آخرین مطالب

به بهانه درگذشت اعظم طاالقانی؛

بانو و رجل سیاسی که افتخار زنان ایران شد اجتماعی

بانو و رجل سیاسی که افتخار زنان ایران شد

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

زهید زارعی- حزب اتحاد ملت ایران اسلامی( حوزه تربت حیدریه)

اسمش را از کوچکی شنیده بودم,البته همیشه از زبان پدر به عنوان دختر آیت الله طالقانی، نخستین بار زمانی که پیام هاجر را چاپ می کرد از روزنامه فروش مشهور شهرمان شنیدم که توصیه میکرد خواندن این نشریه را از دست ندهید, گفتم "دختر طالقانی مگه می نویسد ؟" گفت او خانم اعظم طالقانی است، بعد دختر آیت الله طالقانی، مطالب نشریه بسیار وزین و متین است، بخوان مصاحبه ها وسرمقاله را بعد خودت قضاوت کن. این مکالمه باعث شد نشریه را بخرم.

انصافا مطالبی که در پیام هاجر منتشر میشد بسیار مفید و خواندنی و تفکر برانگیز بود، ساختار نشریه بر پایه استفاده از قالبهای مختلف خبری مثل مصاحبه و مقاله و گفتگو بود که با استفاده از نویسنده های نواندیش و متفکر مطالبی درخور تنظیم و ارائه میشد، تا زمانیکه وارد دانشگاه شدم به دقت شماره های نشریه را دنبال میکردم تا اینکه در بهمن ماه مجموعه ای از جلسات سخنرانی به همت انجمن اسلامی دانشگاه برگزار شد و اسم ایشان در بین سخنرانها جذبم کرد.

 اولین بار بهمن 78 پای سخنرانی خانم طالقانی نشستم،در آغاز سخن از ضرورت انقلاب ایران و آنچه در زمان پهلوی دوم بر کشور گذشت سخن به میان آورد چنان با منطق و استدلال دقیق سخن میگفت که هر شنونده ای را جذب میکرد، از وضعیت فرهنگی جامعه و گسستهای عمیق ملت- دولت گفت ، از اینکه نگاه فرهنگی عمیقی در بدنه وزارت اطلاعات و جهانگردی وقت ( وزارت ارشاد فعلی) نسبت به فرهنگ جاری جامعه وجود نداشت. بعد از جلسه به خدمتش رفتم باهم گفتگو کردیم، پرشور و حرارت بود. از پدرش به نیکی اما کم یاد کرد و بیشتر نگاهی امیدوار به آینده داشت، به نسلی که به تعبیر او " با تربیت درست بالنده خواهند شد ".

در آستانه انتخابات 84 با برخی از فعالین دانشجو در تهران به خدمت ایشان و چند نفر دیگر رسیدیم، علیرغم اینکه دوره افول اصلاحات شروع شده بود اما بسیار پرامید سخن گفت. برخی دوستان از ناامیدی و نتیجه فعالیتهای خود سخن گفتند که چه اتفاقی افتاد؟ با همان نگاه تاثیرگذار خود از پشت عینک، نهیبی زد که چه توقعی دارید؟ امید خود را از دست ندهید برآیند تلاشهای ما در ایران مثبت بوده است ، این نتیجه را جامعه به ما نشان می دهد، آماری از نشرکتاب و مجلات و بازخوردی از حساسیتهای جامعه در دوران اصلاحات ارایه داد، دوستان مغالطه کردند که از کدام جامعه سخن می گویید کدام نسل جوان؟ بازهم استدلالهای مادرانه خانم اعظم طالقانی، نگاهی مثبت و امیدوارانه به آینده و تاکید بر استمرار مطالبه اجرای بدون تنازل قانون اساسی بود.

بعد از انتخابات 92 که نامزد ریاست جمهوری شد و رد صلاحیت گردید، به اتفاق تعدادی از دوستان همفکر در تهران در دفتر خیابان سعدی به دیدارش رفتیم، از ضرورت فعالیت و حرکت بانوان و استفاده از ظرفیتهای قانون اساسی در این باره سخن می گفت. وقتی یکی از خانمهای همفکر در این موارد مطالبی مطرح کرد، با نگاهی پر معنا گفت "من با وجود مشکلات جسمی ، روحی و خانوادگی همیشه در صحنه حاضرم و مدام این مطالبه را مطرح می کنم، شما که خانم جوان و سرزنده ای هستی چرا پا پس می کشید؟ باید به صحنه بیاییم مشارکت کنیم تا بتوانیم از ظرفیتهای معطل مانده قانون اساسی بهره ببریم وگفت: من تا تکلیف این واژه " رجل سیاسی" را مشخص نکنم به حرکت خود ادامه می دهم." بعدها خبرنگاران عین همین مطلب را در آستانه ورود وی به وزرات کشور جهت ثبت نام انتخابات 96 برای ریاست جمهوری نقل کردند.

داستان امید او و تلاش وی جهت تعمیق مردم سالاری و حاکمیت قانون و تاکید برنهاد سازی مدنی طبق ظرفیتهای قانون اساسی و تلاش مدنی جهت روشن شدن تفسیر" رجل سیاسی" الگویی پیش روی نسل ماست،از خاطر نبریم وی از مبارزین اولیه انقلاب اسلامی است. عکسی که از وی در زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری وجود دارد سند افتخاری است که خیلی از آن بی بهره اند و چنین سابقه ای ندارد او تجربه نمایندگی در دوره اول مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران را داشت و بین زنان مجلس بیشترین رای را در انتخابات مردانه و رقابتی کسب کرد. وی با این سابقه و نسبت فرزندی که کمتر از وی می شنیدید به آن تکیه کند، همیشه فعال بود و امیدوار.

 سه بار جهت ریاست جمهوری ثبت نام کرد، علی رغم اینکه برخی رجال او را ناامید می کردند در صحنه حاضر بود و همه را دعوت میکرد در صحنه حاضر باشند،کاری که برخی از رجال سیاسی امروز خلاف آنرا انجام می دهند.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

نامه شهاب حسینی به رئیس جمهور: ممنوعیت حضور بهروز وثوقی را در سینمای ایران رفع کنید / امیدوارم با نمایش «آشغال‌های دوست داشتنی اصل» در جشنواره فجر موافقت شود

کشف 131 کیلوگرم تریاک در تربت‌حیدریه

جذب بیش از 75 میلیارد ریال منابع اشتغال پایدار روستایی در مه‌ولات

انتقاد فرماندار تربت‌حیدریه از بی خاصیت شدن شوراهای آموزش و پرورش شهرستانها

سرطان معده شایع‌ ترین عامل مرگ و میر در تربت‌ حیدریه

با ایجاد صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشکلات بخش کشاورزی رفع می شود

رییس شورای شهر: حمایت از کارآفرینان تربت‌ حیدریه فقط در حد حرف وشعار است

فرماندار تربت‌حیدریه خواستار ایجاد مرکز امدادی در گردنه خماری شد

هشدار هواشناسی خراسان رضوی نسبت به کولاک و اختلال در حمل و نقل جاده‌ای

32 پل باکسی در خراسان رضوی نصب شد

معاینه رایگان بیش از 200 کودک بیمار مادرزادی در تربت حیدریه

رایزنی جهانگیری و اصلاح‌طلبان برای بازگرداندن ردی‌ها / اصولگرای مشهوری که رد صلاحیت شد / کوشکی: عذرخواهی نمی‌کنم؛ ذهن بعضی‌ها معیوب است!

تلاش آمریکا برای وادار کردن انگلیس به خروج از برجام / هشدار پوتین درباره سرایت درگیری در خاورمیانه به تمام جهان/ اعتراض عربستان سعودی به دخالت ترکیه در شمال سوریه/ لغو ناگهانی نشست محرمانه وزارت خارجه آمریکا با کنگره درباره ایران

پایان دی ماه آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره خاتون خورشید

تولید 11 هزار تن بادام خشک در خراسان رضوی

اعزام 140 زائر اولی مه‌ولات به حرم مطهر رضوی

موج دوم آنفلوآنزا در راه است

سیصد و سی امین شماره نوید خراسان منتشر شد.

سه کشور اروپایی «مکانیزم ماشه» برجام را فعال کردند

پلمپ شدن مرکز مشاوره ورزشی در تربت‌حیدریه

جایگزینی نامناسب برای یحیی گل‌محمدی در شهر خودرو

نجات خانواده گرفتار در برف توسط امدادگران در بخش بایگ تربت‌حیدریه

بازگشایی کلیه راههای روستایی تربت ‌حیدریه

معابر فرعی و روستایی تربت‌حیدریه بازگشایی می‌شود

چرا با وجود چند مواجهه نطامی، ایران و آمریکا از جنگ اجتناب کردند؟

تایید صلاحیت 17 کاندیدای مجلس در حوزه انتخابیه تربت حیدریه، زاوه و مه ولات

لزوم شرکت خبرنگاران در جلسات علنی شورای شهر

شرکت فیلمسازان تربت حیدریه با سه فیلم در جشنواره منطقه سینمای جوان شیراز

بارش برف سنگین و سوخت‌رسانی بی ‌وقفه شرکت نفت منطقه تربت حیدریه

تشکیل جلسه سازمان‌های مصرف‌کننده سوخت در تربت حیدریه

عدم احراز و رد صلاحیت 53 درصد داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس در خراسان رضوی

جسد پیرمرد مه‌ولاتی توسط نیروهای هلال احمر پیدا شد

بازسازی اتوبوسرانی تربت‌حیدریه نیازمند بیش از 52 میلیارد تومان اعتبار

آمریکا مانع سفر سید عمار حکیم به تهران شد / سرمربی بعدی تیم ملی، ایرانی است؟ / تنها مسافر به جای مانده از پرواز تهران-اوکراین / توییت کنایه‌آمیز مهاجرانی درباره دفاع موشکی آمریکا

شرکت بیش از 13 هزار دانش آموز تربت حیدریه در طرح جابربن حیان

آمریکایی‌ها سه موشک شلیک کردند؛ دو موشک اول به خودرو سردار سلیمانی برخورد نکرد؛ اما سومی به او اصابت کرد +جزییات ادعایی از آخرین ساعات زندگی سردار سلیمانی

پذیرش بدون آزمون دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی تریت حیدریه

محموله لوازم آرایشی قاچاق درمه‌ولات کشف شد

مرکز آنلاین پایش آلودگی هوا در شهر تربت حیدریه ایجاد می شود

چرا سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فضای کوچکی را برای دفن خود انتخاب کرده بود

اردشیر زاهدی: قاسم سلیمانی یک سرباز شرافتمند وطن و شخصیتی بزرگ در معیارهای جهانی بود / نام او در رده‌ بزرگ‌ترین نوابغ نظامی جهان ماندگار خواهد ماند

تشییع با شکوه پیکر سردار شهید سلیمانی در مشهد به روایت تصویر

پیکر شهید سلیمانی و دیگر شهدا پس از چهار ساعت تشییع وارد حرم رضوی شد

صرفه جویی 72میلیون لیتری بنزین در منطقه تربت حیدریه

شهادت سپهبد سلیمانی لیله القدر جبهه مقاومت بود

میانگین70 درصد مشترکین آب تربت حیدریه زیرالگوی مصرف است

پیکر سردار شهید سلیمانی ظهر یکشنبه در مشهد تشییع می‌شود

حاشیه ای بر مسابقات والیبال نشسته جانبازان کشور: مسوولان ورزش اوغربخیر

صعود تربت حیدریه به جمع تیم های دسته یک والیبال نشسته باشگاه های کشور

تروریسم بین الملل سردار سلیمانی را به شهادت رساند