آخرین مطالب

نگاهی به آمار سفر به خراسان رضوی در روزهای شیوع کرونا استانی

نگاهی به آمار سفر به خراسان رضوی در روزهای شیوع کرونا

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

مدیریت و کاهش سفر به منظور شکستن زنجیره انتقال ویروس کرونا مهمترین راه برای مقابله با شیوع این بیماری است اما آمار دقیق از تعداد مسافران ورودی به مشهد و خراسان رضوی در ایام اوج شیوع کرونا در دست نیست.

در این روزها شیوع کرونا در خراسان رضوی در حال رسیدن به نقطه اوج است و اگر نتوان ورود مسافران غیربومی بویژه از استان‌های درگیر با کرونا را به این استان مهار کرد زنجیره همه گیری آن تداوم خواهد یافت.

با وجود اعلام کاهش ورود مسافر به استان اما نیاز به آمار دقیق در این خصوص بسیار ضروری به نظر می رسد.

گفت و گو با مسوولان حوزه حمل و نقل خراسان رضوی و دریافت آمار از هر یک از بخش های حمل و نقل عمومی، نمایی کلی از کاهش تقاضای سفر به مشهد و خراسان رضوی را به تصویر کشیده است.

مدیر کل راه آهن خراسان شمار قطارهای مسافربری ورودی به مشهد را در روز شنبه 24 اسفند، هفت رام عنوان کرد و گفت: از این تعداد 2 رام از تهران، یک رام از اصفهان، یک رام از تبریز از مقاصد برون استانی و بقیه شامل 2 رام از سرخس و یک رام از آزادور مربوط به مسیرهای درون استانی می باشند.

مصطفی نصیری ورگ به کاهش قابل توجه ضریب اشغال مسافر در قطارهای یاد شده اشاره کرد و افزود: پیش از این مطابق برنامه جاری قطارهای مسافربری راه آهن جمهوری اسلامی ایران روزانه 88 رام قطار رفت و برگشت در مسیر مشهد تردد می کردند که با توجه به شرایط بهداشتی پیش آمده سفر با قطار از سوی مردم با کاهش تقاضا مواجه شده است.

 

800 مسافر ریلی

با توجه به اینکه ظرفیت قطارهای برون استانی اغلب شامل 10 واگن و در مجموع 400 مسافر است، با توجه به کاهش ظرفیت مسافر در این قطارها می توان برای هر قطار ورودی به مشهد حدود 200 مسافر در نظر گرفت و با این محاسبه در مجموع روزانه دستکم 800 مسافر از طریق راه آهن وارد استان می شوند.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان رضوی نیز از کاهش 33 درصدی سفرهای جاده ای به این استان طی هفته گذشته خبر داد و گفت: از 16 تا 24 اسفند ماه 236 هزار و 651 خودرو از جاده‌ ورودی به استان عازم مشهد و دیگر مناطق خراسان رضوی شده اند.

ابراهیم نصری افزود: در این مدت طی سال گذشته 351 هزار و 300 دستگاه خودرو وارد استان شده بودند که آمارها از کاهش 33 درصدی ورود خودرو به خراسان رضوی حکایت دارد.

وی ادامه داد: در این مدت و بر اساس آمار ثبت شده در پنج دستگاه تردد شمار در جاده‌های منتهی به مشهد 546 هزار و 267 دستگاه خودرو وارد این کلانشهر شده اند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 25 درصد کاهش دارد.

 

9400 مسافر جاده ای

براین اساس شمار خودروهای ورودی به استان طی هفت روز 236 هزار  دستگاه بوده است که این تعداد روزانه به حدود 33 هزار خودرو می رسد، پیش از این بر اساس اعلام کارشناسان راهداری 25 درصد از این خودروها دارای پلاک دیگر استانها و حامل مسافر غیربومی بوده اند، یعنی روزانه طی این ایام چهار هزار و 700 خودرو وارد استان شدند که اگر برای هر خودرو 2 مسافر در نظر گرفته شود می‌توان بصورت تخمینی شمار مسافران ورودی از جاده در قالب ناوگان حمل و نقل عمومی و شخصی را  9 هزار و 400 نفر دانست.

 

2 هزار مسافر پروازی

مدیر کل فرودگاه‌های استان خراسان رضوی نیز گفت: پروازهای فرودگاه شهید هاشمی نژاد در اسفند ماه جاری با حدود 70 درصد کاهش نسبت به سال گذشته روبرو بوده‌است.

محمود امانی بنی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور هم اینک پروازهای خارجی این فرودگاه به صفر رسیده و از هفتم اسفند ماه امسال نیز پروازها رو به کاهش بوده‌است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه 24 اسفند ماه با 20 پرواز ورودی در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش 71 درصدی پرواز و 79 درصدی مسافر مواجه بودیم و پرواز خارجی هم نداشتیم.

بر اساس اعلام مسوولان فرودگاه مشهد در مجموع روزانه حدود 2 هزار مسافر با پرواز به مشهد وارد می شوند.

 

10 هزار و 200 مسافر ورودی به استان

با تجمیع شمار مسافران غیربومی ورودی به مشهد و استان از طریق جاده، راه آهن و فرودگاه عدد 10 هزار و 200 مسافر در روز به دست می‌آید

البته باید در نظر داشت روزانه بالغ بر 28 هزار مسافر جاده‌ای با پلاک خراسان رضوی نیز وارد استان می‌شوند که در آمار یاد شده به عنوان مسافر غیربومی لحاظ نشده اند.

از سوی دیگر پیگیری خبرنگار ایرنا نشان می دهد ورود مسافر جاده ای از چند جاده فرعی دیگر به استان نیز انجام می شود که آمار ورود مسافر در این راه ها در اختیار ایرنا قرار نگرفته است لذا عدد به دست آمده می‌تواند حداقلی از شمار مسافران ورودی به استان تلقی گردد.

همچنین لازم به ذکر است با فرارسیدن هفته پایانی سال سیل مسافر از سراسر کشور عازم مشهد می شود بنابراین مطابق رسم هر ساله از این پس مسافران ورودی به استان بویژه در بخش جاده ای افزایش خواهند داشت.

بر اساس اعلام اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی شمار خودروهای ورودی به استان در روز 24 اسفند ماه بیش از 42 هزار دستگاه بوده است ، در حالی که هفته گذشته این رقم حدود 33 هزار دستگاه بود.

منبع: ایرنا


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

از فرانسه و انگلیس تا دانمارک، چک و آمریکا؛ کرونا در حال فراری دادن نظامیان خارجی از خاورمیانه است

پشت پرده تماس تلفنی غیرمنتظره ولیعهد امارات با بشار اسد / ماجرا فراتر از کروناست؛ پای چراغ سبز بن سلمان و ابتکارات پوتین در میان است

چه اتفاقی می‌افتد اگر مدارس برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها تعطیل شوند؟

نخستین محموله ماسک وارداتی به خراسان رضوی تحویل شد

تداوم بارندگی در خراسان رضوی تا سه روز آینده

کرونا وکاهش 51درصدی مصرف بنزین درمنطقه تربت حیدریه

توزیع716میلیون لیتر انواع فرآورده نفتی توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تربت حیدریه

بحران کرونا می‌تواند 18 ماه به طول انجامد؛ آماده باشید / حتی در صورت کشف واکسن کرونا هم‌چنان آسیب‌پذیر خواهیم بود

ممنوعیت تردد خودروها در 13 بدر امسال از درب منازل

فرماندار تربت حیدریه: در خانه بمانید تا از کرونا در امان بمانید+ ویدوئو

سخنگوی دولت: کرونا بازی سیاسی نیست / «کرونای بنفش» از دل غرض‌ورزی و نگاه سیاست‌زده به یک مسأله بهداشت عمومی بیرون آمد /

با بخش قابل توجهی از درخواست وام 5 میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شده

مشارکت ضعیف مردم تربت‌حیدریه در غربالگری کرونا

فرماندار مه‌ولات: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اقدام موثر در مقابله با کروناست

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

خط مقدم مبارزه با کرنا در تربت حیدریه به روایت تصویر

واشنگتن پست: آمریکا باید به دنبال یک آتش بس بشردوستانه با ایران باشد / برخلاف ادعای پمپئو، چندین شرکت سازنده تجهیزات پزشکی مقابله با کرونا، ارسال محموله به ایران را متوقف کرده اند

تعداد جانباختگان بیماری کرونا در خراسان رضوی به 173و درتربت حیدریه به 7 نفر رسید

کمک6 میلیارد ریالی یک خیر به شبکه بهداشت ودرمان شهرستان مه ولات

تشکیل تیم های مراقبت و پیشگیری از کرونا درخانه های بهداشت روستایی تربت حیدریه

خسارت بارندگی به کشاورزان بخش‌های بایگ ، کدکن و رخ تربت حیدریه

قلعه ای عجیب که در زیباترین شهر زاگرس آرمیده است! +تصاویر

یأس جهان از آینده طلای سیاه/ غول‌های نفتی برای نرخ 10 دلار آماده می‌شوند

آقای روحانی! در مورد کرونا، به توصیه اکتفا نکنید؛ شما مسئول جان مردم هستید / قاطعانه عمل کنید؛ این یعنی حکمرانی واقعی

مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 79 نفر ،فوتی ها به چهار نفر رسیدند

آماده باش دستگاه های اجرایی و خدماتی ستاد مدیریت بحران در پی بارشهای بهاری / بیشترین میزان بارندگی با 50 میلیمتر در ایستگاه فدیهه

عدم توقف قطار مسافربری در ایستگاه تربت حیدریه تابع دستورات ملی است / اخبار صحیح را از رسانه‌های مجوز دار وموثق دریافت کنید

کرونا و چالشی برای رهبران جهان

پیش‌بینی عجیب محسن رضایی درباره جنگ جهانی سوم

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

برف و باران جاده‌های خراسان رضوی را فرا گرفت

پلمپ شدن یک باب نانوایی و یک جایگاه سوخت "سی‌.ان‌.جی" در تربت حیدریه

رسم آدمخواری هنوز در این نقاط دنیا رایج است! +تصاویر

در اتومبیل با من سوار شد؛ در راه گفت، آمریکایى‌ها و سایر مخالفان، از این منظره نزدیک شدن ایران و عربستان ناراحت مى‌شوند /از شرایط همکارى‌ها بعد از دوره مسئولیت من، اظهار نگرانى کرد، گفتم از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعمال نظر مى‌کنم

رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند / شاید کسی را وارد ایران کنید تا اطلاعات خود را از میزان اثرگذاری این ویروس را تکمیل کند رهبر معظم انقلاب: آمریکایی ها گفته اند حاضرند کمک دارویی به ایران کنند؛ شما متهم هستید که این ویروس را ایجاد کرده اید؛ ممکن است دارویی وارد کشور کنید که این ویروس را ماندگار کند

مردم خراسان رضوی هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند

اهداء300 میلیون ریال به دانشگاه علوم پزشکی تربت‌حیدریه

اگر مردم قرنطینه را بشکنند، بین یک تا دو هفته شاهد شیوع مجدد پیک بیماری خواهیم بود

چرا کرونا، اتفاقی به مراتب بدتر از حملات 11 سپتامبر است؟

دولت خود را آگاه کنید که گفتار و رفتار انسانی است که جواب خواهد داد نه تحریم؛ مردم ایران به احترام، پاسخ مثبت خواهند داد / باوجود بحران کرونا، دولت آمریکا همچنان حاضر نیست دست از تحریم های خود علیه ایران بردارد / در شرایط یک «همه گیری» خطرناک جهانی، تهران و پاریس و لندن و واشنگتن فاصله چندانی ندارند

یاد و خاطره مجاهدان سلامت که کوله بار سفر به سوی خداوند متعال برداشتند گرامی باد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 57 نفر رسید

بارشهای سیل آسا خراسان رضوی را فرا می گیرد

نظر مصباح یزدی درباره محرومیت از اماکن مقدسه / واکنش قالیباف به طنز سیاسی شبکه سه / عفو شبنم نعمت زاده صحت دارد؟

عرض ارادت به امام رضا(ع) هنگام تحویل سال فقط از منزل

تلفن پاسخگو درباره کرونا در تربت‌حیدریه فعال شد

شمار مبتلایان به کرونا در تربت‌حیدریه به 48 نفر رسید

3397 بیمار مشکوک به کرونا در خراسان رضوی بستری شدند

مسیح مهاجری: مهاجمان به حرم ها نمی دانند ائمه هم هنگام مریضی به پزشک مراجعه می کردند؟ / این فرافکنی ها را کنار بگذاریم که اینها وابسته به فلان جریان هستند؛ اینها دست پرورده خودمان هستند؛ نتوانستیم جهل را از جامعه بزداییم

نخستین فروشگاه اینترنتی عرضه محصولات بهداشتی در تربت‌حیدریه راه‌اندازی شد