آغازکشت پاییزه محصول استراتژیک «کلزا» در خواف
چهارشنبه 22 شهريور 1402 - 22:02:44
پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- مدیر جهاد کشاورزی خواف گفت: کشت پاییزه محصول استراتژیک دانه روغنی «کلزا» در مزارع این شهرستان آغاز شد و تا نیمه اول مهرماه ادامه دارد.

به گزارش نوید تربت،خالد فقیری افزود: کلزا به عنوان یک محصول استراتژیک علاوه بر نقش مهم آن در افزایش تولید و کاهش وابستگی به واردات دانه‌های روغنی، بهترین گزینه جهت تناوب زراعی غلات در جهت کاهش علف‌های هرز و بیماری‌های گیاهی می باشد و می‌تواند نقش مهمی در حاصلخیزی خاک و مدیریت منابع آبی ایفا کند.

وی بهترین زمان کشت این دانه روغنی با توجه به اقلیم شهرستان خواف را از اواخر شهریور ماه تا نیمه مهرماه عنوان و اظهار کرد: کاشت بهینه، افزایش عملکرد در واحد سطح، تسهیل مبارزه با علف‌های هرز، جلوگیری از سرمازدگی و در نهایت رسیدن به عملکرد مطلوب از جمله مزایای رعایت تاریخ کاشت کلزا است.

فقیری خاطر نشان کرد: خاک بستر کشت دانه روغنی کلزا باید نرم و بدون کلوخ باشد و بذر این کشت در عمق 2 سانتی متری خاک کشت می‌شود که از نکات بسیار مهم در کشت کلزا 2 نوبت آبیاری زمین پس از کشت می باشد.

وی مهمترین ارقام دانه روغنی کلزا در شهرستان خواف را «هایولا، هامان وروهان» دانست و گفت: هر ساله مزارع بخش سلامی و مرکزی بیشترین سطح زیر کشت این محصول را به خود اختصاص می دهند.


http://navidtorbat.ir/fa/News/24574/آغازکشت-پاییزه-محصول-استراتژیک-«کلزا»-در-خواف
بستن   چاپ