رییس اداره اوقاف و امور خیریه منطقه تربت‌حیدریه در نشست خبری مطرح کرد:
درآمد موقوفات را به سمت کمک به بیماران و دانش‌آموزان نیازمند و حوزه‌های علمیه هدایت می کنیم
سه شنبه 28 شهريور 1402 - 20:18:54
پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- اصغر غضنفری- دستگاه‌های اجرایی تربت‌حیدریه به جز آموزش و پرورش، مبلغ 80 میلیارد ریال به اوقاف تربت حیدریه بدهکار هستند

 به گزارش خبرنگار نوید تربت،رییس اداره اوقاف و امور خیریه منطقه تربت‌حیدریه در نشست خبری با اشاره به اینکه عمده نیت واقفان این خطه به برپایی مجالس عزاداری امام حسین(ع) اختصاص دارد، افزود: با شناسایی نیازهای روز جامعه در حوزه وقف برای ما مشخص شد کمک به بیماران نیازمند، دانش‌آموزان بی‌بضاعت و کم‌بضاعت و نیز حوزه‌های علمیه سه نیاز احصا شده جامعه  است و  سعی داریم موقوفات را به این سمت هدایت کنیم.

حجت‌الاسلام جعفر نواییان گفت: ظرف پنج سال اخیر به جز پرونده موقوفه سرویس‌های بهداشتی مسجد جامع تربت حیدریه ، 85 پرونده حقوقی پیگیری و به نتیجه رسیده‌است.درحالی که غالب این پرونده‌ها بزرگ است و از قبل اقدامی منجر به نتیجه برایشان صورت نگرفته ‌بود.

وی همچنین از پیگیری پرونده بزرگ حقوقی موقوفه انصاری یا میدان میوه و تره بار مرکزی تربت‌حیدریه یاد کرد و گفت: این موقوفه برای انجام روضه خوانی است و هنوز سهم موقوفه تحقق نیافته و این در حالیست چنانچه در دادرسی که احتمالش فراوان است رای به نفع موقوفه صادر شود، در سال بیش از 30  میلیارد ریال درآمد این موقوفه خواهد بود که باید طبق نیت واقف هزینه شود.

نواییان در بخش دیگری از رشد 131 درصدی درآمد اواقاف این منطقه خبر داد و گفت: این رشد به دلیل اجرای طرح‌های مضارعه‌ای و محصولی، حاصل شده‌است.

 

تنها در نمیه نخست امسال 12 وقف جدید به ثبت رساندیم

رییس اداره اوقاف و امور خیریه منطقه تربت‌حیدریه با بیان اینکه اکنون 2 هزار موقوفه و بیش از پنج هزار و600 رقبه در این خطه به ثبت رسیده‌است، افزود: در پنج سال اخیر 71 وقف جدید ثبت شده و در عین حال امسال با وجودی که تعهد ثبت 6 وقف جدید را داشتیم، تنها در نمیه نخست امسال 12 وقف جدید به ثبت رساندیم.

وی در بخش دیگری به اهمیت ساختار کاری اوقاف در ایجاد اشتغال اشاره و عنوان کرد بر این اساس اکنون بالغ بر 500 نفر در قالب 50 طرح کشاورزی در موقوفات اشتغالزایی شده و در حوزه عمرانی نیز به ازای هر پروژه، برای سه نفر شغل ایجاد شده‌است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه تربت‌حیدریه در بخش دیگری به معرفی طرح شمیم خدمت که در بقاع متبرکه اجرا می‌شود، اشاره کرد و گفت: بر این اساس قسمتی از بقاع در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که شغل‌های خرد و کارگاه‌های زودبازده شامل خیاطی، انگشترتراشی، عروسک‌سازی، گرافیک، نقاشی روی سفال و آموزش‌ رایانه نیز راه‌اندازی کردند که در گام نخست بیش از 150 نفر نیز آموزش دیدند.

نواییان همچنین گفت: طرح بسته‌های مهر تحصیلی ظرف پنج سال اخیر اجرا و تاکنون 1346 بسته هر کدام به ارزش پنج میلیون ریال بین دانش‌آموزان بی‌بضاعت و کم‌بضاعت توزیع و مهر ماه امسال نیز 308 بسته در آغاز بازگشایی مدارس توزیع خواهد شد.


http://navidtorbat.ir/fa/News/24589/درآمد-موقوفات-را-به-سمت-کمک-به-بیماران-و-دانش‌آموزان-نیازمند-و-حوزه‌های-علمیه-هدایت-می-کنیم
بستن   چاپ