آخرین مطالب

به بهانه درگذشت اعظم طاالقانی؛

بانو و رجل سیاسی که افتخار زنان ایران شد اجتماعی

بانو و رجل سیاسی که افتخار زنان ایران شد

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir

زهید زارعی- حزب اتحاد ملت ایران اسلامی( حوزه تربت حیدریه)

اسمش را از کوچکی شنیده بودم,البته همیشه از زبان پدر به عنوان دختر آیت الله طالقانی، نخستین بار زمانی که پیام هاجر را چاپ می کرد از روزنامه فروش مشهور شهرمان شنیدم که توصیه میکرد خواندن این نشریه را از دست ندهید, گفتم "دختر طالقانی مگه می نویسد ؟" گفت او خانم اعظم طالقانی است، بعد دختر آیت الله طالقانی، مطالب نشریه بسیار وزین و متین است، بخوان مصاحبه ها وسرمقاله را بعد خودت قضاوت کن. این مکالمه باعث شد نشریه را بخرم.

انصافا مطالبی که در پیام هاجر منتشر میشد بسیار مفید و خواندنی و تفکر برانگیز بود، ساختار نشریه بر پایه استفاده از قالبهای مختلف خبری مثل مصاحبه و مقاله و گفتگو بود که با استفاده از نویسنده های نواندیش و متفکر مطالبی درخور تنظیم و ارائه میشد، تا زمانیکه وارد دانشگاه شدم به دقت شماره های نشریه را دنبال میکردم تا اینکه در بهمن ماه مجموعه ای از جلسات سخنرانی به همت انجمن اسلامی دانشگاه برگزار شد و اسم ایشان در بین سخنرانها جذبم کرد.

 اولین بار بهمن 78 پای سخنرانی خانم طالقانی نشستم،در آغاز سخن از ضرورت انقلاب ایران و آنچه در زمان پهلوی دوم بر کشور گذشت سخن به میان آورد چنان با منطق و استدلال دقیق سخن میگفت که هر شنونده ای را جذب میکرد، از وضعیت فرهنگی جامعه و گسستهای عمیق ملت- دولت گفت ، از اینکه نگاه فرهنگی عمیقی در بدنه وزارت اطلاعات و جهانگردی وقت ( وزارت ارشاد فعلی) نسبت به فرهنگ جاری جامعه وجود نداشت. بعد از جلسه به خدمتش رفتم باهم گفتگو کردیم، پرشور و حرارت بود. از پدرش به نیکی اما کم یاد کرد و بیشتر نگاهی امیدوار به آینده داشت، به نسلی که به تعبیر او " با تربیت درست بالنده خواهند شد ".

در آستانه انتخابات 84 با برخی از فعالین دانشجو در تهران به خدمت ایشان و چند نفر دیگر رسیدیم، علیرغم اینکه دوره افول اصلاحات شروع شده بود اما بسیار پرامید سخن گفت. برخی دوستان از ناامیدی و نتیجه فعالیتهای خود سخن گفتند که چه اتفاقی افتاد؟ با همان نگاه تاثیرگذار خود از پشت عینک، نهیبی زد که چه توقعی دارید؟ امید خود را از دست ندهید برآیند تلاشهای ما در ایران مثبت بوده است ، این نتیجه را جامعه به ما نشان می دهد، آماری از نشرکتاب و مجلات و بازخوردی از حساسیتهای جامعه در دوران اصلاحات ارایه داد، دوستان مغالطه کردند که از کدام جامعه سخن می گویید کدام نسل جوان؟ بازهم استدلالهای مادرانه خانم اعظم طالقانی، نگاهی مثبت و امیدوارانه به آینده و تاکید بر استمرار مطالبه اجرای بدون تنازل قانون اساسی بود.

بعد از انتخابات 92 که نامزد ریاست جمهوری شد و رد صلاحیت گردید، به اتفاق تعدادی از دوستان همفکر در تهران در دفتر خیابان سعدی به دیدارش رفتیم، از ضرورت فعالیت و حرکت بانوان و استفاده از ظرفیتهای قانون اساسی در این باره سخن می گفت. وقتی یکی از خانمهای همفکر در این موارد مطالبی مطرح کرد، با نگاهی پر معنا گفت "من با وجود مشکلات جسمی ، روحی و خانوادگی همیشه در صحنه حاضرم و مدام این مطالبه را مطرح می کنم، شما که خانم جوان و سرزنده ای هستی چرا پا پس می کشید؟ باید به صحنه بیاییم مشارکت کنیم تا بتوانیم از ظرفیتهای معطل مانده قانون اساسی بهره ببریم وگفت: من تا تکلیف این واژه " رجل سیاسی" را مشخص نکنم به حرکت خود ادامه می دهم." بعدها خبرنگاران عین همین مطلب را در آستانه ورود وی به وزرات کشور جهت ثبت نام انتخابات 96 برای ریاست جمهوری نقل کردند.

داستان امید او و تلاش وی جهت تعمیق مردم سالاری و حاکمیت قانون و تاکید برنهاد سازی مدنی طبق ظرفیتهای قانون اساسی و تلاش مدنی جهت روشن شدن تفسیر" رجل سیاسی" الگویی پیش روی نسل ماست،از خاطر نبریم وی از مبارزین اولیه انقلاب اسلامی است. عکسی که از وی در زندان کمیته مشترک ضد خرابکاری وجود دارد سند افتخاری است که خیلی از آن بی بهره اند و چنین سابقه ای ندارد او تجربه نمایندگی در دوره اول مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران را داشت و بین زنان مجلس بیشترین رای را در انتخابات مردانه و رقابتی کسب کرد. وی با این سابقه و نسبت فرزندی که کمتر از وی می شنیدید به آن تکیه کند، همیشه فعال بود و امیدوار.

 سه بار جهت ریاست جمهوری ثبت نام کرد، علی رغم اینکه برخی رجال او را ناامید می کردند در صحنه حاضر بود و همه را دعوت میکرد در صحنه حاضر باشند،کاری که برخی از رجال سیاسی امروز خلاف آنرا انجام می دهند.


http://t.me/navidtorbatkabar


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

اطلاعات آمدنیوز از مشهد می آمد؟ / یارانه جدید در راه است؟ / فیلترشکن های قانونی در راهند / شنود برای پیدا کردن خطا؟ / اظهارات روحانی درباره مزایای ادامه برجام تا یک سال آینده / جزئیات کشف دومین میدان بزرگ نفتی کشور / کنایه سرلشگر باقری به سخنان روحانی

تحول بنیادین در آموزش و پرورش با مدرسه محوری محقق می‌شود

راه اندازی بورس کالای پسته مه ولات

حجم خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی از شش تن گذشت

دانش آموزان خراسان رضوی 32 مدال در المپیادهای علمی کشور کسب کردند

سه هزار لیتر الکل غیرمجاز در مشهد کشف شد

بدهی 250 میلیارد ریالی شهروندان تربت حیدریه به شهرداری

برداشت وفرآوری زعفران از سال آینده مکانیزه و ماشینی می شود

برگزیدگان پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه شناخته شدند

یاقوت سرخ مه‌ولات این روزها حال خوشی ندارد

هیات سازمان بازرسی در مجموعه فرهنگی شهرآرا مستقر شد

برداشت زعفران ترافیک محور زاوه به تربت حیدریه را سنگین کرد

شناسایی8500 بیمار دیابتی در شهرستان تربت حیدریه

تصادف پژو و پراید 6 مصدوم برجای گذاشت

علی مطهری: موسوی خوئینی‌ها پیش امام رفت و گفت مخالفت شما با تسخیر سفارت آمریکا آثار بدی دارد و شور انقلاب را می‌خواباند / اگر شهید مطهری بود امام را منصرف می‌کرد

روحانی: فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بر می‌داریم؛ این گام تحت نظر آژانس است

13 مرکز کار خرید زعفران تولیدی در رشتخوار را بر عهده دارند

تابلو های معابر سطح شهر به نام شهدای هر محله مزین می شود

راهپیمایی 13 آبان در تربت حیدریه برگزار شد

نمایشگاه کتاب مشهد کمبود زیر ساخت های فرهنگی شهرستانها را رفع می کند

شب فرهنگی تربت حیدریه در نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد برگزار شد

پاس گل علم الهدی به بدخواهان ایران در بغداد و بیروت / اظهاراتی که روی یونسی و ولایتی را هم سفید کرد!

سفیران اهدای عضو نا ئینی وارد مه ‌ولات شدند

گردشگران اروپایی از مزارع زعفران خواف دیدن کردند

خسارت پنج میلیارد ریالی سیلاب در خواف

بیش از 870 کیلوگرم مرغ و چربی غیربهداشتی در مه ولات معدوم شد

تصادف زنجیره‌ای خودرو در محور تربت حیدریه گناباد 6 مصدوم داشت

آغاز کوچ پاییزه عشایر خراسان رضوی

برداشت23 هزار تن انار از باغهای مه ولات

پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه آغاز شد

بانو و رجل سیاسی که افتخار زنان ایران شد

کلید موفقیت بنزینی ایران میدان گازی در پارس جنوبی است / تهران معتقد است تحریم‌ها بزودی کاسته یا برداشته می‌شوند

توصیه اینستاگرامی پسر آیت‌الله جنتی درباره منشور کوروش / نگرانی نماینده تهران از تکرار پلاسکویی دیگر/ حادثه در کارتینگ آزادی باعث تعطیلی این مجموعه شد!/ توصیه حسین شریعتمداری به حشدالشعبی / ماجرای جلسات مخفی دولت برای انتخابات / خواسته مردم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان از زبان کولیوند/ طلایی: 80 درصد نمایندگان فعلی رای نمی‌آورند / عارف کاندیدا می‌شود؟

خاطره‌ای شنیدنی از رابطه شاگرد استادی قیصر امین‌پور و مظاهر مصفا

آغاز خرید حمایتی زعفران توسط اداره تعاون روستایی تربت حیدریه

تصاویر : جشن روز مردگان در مکزیک

تصاویر : برندگان مسابقه عکاسی آب و هوای سال 2019

برگزیدگان کتاب سال خراسان رضوی معرفی شدند

تصادف دو خودرو پراید و نیسان 6 نفر را راهی بیمارستان کرد

پذیرایی ازهشت هزار زایر در تربت حیدریه

مسمومیت کاروان دوچرخه‌سواری کرمان در مسیر تربت حیدریه به مشهد

اولویت های منطقه تربت حیدریه برای واقفین اعلام شد / بیماران نیازمند و دانش آموزان بی بضاعت اولویت اول

هواشناسی خراسان رضوی نسبت به آب‌گرفتگی هشدار داد

تصادف محور تربت حیدریه- باخرز پنج مصدوم برجای گذاشت

توزیع یکهزار پرس غذای گرم بین نیازمندان توسط هلاا احمر تربت حیدریه

چرا مدیر آمدنیوز به عراق رفت که دستگیر شود؟ / عباس عبدی: کسی که اخبار جعلی منتشر می‌کند تا دیگران را فریب دهد، احتمالا کم‌کم خودش نیز این‌گونه اخبار را باور می‌کند

برخورد با فساد اقتصادی باید عادلانه در همه جناح‌ها انجام شود

ورزش خواف با محرومیت‌ها و مشکلات متعدد مواجه است

وقف برای تاسیس مرکز خدمات درمانی ویژه بیماران نیازمند و صعب‌العلاج

برداشت 107 هزار تن پسته در مه ولات