آخرین مطالب

شهرداری و اعضای شورا چه پاسخی دارند؟

خبر کوتاه بود اما واکنشش کوتاه تر .... اجتماعی

خبر کوتاه بود اما واکنشش کوتاه تر ....

  بزرگنمایی:

پایگاه خبری نوید تربت: Navidtorbat.ir
مدتی پیش خبری در سطح نشریات محلی و برخی سایتهای ملی از " تربت عزیز ما " منتشر شد , مبنی بر اینکه قسمتی از اطلاعات شهرداری تربت حیدریه مفقود شده است , در پی ان برخی اعضا محترم شورای شهر اظهار بی اطلاعی کرده بودند ولی گویا بعدا بی اطلاعی را تکذیب کرده بودند ,بزرگواری گفته بود مصاحبه می کنم ولی بعد ظاهرا مصاحبه نکرده بود و به این سان و با بی تفاوت شهروندان عزیز به این قبیل مسائل خدا رو شکر مساله حل شد( ما هیچ ما نگاه). البته مقصود از حل شدن واقعا حل به معنای از بین رفتن صورت مساله است. 
📌 در این روزها در ایام دهه کرامت هستیم خبری در نشریات استانی منتشر شد که آن هم جالب توجه است. شهرداری منطقه دوازده مشهد ، دقت کنید که مشهد نزدیک به 13 منطقه شهرداری دارد ارایه خدمات الکترونیکی و غیر حضوری خود را شروع کرده است ، به این صورت که جهت ارایه برخی خدمات خصوصا در عرصه شهرسازی نیازی به حضور شهروندان عزیز در شهرداری نیست،آنها خدماتی را به صورت غیرحضوری از شهرداری دریافت خواهند کرد، خوب این دو خبر دو فاصله بسیار دور از هم را نشان میدهد ، در یکی اطلاعات شهرداری گم میشود و هیچ کس دراین زمینه توضیح نمی دهد در دیگری در منطقه 12 خدمات شهرداری به صورت غیرحضوری ارایه میشود.

📌 خواهش می کنم عزیزان بلافاصله نگویند خوب آنجا مشهد است و اینجا تربت حیدریه ، ما با همین نگاه سالهاست خود را از توسعه شهری دور نگه داشتیم ، ما زمانی دومین شهر استان خراسان بزرگ بودیم. نه اینکه الان با منطقه 12 مشهد در حوزه فن اوری اطلاعات فرسنگها فاصله داشته باشیم.
 جالب اینجاست که هیچ عضوی از شورا هم در این زمینه پاسخی نداده است که چگونه این اطلاعات از بین رفته است؟ از همه مهمتر چگونه در ساختار شهرداری امکان گم شدن اطلاعات وجود دارد ؟ مگر پیمانکاری یا متولی جهت نگهداری سیستم های اطلاعاتی وجود ندارد؟ مگر شهرداری ساختاری در زمینه سیستم های اطلاعاتی بدون مشاوره از سوی شرکتهای صاحب صلاحیت در این زمینه را  طراحی و پیاده سازی اطلاعاتی کرده است؟

📌 به هیچ عنوان این مسائل بی اهمیت نیست اگر بنا بود اطلاعات نهادی مثل شهرداری به این راحتی نابود شود چرا تاکنون این اتفاق در این سطح در شهرداری های بزرگتر اتفاق نیافتاده است؟ اعضا محترم شورا که باید نظارت بر عملکرد شهرداری انجام دهند بهتر نیست به جای عکس گرفتن در آسفالت کردن یا جوی و جدول کشیدن در خیابان به وظیفه ذاتی نظارتی خود در این حوزه هم عمل می کردند ،اهمیت اطلاعات حذف شده چه اندازه بوده است آیا اگر در طی حداقل این دهه سال اخیر که حوزه فن اوری اطلاعات تاثیرات سازمانی داشت  شوراهای دوره های مختلف کمی در این خصوص دغدغه داشتند و شرکتی صاحب صلاحیت را طی برگزاری مناقصه مسئول تهیه ارشیوی از اطلاعات شهرداری می کردند و از نظر مشاوران متخصص در این حوزه استفاده می کردند امروز شاهد انتشار این اخبار بودیم ؟ زمانی که شوراهای دوره های مختلف به جای انتصاب های گوناگون در شهرداری و چینش نیروهای نزدیک به خود به فکر آینده شهر بودند و شهر را در فقط اسفالت و جدول کشی نمی دیدند ( هر چند که بسیار مهم است و شهری مثل مشهد سالانه 220 میلیارد تومان صرف بازسازی اسفالت شهری خود می کند) ایا چنین سرانجامی در انتظار تربت عزیز ما بود که در آستانه ورود به سال 1400 که و افق چشم انداز ایران 1404 هیچ قدمی در حوزه اطلاعات و فن اوری اطلاعات در آن برداشته نشده است ، آیا اگر شهروندی این دغدغه را داشته باشد و سوالی بپرسد بازهم باید به وی بگوییم شهروند عزیز ما در پی اسفالت خود ماندیم و تو از اطلاعات ما میپرسی؟ عذر بدتر از گناه,فکر نمی کنید این جوابها را پس از 20 سال که از عمر شوراها می گذرد بشنویم دیگر خنده دار است ؟ این پروسه بازخوردمنفی را به نمایش می گذارد که همیشه در پی فروکاستن نقش و اهمیت برنامه ریزی و هدف گذاری در توسعه شهری است ، پروسه ای که نتیجه ای جز روزمره گی برای شهر و شهروندان ندارد و از خودشیفتگی مضاعف و بی توجهی به مسیر حرکت علمی و مدیریتی کشور حکایت دارد.
زهید زارعی_ کارشناس ارشد سیستم های پیشرفته


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

همایش مهندسی کنکور و جشن ستارگان در تربت حیدریه برگزار شد

دستگیری مردی که با لباس و آرایش زنانه به جای مادرش امتحان رانندگی داد!

دستگیری مردی که با لباس و آرایش زنانه به جای مادرش امتحان رانندگی داد!

راهیابی یک نمایش از تربت حیدریه به هشتمین جشنواره منطقه ای تئاتر کویر خلیج فارس

قاتل خاموش جان مادر و دو فرزندش را در شهرستان زاوه گرفت

برگزاری تور تربت گردی ویژه دانشجویان معماری دانشگاههای سراسر کشور

توصیه پناهیان برای رد صلاحیت مطهری / حکم انتصاب خبرساز مشاور وزیر بهداشت برای پسرش / پاسخ به جنجال سازی خبرنگار خارجی درباره بودجه سایت رهبر انقلاب / پاسخ وزیر جوان به ماجرای بازجو بودنش در وزارت اطلاعات / پاسخ حجتی کرمانی به کدخدایی: رد صلاحیت من پیشکش؛ هاشمی را چرا ردصلاحیت کردید؟

ارتقای جایگاه اجتماعی بانوان با مشارکت اندک محقق نمی‌شود

یکی دو انبار کیک‌های مشکوک پلمب شد / جاسازی قرص‌ها احتمالا به قصد قاچاق قرص‌های روانگردان انجام شده

کسب رتبه اول کشوری توسط روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تربت حیدریه

برگزاری مراسم تودیع ومعارفه هیئت مدیره کانون بازنشستگان آموزش و پرورش تربت حیدریه

تخلف 52 میلیارد ریالی دو شرکت حمل و نقل در تربت حیدریه / کشف انبار غیر قانونی در یک منزل مسکونی

فرهنگیان بیشترین داوطلبان حوزه انتخابیه خواف و رشتخوار را تشکیل می‌دهند

بیشترین داوطلبان نمایندگی مجلس در خراسان رضوی کارمندان هستند

کشف تخم مرغهای 1700 ساله در انگلیس

ثبت نام36 نفر در حوزه انتخابیه تربت حیدریه،مه ولات و زاوه

کمبودی در زمینه "ماسک فیلتر دار" نداریم

افزایش ساعت کاری مراکز خدمات جامع سلامت نسر و بایگ

افزایش ساعت کاری مراکز خدمات جامع سلامت نسر و بایگ

تبادل زندانی‌ها، نقطه آغاز کاهش تشنج‌ها و اختلافات میان ایران و آمریکا است

برگزاری دوره آموزشی رنگرزی سنتی و چاپ اُرگانیک در روستای ملی بسک

رشد 5 درصدی جابجایی مسافران در راه آهن شرق

4 هزار شرکت دانش بنیان را تحت پوشش قرار داده ایم

سایه نامادری دانشگاه فردوسی بر سر دانشگاه تربت حیدریه را بردارید

دو پیشنهاد به دولت قبل از افزایش قیمت بنزین / ارقام کلیدی بودجه 99کدامند؟ / پذیرایی از ژنرال آمریکایی با آبمیوه ایرانی / نامه محرمانه وزیر کشور به رئیس جمهور درباره حوادث اخیر / جنجال ممانعت از ورود کرباسچی به صدا وسیما / چرا مردم از خبر گریزان شده‌اند؟ / دونالد ترامپ بازیگر یک فیلم ایرانی شد / قاضی‌ِ دادگاه نجفی کاندیدای مجلس شد / اصلاح طلبی که بعد از مشورت با همسرش کاندیدا شد / خطر از بیخ گوش وزیر صمت گذشت/ جانشین فرمانده سپاه: در غائله اخیر بسیج و سپاه بدون اسلحه به خیابان‌ها رفتند / روحانی: سخت گیری نکنیم؛ جوانی که مثلا لاستیک آتش زده را باید آزاد کنیم / آیت‌الله جنتی: شایسته‌گزینی با این قانون امکان‌پذیر نیست

اعزام نیروهای ژاپنی به خلیج فارس با اطلاع ایران/افشای ورود سه هواپیمای حامل تسلیحات امارات به اقلیم کردستان عراق/ درخواست واشنگتن از چهار کشور عربی برای امضای توافق با اسرائیل/نامه انگلیس، فرانسه و آلمان به سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران

سقوط پل عابرپیاده در صدمتری مشهد/ 2 زن و 5 مرد مصدوم شدند

وضعیت بیماری آنفلوآنزا در تربت‌حیدریه، زاوه و مه ولات بحرانی نیست

پیمایش مسیرهای پرتردد شهری با ویلچر، عصای سفید وچشم بند توسط مسؤلین

بنزین ؛ حلقه‌های مفقوده تدبیر!

واژگونی خودرو پژو در محور تربت حیدریه به مشهدچهار مصدوم بر جای گذاشت

برگزاری اولین دوره آموزشی تامین مالی و تامین سرمایه در تربت حیدریه

41 آسباد تاریخی خواف در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

روزنامه جمهوری اسلامی: سال 84 انتخابات را مهندسی کردند و نتیجه اش احمدی نژاد شد؛ باز هم همان جناح در حال مهندسی انتخابات مجلس است

صدور400 تن کود از مه‌ولات به خارج از کشور

تخلیه‌ی اجباری محل جلسات انجمن شعر و ادب قطب و انجمن نویسندگان

سازمان ملی استاندارد: هیچ مجوزی برای خودرو آب‌سوز صادر نشده

مردی از جنس دریا

نقاط قوت و ضعف پنجمین جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه

کارخانه قند تربت حیدریه موفق ترین واحد تولیدی شرق کشور / دلالان اجازه نمی دهند محصول کارخانه را به قیمت مناسب بفروشیم

اعتراضات بنزینی و درس عبرتها

سیصد و بیست و هشتمین شماره نوید خراسان منتشر شد

300 کشته و 7000 بازداشتی را تایید نمی‌کنم/ خوشبختانه افراد خارج کشور دسترسی به آمار ندارند

تشدید نظارت بر بازار تربت ‌حیدریه

چهار هزار نفر انتخابات حوزه تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات را برگزار می کنند

مرکز خدمات جامع سلامت در زاوه افتتاح شد

مطهری: سخنان روحانی عذر بدتر از گناه است/ نماینده ولی فقیه در سپاه: در حوادث اخیر تعداد زخمی‌های ما بیشتر از زخمی‌های اغتشاشگران بود/سرلشکر جعفری: مسببین بی‌تدبیری در اجرای تصمیم بنزینی محاکمه شوند/برخی از نمایندگان به دنبال اسقاط دولت هستند./ دعوت تلویحی چمران از قالیباف برای حضور در شورای وحدت/تخلیه تهران یک شایعه قدیمی است/رمزگشایی از تلاش‌ها برای از عدد انداختن دولت روحانی/قدرت خرید همه دهک‌ها کاهش یافت/کنایه تند و تیز کرباسچی به سخنان روز گذشته روحانی/کنایه تند و تیز کرباسچی به سخنان روز گذشته روحانی

فرماندار تربت حیدریه: با افزایش خودسرانه قیمت کالا برخورد می‌شود

اجرای 36 ویژه برنامه گرامیداشت هفته بسیج در تربت حیدریه

نمایشگاه«بسیج 40 سال خدمت» در تربت حیدریه گشایش یافت