آخرین مطالب

دوراهی تیم سیاست خارجی دولت در مورد توافق موقت سیاسی

دوراهی تیم سیاست خارجی دولت در مورد توافق موقت

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir
چنانچه  پیشنهاد توافق موقت مورد توافق آمریکا قرار گیرد، ایران بر سر یک دوراهی قرار خواهد گرفت، اگر پیشنهاد را بپذیرد با دستور کار دولت در خصوص رفع کامل تحریمها تناقض دارد و چنانچه آن را نپذیرد با درخواست وزیر خارجه ایران، همخوانی ندارد.
سید محمد هادی موسوی: ایران بالاخره اعلام کرد که از 8 آذرماه دور جدید مذاکرات وین را از سر خواهد گرفت. اما لحن مقامات، علی الخصوص مذاکره کننده ارشد ایران، نشان می دهد که این مذاکرات، ادامه مذاکرات پیشین نیست و ایران قصد دارد با رویه جدید، مذاکرات وین را "شروع" کند در حالیکه طرفهای غربی توقع دارند که ایران به "ادامه" مذاکرات بازگردد.

به گزارش نوید تربت به نقل از انتخاب،دکتر علی باقری، مذاکره کننده ایران، پیشتر گفته بود مذاکرات هسته ای وجود ندارد و هدف از مذاکرات وین، صرفا بازگشت آمریکا به تعهدات است. او در یک تور اروپایی تلاش کرد که کشورهای اروپایی را در جریان آخرین مواضع ایران قرار دهد گرچه خبر دقیقی از پاسخ و عکس العمل طرف اروپایی به این رویکرد منتشر نشده است. باقری همچنین در یک جلسه ویدئو کنفرانس با همتایان چینی و روسی خود، درمورد مذاکرات هسته ای، "مواضع خود را هماهنگ کرد". گرچه آنچه باقری، هماهنگی مواضع با شرکای چینی و روسی نامیده با آنچه در رسانه ها منتشر شده، تفاوتهایی وجود دارد. براساس گزارش رسانه ها، باقری و نمایندگان چین و روسیه توافق کردند که "کلیه تحریمهای مغایر با برجام و اجرای قطعنامه 2231 سازمان ملل باید لغو شوند" اما آنچه باقری کنی به عنوان خروجی این نشست اعلام کرد، "لغو کلیه تحریمهای غیرقانونی آمریکا" بود.

این تناقض دیدگاه ها، نشان از چالشی اساسی در مذاکرات 8 آذر خواهد داشت همچنانکه وزیر امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرد پس از برگزاری این دور مذاکره می توان فهمید که ایران چه قصدی دارد و اگر این مذاکرات ساختگی باشد، "برجام، توخالی ارزیابی خواهد شد".

در همین میان اما، خبر غیررسمی در رسانه های خارجی منتشر شد که آمریکا و شرکای اروپاییش قصد دارند- مانند روندی که در مذاکرات منجر به برجام طی شد- یک «توافق موقت» را به ایران پیشنهاد دهند. در این پیشنهاد قرار است به جای بازگشت یکباره ایران و آمریکا به برجام، در قبال توقف برخی فعالیتهای هسته ای، بخشی از داراییهای بلوکه شده ایران آزاد شوند.

این پیشنهاد که از طرف یک کشور اروپایی ارائه شده، گرچه شبیه درخواستی بود که پیشتر، وزیر خارجه ایران از آمریکا درخواست کرده بود لکن قبول آن از طرف ایران با ادعاهای قبلی تفاوت فاحش دارد. در این پیشنهاد خبری از لغو و یا حتی تعلیق تحریمهای ایران نیست بلکه صرفا بخشی از دارایی ارزی ایران آزاد می شود تا مشوقی جهت ادامه مذاکرات و جلوگیری از پیشرفت بیشتر برنامه هسته ای ایران باشد.

گرچه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از این پیشنهاد اظهار بی اطلاعی کرده اما ارائه ان از طرف کشورهای غربی در حقیقت یک راستی آزمایی از اراده ایران است چرا که پیشتر و در مهرماه سال جاری، آقای حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، درخواست آزاد سازی ده میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران به عنوان "حسن نیت" شروع مذاکره را مطرح کرده بود.

حال چنانچه این پیشنهاد مورد توافق آمریکا قرار گیرد، ایران بر سر یک دوراهی قرار خواهد گرفت، اگر پیشنهاد را بپذیرد با دستور کار دولت رییسی در خصوص رفع کامل تحریمها تناقض دارد و چنانچه آن را نپذیرد با درخواست وزیر خارجه ایران، همخوانی ندارد.

در غیر این صورت، یا ایران باید بپذیرد که به دستور کار مذاکرات پیشین وین متعهد باشد یا یک دوره مذاکرات فرسایشی و طولانی مدت را آغاز کند که برخلاف دستور سیاست های بالادستی است. اما از طرف مقابل به نظر می رسد کشورهای غربی و حتی روسیه، علاقه ای به شروع مذاکرات از نقطه صفر ندارند و از هم اکنون خبرهایی در خصوص «پلن B» اروپا و آمریکا شنیده می شود که بدین ترتیب، قطعا در آن همه طرفها از ایده ال خود بسیار فاصله خواهند گرفت. اما در این شرایط خوشحال ترین دولت، اسرائیل است که علاقه زیادی دارد تا پرونده هسته ای ایران در وضعیت کنونی باقی بماند.

اما اسرائیل، ماه هاست که پلن B خود را در دست اجرا دارد. براساس سخنان نخست وزیر اسرائیل در شهریور ماه سال جاری، این دولت قصد دارد با اجرای طرحی موسوم به «مرگ با هزاران زخم»، عملیاتهای تخریبی در مقیاس کوچک اما تعداد زیاد را در ایران اجرا کند تا هم تمرکز کشور از مسئله هسته ای دور شود و هم در صنعت هسته ای اخلال ایجاد شود. مطابق آنچه رسانه های اسرائیلی گزارش کرده اند، وی در جریان دیدار از آمریکا و مذاکره با جو بایدن، رییس جمهور امریکا، موافقت این کشور در خصوص اجرای این طرح را اخذ کرده است. برخی مدعی اند که هک سامانه سوخت و سیستم ناوبری دریایی در ایران یکی از این طرحها بوده است.

از طرف دیگر، ایران به سرعت در حال افزایش کمی و کیفی ذخایر هسته ای خود است. براساس گزارشهای آژانس بین المللی انرژی اتمی، ذخایر اورانیوم 60 درصد ایران به بیش از 20 کیلوگرم، ذخایر اورانیوم 20 درصد ایران به بیش از 200 کیلوگرم و ذخایر اورانیوم فلزی نیز به حدود 200 گرم رسیده است.

این ذخایر هسته ای ایران با محدودیت های برجامی فاصله بسیاری دارد و خطوط قرمز غرب در دسترسی ایران به «نقطه گریز هسته ای» را زیرپا گذاشته است. این حجم از ذخایر اورانیوم غنی شده، موجب بر هم خوردن موازنه قدرت در منطقه خاورمیانه شده و حتی کشورهایی مانند چین و روسیه نیز به دلیل نگرانی از مسائل اشاعه ای به آن واکنش نشان خواهند داد چرا که احتمال تشدید رقابت هسته ای در منطقه و یا حتی درگیری نظامی بین ایران و اسرائیل وجود دارد.

از این رو به نظر می رسد دولت ایران شاید به این سو برود که پیشنهاد توافق موقت دولت های غربی را بپذیرد حتی اگر با اصول اولیه و خطوط قرمز در تضاد باشد. گرچه با رویکرد تیم جدید مذاکره کننده و سیاستهای اعلامی دولت سیزدهم، بسیار بعید به نظر می رسد که تن به چنین توافقی داده شود و احتمال پیچیده تر شدن موضوع هسته ای ایران وجود دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

«جمعی از طلاب و اساتید حوزه» خطاب به امیرعبداللهیان: قرار بود اشتباه ظریف و روحانی را تکرار نکنید / دارید رسماً پاس گل به آمریکایی ها می دهید

کوچه نمدمال‌های تربت‌حیدریه با سابقه 80 ساله تحت الشعاع نامی ناپسند

مسیح مهاجری: برخی ائمه جمعه، بخشنامه ای عمل می کنند؛ توجیه کننده رفتار دولت هستند / به حال منبر جمعه با چنین ائمه جمعه‌ای باید گریست

دریافتی سربازها از سال آینده کمتر از 3 میلیون و 350 هزار تومان نخواهد بود

سرقت50 درصدی ادوات کشاورزی در شهرستان مه ولات

بررسی پایش اراضی کشاورزی گندم در جلسه کمیته فنی شهرستان رشتخوار

وصول مالیات ارزش افزوده و مرگ زودرس نشریات محلی و منطقه ای

برگزاری اولین کارگاه تخصصی آشنایی سمن ها با مبانی محیط زیست و اکوتوریسم در تربت حیدریه

کسب مقام دوم جشنواره ملی موسیقی جوان کشور توسط هنرمند تربت حیدریه

مراسم عمامه گذاری طلاب حوزه‌های علمیه تربت‌حیدریه برگزار شد

تشییع پیکر پاسدار جانبازی که ایثارگریش در بازنشستگی نیز تداوم یافت

همایش آموزشی مدیریت باغات پسته در شهرستان تربت حیدریه برگزارشد

5 تن سبوس خارج از شبکه توزیع در شهرستان مه ولات کشف شد

مشهد برای استفاده از موتورسیکلت برقی پیشگام می شود

کشف پیکر بی جان یک مرد در احاطه بیش از 100 مار!

حجت الاسلام علم الهدی: امثال بنده را در فضای مجازی مسخره می کنند؛ آیا این درست است؟

کشف مواد مخدر جاسازی شده در بار ماهی

هنرمندان خوافی موسیقی و هنرهای آیینی خراسان رضوی را در دبی اجرا کردند

روستاهای ییلاقی حصار و صنوبر تربت حیدریه به هدف گردشگری تبدیل می شوند

مرادی که 2 بار نامراد شد

مدیران ارشد وزارت رفاه و تامین اجتماعی خراسان رضوی پاسخگوی شهروندان تربت حیدریه

با حضور 2 هزار تماشاگر زن دیدار ایران و عراق برگزار می شود

مالیات خودروهای سواری و باغ ویلا ها تعیین شد

چرا چین بیش از حد به ایران نزدیک نخواهد شد و عربستان را به سازمان شانگهای آورد

همایش آموزشی مدیریت باغات پسته در شهرستان خواف برگزار شد

صعود تیم تربت‌حیدریه به مرحله بعد مسابقات والیبال بانوان کشور

تفویض نظارت بر نانوایی ها و واحد‌های تولیدی و صنفی کشاورزی به جهاد کشاورزی

لزوم ارائه کارت واکسن برای استفاده از خدمات مشاغل حساس در خراسان رضوی

خاطرات پدر عکاسی نوین ایران از نیما یوشیج؛ فکر می‌کردم نیما ژاپنی است

رییس سازمان بسیج ورزش کشور: بالغ بر پنج هزار شهید ورزشکار در سطح کشور داریم

موافقت سازمان بسیج با تامین اعتبار تکمیل مجموعه آبی تربت حیدریه

آغاز مسابقات والیبال بانوان کشور در تربت‌حیدریه

یک کارشناس اقتصادی: سه سال بسیار سخت، حتی با دستیابی به توافق در وین پیش روست

ببینید | ویدیویی هولناک از زورگیری خشن و گروهی در یک سوپرمارکت با قمه!

ببینید | یک شوخی تلخ در کارگاه که باعث سکته قلبی قربانی شد!

تنها استاندار ابقا شده در دولت رئیسی استعفا داد

نماینده تربت حیدریه از تحولات مثبت در مذاکرات برجام با محوریت ایران خبر داد

نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش 14 میلیمتری بارندگی مواجه هستیم

فاز اول کارخانه فولاد تربت حیدریه 25 ماه دیگر به بهره برداری می رسد

یک کشته و 3 مصدوم بر اثر انفجار بامدادی مدرسه ای در مشهد

تصاویر: بازگشت قوهای فریادکش به تالاب سرخرود

یک استاد دانشگاه:نام «برجام» را هر چه می‌خواهد بگذارید فقط مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها را حل کنید

فوتسالیستهای تربت حیدریه به اردوی تیم ملی دعوت شدند

بیمارستان امام حسین (ع) تربت حیدریه، قطب توریست درمانی جنوب خراسان رضوی

دستگیری 7 نفر حین حفاری غیرمجاز در تربت حیدریه

تصاویر: انفجار مرگبار یک منزل مسکونی در مشهد

بازگشت استقلال و پرسپولیس به لیگ قهرمانان آسیا

کمیته امداد 500 هزار شغل ایجاد می کند

آغاز ثبت‌نام دریافت بن اعتباری خرید کتاب از نمایشگاه مجازی 1400

برپایی پایگاه نوآوری امنیت غذایی در بخش رخ تربت حیدریه