آخرین مطالب

در صورت عدم مقاومت رشته باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه حذف می شود فرهنگی

در صورت عدم مقاومت رشته باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه حذف می شود

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

خبر تکان دهنده و در عین حال تعجب برانگیز بود: حذف رشته باستانشنانی از مجموعه رشته های دانشگاه تربت حیدریه، در نشست خبری توسط رییس این دانشگاه اعلام شد.

تلخی این خبر زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم تاکنون 250 اثر تاریخی و گردشگری در شهرستان تربت حیدریه شناسایی و از مجموع 70 بنای تاریخی شناسایی شده در تربت حیدریه، 46 اثر، شامل 35 بنا و11 تپه و 2 اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در شهرستان زاوه نیز که تحت پوشش اداره میراث فرهنگی تربت حیدریه می باشد، حدود 50 جاذبه تاریخی و گردشگری وجود دارد که تاکنون 17 مورد از آثار تاریخی آن در فهرست آثار ملی رسیده و روستای سهل آباد به عنوان روستای نمدمالی استان خراسان رضوی معروفیت ویژه ای دارد.

با این وجود رییس دانشگاه تربت حیدریه از حذف رشته باستان شناسی در راستای ماموریت گرایی دانشگاهها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری نوید تربت، محمد حسن فتحی نسری افزود: این اقدام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای تصویب سند آمایش سرزمینی است و لذا قصد دارد تا رشته باستان شناسی و علوم سیاسی را از این دانشگاه حذف کند تا آموزش عالی شهرستان ماموریت کشاورزی و فنی مهندسی خود را دنبال کند.

وی گفت: با توجه به انجام فعالیت های گسترده باستان شناسی صورت گرفته بر اساس بنیه تاریخی منطقه، بدنبال رایزنی برای جلوگیری از حذف رشته باستان شناسی از کالبد دانشگاه هستیم.

فتحی نسری افزود: اکنون 130 دانشجوی بومی و غیربومی از تابستان پارسال در کاووش های متعدد تربت حیدریه، زاوه، مه ولات، کاشمر، تایباد، تربت جام و باخرز شرکت داشته و دارند که مجموع فعالیت آن ها زمینه کشف محوطه ها، آثار و ابنیه تاریخی فراوانی در مناطق یاد شده، می باشد.

وی همچنین گفت: انجام این اقدامات بر اساس عقد تفاهم نامه های مختلف با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضویصورت گرفته است.

عضو هیات علمی و مشاور گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه نیز در خصوص ظرفیت ها و پتانسیل های موجود باستان شانی در منطقه تربت حیدریه گفت: تا قبل کشف شهر تاریخی در روستای دامسک از توابع بخش مرکزی تربت حیدریه در سال گذشته، تصور ما در خصوص قدمت تربت حیدریه به دوران ساسانی و اوایل اسلام می رسید و حال آنکه از کاوش های اخیر صورت گرفته در این شهرستان، ابزارهایی بدست آمده که مربوط به دوران میان سنگی (عصر زندگی بشر در تاریکی) و به عبارت بهتر قدمت تربت حیدریه به 44 هزار سال  قبل باز می گردد.

مهدی فلاح افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم امروز در بین سه شهرستان فعال در حوزه باستانشنانی در سطح استان نظیر گناباد، نیشابور و تربت حیدریه، این تربت حیدریه است که انجام فعالیت های باستان شناسی خود را محدود به داخل شهر نکرده، بلکه در شهرستان های همجوار نظیر زاوه، مه ولات، کاشمر، تایباد، تربت جام و باخرز، تاکنون فعالیت ها و کاوش های متعددی انجام داده و یا در حال انجام و به ثمر رساندن آن ها است.

وی در ادامه به فعالیت های صورت گرفته توسط گروه باستان شناسی دانشگاه تربت حیدریه پرداخته و گفت: انجام کاوش در حوزه دامسک تربت حیدریه که منجر به کشف 12 کوزه سفالی شد با کمک تکنولوژی آرکوژئوفیزیک (یعنی روش اکتشاف مدرن بدون تخریب)،  بررسی و شناسایی ولایت باخرز، ثبت تعدادی از محوطه‌های تاریخی تایباد و تربت جام، انجام مطالعات درشهر تاریخی "زو" که معتقدیم مرکز ولایت زاوه قدیم است و انجام 10 عنوان پایان نامه کارشناسی دانشجویی با موضوع باستانشناسی، از جمله این اقدامات است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان تربت حیدریه و زاوه نیز گفت: کاووش های باستان شناسی در این منطقه بیانگر آن است که تربت حیدریه از دیرباز به عنوان یک منطقه پیوند دهنده و تلاقی دهنده فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مطرح بوده و امروز نیز این شاخصه ها همچنان باقی مانده است.  

علی محمدی افزود: از سوی دیگر از ابتدای تاسیس این اداره تا 2 سال قبل در مجموع 50 آثار و بنای تاریخی کشف و به ثبت رسیده بود، اما با کمک دانشگاه تربت حیدریه و تنها در سالجاری تاکنون یکصد اثر تاریخی کشف و در حال ثبت آن ها هستیم.

وی گفت: علاوه بر کشف شهر تاریخی در روستای دامسک، کشف سنگ نگاره ها و نیز سایر بناها و محوطه های تاریخی با کمک گروه باستان شناسی این دانشگاه به انجام رسیده است.

محمدی با بیان اینکه دانشجویان دانشگاه های گروه باستان شناسی خوشبختانه یا بدبختانه بعد از فراغت از تحصیل حتما باید جذب اداره میراث فرهنگی شوند و یا اینکه ادامه تحصیل دهند، افزود: فارغ التحصیلان این رشته در تربت حیدریه زیاد با مشکل اشتغال مواجه نخواهند بود زیرا قدمت تاریخی منطقه زمینه اشتغال را برایشان فراهم آورده است.

مرکز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در فاصله 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد واقع است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

بازار زعفران فقط در اختیار زعفرانکاران و تولیدکنندگان خواهد بود / غرفه داران باید از نظام صنفی کشاورزی پروانه دریافت کنند

افتتاح آموزشگاه شهدای بانک رفاه در تربت حیدریه

39 هزار دانش آموز شهرستان تربت حیدریه سال تحصیلی جدید را آغاز کردند

جنگی‌های سینمای ایران؛ از «مهاجر» تا «عقاب‌ها»

باید فرهنگ دفاع مقدس در جامعه ترویج و نهادینه شود

تصاویر سیاه و سفید روزگار قدیم : از زنان موتورسوار تا زنی که از بمباران اتمی ژاپن جان سالم بدر برد

شهرداری تربت حیدریه به استقبال مهر رفت

میانگین دما در خراسان رضوی 10 درجه کاهش می یابد

برای اداره مدارس کمک های مردمی و خیرین لازم است

روایت شمس پهلوی از تبعید رضاشاه / از اصفهان تا بندرعباس چه بر سر کاروان شاه مستعفی آمد؟ / رضاشاه در جواب کنسول انگلیس گفت: «کجا بروم؟ پنج ریال پول توی جیب من نیست»

آغاز موج دوم سفر گردشگران خارجی به شهرستان خواف

مجهز شدن دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه به دستگاه کالبدنما

خدمات دهی به دانش آموزان توسط 29 شرکت انجام می شود

ترکان: هر وقت پول داریم در رفتار‌های مدیریتی خود کثافت‌کاری می‌کنیم/صفارهرندی: اصلاح‌طلبان از رأی ‌آوردن لیست‌شان در تهران پشیمانند/میراسماعیلی: گزارش فدراسیون جهانی جودو، ادعای دروغین است / تولید رب 22 هزار تومانی با گوجه هزاری! / وضعیت قرمز کودک همسری در اردبیل / مردم دیگر شاهد اسامی میم، جیم نیستند / بولتون پروژه انتقام از ترامپ را کلید زد / کیفرخواست راننده جنجالی پورشه صادر شد / دو اشتباه بزرگ ناطق‌نوری از نگاه احمد توکلی / فلاحت پیشه: اگر بمباران عربستان کار ایران بود اثری از «آرامکو» نمی‌ماند / سردار رحیمی: امنیت کشور بالاتر از کشور‌های اروپایی است

در حوزه تولید و انتشار خبر ضعیف عمل کرده ایم

شلیک به آرامکو از نگاهی دیگر؛ عربستان در برابر معادله نفت در مقابل نفت قرار گرفته

22 میلیارد ریال کمک هزینه آزمایش‌های ژنتیک در خراسان رضوی پرداخت می شود

گازرسانی به روستاهای بخش رشتخوار آغاز شد

همه آنچه درباره حذف یارانه‌ها باید بدانیم/ ثروتمندان منتظر دریافت پیامک باشند

شوراها باید خواسته های به حق شهروندان را از مدیران شهری مطالبه کنند

جلسات هم اندیشی با مسؤلین شهرستان و استان ادامه خواهد یافت

قهرمانی آبفای شهری زاوه در مسابقات مهارت فنی شهرستانهای جنوب خراسان

مسئولین ادارات و دستگاهها موظف به پاسخگویی به شورای شهر هستند

آمار مشارکت در 10 دوره انتخابات مجلس/حضور استثنایی در انتخابات 74

کشف لاشه گونه نادر گورخر از منزلی در بردسکن

یک رویارویی بی‌سابقه میان ترامپ و روحانی

تصاویر : دیدنی‌های امروز

آغاز شمارش معکوس برای انفجار دوم در بازار جهانی نفت

آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه در تربت حیدریه

انتقاد نایب رئیس شورای شهر از عدم وجود اداره استاندارد در تربت حیدریه

کنایه غرویان به شریعتمداری: چطور می گوئید برجام تصمیم نظام نیست؟ /جایگاه رهبری را تضعیف نکنید

صنایع دستی روستایی رو به افول است

خراسان رضوی در حوزه خدمات نگهبان محله رتبه دوم کشور را دارد

پناهیان و ایده «پول‌ها را جمع کنیم تا به جیب صهیونیست‌ها نرود/ از شهریه 10 میلیونی «دبیرستان» تا برنامه ریزی برای تاسیس «دبستان» / آیا مدافع شفاف بودن آرای نمایندگان، درمورد فعالیت‌های اقتصادی خود شفاف‌سازی می‌کند؟

جزئیاتی از طرح مکرون در مورد ایران/درخواست جدید القاعده برای انجام حملات انتحاری در آمریکا/ واکنش سوریه به اظهارات نتانیاهو درباره اشغال برخی مناطق کرانه باختری/ سرنگونی یک پهپاد از سوی حشدالشعبی

واژگونی تانکر حمل سوخت 2مصدوم برجای گذاشت

پاسخ ایران به احتمال مذاکره با آمریکا پس از برکناری بولتون/ هنوز مشخص نیست ارز 4200 تومانی در اختیار چه کسانی قرارگرفته است / پاسخ رئیس جمهوری به نامه خواهران کرمانی/ تخریب سوله 500 متری یکی از مسئولان در شهریار/ عسگراولادی بستری شد/ رضایی: با قربانی کردن بولتون فریب نمی‌خوریم/ پاسخ دفتر ربیعی به یک اتفاق حاشیه‌دار/ پدر سحر خدایاری: فدایی نظلم هستم و سوءاستفاده‌کنندگان از خون دخترم را حلال نمی‌کنم/ شهرداری مشهد خرید خودروی ضدگلوله را تکذیب کرد/ چرا از شورای نگهبان نمی‌خواهید درباره رأی به صلاحیت کاندیدا‌ها شفاف عمل کند؟ / اقشار ضعیف برای فیلم دیدن به سینما‌های ارزان بروند

دستگیری قاتلان جوان مه ولاتی در کمتر از 48 ساعت

واژگونی خودرو سواری پراید در محور تربت حیدریه - مشهد 7 کشته و زخمی باقی گذاشت

تا دیر نشده به کمک بزرگترین کارخانه بین المللی فرآوری زعفران تربت حیدریه بشتابید

پیشاپیش حرکت کاروان اسراء؛ صبحی که سرها به نیزه شد

54 هزار تن شکر تنظیم بازاری در خراسان رضوی توزیع شد

آیین شام غریبان در غروب عاشورای تربت حیدریه برگزار شد

ارتقای سیستم آتش نشانی شرکت نفت منطقه تربت حیدریه با صرفه جویی بیش از یک و نیم میلیاردی

آقای قالیباف! «مجلس نو و شفاف» پیشکش! درباره چگونگی رد تحقیق و تفحص از شهرداری در همین مجلس فعلی شفاف سازی کنید

بارندگی ماه‌های شهریور و مهر در خراسان رضوی طبیعی خواهد بود

حمل 2.4 میلیون تن مواد اولیه فولادسازی از حوزه راه آهن شرق کشور

تربت حیدریه قهرمان رقابتهای ووشوی خراسان رضوی شد

میانگین دمای هوا در خراسان رضوی شش درجه کاهش می یابد

عدم ثبت انبار و مشخصات کالا در سامانه جامع انبارها احتکار محسوب می شود