آخرین مطالب

اجاره به جای خرید نقد؛ شگرد جدید تجمل‌گراها اجتماعی

اجاره به جای خرید نقد؛ شگرد جدید تجمل‌گراها

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

برگزاری مراسم پرهزینه و تجملاتی به یکی از ناهنجارهای اجتماعی مرسوم تبدیل شده که پدیده‌ای با عنوان "اجاره به جای خرید نقدی" را برای تظاهر به ثروتمندی در جامعه به وجود آورده است.

اجاره کالاهایی مانند انواع پوشاک، طلا و زیورآلات برای حضور در مهمانی‌های پر زرق و برق پدیده نوظهوری است که تبعات ناشی از آن نه تنها فشارهای اقتصادی را بر افراد دارای توان مالی کمتر افزایش می‌دهد بلکه تجمل گرایی، مصرف گرایی و اسراف را در جامعه فزونی می‌بخشد.

تجمل گرایی و مدگرایی در برخی افراد به یک بیماری تبدیل شده به طوری که فرد به هر شکل ممکن با قرض گرفتن و متحمل شدن فشارهای مالی، به تظاهر به ثروتمندی اصرار می‌ورزد.

تجمل گرایی منفی ریشه در مشکلات روانی مانند احساس حقارت، تکبر و حسادت دارد، این ناهنجاری رفتاری در افراد زمینه ساز اسراف و ریخت و پاش می‌شود و علاوه بر فرد به سایر مردم نیز آسیب می‌زند.

آسیب زا بودن تجمل گرایی آنجا به اوج می‌رسد که در شرایط نامطلوب اقتصادی و زمانی که فاصله طبقاتی بین اقشار مردم بیشتر گشته و طبقات متوسط به پایین جامعه در تامین مایحتاج خود نیز دچار مشکل شده‌اند، برخی اصرار داشته باشند با اجاره لباس‌های گرانقیمت و شرکت در مراسم پر زرق و برق، نمایشی از پولدار بودن به راه بیاندازند.

 

باب شدن اجاره پوشاک در مشهد، تنوع طلبی یا تجمل گرایی

یکی از رایج ترین ملزومات مراسم تجملاتی و پر زرق و برق که اجاره آن اخیرا در بازار مشهد افزایش یافته، پوشاک است، به طوری که بانوان لباس‌های گرانقیمت را از مزون‌های شهر به دفعات اجاره کرده و با پوشیدن آن در این مراسم تظاهر یا به نوعی فخرفروشی می‌کنند.

رییس اتحادیه صنف بانوان خیاط مشهد در این باره گفت: اجاره لباس عروس به دلیل گران بودن آن از سال‌ها قبل مرسوم بود اما اکنون نه تنها لباس عروس بلکه لباس‌های مجلسی نیز به تعداد زیاد اجاره می‌شود.

زهرا طهماسبی افزود: به نظر می‌رسد تنوع طلبی بانوان و گرانی پارچه دو علت اصلی افزایش اجاره پوشاک مجلسی از مزون‌ها باشد زیرا از یک سو مردم توان اقتصادی سال‌های گذشته را برای خرید لباس ندارند و از سوی دیگر تعداد مهمانی‌های تجملاتی و تنوع طلبی افراد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اگر از نظر اقتصادی به پدیده اجاره لباس نگاه کنیم، این موضوع برای دارنده مزون سودی ندارد و وی فقط برای حفظ مشتری لباس را اجاره می‌دهد.

وی گفت: هر نوع پوشاک 6 بار می‌تواند اجاره داده شود و بعد از چهار بار اجاره دادن دارنده مزون خواهد توانست از محل اجاره لباس سود به دست آورد.

طهماسبی افزود: 300 مزون در شهر مشهد وجود دارد که لباس‌های عروس، مجلسی و محلی اجاره می‌دهند و نرخ اجاره لباس نیز یک سوم تا یک چهارم قیمت اصلی آن است.

 

افراط در تظاهر، معضل اصلی

عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این باره گفت: در تعاریف جامعه شناسی، هنجارها و ارزش‌های اجتماعی راهنمای عمل و تصمیم گیری افراد در زندگی روزانه است، ارزش‌های اجتماعی، انتزاعی بوده و جهت مطلوب را نشان می‌دهند.

احمدرضا اصغرپور ماسوله افزود: هنجارهای اجتماعی استانداردهای عمل مناسب را نمایندگی می‌کنند، به عنوان مثال تصور کنید که برای ازدواج هنجارهایی در هر جامعه وجود دارد که شامل مراحل ازدواج، کنشگران در امر ازدواج، شکل و محتوای مراسم، نوع مهمان‌ها، غذا و خوراکی‌ها و امثال آن می‌شود.

وی ادامه داد: هنجارهای اجتماعی با دقت کامل همه چیز را مشخص نمی‌کنند اما کلیات را معلوم می‌نمایند، این هنجارها در یک جامعه برای تمام افراد یکسان نیست و هر قشر اعم از ثروتمند تا افراد دارای سطح درآمدی پایین، استانداردهای خاص خود را دارند.

این استاد دانشگاه گفت: به طور طبیعی انتظار می‌رود این استانداردها با شرایط زندگی افراد تطابق داشته باشد، یعنی هنجارهای اجتماعی به گونه‌ای نباشد که کسانی که آنها را دنبال می‌کنند، فشار بیش از حد تحمل نمایند و این فشارها باعث اختلال در زندگی آنان و خارج کردن آنها از حالت عادی شود.

وی افزود: در صورتی که هنجارهای اجتماعی فرد را از حالت عادی خارج کند، آن هنجارها ناکارآمد می‌شود به عنوان مثال از داماد در یک مجلس عروسی انتظار برود که هزینه‌هایی خارج از توانمندی مادی‌ خود انجام دهد، این مهم شرایط روانی و ارتباطی آن فرد را از حالت تعادل خارج می‌کند.

وی ادامه داد: اجاره لباس عروس برای جشن ازدواج از سالها قبل در کشور مرسوم بوده و از نظر مردم کار ناشایست به شمار نمی‌رفته، اما اجاره لباس‌های دیگر برای شرکت در جشن‌ها و مهمانی‌ها رایج نبوده است.

اصغرپور گفت: ابتدا باید تحقیق کرد که رواج پدیده‌هایی مانند اجاره کالا از جمله لباس یا طلا برای شرکت در مراسم و جشن‌ها در جامعه چقدر است و بعد برای آن چاره‌ای اندیشید.

وی 2 حالت برای فردی که اقدام به اجاره لباس یا طلای گرانقیمت می‌کند در نظر گرفت و افزود: حالت نخست اینکه فردی که این کالاها را اجاره کرده، مدعی است که آنها به او تعلق دارد و در مهمانی نیز به گونه‌ای رفتار می‌کند که آن لباس یا طلا متعلق به اوست و حالت دوم زمانی است که هم فردی که لباس یا طلای اجاره‌ای می‌پوشد و هم فردی که او را می‌بیند، هر دو می‌پذیرند که این کالا اجاره‌ای است لیکن پذیرش این موضوع از سوی دو طرف چندان مساله‌ای ایجاد نمی‌کند.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن این حالت در شرایطی که خرید لباس یا طلای گرانقیمت مقدور نیست، اجاره آن برای مراسم مختلف، مرسوم و رایج می‌شود.

اصغرپور گفت: مشکل اصلی در پدیده اجاره لباس یا طلا زمانی بوجود می‌آید که افراد باید تظاهر به ثروتمندی داشته باشند، در حالی که ثروتمند نیستند، این مهم شرایط دشواری را برای فرد ایجاد می‌کند زیرا مجبور است نمایشی از داشتن سطح زندگی بالا برای خویشاوندان و دوستان خود اجرا کند و فشار بسیار متحمل شود.

این استاد دانشگاه افزود: این تظاهر در درازمدت هزینه‌های بسیار برای فرد بوجود می‌آورد، مجبور می‌شود سبک زندگی خاصی را در پیش گیرد، غذایی بخورد و خانه‌ای اجاره کند که در حد بضاعت مالی‌ وی نیست و این موضوع اختلالات فرهنگی و اجتماعی بوجود می‌آورد.

وی ادامه داد: افراط در تظاهر در جریان بازی‌های اجتماعی ممکن است به افراط در هزینه‌ها منجر شود، این ولخرجی‌ها فرد را از هزینه‌های اصلی برای زندگیش بازمی‌دارد.

 

فرهنگ تظاهر، ضد توسعه است

استادیار گروه آموزشی علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این باره گفت: وقتی الگوهای مبتنی بر رفتار اقتصادی تحت تاثیر تغییرات برآیند توسعه قرار می‌گیرند و تغییرات ساختاری فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند، فرد به سوی انجام رفتاری که بتواند پاسخگوی نیازهایش باشد، می‌رود.

غلامرضا حسنی درمیان افزود: یکی از این الگوها مربوط به ازدواج است که هزینه‌های بسیار آن در شرایط کنونی، منجر به انتخاب الگوی هزینه بر و متفاوت از الگوهای گذشته شده است، در این شرایط تهیه لباس به صورت موقت به جای پرداخت هزینه کلی آن، برای کسانی که توان اقتصادی لازم را ندارند یک رفتار عقلانی، محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در شرایط اقتصادی کنونی اجاره لباس برای افرادی که توان اقتصادی خرید آن را ندارند، یک رفتار عقلانی بوده و قابل توجیه است، مساله اصلی یا اشکال اصلی برگزاری مراسم تجملاتی و پرهزینه‌ای است که باید اصلاح شود.

این استاد دانشگاه گفت: برگزاری مجالس تجملاتی و پرهزینه برای همه طبقات اجتماعی امکان پذیر نیست و کسانی که اقدام به ترویج چنین الگوهایی در جامعه می‌کنند باید مدنظر قرار گیرند.

وی افزود: یکی از عوامل اصلی در عدم تحقق بسیاری از ازدواج‌ها همین مسایل تجملاتی و مادی است، حتی ثابت شده که پیروی از الگوهای پرهزینه در ازدواج منجر به بروز پدیده طلاق می‌شود.

وی ادامه داد: هزینه‌های زیاد در برگزاری مراسم و جشن‌ها یک چالش اساسی در جامعه کنونی است بویژه در شرایطی که حاکمیت به دنبال ترویج اقتصاد مقاومتی و ترویج فرهنگ صرفه‌جویی است.

این استاد دانشگاه گفت: کسانی که اقدام به اجاره لباس گران قیمت برای شرکت در یک مراسم یا جشن پر زرق و برق و پرهزینه می‌کنند، رفتار به مراتب عقلانیتر نسبت به کسانی که چنین مراسم پرهزینهای را برگزار می‌کنند، دارند.

حسنی افزود: هنجارسازها از قبیل هنرمندان، روحانیون، حقوق دانان، سیاسیون، مدیران و گروه‌های مرجع و الگو در جامعه می‌توانند رفتار اقتصادی عقلانی از قبیل برگزاری مراسم ازدواج ساده را بین مردم ترویج دهند، باید الگوی این طبقه از اجتماع در برگزاری مراسم و مجالس یک الگوی معقول و شایسته و قابل تعمیم به اقشار مختلف اجتماع باشد.

وی ادامه داد: تجمل گرایی ضد توسعه است و توسعه پایدار ایجاد نمی‌کند، مصرف تظاهری و نمایشی و فرهنگ تظاهر، ضد توسعه اقتصادی است.

منبع : ایرنا


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

سخنگوی دولت: کرونا بازی سیاسی نیست / «کرونای بنفش» از دل غرض‌ورزی و نگاه سیاست‌زده به یک مسأله بهداشت عمومی بیرون آمد /

با بخش قابل توجهی از درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شده

مشارکت ضعیف مردم تربت‌حیدریه در غربالگری کرونا

فرماندار مه‌ولات: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام موثر در مقابله با کروناست

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

واشنگتن پست: آمریکا باید به دنبال یک آتش بس بشردوستانه با ایران باشد / برخلاف ادعای پمپئو، چندین شرکت سازنده تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا، ارسال محموله به ایران را متوقف کرده اند

تعداد جانباختگان بیماری کرونا در خراسان رضوی به 173و درتربت حیدریه به 7 نفر رسید

کمک6 میلیارد ریالی یک خیر به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مه ولات

تشکیل تیم های مراقبت و پیشگیری از کرونا درخانه های بهداشت روستایی تربت حیدریه

خسارت بارندگی به کشاورزان بخش‌های بایگ ، کدکن و رخ تربت حیدریه

قلعه ای عجیب که در زیباترین شهر زاگرس آرمیده است! +تصاویر

یأس جهان از آینده طلای سیاه/ غول‌های نفتی برای نرخ 10 دلار آماده می‌شوند

آقای روحانی! در مورد کرونا، به توصیه اکتفا نکنید؛ شما مسئول جان مردم هستید / قاطعانه عمل کنید؛ این یعنی حکمرانی واقعی

مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 79 نفر ،فوتی ها به چهار نفر رسیدند

آماده باش دستگاه های اجرایی و خدماتی ستاد مدیریت بحران در پی بارشهای بهاری / بیشترین میزان بارندگی با 50 میلیمتر در ایستگاه فدیهه

عدم توقف قطار مسافربری در ایستگاه تربت حیدریه تابع دستورات ملی است / اخبار صحیح را از رسانه‌های مجوز دار وموثق دریافت کنید

کرونا و چالشی برای رهبران جهان

پیش‌بینی عجیب محسن رضایی درباره جنگ جهانی سوم

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

پلمپ شدن یک باب نانوایی و یک جایگاه سوخت "سی‌.ان‌.جی" در تربت حیدریه

رسم آدمخواری هنوز در این نقاط دنیا رایج است! +تصاویر

در اتومبیل با من سوار شد؛ در راه گفت، آمریکایى‌ها و سایر مخالفان، از این منظره نزدیک شدن ایران و عربستان ناراحت مى‌شوند /از شرایط همکارى‌ها بعد از دوره مسئولیت من، اظهار نگرانى کرد، گفتم از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعمال نظر مى‌کنم

رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند / شاید کسی را وارد ایران کنید تا اطلاعات خود را از میزان اثرگذاری این ویروس را تکمیل کند رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند

مردم خراسان رضوی هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

اهداء300 میلیون ریال به دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه

اگر مردم قرنطینه را بشکنند، بین یک تا دو هفته شاهد شیوع مجدد پیک بیماری خواهیم بود

چرا کرونا، اتفاقی به مراتب بدتر از حملات 11 سپتامبر است؟

دولت خود را آگاه کنید که گفتار و رفتار انسانی است که جواب خواهد داد نه تحریم؛ مردم ایران به احترام، پاسخ مثبت خواهند داد / باوجود بحران کرونا، دولت آمریکا همچنان حاضر نیست دست از تحریم های خود علیه ایران بردارد / در شرایط یک «همه گیری» خطرناک جهانی، تهران و پاریس و لندن و واشنگتن فاصله چندانی ندارند

یاد و خاطره مجاهدان سلامت که کوله بار سفر به سوی خداوند متعال برداشتند گرامی باد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 57 نفر رسید

بارشهای سیل آسا خراسان رضوی را فرا می گیرد

نظر مصباح یزدی درباره محرومیت از اماکن مقدسه / واکنش قالیباف به طنز سیاسی شبکه سه / عفو شبنم نعمت زاده صحت دارد؟

عرض ارادت به امام رضا(ع) هنگام تحویل سال فقط از منزل

تلفن پاسخگو درباره کرونا در تربت‌حیدریه فعال شد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 48 نفر رسید

3397 بیمار مشکوک به کرونا در خراسان رضوی بستری شدند

مسیح مهاجری: مهاجمان به حرم ها نمی دانند ائمه هم هنگام مریضی به پزشک مراجعه می کردند؟ / این فرافکنی ها را کنار بگذاریم که اینها وابسته به فلان جریان هستند؛ اینها دست پرورده خودمان هستند؛ نتوانستیم جهل را از جامعه بزداییم

نخستین فروشگاه اینترنتی عرضه محصولات بهداشتی در تربت‌حیدریه راه‌اندازی شد

نگاهی به آمار سفر به خراسان رضوی در روزهای شیوع کرونا

کرونا، داغی مضاعف بر سوز چهارشنبه‌ سوری

افزوده شدن تعداد مراکز بهداشتی تربت‌حیدریه برای مقابله با کرونا

هتک حرمت حرم بی سابقه در پی توقف موقت زیارت بارگاه رضوی

محدودیت های ترافیکی و طرح زوج و فرد تردد خودروها در سطح شهراجرا می شود

تعداد بیماران مشکوک به کرونا در خراسان رضوی به 2918 نفر رسید

یک موجر در تربت حیدریه بخشی از اجاره‌ بهای مغازه‌هایش را بخشید

آغاز فعالیت بیمارستان امام حسین (ع) با بیماران کرنایی

روستاهای بخش مرکزی تربت‌حیدریه ضدعفونی شدند

غیبت دوباره جهانگیری در جلسه امروز هیات دولت! / نامه کنایه آمیز ذوالنور به رئیس جمهور درباره کرونا / کدام شغل‌ها از کروناویروس بیشترین آسیب را دیدند؟