آخرین مطالب

هاآرتص:

چرا سوریه از سامانه اس-300 برای مقابله با جنگنده‌های اسرائیلی استفاده نمی‌کند؟ / آیا پوتین اجازه این کار را نمی‌دهد تا فشار بر ایران برای خروج از سوریه را افزایش دهد؟ سیاسی

چرا سوریه از سامانه اس-300 برای مقابله با جنگنده‌های اسرائیلی استفاده نمی‌کند؟ / آیا پوتین اجازه این کار را نمی‌دهد تا فشار بر ایران برای خروج از سوریه را افزایش دهد؟

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: http://www.navidtorbat.ir

یوسی ملمان در هاآرتص نوشت: طی چند سال اخیر صد‌ها حمله به اهداف ایران و حزب الله در سوریه توسط نیروی هوایی اسرائیل انجام گرفته است، این حملات عموما از سوی اسرائیل به عنوان دستاوردی بزرگ نام برده می‌شود. عملیات نیرو‌های دفاعی و سرویس اطلاعاتی اسرائیل علیه دشمنان قدرتمند از جمله ایران و سوریه ادامه دارد.

به گزارش نوید تربت به نقل از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: طی هفت سال گذشته، اولین حمله اسرائیل به خاک سوریه در آوریل 2013 روی داد، در جریان این حمله سیستم‌های ضد هوایی سوریه حداقل حدود 700 موشک به سمت جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل شلیک کردند.

یکی از این موشک‌ها به یک فروند جنگنده اف-16 برخورد کرد. خلبان و ناوبر این هواپیمای جنگی برای معالجه به بیمارستانی در اسرائیل منتقل شدند. این حادثه در سال 2018 و در شمال سوریه پس از آن رخ داد که به وسیله هواپیما‌های بدون سرنشین به خاک اسرائیل حمله شده بود.

به طور متوسط، سوریه سالانه حدود 100 موشک به سمت جنگنده‌های اسرائیلی شلیک می‌کند. این نشان می‌دهد که نیرو‌های پدافند هوایی سوریه نسبت به جنگنده‌های اسرائیلی بی توجه نیستند. آسمان سوریه نه تنها پر از موشک‌های سوری است بلکه در مجموع کریدور هوایی پر ترددی به حساب می‌آید چرا که نیرو‌های هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه علیه داعش و همچنین هواپیما‌های روسیه و ترکیه فعالیت می‌کنند.

اگرچه دستاورد‌های این عملیات‌ها تا حدی زیادی به خاطر توانایی‌های عملیاتی و جنگنده‌های نسل جدید اف-35 است، اما یک موضوع دیگر هم تاثیر گذار بوده و آن اینکه سوریه هنوز از سامانه‌های پدافندی اس-300 خودش استفاده نکرده است.

در سپتامبر 2018 یک سامانه دفاعی سوریه در مسیر پایگاه سوریه و روسیه در لاذقیه یک هواپیمای جاسوسی روس را به اشتباه ساقط کرد. این اتفاق درست زمانی افتاد که جنگنده‌های اسرائیلی هم مشغول عملیات بودند. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اسرائیل را متهم کرد که از هواپیمای روسی به عنوان سپر استفاده کرده است.

اگرچه اسرائیل ادعا‌های روسیه را تکذیب کرد، اما مسکو از این حادثه برای اجرای مکانیسمی به منظور افزایش هماهنگی ین دو کشور استفاده کرد. روس‌ها به دنبال آن بودند که مانع از نبرد‌های هوایی ناخواسته و همچنین شلیک موشک‌های روسی به سمت هواپیما‌های اسرائیلی شوند. مسکو همچنین از این واقعه به عنوان بهانه‌ای برای استقرار سامانه‌های موشکی زمین به هوا اس-30 در سوریه استفاده کرد.

افسران سوری برای یادگیری نحوه عملکرد سیستم‌های جدید به روسیه اعزام شدند. بعداً مسکو سیستم‌ها را به ارتش سوریه تحویل داد و دمشق رسما کنترل آن را بر عهده گرفت. اگرچه حدود 20 ماه از وقوع این حادثه می‌گذرد، اما هنوز یک موشک هم از سوی اس-300‌ها به سمت جنگنده‌های اسرائیلی شلیک نشده است.

سه دلیل عمده برای عدم استفاده از سامانه اس-300 در مقابل حملات اسرائیل وجود دارد: یکی این که این سیستم‌های پدافندی هنوز هم تحت کنترل مشاوران و اپراتور‌های روسی قرار داشته و آن‌ها تصمیم‌گیرنده نهایی هستند.

دلیل دوم این است که این مشاوران اجازه نمی‌دهند ارتش اسد برای مقابله با حملات هوایی اسرائیل از این سیستم‌ها استفاده کند. مسکو اگرچه با همراهی ایران و حزب‌الله به دنبال تثبیت حاکمیت اسد بر سوریه است و می‌خواهد دخالت اسرائیل در سوریه را کاهش دهد، اما از طرف دیگر، روسیه از حملات اسرائیل چشم پوشی می‌کند و از این طریق در واقع ایران را تحت فشار می‌گذارد. روسیه نیز مانند اسرائیل، می‌خواهد نیرو‌های ایرانی، شبه نظامیان شیعه و حزب الله از سوریه خارج شوند.

سومین دلیلی که تا به امروز سامانه‌های اس-300 علیه جنگنده‌های اسرائیلی به کار گرفته نشدند، ترس روسیه است چرا که مسکو می‌ترسد در صورت عدم کارکرد موفق سامانه برتری تکنولوژیک غرب اثبات شود. رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین همواره به صنایع دفاعی کشورش افتخار کرده و حالا نگران است که مبادا با چالش مواجه شود.

پس از گذشت چند هفته آرامش نسبی به دلیل وقوع بحران کرونا، ایران و اسرائیل دوباره خشونت‌ها علیه یکدیگر را از سر گرفتند. طبق گفته نفتالی بنت، وزیر دفاع اسرائیل، نیروی هوایی این کشور حملات خود به اهداف ایران در سوریه را شدت بخشیده است. طبق گزارش‌ها تنها طی دو هفته گذشته شش حمله علیه مواضع ایران در سوریه انجام گرفته است.

سرویس اطلاعاتی اسرائیل دخالت ایران در سوریه را به چندین دوره تقسیم می‌کند. اولین دوره تا سال 2006 بود که کمک‌های ایران از طریق ارتش سوریه به حزب الله منتقل می‌شد. دوره بعدی از جنگ دوم لبنان در سال 2006 تا 2011، ادامه داشت. در این زمان ایران کنترل خود بر حزب الله را افزایش و سوریه را به مجرایی برای انتقال موشک‌های دوربرد تبدیل کرد.

مرحله سوم با وقوع جنگ داخلی در سوریه در سال 2011 آغاز شد و تا سال 2016 با کمک نظامی مستقیم و غیرمستقیم به دمشق در جنگ علیه داعش، از طریق حزب الله و شبه نظامیان شیعه تداوم یافت.

در گذشته دانشمندانی به نمایندگی از رئیس جمهور فقید حافظ اسد و پسرش بشار در مراکزی برای تولید سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی کار می‌کردند. در حال حاضر آن‌ها در این مراکز به دنبال ارتقاء فناوری موشک‌های ایران و بهبود فناوری دقیق آن‌ها هستند.

با این حال سلیمانی در اجرای برنامه‌هایش مشکل داشت. برنامه‌های سیاسی و دفاعی نظامی در اسرائیل تحت رهبری آیزنکوت و در حال حاضر تحت فرماندهی جانشین او سرلشکر آویو کوچاوی، به همراه میشیان تامیر هیمن و یوسی کوهن رئیس موساد با جدیت دنبال می‌شود. حملات نیروی هوایی اسرائیل با کمک اطلاعات دقیق سرویس‌های اطلاعاتی بار‌ها مانع از اجرای برنامه‌های سلیمانی از جمله ایجاد زیر ساخت‌های ساخت موشک در سوریه شد. سلیمانی از اوایل سال 2019 نیرو‌های خود در سوریه را کم کرد.

ترور وی در اوایل سال 2020 در بغداد، توسط واشنگتن، ضربه‌ای جدی به تهران وارد کرد. در حال حاضر تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را رو به دشواری برده و از طرفی افت شدید قیمت نفت و بحران کرونا ویروس هم به شدت بر تهران فشار می‌آورد. طبق برآوردی البته محتاطانه، در حال حاضر شاید 20 هزار مبارز شیعه در سوریه توسط چند صد فرمانده و مشاور ایرانی فعالیت کنند.

نیروی دفاع اسرائیل اکنون فرصتی بی نظیر برای خارج کردن ایران از سوریه پیش روی خود می‌بیند. در همین حال، ایران برخی از پایگاه‌های خود را از دمشق به سمت شرق، در نزدیکی مرز عراق برده تا از حملات اسرائیل در امان باشد.

ایران کشوری بزرگ و صبور است که به نظر می‌آید قصد دارد تا ماه نوامبر و انتخابات آمریکا همچنان منتظر بماند. ماه گذشته ایران با موفقیت اولین ماهواره نظامی خود را در مدار قرار داد و با استفاده از سرور‌های آمریکایی توانست سایت‌های غیرنظامی اسرائیلی را هک کند. حالا انتظار می‌رود اسرائیل با پیشروی بیشتر در جنگ سایبری این اقدام تهران را تلافی کند. با این حال و مهمتر از همه، ایران همچنان به سه هدف عالی خود یعنی حفظ رژیم اسلامی و بهبود اوضاع اقتصادی در کشور؛ دستیابی به هژمونی منطقه‌ای و تلاش برای به دست آوردن سلاح‌های هسته‌ای متعهد است.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

نماینده مجلس: درسنجش عملکرد دستگاه‌ها آمارزده شده‌ایم

جوابیه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در مورد کیت های تشخیص کرونا

بیانیه رئیس شورای اسلامی تربت حیدریه پیرامون تغییر و تحولات اخیر مدیریت شهری

کیت های تشخیص کرونا برای نور چشمی ها یا همه مردم

افتتاح نمایشگاه و فروشگاه هنرجویان تجسمی ماه من در تربت حیدریه

در حوزه پوشش بیمه اجتماعی زنان ضعیف عمل کرده‌ایم

اهدای 23 سری کمک جهیزیه به نوعروسان تربت حیدریه

مقابله با کرونا و معدوم سازی 350 جام قلیان در تربت حیدریه

جمع آوری تاسیسات آبیاری با پساب تصفیه خانه فاضلاب در تربت حیدریه

هدف استیضاح کنندگان قانع شدن نیست برکناری من است / مصداق کار شورایی نیست که از آیات قرآن سوئ استفاده کنید

با افزایشی مبتلایان کرونا در تربت حیدریه آژیر خطر وضعیت قرمز به صدا درآمد

اگر حل و فصل مسائل ایران، ایجاب می‌کرد که ژنرال هایزر را بپذیرم، می‌پذیرفتم / ما در اداره یک جامعه، باید با نمایندگان دشمن هم صحبت بکنیم

طرح مدرسه پویا برای نخستین بار در رشتخوار اجرا شد

صدور 50 تن کود از مه ولات به اکوادور

کمپ معتادان متجاهر در تربت حیدریه راه اندازی می شود

انتقاد اصلاح‌طلبانه از عارف / اعتبارنامه تاجگردون چگونه رای گیری خواهد شد؟ / احتمال طرح سوال از روحانی در مجلس/خواستگارکشی به خانواده بشار اسد هم رسید/پشت بام‌ها شبی5٠ هزار تومان اجاره داده می‌شوند/کنایه به نمایندگان جدید: قرار بود نان شب مردم در اولویت باشد!

10 چهره اصولگرایی که برای انتخابات 1400 مطرح هستند + اسامی/ اصولگرایان با شانا می‌آیند یا جمنا یا تشکیلات جدیدتر؟

اعلام آمادگی راه آهن شرق برای تخلیه سالیانه بیش از 6 میلیون تن کنسانتره در منطقه سنگان

افزایش بیماران کرونایی در خراسان رضوی نگران کننده است

حسین علایی: اکنون که ترامپ تحت فشار است بهترین فرصت است که ایران به بهترین راه حل برسد

غرق شدن دو نوجوان تربتی در استخر کشاورزی

8 اقامتگاه بوم گردی روستایی در تربت حیدریه افتتاح می شود

مجهز شدن بیمارستان نهم دی تربت‌حیدریه با سی.‌تی.اسکن

2 تالار پذیرایی در تربت حیدریه پلمب شدند

معاون وزیر بهداشت: کادر درمانی باید برای تامین آرامش روحی مردم تلاش کنند

جان شهروند سرطانی مانع از زیاده خواهی های شرکت مخابرات نمی شود

کلینیک تخصصی احمدیه تربت حیدریه به بهره برداری رسید

کشف کالاهای آرایشی- بهداشتی قاجاق در تربت حیدریه

دشت های منطقه تربت حیدریه همچنان بحرانی است

از سرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث جایگاههای سی ان جی استقبال می کنیم

دانشجوی تربتی رتبه دوم مسابقه بین المللی مهارت های بالینی را کسب نمود

پایان اولین مرحله بازدید تیم‌های کنترلی ‌ونظارتی پایش شرکت نفت منطقه تربت حیدریه

استیضاح شهردار به نفع شهر یا به ضرر شهر و مردم تربت حیدریه

شکارچی پرندگان وحشی محکوم به انجام خدمات عمومی رایگان شد

معرفی سه مدیر تالارهای پذیرایی تربت حیدریه به مراجع قضایی

دعواهای سیاسی و جناحی را کنار بگذاریم

تربت حیدریه وارد وضعیت نارنجی پرخطر کرنا شد

کاهش فرزند آوری برای کشور یک تهدید مهم است

کاندیداهای نیمه‌راه انتخابات 1400 / دست رد به صندلی شماره یک پاستور

کندوکاوی در تاریخ شفاهی سینمای تربت‌حیدریه

اختصاص 900 میلیون ریال به احیای صنایع ‌دستی زاوه

اندر حکایت مشورت دادن های نوبرانه آقای مشاورنماینده

برآورده های کارشناسی از پروژه ها یا رجز خوانی دیر هنگام انتخاباتی!!

خسارت سنگین گودبرداری غیر اصولی به چند واحد تجاری و مسکونی در تربت حیدریه

زنگنه نماینده تربت حیدریه: وقتی گلوگاه فساد را بستیم بازار زعفران رونق گرفت

راهزنان جاده‌ای سارقان طلا در مه‌ولات دستگیر شدند

آغاز روزشمار برگزاری کنگره ملی شهدای منطقه تربت حیدریه

کارگاه تولید عسل تقلبی در تربت حیدریه کشف شد

مسئولان را چنین دوستانی هرگز مباد!

شهردار استیضاح کنندگان را استیضاح کرد