عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی:
اکثر شهرداری‌های خراسان رضوی به تاییدیه سازمان نظام مهندسی بی توجه هستند
شنبه 20 خرداد 1402 - 20:26:40
پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

نوید تربت- اکثریت قریب به اتفاق شهرداری‌های خراسان رضوی به موضوع تاییدیه سازمان نظام مهندسی در بحث کیفیت و استاندارد ساختمان ها بی توجه یا کم توجه هستند.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی در حاشیه برگزاری انتخابات نظام مهندسی ساختمان تربت‌حیدریه در گفت و گو با خبرنگار نوید تربت افزود: شهرداریهای خراسان رضوی عمده‌ترین توجیهی که برای این سهل‌انگاری خود می‌آورند، بکار بردن واژه "مشارکت در ساخت" است که قابل پذیرش نیست.

مهندس زهید زارعی گفت: بکار بردن واژه مشارکت در ساخت زمانی منطقی است که دارای ردیف بودجه باشد و این در حالیست که برخی شهرداریهای خراسان رضوی از اقدام به صدور پروانه، به عنوان مشارکت در ساخت بهره برداری (مصادره به مطلوب) می‌کنند.

وی ادامه داد:تعدادی از پروانه های ساختمان صادر شده در شهرداری های استان جهت معرفی مهندس ناظر به این سازمان نیامده و فاقد تاییدیه نظام مهندسی است.

زارعی با بیان اینکه قانون‌گریزی شهرداری‌های خراسان رضوی باعث بروز مشکلاتی شده است، گفت: مثلا یافته‌های اطلاعاتی ما تنها بر اساس پایش محلی است و نه همکاری شهرداری‌ها؛ به همین دلیل آمار دقیقی از تخلفات ساختمانی در سطح استان نداریم.

عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان خراسان رضوی افزود: به عنوان نمونه رصد همکاران ما در تربت‌حیدریه نشان از سهل انگاری یا دست کم اغماض شهرداری در چند پروژه بزرگ ساختمانی اعم از دولتی و خصوصی دارد.

زارعی با یادآوری اینکه شهرداری تربت‌حیدریه در ادوار گذشته نیز مرتکب سهل‌انگاری در ساخت پروژه زعفرانیه شده‌ بود؛ تلویحا به سهل انگاری بیش از حد این نهاد در مقایسه با سایر شهرداریهای خراسان رضوی اشاره کرد.

عضو هیات اجرایی انتخابات نظام مهندسی ساختمان تربت‌حیدریه همچنین در موضوع انتخابات امروز ن گفت: از بین 2 کاندیدای مورد تایید، یک نفر به انتخاب اعضای سازمان نظام مهندسی برای مدت سه سال مدیریت نمایندگی تربت‌حیدریه را بر عهده خواهد گرفت.

زارعی شروع فعالیت نمایندگی نظام مهندسی ساختمان تربت‌حیدریه را از سال 1378 عنوان کرد و گفت: اکنون در این گروه مردم نهاد خدماتی شهرستان 340 نفر مهندس دارای پروانه اشتغال در رسته های مختلف فعالیت دارند.


http://navidtorbat.ir/fa/News/21237/اکثر-شهرداری‌های-خراسان-رضوی-به-تاییدیه-سازمان-نظام-مهندسی-بی-توجه-هستند
بستن   چاپ