشته آنها جبران شود، اما پیرامون موضوع اخیر قطعا با تهران مکاتبه خواهد شد تا امتیازاتی برای سینماهای مشمول محدودیت فعالیت به سبب سرما در خراسان رضوی در نظر گرفته شود.

به گزارش ایرنا، نمایش فیلم های جدید و خوب یکی از مولفه های مهم در جذب تماشاگر به سینما است که خوشبختانه سازمان سینمایی در ماه های اخیر به این مهم توجه داشته و ارائه فیلم های جدید را در دستور کار قرار داده است اما جبران ضررهای سینماداران از باب تعطیلی های اجباری باید مورد توجه مسوولان قرار گرفته و به عنوان یک شیوه و راهکار همیشگی برای موارد مشابه در آینده در نظر گرفته شود.

می توان گفت همانگونه که نیم بها شدن بلیت در روزهای سه شنبه هر هفته یک انگیزه برای حضور بیشتر تماشاگران در سینماها بوده است، پیش خرید بلیتهای سینما توسط دستگاه های اجرایی و نهادهای عمومی نیز می تواند مولفه ای برای ایجاد انگیزه بیشتر برای تماشاگر و نیز سینمادار در شرایط سخت کنونی باشد.

هم اینک هشت هزار و 92 صندلی سینما در خراسان رضوی به صورت فعال پذیرای تماشاگران است که با توجه به جمعیت این استان به ازای هر 847 نفر یک صندلی فعال سینما وجود دارد و در مجموع 64 سالن سینما در شهرستان‌های مشهد، طرقبه شاندیز، گناباد، نیشابور و سبزوار فعال هستند.

سینماهای فعال در مشهد شامل پردیس سینمایی پارک بازار (مجتمع تجاری پارک بازار)، پردیس سینمایی اطلس (مجتمع تجاری اطلس)، پردیس سینمایی برفی، پردیس سینمایی گلشن (مجتمع تجاری آرمیتاژ)، پردیس سینمایی سیمرغ، پردیس سینمایی هویزه و سینما آفریقا است.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

اغلب کد رشته‌های دانشگاه تربت‌حیدریه بورسیه می‌شوند

8 حقیقت شگفت انگیز درباره کشتی تایتانیک که بعید است شنیده باشید

اقتصاد، عرصه دین یا عرفان نیست که شهودی باشد و نوری ببیند که دیگران از دیدنش عاجز باشند/ آنچه کمترین اهمیت را دارد، دیدن شماست

بیشتر جرایم تعزیرات حکومتی تربت‌حیدریه مربوط به قاچاق کالا و ارز است

به مناسبت دهه فجرگلزار شهدای تربت‌حیدریه غبارروبی شد

تداوم بارشهای باران و برف در خراسان رضوی

دشمن باورها و اعتقادات دینی مردم را هدف گرفته

تصاویر: بارش سنگین برف در کوهرنگ چهارمحال و بختیاری

روحانی: مردمی که از ما برگشتند را باید برگردانیم / با دولت و مجلس اقلیت نمی توان مشکلات را حل کرد

تصاویر: برگزاری جشن سده در تاجیکستان

تولد نوزاد عجول مه‌ولاتی در آمبولانس بجای بیمارستان

امام جمعه تربت حیدریه:منظومه فکری تمدن ساز مقام معظم رهبری هدف و قله بزرگی را نشان می‌دهد

پایش کانون های زمستان گذران سن غلات در شهرستان مه ولات

آغاز توزیع گوشت منجمد تنظیم بازار در شهرستان رشتخوار

مهمترین اصل در حوزه پدافند غیرعامل اصل بازدارندگی است

استاد دانشگاه فردوسی مشهد: زعفران یک کالای لوکس است نه محصول استراتژیک

افتتاح بزرگترین کشتارگاه صنعتی شرق کشور و کارخانه کائولین تربت حیدریه در دهه فجر

بارش بیش از 8 سانتی متر برف و باران در منطقه تربت حیدریه

بررسی عصر یخبندان با نگاه به دی.ان.ای کروکودیل

کسب مقام قهرمانی جام حذفی فوتسال خراسان رضوی توسط نوجوانان تربت حیدریه

تصاویر: جشن سده زرتشتیان

تکمیل تجهیزات پزشکی مراکز درمانی تربت حیدریه برای مقابله با موج هشتم کرونا

سهم مهم غربال‌گری سلامت در پیشگیری از سرطان‌های شایع زنان

ورزش‌های زمستانی در سبد گردشگری خراسان رضوی جایی ندارند

احداث بزرگترین فارم مرغ تخم گذار در شهرستان رشتخوار

تشکیل صندوق اعتبارات خرد ویژه زنان در روستای رزگ تربت حیدریه

تصاویر: پنجمین جشنواره ملی برفی دنا

بازآفرینی شهری و لزوم رشد و توسعه متوازن تربت حیدریه

مشاهده چند قلاده پلنگ در ارتفاعات "حصار" و اطراف شهر"نسر" تربت حیدریه

فیلم کوتاه "مسیر" دو جایزه جشنواره منطقه ای سینمای جوان ایران را ربود

‍پاداش میلیون خیرنیک اندیش به مقام آوران جهانی مسابقات پرورش اندام تربت حیدریه

فعال بودن 2 آزمایشگاه تخصصی و یک بیمارستان دامپزشکی در تربت حیدریه

ویراژهای زن راننده زیر رگبارهای پلیس در خیابان های یخ زده مشهد

زن مطلقه برای نجات دخترش به پلیس پناه برد

کشف یک دستگاه فلزیاب غیرمجاز در خواف

جنگ اوکراین چه هزینه‌هایی برای جهان خواهد داشت؟

«تورم و گرانی» از دلایل اصلی اعتراضات است/ پذیرفتن اعتراضات به معنای «عقب نشینی» نیست بلکه به معنای «پیشروی» است

عدم نصب دستگاه سنج آلودگی هوا در تربت‌حیدریه با وجود هشدار 7 سال قبل

سیاست‌ نادرست سبد انرژی ایران را محدود به مصرف گاز کرده است

رونمایی از دو کتاب خطی کهن در کتابخانه آستان قدس رضوی

بازگشت دنباله‌دار سبز پس از 50 هزار سال؛ چگونه می‌توان آن را در آسمان مشاهده کرد؟

افتتاح 50 پروژه عمرانی تربت حیدریه در دهه فجر

اجرای 12 طرح تحقیقاتی در مجتمع سنگ آهن سنگان خواف

بی مهری بانکها در تامین نقدینگی اصناف شهرستان / برگزاری نمایشگاه عرضه مستقیم کالا و پوشاک/ خسارت یک میلیارد تومانی سرما به صنف میوه و تره‌بار/ کمبود قطعات استاندارد برای تعمیر وسایل گرمایشی

کشف موادمخدر جاسازی شده در یک خودرو سواری

چاههای کشاورزی مه ولات به تناوب وارد مدار مصرف برق می شوند

ایجاد2500 شغل جدید در در حوزه تحت پوشش تامین اجتماعی تربت‌حیدریه

سرمازدگی به مزارع غلات شهرستان رشتخوار خسارت وارد کرد

تصادف علت اصلی تلف شدن جانوران وحشی در خراسان رضوی

کمک بیش از 6 میلیارد ریالی خیّرین سلامت به بیمارستان نهم دی تربت حیدریه