گسترش پدیده بام فروشی در حاشیه شهر مشهد
چهارشنبه 9 آذر 1401 - 10:27:08
پایگاه خبری نوید تربت:www.navidtorbat.ir

نوید تربت- پدیده بام فروشی به دلایل مختلف که همراه با آسیب‌های اجتماعی است در حاشیه شهر مشهد رو به گسترش است.

به گزارش نوید تربت، شهردار منطقه سه مشهد در نشستی خبری با بیان این که از اعلام آمار بام فروشی در این کلانشهر معذور است افزود: به دلیل مهاجرت از کشورهای همسایه گرفتار این پدیده شوم هستیم.

مهدی خداشناس ادامه داد: منطقه سه شهرداری مشهد دومین منطقه بزرگ این کلانشهر از لحاظ جمعیتی با سه هزار و 300 هکتار مساحت است که طبق سرشماری سال 1395، جمعیتی افزون بر 514 هزار نفر را در خود جای داده است.

شهردار منطقه سه مشهد گفت: ٢٩درصد مساحت منطقه سه را سکونتگاه‌های غیر رسمی تشکیل می‌دهد و 56 درصد جمعیت منطقه در این بافت‌ها زندگی می‌کنند.

خداشناس افزود: 850 هکتار اراضی بزرگ مقیاس در منطقه وجود دارد که در یک‌سال گذشته 250 هکتار از این زمینها تعیین تکلیف شده است.

وی ادامه داد: امسال 536 پروانه ساخت و 400 پروانه پایانکار در منطقه صادر و 2 هزار و 600 مورد ساخت و ساز غیرمجاز نیز مهر و موم شده است

شهردار منطقه سه مشهد گفت: در محدوده مهرگان منطقه سه شهرداری مشهد، کاربری اراضی، دولتی است و مشکل سند وجود ندارد اما در منطقه "قُرُقی" مشکل ارائه خدمات وجود دارد و زمین‌ها به صورت قولنامه‌ای درحال خرید و فروش است.

خداشناس افزود: با همکاری سازمان زمین و مسکن، طرح ساخت مسکن ملی در منطقه سه انجام می‌شود و در آینده هزار و 200 پروانه برای زمین‌های منطقه مهرگان صادر خواهد شد.

وی در خصوص جا به جایی راه‌آهن نیز اظهار کرد: این موضوع یک کلان‌پروژه است و در آینده باید راه‌آهن از شهر مشهد خارج شود لذا این طرح در مرحله مطالعه است.

شهرداری منطقه سه مشهد از مرکز شهر و خیابان شیرازی تا حاشیه شهر و محدوده‌هایی مانند خواجه ربیع، رسالت، سیس آباد، قرقی و مهرگان ادامه داشته و با دارا بودن ظرفیت‌های گردشگری و طبیعی مانند آرامگاه خواجه ربیع، باغ نادری، ایستگاه بزرگ راه آهن مشهد و بوستان بزرگ بهار، وظیفه خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران را برعهده دارد.

منطقه سه شهرداری مشهد از شمال محدوده رودخانه کشف رود و خط لوله گاز را دربر می‌گیرد و از جنوب به منطقه ثامن، از شرق به خیابان آزادی و بلوار طبرسی و از غرب به خیابان آیت الله عبادی و محور جاده کلات ختم می شود.

حدود یک سوم از جمعیت کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد در مناطق حاشیه این شهر سکونت دارند.


http://navidtorbat.ir/fa/News/19441/گسترش-پدیده-بام-فروشی-در-حاشیه-شهر-مشهد
بستن   چاپ